Ana Sayfa Sinema Netflix’te En İyi 6 Agatha Christie Tarzı Film ve Dizi

Netflix’te En İyi 6 Agatha Christie Tarzı Film ve Dizi

Netflix platformunda yayınlanan ve Agatha Christie tarzındaki filmleri ve dizileri bir araya getirdik, işte sizlere önereceğimiz yapımlar.

0
1747

Sir Arthur Conan Doyle’dan sonra en etkili polisiye roman yazarı olan biri varsa o da Agatha Christie olmalıdır. Agatha Christie sadece başarılı bir polisiye roman yazarı değil, başlı başına bir kurumdur ve onun tarzında filmleri de hep ilgi çekmiştir. Christie, yazıları aracılığıyla polisiye kurgunun biçimini, içeriğini ve yapısını şekillendirmeye ve geliştirmeye büyük ölçüde öncülük etti. Hercule Poirot ve Miss Marple, Christie’nin en ünlü iki eseridir. Dedektifleriyle ilgili ilginç olan şey, görünüşlerinde oldukça çekingen ve zararsız görünmeleridir: Poirot, temizliğe ve düzene keskin bir gözle bakan kısa boylu, tuhaf bir Belçikalı, Marple ise yaşlı bir hanımefendi. Bu yazımda sizlerle Netflix platformunda yayınlanan Agatha Christie Tarzı filmleri ve dizileri paylaşacağım.

Christie’nin romanları aracılığıyla yaptığı şey, genellikle dedektiflerle ilişkilendirilen klişeleri yıkmak olarak tanımlanabilir. Diğer yazarlar için hayal bile edilemeyen başarılarından bazılarına bakarsanız – kitapları tarihte yalnızca William Shakespeare ve İncil’den sonra en çok yayınlanan üçüncü kitaptır – neden bu kadar popüler olduğunu görebilirsiniz. Christie’nin eserleri toplam 103 dile çevrildi ve onu şimdiye kadarki en çok çeviri yapılan yazar yaptı. ‘And Then There Were None’ adlı romanı, tüm zamanların en çok satan gizem romanı ve şimdiye kadarki en çok satan beşinci kitaptır. Christie aynı zamanda tüm zamanların en uzun soluklu oyunu olan ‘Fare Kapanı’nın da yazarıdır. Christie’nin romanı ‘Roger Ackroyd’un Cinayeti’ büyük ölçüde şimdiye kadar yazılmış en iyi polisiye romanları arasında kabul edilir. Christie’ninki gibi gizem ve dedektif hikayelerine ilginiz varsa, o zaman size bazı önerilerimiz var. İşte Netflix platformunda yayınlanan Agatha Christie tarzı filmleri ve dizileri sizler için araştırdık.

Bazı dizilere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

Benzer Yazı: Netflix Suç Belgeselleri

6. The Chestnut Man (2021)

Netflix Agatha Christie filmleri tarzında olan ‘The Chestnut Man’ (‘Kastanjemanden’ olarak da bilinir), Kopenhag’da bir kadının cinayetini çözmeye çalışan iki dedektifi takip eden bir Danimarka dedektif dramasıdır. Ortakların araştırması, onları kaçırılan bir kızı esrarengiz katilden kurtarmak için bir kursa yönlendirir. Dizinin yavaş anlatımı ve ayrıntılara gösterilen özen, Christie’nin romanlarını hatırlatacak. Diziyi buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıNetflix Western Dizileri


5. Enola Holmes (2020)

‘Enola Holmes’, Harry Bradbeer tarafından yönetilen ve Nancy Springer tarafından yazılan aynı adlı roman serisine dayanan bir macera komedi filmi. Ünlü dedektif Sherlock Homes’un tüm ulusu tehdit eden bir komployu çözme arayışına giren genç kız kardeşi Enola’yı konu alıyor. Eğlence dolu bir aile yapımı ile gizemlerden hoşlanıyorsanız, ‘Enola Holmes’ şüphesiz size hitap edecek! Filmi buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıNetflix’te Yayınlanmış Gay, Lezbiyen, LGBT Filmleri


4. Young Wallander (2020-)

Netflix Agatha Christie filmleri tarzında olan ‘Young Wallander’, Henning Mankell’in yazar tarafından kaleme alınan birçok romanda yer alan kurgusal bir müfettiş olan Kurt Wallander’a DAYANIYOR. Dizide Wallander’ın ele aldığı vakalar, Christie’nin romanlarındakilerden çok daha farklı bir tada sahiptir. Bununla birlikte, Christie ve Mankell, yazıları aracılığıyla ‘Genç Wallander’ı Agatha Christie hayranlarına çekici kılacak sosyal yorumlar için benzer bir eğilime sahipler. Diziyi buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıIMDb Puanı Yüksek En İyi Netflix Biyografi Dizileri


3. The Sinner (2017-2021)

‘The Sinner’, Petra Hammesfahr’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve Derek Simonds tarafından televizyon için geliştirilen bir antoloji dizisidir. Dedektif Harry Ambrose, birçok karmaşık ceza davası üzerinde çalışması konu alınıyor. Agatha Christie’nin Hercule Poirot’u gibi Ambrose da keskin bir gözlem duygusuna sahip deneyimli bir dedektiftir. Ayrıca, Christie’nin çalışmaları gibi, ‘The Sinner’ da cinayet gizemlerinin suç psikolojisi yönüne odaklanır ve yavaş yavaş ortaya çıkan ifşalar sunar. Diziyi buradan izleyebilirsiniz.

İlgili YazıEn Çok İzlenen ve En İyi Kore Dizileri


2. Identity (2003)

‘Identity’, yıkıcı bir fırtınanın ardından dış dünyayla hiçbir şekilde iletişim kuramayan izole bir otelde kendilerini bulan on yabancının hikayesini anlatan James Mangold’un yönettiği gizemli bir gerilim filmi. Yakında, yabancılardan biri öldürülür ve katil için bir av başlar. Agatha Christie’nin eserlerinin hayranları, önermenin gevşek bir şekilde yazarın hit romanı ‘Ve Sonra Hiçbiri Yoktu’ya dayandığını fark edecekler. Üstelik film, doğrusal olmayan bir hikaye anlatımı yapısını takip ederek onu daha ilgi çekici ve eğlenceli hale getiriyor. Netflix Agatha Christie filmleri tarzında olan filmi izlemek için VPN kullanmalı ya da alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

Benzer YazıNetflix Din ve İnanç Konulu Belgeselleri


1. Crooked House (2017)

Yönetmen Gilles Paquet-Brenner’ın ‘Crooked House’, Agatha Christie’nin ilk kez 1949’da yayınlanan aynı adlı çığır açan romanının bir uyarlamasıdır. Eve dönen varlıklı bir mirasçı Sophia’yı konu alır. Büyükbabası, iş adamı Aristide Leonides, zehirlenerek ölür ve Sophia, aile üyelerinin suçu işlediğinden şüphelenir. Katilin gerçek kimliğini ortaya çıkarmak için Sophia, Scotland Yard ile bağları olan özel bir dedektif olan nişanlısı Charles’ın yardımına başvurur. Netflix’te bulunan Christe’s romanlarının birkaç doğrudan uyarlamasından biri olduğu için bu listede en üst sırada yer alıyor.

Benzer YazıEn İyi Netflix Filmleri


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz