Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaSinemaNetflix'teki En İyi 25 Afro Amerikan Filmi

Son Yazılar

Netflix’teki En İyi 25 Afro Amerikan Filmi

Siyahi sanatçıların rol aldıkları yapımlar her zaman ilgi görüyor, işte onların yaşamlarını konu alan o Netflix afro amerikan filmleri.

Bir Afro Amerikan filmi yapmak kolay bir iş değil. Irkçılığın Amerika Birleşik Devletleri’nde ve batının bazı bölgelerinde 60’lara kadar yaygın olduğu gerçeği göz önüne alındığında, konunun önemi ve hassasiyeti dikkate alınmalıdır. Bir zamanlar ırkçılık, kişinin ten rengine veya kökenine doğrudan atıfta bulunulmasına atfedilirken ve beyazlar ve beyaz olmayan insanlar için ayrı kamu hizmetleri varken, şimdi işler çok farklı geliyor ve ırkçılık, günümüzde yaygın olsa bile doğası gereği çoğunlukla kınanmaktadır. İşte bu yazımızda sizlerle siyahi insanların yaşamlarına dokunan Netflix platformunda yayınlanan en iyi afro Amerikan filmleri listemizi paylaşacağız.

Netflix genel olarak geniş bir film yelpazesine sahiptir ancak ruh halinize uyan bir film bulmak oldukça zor olabilir. Belgesellerden romantik komedilere, bu Netflix Afro Amerikan Siyahi filmleri sadece ilginç değil aynı zamanda büyüleyici. Platform, bu tür yapımların en büyük koleksiyonuna sahip olmayabilir (birçok önemli film ne yazık ki henüz yok). Netflix’te şu anda izlenebilen gerçekten iyi siyah filmlerin listesi yazımızda.

25. Ma Rainey: Blues’un Annesi

August Wilson’ın 1982 tarihli aynı adlı oyunundan esinlenen ‘Ma Rainey: Blues’un Annesi’, Viola Davis, Chadwick Boseman ve Glynn Turman gibi yetenekli oyuncuların rol aldığı bir drama filmi. George C. Wolfe yönetmenliği, efsanevi Amerikalı blues vokalisti Ma Rainey ve grubunun Chicago’da bir öğleden sonra bir şarkı kaydetmek için bir araya gelmesinin ardından yaşanan olaylara odaklanıyor. Blues’un Annesi mekana geç kalınca, sert sırlar gün ışığına çıkınca ekip üyeleri arasındaki gerilim yükselir. İlerleyen anlarda Ma, önündeki zorluğun farkına varır ve siyahların tarihsel baskısının sesini duyurmaya ant içer. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX ROMANTİK KOMEDİ FİLMLERİ

24. What Happened, Miss Simone?

Yönetmenliğini Liz Garbus’un üstlendiği What Happened, Miss Simone?, hayatı boyunca zorluklara cesaretle göğüs geren ve imkansız gibi görünen hayallerini gerçekleştiren Nina Simone’un ilham verici öyküsüne odaklanan bir belgesel film. Arşiv görüntülerini ve Simone’un sevdikleriyle yapılan röportajları kullanan film, izleyicileri piyano dahisi çocuğun müzikal yıldızlığa yükselişi hakkında bilgilendirmeye çalışıyor. Netflix afro amerikan filmleri arasındaki yapım ayrıca Nina’nın aktivizm girişimine ve ardından 60’lardaki iç çekişmelerin ışığında Liberya’ya taşınma kararına ışık tutuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: AÇIK SAÇIK OLDUĞU SÖYLENEBİLECEK EN MÜSTEHCEN 10 FİLM

23. Koç Carter

Başrollerini Samuel L. Jackson, Rob Brown, Robert Ri’chard ve Rick Gonzalez’in paylaştığı ‘Koç Carter’, Mark Schwahn ve John Gatins tarafından yazılan basketbol konulu biyografik bir drama filmidir. Thomas Carter yönetmenliği, katı kurallarıyla takımı kazanan bir parkurda tutmayı başaran Richmond Lisesi basketbol takımının koçu Ken Carter’ı konu alıyor. Ancak bu süreçte notları düştüğünde, öğrencileri sadece sahada değil, çalışmalarında da başarılı olmaya zorlayan beklenmedik kararlar alır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ 12 NAZİ (HOLOKOST) FİLMİ

22. Quincy

Quincy Jones, iş tarihindeki en büyük müzik yapımcılarından biridir ve efsanenin hayatını filme alma zamanı gelmişti. Alan Hicks ve (bu belgeseli yazan ve yöneten) Rashida Jones’a teşekkürler, şimdi bu rüya gerçek oldu. Jones, tüm zamanların en ikonik pop şarkılarından bazılarının arkasındaki adamdır. Hayatı boyunca 27 Grammy Ödülü kazandı, 2900 civarında şarkı üretti ve dünyada Emmy, Grammy, Oscar ve Tony Ödülü ile onurlandırılan 18 kişiden biri. Jones aynı zamanda tüm zamanların en çok satan albümü Michael Jackson’ın “Thriller” albümünün de yapımcısıdır. Bu belgesel, adamın hayatını onurlandırıyor ve aynı zamanda onun yıllar boyunca birlikte çalıştığı en büyük sanatçılardan bazılarıyla yapılan röportajlara da yer veriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: SON YILLARIN EN İYİ FİLMLERİ – GÜNCEL FİLM ÖNERİLERİ

21. Amatör

Basketbol sporunu seviyorsanız bu Netflix afro amerikan filmleri arasındaki muhteşem yapımı kaçırmamalısınız. 2018 yapımı olan ‘Amatör’, 8. sınıftayken amatör basketbolcular yetiştirme amaçlı seçkin bir hazırlık okuluna katılma teklifi alan, gelecek vadeden bir basketbol oyuncusu olan 14 yaşındaki Terron’u çevreleyen bir hikaye. Liberty Prep’e katıldığında, spor malzemelerine sponsor olan özel şirketlerle sporun ticarileştirme düzeyi karşısında şaşkına dönüyor. Ticaretin püf noktalarını öğrenirken, babası takıma antrenör yardımcısı olarak katıldığında etik bir ikilemle karşı karşıya kalır. Bu Afro-Amerikan spor dramasında, bir gencin spora merakına karşı şirketlerin sorgulanabilir ahlaki ilkeleri karşılaştırılmıştır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 20 KÖLE FİLMİ

20. Deidra ve Laney Tren Soyuyor

Ana rollerde Rachel Crow ve Ashleigh Murray’in oynadığı bağımsız bir Afro-Amerikan filmi. Ailelerine destek olabilmek için trenleri soymaya başlayan iki genç kızın etrafında dönüyor. Anneleri hapisteyken, hayatta kalmanın yollarını bulmak zorundalar. Deidra & Laney Rob a Train, aile, zorbalık ve özgüven hakkında eğlenceli bir film. Hikaye sizi hızlı bir şekilde içine çekiyor. İzlemeye değer. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: AKSİYON FİLMLERİ – ÇOK İZLENEN MACERA DOLU EN İYİ AKSİYON FİLMLERİ

19. Roxanne Roxanne

80’lerin hip-hop şarkıcısı Roxanne Shante’nin biyografik filmi ‘Roxanne Roxanne’, hip-hop sanatçısı olmayı arzulamadığı bir zamanda başlıyor. Shante, bir toplumun baskıcı ataerkil zihniyetinin ortasında hayatını kazanmaya çalışan ama hepsi boşuna olan bağımsız bir kadındır. Mali sıkıntılarına bir çare bulamayınca ve ailesine – daha da önemlisi annesi ve küçük kız kardeşi Peggy’ye – karşı mali yükümlülüklerini yerine getiren Shante, rap’e döner ve yükselen bir sanatçı olarak hızla para kazanır. Performanslar, plak şirketleri ve reklamlar gibi başarı anları filmde kısa ömürlü olsa ve çoğunlukla basmakalıp engellemelerinin pençelerinden kurtulmasına odaklansa da, ‘Roxanne Roxanne’ yine de paha biçilmez bir şekilde mücadele ediyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: BABANIZLA BİRLİKTE İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 BABA TEMALI FİLM

18. Elli

Nijerya yapımı bir film hiç izlemediyseniz, bu iyi bir seçim olabilir. “Elli” kariyerlerinin zirvesindeki dört Nijeryalı kadını konu alıyor. Tola, Elizabeth, Maria ve Kate, Afrika’nın en büyük ve en canlı şehirlerinden birinde aile ve iş arasında gidip geliyor. Pembe dizi kategorisine girdiği söylenebilir. Bununla birlikte, bu, Nijerya’nın genellikle tasvir edilmeyen bir tarafına ilginç bir bakış atıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: JASON STATHAM FİLMLERİ – ÇOK İZLENEN VE EN İYİ JASON STATHAM FİLMİ ÖNERİLERİ

17. Homecoming

Beyonce, şüphesiz günümüz müzik dünyasının en büyük isimlerinden biridir. Takipçileri dünyanın dört bir yanına dağılmış durumda ve Netflix’te yayınlanırsa süperstarın bir konser filminin milyonlarca kişi tarafından izleneceğini söylemeye gerek yok. Beyonce tam da bunu yapmak için yayın platformlarıyla işbirliği yaptı. Şu anda dünyanın en ünlü müzik festivallerinden biri olan 2018 Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali’ndeki performansı, müzisyenin kendisi tarafından yazılan, yönetilen ve yürütücü yapımcılığını üstlendiği bir belgesel filme dönüştürüldü. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: MARVEL FİLMLERİ SIRASI, İZLEME LİSTESİ & EN İYİ MARVEL FİLMLERİ

16. Kent Kovboyu

Yönetmenliğini ve ortak yazarlığını Ricky Staub’ın üstlendiği ‘Kent Kovboyu’, Greg Neri’nin ‘Getto Cowboy’ adlı kitabından esinlenen bir Western drama filmi. Film, görüşmediği erkek arkadaşıyla yaşamaya giden 15 yaşındaki Cole’un etrafında dönüyor. Kuzey Philadelphia’daki baba, kararların yaşamı değiştiren sonuçlarından habersiz. Oraya vardığında, bölgenin kovboy alt kültürüyle tanışır ve bir şekilde şiddet ve yoksullukla boğuşan toplulukta yakınlık kurar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: OSCAR’LI YÖNETMEN MARTİN SCORSESE’NİN İMDB PUANLARINA GÖRE EN İYİ 10 FİLMİ

15. İlk Maç

“İlk Maç”, zor bir çocukluk geçirmiş ve koruyucu aile süreci sona ermek üzere olan Monique’in hikayesidir. Tüm çocukluğu boyunca onu hor gören üvey annesinden bıkmıştır, ancak görüşmediği biyolojik babası Darrel ile arasını düzeltmek istemektedir. Bu arada, Darrel gelişim yıllarında bir güreş şampiyonuydu ve Monique ona yakınlaşmak için lisenin güreş takımına katılmaya karar verir. Darrel başlarda pek ilgi göstermese de daha sonra izleyici olarak onu görür ve Monique’in ona karşı beslediği duyguların seviyesini anlamakta zorlanmaya başlar. Film boyunca, görsel olarak ilgi uyandıran bazı sinematografinin ortasında mükemmeliyetçiliğe ulaşmak için çaresiz bir hedefi olan mücadele eden bir Monique’e tanık oluyoruz. “İlk Maç”, seçim yapmanın zorluğunu ve doğru olanı yapmanın yalnızlığını açıkça anlatan ender bir yapım. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: TÜRK DRAM FİLMLERİ

14. Dünü Kurtarmak

Bu bilim kurgu komedi filmi, yapımcılığını Spike Lee ve yönetmenliğini Stefon Bristol’ün üstlendiği, bilim dahisi iki Afrikalı-Amerikalı gencin etrafında dönüyor ve üstün zihinsel zekalarını kardeşlerinden birini ölümden kurtarmak için nasıl kullandıklarına tanık oluyoruz. Ve bu iki genç bunu nasıl yapıyor? Sırt çantalarına benzeyen zaman makineleri yaparak! Filmin dahi düzeyinde zekalara sahip Afrikalı-Amerikalı karakterleri temsil etme konusunda çok önemli bir iş yaptığı gerçeğini düşünürsek, filmin kültürel önemini anlayabiliriz. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: GÖREVİMİZ TEHLİKE HAYRANLARI İÇİN TAVSİYE ETTİĞİMİZ BENZERİ 10 FİLM

13. The Incredible Jessica James

Jim Strouse’un yazıp yönettiği “The Incredible Jessica James”, bir ayrılık yaşadıktan hemen sonra New York’ta yaşayan hevesli bir oyun yazarını konu alıyor. Netflix platformunda yayınlanan afro amerikan siyahi filmleri arasındaki yapımla ilgili en iyi şeylerden biri, dram ve gerçek komedi arasındaki mükemmel dengedir. “The Incredible Jessica Jones”un komedi yönü, Jessica Williams ve Chris O’Dowd’un performanslarını parlatıyor. Öte yandan, drama onu ilgi çekici ve ilginç kılıyor. Romantik komedi türünün özgün bir yorumudur. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 16 CROSSDRESSER (CD) FİLMİ

12. Uppity: The Willy T. Ribbs Story

“Uppity: The Willy T. Ribbs Story”, olağanüstü becerileriyle sporu değiştiren siyah bir yarış arabası sürücüsü olan efsanevi Willy T. Ribbs’in hayatını anlatan bir belgesel filmdir. Sevdikleri, spor yıldızları, tarihçiler ve yarış takımı sahipleriyle yapılan röportajların yer aldığı film, Willy’nin profesyonel araba yarışının renk bariyerini tamamen ortadan kaldırdığı tarihi ana odaklanıyor. Filmi merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

BENZER YAZI: ‘SHERLOCK HOLMES’U SEVİYORSANIZ İZLEMENİZ GEREKEN 14 FİLM

11. Beats

Chri Robinson tarafından yönetilen bu Netflix afro amerikan siyahi filmleri arasındaki orijinal yapım, beklenmedik bir kaynaktan ilham ve cesaret aldıktan sonra ünlü bir müzisyen olma hayalinin peşinden koşan bir çocuğun reşit olma çağı dramasıdır. Afro-Amerikalı bir genç olan August, bu filmin ana karakteridir. Kız kardeşinin kendi gözleri önünde öldürülmesine tanık olduktan sonra, olay onu o kadar çok etkilemiştir ki okula gitmeyi bile bırakmıştır. August’un okulunun güvenlik görevlisi Romelo, müdürün yakında boşanacak olan kocasıdır ve çocuğun yeteneğini ilk fark eden odur. Romelo aynı zamanda müzik işiyle de ilgileniyordur ve August’un yeteneklerini kullanarak aynı işe geri dönebileceğine inanıyor. Film, Amerika’da artan silahlı şiddet ve hatta akıl sağlığı sorunları ve bunların bir genç üzerindeki etkileri hakkında pek çok soruyu gündeme getiriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 YETİŞKİN FİLMİ

10. Görkemli Hayaller

John Boyega, bu Afro-Amerikan dramasında Bambi olarak başrolde yer alıyor. Film, 21 yaşındaki Bambi’nin hapisten çıkmasıyla başlar. Ailesine, özellikle de oğluna karşı sevgisinden başka hiçbir şeyi olmayan ve kendisini en başta hapse sokan yeraltı suç dünyasına bir daha asla geri dönmemeye yemin etmiş olan Bambi, yine bir yol ayrımındadır, çünkü kimse bir suçluyu işe almaz. Bambi’nin kız arkadaşı da hapiste olduğu için örnek alacak kimsesi olmayan bir çocuk olan Dayton, onun hayatı ve tanıştığı – iyi ya da kötü – onu zor duruma sokan insanlar hakkında bir roman yazmaya karar verir. Kötü etki ve uyuşturucu kullanımı arasında doğruluğun peşinden koşan amansız Bambi ile “Görkemli Hayaller” bize, tek isteyebileceğimiz şeyin bir umut ışığı olduğu karanlık zamanları hatırlatıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: İNSANLIK TRAJEDİLERİNİ BENLİĞİNİZDE HİSSEDECEĞİNİZ NETFLİX’İN EN İYİ İÇ SAVAŞ FİLMLERİ

9. Bright

Bu 2017 Netflix orijinal filmi, insanların orklar, elfler, periler vb. diğer büyülü yaratıklarla bir arada yaşamayı öğrendiği alternatif bir evrende geçiyor. Filmin iki kahramanı var – LAPD için çalışan iki polis memuru olan Daryl (Will Smith) ve Nick (Joel Edgerton). Film sadece yoğun bir aksiyon gerilim filmi değil, aynı zamanda günümüz dünyasında da görmeye eğilimli olduğumuz önemli ırk ve ayrımcılık konularını anlatıyor. Şaşırtıcı bir şekilde, ‘Bright’ eleştirmenler tarafından beğenilmedi, ancak izleyiciler arasında büyük bir popülerlik bulmayı başardı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KESİNLİKLE İZLEMENİZ GEREKEN EN İYİ KESKİN NİŞANCI FİLMLERİ

8. The Black Godfather

Clarence Avant adı, ortalama bir izleyici kitlesine hitap etmese de, konu müzik endüstrisine geldiğinde bir efsanedir. Tüm zamanların en büyük Afrikalı-Amerikalı sanatçılarından bazıları, hayatı müzik dünyasının zirvesine büyüleyici bir yolculuktan başka bir şey olmayan Avant ile yıllar boyunca işbirliği yaptı. Piyanist Lalo Schifrin’in menajeri olarak başladı ve ardından birçok plak şirketi kurdu ve ayrıca siyah sanatçılarla bazı büyük konserler ve etkinlikler düzenledi. Avant’ın müzik dünyasındaki etkisi o kadar geniştir ki, meslektaşları arasında ‘The Black Godfather’ olarak anılır. Bu belgeselde Barack Obama, P Diddy, Quincey Jones, Bill Clinton, Snoop Dogg, Kamala Harris, David Geffen ve diğerleriyle yapılan röportajlar yer alıyor. Adamı seven ünlülerin listesi bile onun müzik dünyasındaki etkisini gösteriyor. Netflix platformunda yayınlanan ve afro amerikan siyahi filmleri arasında gösterilen yapımı merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ MAFYA KONULU EN İYİ GANGSTER FİLMLERİ

7. Mudbound

Dört Akademi Ödülü’ne aday gösterilen “Mudbound” iki ailenin etrafında dönüyor: Bir araziyi paylaşmak zorunda kalan Jackson’lar ve Mc Allanlar. Yoksulluk ve zorluklarla mücadele ederken, önyargı ve ırkçılık hayatlarını sarsmaya başlar. İnanılmaz ve yetenekli bir oyuncu kadrosuyla “Mudbound” ırkçılık, şiddet ve kadın dayanışması gibi ilgili konular hakkında sürükleyici bir drama. Yönetmen Dee Rees harika bir iş çıkardı, akıllarda uzun süre kalacak, şaşırtıcı derecede güçlü ve güzel bir film yarattı. Filmi merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

BENZER YAZI: NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 EROTİK KORKU FİLMİ

6. Dolemite Is My Name

Siyahi oyuncuların oynadıkları filmleri izlediyseniz ya da benzerlerine ilgi duyuyorsanız, muhtemelen ‘Dolemite’ filminin adıyla karşılaşmışsınızdır. Filmin adını taşıyan ana karakteri Rudy Ray Moore tarafından canlandırılmıştır. Moore, karakteri birkaç başka filmde yeniden canlandırdı ve hatta onu stand-up komedisi yaparken kullandı. Netflix orijinal filmi ‘Dolemite is My Name’, Moore’un hayatı hakkında biyografik bir komedidir. Efsanevi komedyen Eddie Murphy bu filmde Moore’u canlandırıyor. Burada Moore’un bu karakter fikrini nasıl tesadüfen yakaladığını ve ardından bir oyun yazarını aynı konuda bir sömürü filmi yazmaya nasıl ikna ettiğini görüyoruz. Komik, küstah ve sömürü filmlerinin estetiğine yakın ‘Dolemite is My Name’, ne pahasına olursa olsun kaçırmamanız gereken bir film. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN, İZLEMEYENİN PİŞMAN OLACAĞI EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ

5. I Am Not Your Negro

James Baldwin ve Raoul Peck tarafından yazılan ‘I Am Not Your Negro’, bir belgesel film ve sosyal eleştiri filmi denemesidir. Film, Medgar Evers, Malcolm X ve Martin Luther King’in yaşamlarına yakından bir bakış sunarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sistemik ırkçılığı açığa çıkarıyor. Ayrıca, Baldwin’in doğduğu ülkedeki halkının kaderi ve siyasi sistemle ilgili hayal kırıklığının nedenleri ile ilgili sorular üzerine derin derin düşündüğü dokunaklı röportajları da içeriyor. Filmi merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

BENZER YAZI: KESİNLİKLE İZLENMESİ GEREKEN AMAZON PRİME’DAKİ EN İYİ 12 ROMANTİK FİLM

4. Duyguları Yakalamak

Catching Feelings, genç bir akademisyen ve onun güzel eşinin hikayesini anlatıyor. Güzel bir birlikteği olan çiftin hayatı oldukça güzeldir. Ta ki oldukça ünlü olan eski bir yazar çiftin Johannesburg’deki evlerine taşınana kadar. Kagiso Lediga’nın yönetmen koltuğuna oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Lediga’nın yanı sıra Pearl Thusi, Akin Omotoso, Tessa Jubber gibi isimler yer alıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: ALEXANDRA DADDARİO FİLMLERİ ARASINDA SEKS SAHNELERİ İLE VİAGRA ETKİSİ YAPAN YAPIMLAR

3. Beasts of No Nation

Film, bir Afrika ülkesinde bir iç savaşta savaşan, silahlı genç bir asker olan Agu adında bir çocukla başlar. Agu, erkek askerler grubundaki diğer herkes gibi komutanından (Komutan olarak anılır, İdris Elba tarafından canlandırılır) korkar ve pusuya düşürülür, cephane taşır ve hafif silahlı çatışmalarda eğitim görür. Agu’dan ilk yol pususu görevinde, palayla bir adamı öldürmesi istenir. Savaş şiddetlenirken ve Komutan’ın alayı BM güçlerinin kontrolü ele geçirmesinden sonra kaybeden tarafta yer alırken, Agu ve diğer arkadaşları futbol oynayarak ve ergenlik çağındaki çocukların yaptığı gibi birbirleriyle bağ kurarak vakit geçirdikleri bir sahil evine götürülür. “Beasts of No Nation” amansız, acı verici ama özünde sadık ve savaşın acılarını dürüst ve açık bir şekilde vurguluyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX PLATFORMUNDA YAYINLANAN EN İYİ 25 PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMİ

2. 13. Madde

“13. Madde”, ABD’deki hapishane sistemine ve bunun ülkenin ırksal eşitsizlik tarihini nasıl ortaya çıkardığına derinlemesine bir bakış atıyor. Belgesel köleliğe, sivil haklar hareketine, 1964 Sivil Haklar Yasasına, Richard M. Nixon’a, Reagan’ın uyuşturucuya savaş ilanına ve çok daha fazlasına değiniyor. Bu belgesel, Amerikan Tarihinin mükemmel bir özetidir. Pek çok uzmanla röportaj yapmasına ve size çok miktarda gerçek ve istatistik vermesine rağmen, asla bir ders gibi gelmiyor. Son derece bilgilendirici olmasının yanı sıra eğlenceli ve ilham verici bir anlatım. Siyasi görüşünüz veya milliyetiniz ne olursa olsun bu belgeseli herkes izlemeli. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: ÖRÜMCEK ADAM (SPİDERMAN) FİLMLERİ İZLEME SIRASI

1. Marsha P. Johnson’ın Ölümü ve Yaşamı

Marsha P. Johnson, 1980’lerde New York’taki LGBTQ hareketinin önde gelen isimlerinden biriydi ve bu Netflix orijinal belgeseli bize onun hayatını ve öldüğü gizemli koşulları anlatıyor. Johnson, New York’a cebinde sadece 15 dolarla geldikten sonra popülerliğe yükselen ünlü bir travestiydi. Bu belgeselin ana figürü, aynı zamanda bir trans aktivisti olan ve Johnson’ın 1992’deki ölümünden önce onunla yakın işbirliği içinde çalışmış olan Victoria Cruz’dur. Cruz, ölümüyle ilgili bazı hayati gerçekleri keşfettikten sonra davayı yeniden açma sürecini başlattı. Johnson, LGBTQ hareketinin en tanınmış simgelerinden biridir ve bu belgesel, bu amaca tutkuyla bağlı olan ve bu hareketin en büyük aktivistlerinden birini tanımak isteyenler için mutlaka izlenmesi gereken bir belgesel. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!