3.3 C
İstanbul
Pazar, Ocak 29, 2023
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

‘Gerçek Bir Ahlaksız ve Köpeksin’ Diyen Nevval Sevindi’yi Hatırlayalım

Yıllar önce Fethullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ) deşifre eden Necip Hablemitoğlu'na 'Ahlaksız ve Köpeksin' diyen Nevval Sevindi kimdir? Hadi hatırlayalım!

1999 yılında Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün programında Fethullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) deşifre eden Necip Hablemitoğlu’na ‘Gerçek Bir Ahlaksız ve Köpeksin‘ Diyen Nevval Sevindi’yi hatırlayalım. Necip Hablemitoğlu, Fethullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) belgeleriyle deşifre ederken, Nevval Sevindi ve Etyen Mahçupyan, programda örgütün ‘sivil toplum kuruluşu‘ olduğu ile ilgili tezlerini savunmaktayken, Necip Hablemitoğlu elde ettiği belgeleri tek tek ortaya koymakta ve bunun ‘devleti ele geçirmek üzerine kurulmuş bir örgüt‘ olduğunu dile getirmekteydi. Peki örgütün sivil toplum kuruluşu olduğunu ve Necip Hablemitoğlu’nun tezlerini bilime aykırı bulan gasteci Nevval Sevindi kimdir? Hadi öğrenelim.

Nevval Sevindi ve Etyen Mahçupyan’ın, Necip Hablemitoğlu ile olan tartışmasını, yorumsuz olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Nevval Sevindi Kimdir?

Yazar, antropolog. 1962, İzmir doğumlu. Önceki soyadı Çizgen’dir. İzmir Türk Kolejini (1975) bitirdi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü mezunu. İlk eşiyle evliliğinin ardından bir süre İran’da kaldı (1977-80). Yüksek lisans çalışmasını Klasik Antropoloji ve Antik Yunanca üzerine yaptı (1983). Bayındırlık ve İskân Bakanlığında araştırmacı ve bakan danışmanı (1983-87), özel bir bilgisayar firmasında pazarlama direktörü (1987), Dünya Bankası projelerinden “Çukurova Bölgesi Gelişim Projesi” ile ilgili olarak Coopers and Lybrand şirketinde uzman olarak çalıştı. Bir süre serbest yazarlık yaptı, çeşitli yayın organlarında makale, gezi yazıları, roman eleştirileri, multivizyon senaryoları yazdı (1989-93). İstanbul’da kurduğu Pimapen Kültürevinin yöneticiliğini yaptı. 1997’de Marmara Üniversitesinde antropoloji ve kent planlaması konularında dersler verdi. Diyalog adında bir danışmanlık şirketi kurdu.

nevval sevindi kimdir

Yazıları 1989’dan itibaren Yeni Yüzyıl (1994,1997), Zaman gibi değişik gazete ve dergilerde yer aldı. 1990 yılında Cumhuriyet gazetesi Yunus Nadi Uzun Metrajlı Film Senaryosu Ödülünü, 1997’de Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Uzlaşma Ödülünü aldı. TRT 2 (1994), Kanal E (1995) ve STV (1998-2000) televizyonlarında sohbet programları hazırlayıp sundu. “İpek Yolu Belgeseli”nin yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlendi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kadın hakları, kent, kültür ve Ortadoğu konulu konferanslar verdi. TV dalında Türkiye Yazarlar Birliğinden ödülü aldı. İran, Türk Kültürü ve Aleviler, GAP, yurtdışındaki Türk işçilerinin sorunları, Moldavya üzerine araştırmaları yaptı. Uluslararası Seyahat Yazarları Birliği, Türk-Çin Sanat ve Dostluk Derneği (kurucu, bir süre ikinci başkan: 1995), KADER (kurucu, 1997), Ana Kültür Derneği (kurucu, yönetim kurulu, 1997), Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi (yönetim kurulu, 2000) üyesidir.

Necip Hablemitoğlu Kimdir?

Necip Hablemitoğlu kimdir

28 Kasım 1954’de Ankara’da dünyaya gelen Hablemitoğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu.

“Dilde, Fikirde, İşte Birlik” isimli aylık dergiyi yayımlayan Hablemitoğlu, uzun yıllar basın danışmanlığı yaptıktan sonra doktorasını tamamladığı Ankara Üniversitesine öğretim üyesi olarak atandı.

Orta Avrupa ve Balkanlar’da Türk eserleri, Türk azınlıkları ve Türk şehitlikleri konularında eserleri olan Hablemitoğlu, çalışma hayatına ilişkin çok sayıda kitap ve makaleye imza attı.

Dönemin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından Alman Vakıflarının faaliyetlerinin durdurulması için açılan davada, Hablemitoğlu’nun kaleme aldığı “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” çalışması, dosyanın delilleri arasında yer aldı.

Bu araştırmasında Hablemitoğlu, Alman vakıfların Türkiye’de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik-mezhepsel ayrılıkları körüklediğini ve İzmir’deki altın madeni karşıtlarını finanse ettiğini yazdı.

FETÖ’yü Deşifre Etti, Öldürüldü!

Hablemitoğlu’nun dikkatleri üzerine çekmesine neden olan çıkış ise FETÖ’nün sözde “cemaat” olarak bilindiği yıllarda bu yapıya yönelik eleştiri ve tespitleriydi.Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel’in, elebaşı Gülen’in yargılandığı Ankara 2 Nolu DGM’ye sunduğu deliller arasında Gülen’in CIA ile bağlantısını ortaya koyan Hablemitoğlu’nun “Etki ajanları, nüfuz casusları ve Fethullahçılar” başlıklı raporu da yer alıyordu.Bu raporda, Gülen cemaatinin devlet içine sızarak kritik kadroları tuttuğunu vurgulayan Hablemitoğlu, 24 Haziran 1999’da Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün programında ise Gülen’in örgüt lideri olduğunun, uzun yıllar önce yetiştirmeye başladığı örgüt mensuplarıyla bu amaç uğrunda çalıştığının altını çizdi.Ölümünün ardından basılan “Köstebek” isimli kitabında, Gülen cemaatinin silahlı örgüt halini almaya başladığı tespitini daha o yıllarda yapan Hablemitoğlu, elebaşı Gülen’in iktidarı ele geçirdikten sonra Türkiye’ye Humeyni gibi dönmeyi planladığını yazdı.Hablemitoğlu’nun kitabı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hazırlanan iddianamelerin “FETÖ/PDY’nin yapısı” başlığı altında anlatılan bölümün referansı oldu.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

TAKİYE kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.