Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaDiziNetflix'te Hemen İzleyeceğiniz Asker ve Savaş Konulu 10 Dizi

Son Yazılar

Netflix’te Hemen İzleyeceğiniz Asker ve Savaş Konulu 10 Dizi

Asker ve savaş dizileri hayranıysanız, Netflix platformunda yayınlanan bu dizilere mutlaka göz atmalısınız.

Filmler yapılmaya başlandığından beri konusu asker, savaş ve casusluk olan yüzlerce yapım ortaya çıktı. Sinemanın hayali dünyasında birbiriyle savaşan kahramanlar ve kötüler varken, casuslar ya da askerler, işleri için gerçekten hayatlarını ortaya koyan insanlardır. Filmlerdeki kahramanlardan çok daha tehlikeli hayatlar yaşıyorlar. Bu nedenle, askerleri ve onların yaşamlarını beyaz perdede canlandırmak her zaman bir seçenek olmuştur. Gerçek hayat hikayeleri, bulabileceğimiz herhangi bir kurgudan çok daha şok edici. Savaş ve savaşın etkileri üzerine birçok film, dizi ve belgesel izledik. Daha doymadıysanız, Netflix platformunda hemen şimdi izleyebileceğiniz konusu asker ve savaş olan en iyi diziler hangileridir merak ediyor olmalısınız. Yazımızın devamında onlar içinden en iyi 10 yapıma ulaşacaksınız.

Savaş filmlerinin çoğu, içinde yer alan erkeklerin yüzleşmek zorunda kaldığı katıksız korku ve vahşeti reddeden savaş karşıtı mesajlar içerir. Dünyaya, savaşın birçok kişinin hayatını nasıl harap ettiğini ve yağmaladığını anlatıyorlar. Savaş filmlerinde bu kadar çok fedakarlığın beyhudeliği tüm çıplaklığıyla ortaya konur. Benzer şekilde, ordu veya askerlik üzerine çok sayıda TV dizisi de yapılmıştır. Bu diziler bize savaşın gerçek doğasını gösterirken aynı zamanda asker olan ve ülkelerini korumak için her şeyi yapabilecek kadın ve erkeklerin hayatlarını keşfetmeye çalışıyor. İşte bu yazımızda, Netflix‘teki asker ve savaş konulu şu anda izlenebilen gerçekten en iyi dizileri listeleyeceğiz:

10. Onur Madalyası (2018)

Onur Madalyası (Medal of Honor), ordunun en yüksek cesaret ödülüdür ve Başkan Abraham Lincoln’ün 1861’de yasayı imzalamasından bu yana yalnızca birkaç bin Amerikalıya verilmiştir. “Onur Madalyası”, madalyayı alan seçilmiş birkaç kişinin profilini çıkarıyor; aile üyeleri ve silah arkadaşları, askerlerin karşılaştığı olağanüstü zorlukları hatırlatıyor. Netflix’te yayınlanan bu asker ve savaş konulu dizi, yoğun yeniden yaratımlar ve arşiv görüntüleri aracılığıyla alıcıların zihinlerine girerek, birçok kişinin “hayatlarının en kötü günü” olarak tanımladığı bu günü nasıl atlattıklarını ortaya çıkarıyor. Profili çizilen adamlar arasında İkinci Dünya Savaşı gazisi Sylvester Antolak ve Kore Savaşı’nda savaşmış Joseph Vittori de yer alıyor. Buradan izleyebilirsiniz.

9. Five Came Back (2017)

Bu üç bölümlük dizi, Mark Harris tarafından yazılan ‘Five Came Back: A Story of Hollywood and the Second World War’ adlı kitaptan uyarlanmıştır. John Ford, William Wyler, John Huston, Frank Capra ve George Stevens, İkinci Dünya Savaşı’nda görev yapmış beş önemli Hollywood film yapımcısıdır. Bu dizi, savaş sırasındaki deneyimlerini çoğunlukla arşivlenmiş görüntüler ile izleyicilerle buluşturuyor. Dizi, Meryl Streep tarafından anlatılıyor. İlginç bir şekilde, bu yönetmenlerin savaş alanındaki deneyimlerini öğrenirken, dizide bu beş yönetmenle ilgili günümüz yönetmenleriyle röportaj yapıyor. Steven Spielberg Wyler hakkında konuşuyor, Francis Ford Coppola John Huston’ın eserlerini anlatıyor, Guillermo del Torro Capra’nın çalışmaları üzerindeki etkisini açıklıyor, Paul Greengrass John Ford’un sinema üzerindeki etkisini tartışıyor, Lawrence Kasdan George Stevens hakkında konuşuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

8. Hitler’s Circle of Evil (2018)

Guy Walters, Alisdair Simpson, Jonathon Michaels ve Richard Overy’nin başrollerini paylaştığı ‘Hitler’s Circle of Evil’, 2. Dünya Savaşı’nın dehşetinin arkasındaki adamlara odaklanan bir İngiliz tarihi belgesel televizyon dizisidir. Dizi, Hitler’in en yakın müttefikleri etrafında dönüyor ve 1920’lerde Nazi Partisi’nin kuruluşunu ve ardından yükselişini aktarıyor. Ardından, insanlık tarihinin en kötü suçlarından birini işlemeyi planlayan bazı sapkın adamların önderliğinde sonraki yıllarda iktidara yükselişin durumuna göz atıyor. Netflix asker ve savaş konulu diziler arasında yer alan yapım, ardından gelen acılara ışık tuttuğu kadar, izleyicilere öncelikle Hitler’in yakın çevresindeki insanları gerçekten anlama şansı veriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7. II. Dünya Savaşı’nın En Önemli Olayları (2019)

Derek Jacobi, Geoffrey Wawro ve James Holland’ın rol aldığı bir televizyon belgesel dizisidir. Film, savaş dünyanın farklı yerlerinde devam ederken Müttefik kuvvetlerinin Alman Blitzkrieg tarafından Dunkirk’e nasıl püskürtüldüğünü anlatıyor. Savaş sırasında meydana gelen on önemli olayı kapsayan belgesel dizisi, tarihteki en kanlı savaşlardan birinin ayrıntılı bir özetini sunmaya çalışıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6. Rebellion (2016 – 2019)

Netflix platformundaki asker ve savaş konulu diziler listemizde bulunan ve Colin Teevan tarafından yaratılan ve yazılan ‘Rebellion’, Aku Louhimies tarafından yönetilen tarihi bir kurgu dizisidir. Charlie Murphy ve Ruth Bradley’nin başrolde olduğu film, toplumsal istikrarsızlığı artıran ve insanlar için bir belirsizlik dönemi yaratan I. Dünya Savaşı’nın ışığında Dublin’de meydana gelen olayları takip ediyor. Korkunç zorluklar ve yaşananlar, Birleşik Krallık’ın farklı yerlerinden bir grup arkadaşı birbirine yaklaştırıyor. Sosyal koşullar yavaş yavaş İrlanda’nın bağımsızlığı için elverişli hale geldikçe, bu arkadaşlar Birleşik Krallık’ı sonsuza dek değiştiren tüm tarihsel harekette çelişkili roller oynadılar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5. Churchill’in Gizli Ajanları: Yeni Nesil (2018-)

Bu dizi şimdiye kadarki en eşsiz realite şovlarından biridir. Burada katılımcıcılar, İkinci Dünya Savaşı sırasında her İngiliz gizli servis ajanının geçmek zorunda olduğu tüm zorlu eğitimlerden geçmek için katılıyor. Bu, doğal olarak, göğüs göğüse çarpışmanın yanı sıra ateşli silahların ve patlayıcıların nasıl kullanılacağını öğrenmeyi de içerir. Eğitimler ve yarışmalar o kadar titizlikle gerçekleştiriliyor ki çoğu yarışmacı onları tamamlamayı bile başaramıyor. Bu eğitimin her turundaki performanslar, kişinin bir sonraki tura geçip geçmeyeceğini belirler. Son turun, finalistlerin bugüne kadar öğrendikleri tüm becerileri kullanarak tamamlamaları gereken bir görevi vardır. Diziye gerçek bir 1940’lar hissi vermek için, katılımcıların ve sunucuların üniformaları da retro tarzda tasarlanmıştır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4. Fauda (2015 -)

Lior Raz ve Avi Issacharoff tarafından yaratılan ‘Fauda’, Lior Raz, Hisham Sulliman, Shadi Mar’i ve Laëtitia Eïdo’nun rol aldığı bir İsrail televizyon dizisidir. Doron, İsrail Savunma Kuvvetlerinde onlarca yıl görev yaptıktan sonra emekli olur ve kendi bağında çalışmaya başlar. Tam bir daha savaşmak için geri dönmeyeceğini hissettiği sırada, ekibinin bir zamanlar öldürdüğü tehlikeli düşmanın hâlâ hayatta olduğunu öğrenir ve ağabeyinin düğününe katılacağını duyar. Doron hiç vakit kaybetmeden harekete geçer ve düşmanını gizli görevde alt etmeyi umarak ekibine tekrar katılır. Ne yazık ki, ekibinin kimliği ortaya çıkınca, her şeyi değiştiren bir dizi olay harekete geçer. Merak ederseniz buradan, benzeri dizileri izlemek isterseniz de buraya tıklayın.

3. The Liberator (2020)

Alex Kershaw’ın kitabından uyarlanan ‘The Liberator’, Jeb Stuart tarafından yazılan, yetişkinlere yönelik animasyonlu bir savaş draması mini dizisidir. Dizi, Nazilere karşı beş yüz gün süren zorlu mücadelede Meksikalı Amerikalılar, Yerli Amerikalılar ve beyaz kovboylardan oluşan 157. Piyade Alayı’na liderlik eden ABD Ordusu subayı Felix Sparks’a odaklanıyor. Cesur adamlar, Müttefik kuvvetlerle birlikte savaştı ve Fransa, İtalya’daki savaşa ve ardından Dachau toplama kampının kurtarılmasına çok önemli katkılarda bulundu. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2. Zorba Nasıl Olunur? (2021)

Diktatörlerin zihinlerini ve taraftarlarını onlara inandırmak ve onları takip etmek için nasıl manevra yapıp manipüle ettiklerini keşfetmeyi amaçlayan bir belgesel dizisi olan ‘Zorba Nasıl Olunur?’, başlığın tam anlamıyla ne anlama geldiğini ve bu konuda etkili olduğunu gösteriyor. Peter Dinklage tarafından anlatılan bu bölümler aynı zamanda Adolf Hitler, Joseph Stalin, Saddam Hüseyin, Muammer Kaddafi ve İdi Amin gibi dünya tarihindeki güçlü diktatörlerin kısa biyografileri niteliğindedir. Diziyi buradan izleyebilirsiniz.

1. Kardeşler Takımı (Band of Brothers) (2001)

İlk olarak HBO’da yayınlanan bu dizi, ABD Ordusu 101. Hava İndirme Tümeni’nin 506. Alayı Easy Company’nin hikayesini anlatıyor. Easy Company’den sağ kurtulanlarla yapılan röportajların yanı sıra askerlerin günlükleri ve mektuplarına dayanan bu 10 bölümlük dizi, olağanüstü cesareti ve olağanüstü korkuyu bilen bu genç adamların deneyimlerini anlatıyor. Stephen Ambrose’un yazdığı kitaba dayanmaktadır. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!