Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaSoru - CevapNarsist Ne Demek? Karşınızdaki Kişinin Narsist Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Narsizm Nedir?

Son Yazılar

Narsist Ne Demek? Karşınızdaki Kişinin Narsist Olduğunu Nasıl Anlarsınız? Narsizm Nedir?

Bu sayfada sizlerle narsist ne demek, nedir, kişilik bozukluğu nasıl anlaşılır, narsist testi var mıdır, erkek ve kadın özellikleri nasıldır?

Narsist kişilik bozukluğu hakkında araştırma yapanların merak ettiği narsist ne demek, narsizm nedir, narsist testi var mıdır, erkek ve kadın özellikleri nasıl anlaşılır, konularına değineceğiz.

Narsist ne demek ve narsist nedir gibi en çok merak uyandırarak araştırılan narsist kişilik bozukluğu nedir gibi konuların detaylarını yazımızda bulabilirsiniz. Narsist testi ile narsistler hakkında detaylı bilgiler bulabilir, ben narsist miyim ya da bir kişinin narsist olup olmadığı nasıl anlaşılır, işte tüm detaylar yazımızda.

NARSİSİZM NEDİR? NARSİST NE DEMEK?

narsist nedir

Narsizm veya Türkçe adıyla özseverlik, kişinin kendisini diğer insanlardan üstün görmesi anlamında kullanılır. Çeşitli ve farklı tanımları da var elbette. Mesela kişinin kendisini çok akıllı ve becerikli görmesi, kendisine bu özelliklerinden dolayı tapması ya da aşırı sevmesi gibi. Biraz daha bilgi vermek gerekirse Narsisizm Nedir? Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nasıl Anlaşılır? yazımı okuyabilirsiniz.

Peki narsist ne demek biraz daha detay verelim. Narsist insanlar ben merkezli olurlar, karşısındaki insanların duygularını düşünmez yani empati yetenekleri hiç gelişmemiş olur. İnternetin yaygın kullanımı insanlar arasındaki ilişkinin azalmasına, duygusal empatinin de yok olmasına sebep olmuştur. Bu sebeple de narsist insanların sayısı her gün artmaktadır.

narsizm ne demek

NARSİST İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Narsist nedir sorusuna yeniden geçmeden önce, narsist insanların özellikleri konusuna değinmek isterim.

 • Narsist insanlar karşısındaki kişinin sinirlerini tamamen isteyerek bozabilirler.
 • Sizin dertlerinizi ve duygularınızı asla önemsemezler.
 • Empati duygusu hiç gelişmediği için anlamlı ilişkiler kuramazlar.
 • Sizi değersizleştirirler.
 • Kendisine borçlu olduğunuzu hissettirmesi en büyük silahlarıdır.
 • Psikolojik şiddet uygulamaya bayılırlar.

Narsist insanların özellikleri konusuna aşağıda yeniden devam edeceğim. Özellikle narsist ne demek aklınızda canlandırmanız için örnekler vererek açıklama yapmak istedim.

narsist insanların özellikleri

NARSİST NE DEMEK? NARSİST İNSAN KİMDİR?

Narsist insan nasıl anlaşılır biliyor musunuz? Öncelikle her şeyin en iyisini kendilerinin bildiklerini ön plana çıkarırlar. Eğer bir konuda ondan daha iyi olduğunuzu bir şekilde gösterirseniz, sizden uzaklaşmaya başlarlar. Kendinden başka kimseyi önemsemezler. Başarıları hep kendilerine mal ederler. Sizin yaptıklarınızı değersizleştirirler. İyi bir şakşakçı iseniz, narsistler sizi çok sevecektir.

Narsist insanlar, başkalarının üzerine basarak yükselmeye çalışırlar. Yani bu özel hayatta da böyledir, iş hayatında da.

narsist kişilik bozukluğu

TDK’NA GÖRE NARSİST NEDİR?

Türk Dil Kurumu’na göre narsizm’in karşılığı “özseverlik”dir.

Narsizm kelimesinin Yunan Mitolojisi’nden geldiği de bilinen bilgiler arasındadır. Yunan mitolojisindeki Narcissus ismi ile hayatımıza girmiştir. Freud, bu mitolojik kahramanın isminden yola çıkarak narsisizm kelimesini kullanan ilk kişi olmuştur.

tdk narsist anlamı

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Narsist ne demek sanırım anlaşılmıştır. Peki narsistik kişilik bozukluğu nedir, tanımı, belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Toplumların yüzde birinde göründüğü bilinen bu hastalıkta kişi benmerkezcidir. Başkalarının duygu ve düşüncelerinin hiç bir önemi yoktur. Hayat sadece kendi etrafında döner sanırlar. Peki bir insanda narsistik kişilik bozukluğu olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

narsist erkekler

NARSİST KİŞİLİK BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

Narsist kişilik bozukluğunun ön planda olan özellikleri şunlardır:

 1. İstediği şeye ulaşmak için her yol mubahtır derler;
 2. Dünyada her şeyin en iyisi onun verdiği kararmış gibi davranırlar;
 3. Psikolojik şiddet uygularlar;
 4. Birisi en iyi, en başarılı, en hünerli ise o kesinlikle kendi olmalıdır;
 5. Sizden aldıkları fikirleri, başkalarına kendi fikriymiş gibi satarlar;
 6. Dikkat çekmek için her yolu denerler;
 7. Genellikle bilgi ve kültür olarak daha şanssız olan insanlarla ilişki kurarlar;
 8. Farklı olduklarını düşündükleri için, farklı haklara sahip olmaları gerektiğine inanırlar;
 9. Eleştiriye tamamen kapalıdırlar;
 10. Beğenilmeme durumlarında öfkelenirler;
 11. Narsistik kişilik bozukluğu olan insanlar ilişkilerini çıkar seviyelerine göre derecelendirirler;
 12. Küçücük ve önemsiz her olayı, büyük bir başarı gibi sunarlar;
 13. Empati kurmazlar, buna çabalamazlar bile.
narsist kadınlar

BEN NARSİST MİYİM?

Narsist kişilerin karakterleri ile kendiniz için ya da çevrenizde bu özelliklere sahip insan olup olmadığını analiz edebilirsiniz.

Narsist insanların en temel özelliği her şeyin en iyisini bildiklerini sanmalarıdır. Onlar ister iki kişi olun isterseniz de bir topluluk içinde her zaman ilginin merkezinde olmak isterler.

Aslında narsist kişilik özelliklerine sahip kişiler bir kısır döngü içindedirler. Her şeyin en iyisini bildiklerini düşündükleri için kusursuz olduklarına inanırlar. Benzer duygulara sahipseniz aman dikkat! 😀

Tabi sadece bunlarla sınırlı değil. Bu tip kişiler kendisini aşırı derece önemli olduklarını sanırlar. Ama bunun sebebini bilmezler de. Çevresindeki insanların kendisine hayran hayran bakmaları ve sürekli takdir edilmeleri beslenmelerini sağlar. Eleştiriye hiç bir koşulda tolerans tanımazlar ve hatta öfkelenebilirler.

kimler narsisttir

NARSİSTLER ve BAŞARI SARMALI

Bir narsist çay demlese, o dünyanın en güzel renkli, en mis kokulu çayı olmalıdır. Hatta o yaşınıza kadar bu lezzette bir çay içmemiş olmalısınız. Zira narsist kişi bu basit olayı bile aslında büyük bir hünermiş gibi sunacaktır. Bununla birlikte tam tersi de olabilir. Kendisine getirilen çay beğenmeyip, en iyisini kendisinin yapabileceğini de söyleyebilir.

NARSİST KİŞİLER

NARSİST İNSANLAR ve EMPATİ

Narsist ne demek, nedir konularından sonra özellikleri hakkında da bilgiler verdik. Bunlardan biri de bu kişilik bozukluğuna sahip insanların empati yapmaktan yoksun olmalarıdır. Narsist insanlar karşısındaki insanların duygularına aldırış etmezler. Öncelikli tek hedefleri kendi istediklerinin olması, hem de ne pahasına olursa olsun. Üstelik sizin kırılmanız ya da çok üzülmeniz de umurlarında olmaz. Yollarına devam ederler.

NARSİST VE EMPATİ

NARSİST TESTİ

Narsist testi ile siz de kendinizin ya da çevrenizdeki insanların narsist olup olmadıklarını öğrenebilirsiniz. İşte 13 soruluk narsist testi.

narsist testi

NARSİST OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

1. Alışılmışın dışında bir ukalalık varsa, narsist olabilir. Bu en temel özelliklerinden biridir.

2. Narsist insanlar karşılarındaki çok iyi dinlemezler. Bu sebeple küçük bir soru sorup dinleyip dinlemediğini anlayabilirsiniz.

3. Kendi sorunları her şeyden üstündür. Öncelikle kendilerine odaklanırlar.

4. Herkesin eksik yönlerini eleştirirken, kendilerinin ise ne kadar mükemmel olduğunu utanmadan sıkılmadan söylerler.

5. Biri kural mı dedi? Narsistler için en önemli kural, kendi akıllarındakilerdir.

6. Utanmaz insanlardır. Gözünüze baka baka yalan söyleyebilir. Ortaya çıkınca da ortadan toz olurlar.

7. Eleştiri kabul etmezler. Her konuda tek iyi kendileridir. Bazıları öfkelenebilir bile.

8. Sorumluluk almazlar. İşi başkasına yaptırmanın yolunu ararlar. Sonuç başarılı olursa, bu başarıdan kendilerine büyük pay çıkarmaya çalışırlar.

9. Narsistler bu koca yazıyı okusalar yine de narsist olduklarını asla kabul etmezler.

10. Sürekli tetikte dururlar. Eksikliklerinin su yüzüne çıkmaması için stres yaşarlar. Akılları sadece üç kağıda çalışır.

11. Kendilerini güzel ya da yakışıklı sanarlar ve gerçeği sorarsanız aslında çok sıradan tiplerdir.

12. Arkadaşları da kendileri gibi kaliteli ve en mükemmel insanlar olmalıdır. Fakat aslında kaliteli insanlar narsistleri aralarına asla almaz.

13. Aslında gayet paçoz olan narsistler, en güzel hallerini bol bol selfie çekerek paylaşırlar. Sonra da pijamaları ile TV karşısında pineklerler.

Hayatınızın daha anlamlı ve mutlu geçmesini istiyorsanız, narsist insanlardan uzak durmalısınız. Narsist ne demek ya da narsist nedir anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!