3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaEkonomiNe Zaman Emekli Olacağım Diye Merak Etmeyin

Son Yazılar

Ne Zaman Emekli Olacağım Diye Merak Etmeyin

Emekli olunca ne kadar maaş alırım diye soranlar aslında boş yere merak ediyorlar. Türkiye’de vatandaşlarımız emekli maaşı hesaplama ve sorgulama işlemlerine o kadar meraklılar ki, sorgulamadıkları bir şey var o da ‘emekli olduktan sonra ne kadar yaşayacakları‘ dır.

Emeklilik hesaplama, emekli maaşları hata kimi vatandaşlarımız emekli bayram ikramiyesi haberlerini bile takip ediyorlar. Peki ne zaman emekli olacağım sorusunun cevabı olarak mesela 60 yaşında cevabını alıyorsanız, daha kaç yıl emekliliğin tadını çıkarabileceğinizi de hesaplıyor musunuz? İşte Dünya Ekonomik Forumu bu verileri açıkladı, detayı haberimizde…

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı raporda, OECD üyesi 37 ülke arasında Türkiye ortalama 17.5 yılla emeklilik süresi en kısa olan 32’nci ülke. Yani Türk vatandaşlarının emekli olduktan sonra, emekliliğin tadını çıkarabileceği süre sadece 17,5 yıl, o da sağlıklı yaşarsanız tabi! Vatandaşlarının emeklilikten sonra en uzun yaşadığı ülke ise 24.8 yılla Fransa.

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

Elbette emeklilikte geçecek süre kadar, emekli maaşının tutarı da önemli. Türkiye’de emekli olan vatandaşlarımız rahat rahat emeklilik hayatlarını yaşayamıyorlar. Çünkü marketlerdeki fiyatlar, elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi yüksek sabit giderler, emeklilerimizin belini büküyor. Avrupa’daki emekliler, doya doya tatil yaparken, bizim emeklilerimiz anca hayatta kalma mücadelesi verebiliyorlar.

EMEKLİ OLUNCA NE KADAR MAAŞ ALIRIM

Yani hal böyle olunca, ne zaman emekli olacağım ya da emekli olunca ne kadar maaş alırım gibi emeklilik hesaplama sorularının cevapları pek önemli olmuyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı bir rapora göre, Türkiye ortalama 17.5 yılla Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) üye 37 ülke içinde emeklilik süresi en kısa olan grupta yer alıyor. 2018 yılı verilerine göre, emeklilik yaşı ortalaması diğer ülkelerden nispeten düşük olduğu halde Türkiye, erkeklerde 15.3, kadınlarda 19.8 yılla en az yaşam süresine sahip 32’nci ülke konumunda.

EN ŞANSLI EMEKLİLER FRANSA’DA

Vatandaşları en uzun emeklilik süresi yaşayan ülke ise Fransa. Erkeklerin 22.7, kadınların 26.9 yılla, emeklilerinin ortalama 24.8 yıl yaşadıkları Fransa’yı, ortalama 24.2 yılla İtalya, 24.1 yılla İspanya ve Yunanistan, 23.6 yılla Lüksemburg ve 23.3 yılla da Belçika izliyor.

Sıralamada Türkiye’den kötü durumda olan sadece 4 ülke var. Şili 17.2 yılla 33’üncü sırada yer alırken, Letonyalılar emekli olduktan sonra ortalama 16.8, Meksikalılar 15.1, Güney Koreliler ise 14.6 yıl yaşıyor.

emekli maaşı hesaplama

TÜRKİYE’DEKİ EMEKLİLER MUTSUZ

Ülkemizde asgari ücrete yakın veya hatta altında emekli maaşı alanlar yıldan yıla artış gösteriyor. Türkiye’de toplamda 13 milyon emekli var. Ama maaşlarıyla bırakın rajat bir emeklilik geçirmeyi, fatura veya kiralarını ödemeye bile yetmiyor. Mart 2020’de emekli aylıklarının 1.500 TL’ye tamamlanması kararı alındı ancak fark Hazine tarafından ödendiği için Temmuz 2020’de emekli aylıkları 1500 TL’nin altında olan emekliler zam alamadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!