Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSağlıkNarsisizm Nedir? Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Son Yazılar

Narsisizm Nedir? Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Narsisizm nedir, ne demek ve nasıl anlarsınız?

Narsisizm, bir kişinin etrafındakilerin ihtiyaçlarını görmezden gelmesine neden olacak derecede aşırı derecede kendini beğenmesidir. Herkes ara sıra narsistik davranış gösterebilirken, gerçek narsistler sıklıkla başkalarını veya duygularını göz ardı eder. Ayrıca davranışlarının diğer insanlar üzerindeki etkisini de asla umursamazlar. Peki narsisizm nedir, narsisizm ne demek, narsisizm belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkılır, işte cevaplar yazımda.

NARSİSİZM NEDİR?

Narsisizmin bir özellik olduğuna dikkat etmek önemlidir, ancak aynı zamanda daha büyük bir kişilik bozukluğunun bir parçası da olabilir. Narsisizm bir spektrum olduğu için her narsistin Narsisistik Kişilik Bozukluğu (NKB) yoktur. Spektrumun en üst ucundaki insanlar, NKB olarak sınıflandırılanlardır, ancak hala narsisistik özelliklere sahip diğerleri, narsisistik spektrumun alt seviyelerinde olabilirler.

NARSİSİZM NE DEMEK?

Narsisizm belirtileri gösteren insanlar genellikle çok çekici ve karizmatik olabilirler. Özellikle ilişkilerde genellikle hemen olumsuz davranışlar göstermezler. Narsisizm gösteren insanlar genellikle kendilerini egolarını besleyen insanlarla çevrelemekten hoşlanırlar. Bu ilişkiler yüzeysel de olsa kendileri hakkındaki fikirlerini pekiştirmek için ilişkiler kurarlar.

NARSİSİZM TÜRLERİ

Narsisistik davranışın altına düşebileceği iki farklı narsisizm türü vardır. İki türün ortak özellikleri olabilir ancak farklı çocukluk deneyimlerinden gelebilir. Bu iki tip aynı zamanda insanların ilişkilerde nasıl davranacaklarını da belirler.

Büyüklenmeci Narsisizm

Bu davranışa sahip kişilere, büyük olasılıkla, çocukluklarında diğerlerinden üstün veya üstünmüşler gibi davranıldı. Bu beklentiler, yetişkin olduklarında onları takip edebilir. Övünme ve elitist olma eğilimindedirler.

Büyüklenmeci narsisizmi olanlar saldırgan, baskındır ve önemlerini abartırlar. Kendilerine çok güveniyorlar ve hassas değiller.

Kırılgan Narsisizm

Bu davranış genellikle çocuklukta ihmal veya istismarın sonucudur. Bu davranışa sahip insanlar çok daha hassastır. Narsistik davranış, onları yetersizlik duygularına karşı korumaya yardımcı olur. Başkalarından daha aşağı ve üstün hissetmek arasında gidip gelseler de, başkaları onlara özelmiş gibi davranmadığında kırgın veya endişeli hissederler.

NARSİSİZM BELİRTİLERİ

Narsisizm hala incelenmekte ve araştırılmaktadır, çünkü birçok narsist ve NKB olan kişi tedavi aramamaktadır. Bununla birlikte, narsistik davranışa sahip kişilerin fark edebileceğiniz bazı ortak özellikleri vardır.

Üstünlük Duygusu

Narsisizmli kişilerin ortak bir işareti, diğerlerinden üstün oldukları ve özel muameleyi hak ettikleri inancıdır. Başkalarının isteklerine itaat etmesi gerektiğine ve kuralların onlar için geçerli olmadığına inanırlar.

Manipülatif Davranış

Narsisizmin diğer bir ortak özelliği, manipülatif veya kontrol edici davranıştır. Bir narsist ilk başta sizi memnun etmeye ve etkilemeye çalışacaktır, ancak sonunda kendi ihtiyaçları her zaman önce gelecektir.

Diğer insanlarla ilişki kurarken, narsistler kontrolü sürdürmek için insanları belirli bir mesafede tutmaya çalışacaklardır. Hatta kendileri için bir şeyler elde etmek için başkalarını sömürebilirler.

Beğenilmek İsterler

Bir narsistin en yaygın belirtilerinden biri, sürekli bir övgü veya hayranlık duyma ihtiyacıdır. Bu davranışa sahip insanlar, başkalarından onaylanma hissetmeye ihtiyaç duyar ve genellikle başarılarını tanınmak için böbürlenir veya abartır. Ayrıca egolarını artırmak için takdir edilmeyi severler.

Empati Eksikliği

Empati eksikliği, narsisizmin başka bir işaretidir. Bu, narsistin diğer insanların ihtiyaçları, istekleri veya duygularıyla empati kurmak istemediği veya empati kuramadığı anlamına gelir. Bu aynı zamanda kendi davranışlarının sorumluluğunu almalarını da zorlaştırır.

Kibir

Narsist davranışa sahip kişiler kendilerini zaten diğerlerinden üstün görürler, bu nedenle hak ettiklerini düşündükleri davranışı görmediklerinde kaba veya sert olabilirler. Kendilerini üstün tutarken, aşağı gördükleri kişilere karşı kaba konuşabilir veya kaba davranabilirler.

NARSİSİZMLE BAŞA ÇIKMAK

Yüksek düzeyde narsisizm veya NKB olanlar, davranışlarını doğru tedavi ile nasıl tanıyacaklarını öğrenebilirler. Bu, yaşamlarını ve çevrelerindeki kişilerin yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tarihsel olarak, narsistler kendilerine dair sahip oldukları benlik imajına uymadığı için yardım aramazlar, çünkü onlar hep bilir ve haklılardır. Profesyonel yardım aramalarına yardımcı olması için sevdikleri birinin cesaretlendirmesine ihtiyaçları olabilir.

Bir narsistle ilişki içinde olduğunuzu fark ederseniz, ilişkideki dinamiğinizi değiştirebilir ve partnerinize sizi ve ilişkinizi nasıl gördüğünü değiştirmesi için biraz tehditkar olabilirsiniz. Partnerinizin ve sizin görünüşünüzü değiştirmek ve narsistik davranışın bazı etkilerini hafifletmeye yardımcı olmak mümkündür. Bunun için destek alabilirsiniz, çünkü kendiniz çözemezsiniz.

Kendinizdeki narsisizmi tanırsanız, benlik saygınızı öz-şefkatle değiştirmeye başlayabilirsiniz. Bu, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine kendinize daha güzel davranmak anlamına gelir. Kendinizi başkalarına karşı değerlendirmeye çalışmayı bırakabilirsiniz, bu da övgü ve tanınma ihtiyacınızı azaltabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!