Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaDiziŞu Anda Netflix'teki En İyi 21 Dedektif Dizisi

Son Yazılar

Şu Anda Netflix’teki En İyi 21 Dedektif Dizisi

Televizyonda yayınlanan dedektif programları her zaman hepimizin içinde bulunan doğuştan gelen araştırmacı yönümüzü farketmemizi sağlamıştır. İnsanların dedektif dizileri ile ilgili heyecan duymalarının nedeni, çok çeşitli temaları ve türleri keşfetmek için yeterli alan olmasıdır. Bazı diziler, karamsar ve şiddetli bir anlatı yaratan tarza büyük ölçüde bağlıyken, diğerleri saf konuya bağlıdır. Kirli ‘Mindhunter’dan dünyayın kasıp kavuran ‘Sherlock’a kadar, dedektif dizileri çok çeşitli öyküler içerir. Dedektif dizileri, yüksek izlenme oranları nedeniyle çoğu televizyon kanalının temelini oluşturuyor. Son zamanlarda Netflix, yalnızca orijinal eserler üretmekle kalmayıp, aynı zamanda geniş bir uluslararası izleyici kitlesine başka şovlar getirme konusunda da harika bir iş çıkardı. Tüm bunlarla birlikte, şu anda Netflix platformunda dedektif dizileri arasında en fazla beğenilenlerin bir listesini hazırladık. Hadi hemen izlemeye geçelim.

Bazı dizilere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

Netflix Dedektif Dizileri

1
Bodies (2023)

Dört Londralı dedektif, dört farklı zaman diliminde kendilerini aynı cinayeti araştırırken bulur. Buradan izleyebilirsiniz.

2
Perfume (2018)

Netflix dedektif dizileri içinde beğenilen ‘Perfume’, orijinal olarak ‘Parfum’ olarak bilinen bir Alman televizyon dizisidir ve Netflix’te İngilizce sesli ve altyazılı olarak izleyebilirsiniz. Patrick Suskind’in aynı adlı çok satan kitabından uyarlanan dizi, günümüzün içinde geçiyor. Bir dizi acımasız cinayet ve olayları aydınlatmaya çalışan bir ekip. Parfum, kusursuz kokuyu yaratmak için bir dizi cinayet işleyen katilin peşine düşen dedektiflerin hikayesini konu ediyor. ‘Parfüm’ uluslararası alanda iyi puanlar aldı ve müfettişler Nadja Simon (Friedericke Becht) ve Matthias Kohler (Juergen Maurer) ile Savcı Grunberg’in (Wotan Wilke Mohring) hikayesini izleyicilerle buluşturuyor. Buradan hemen izleyin.

İlgili Yazı: Netflix Platformunda İzleyebileceğiniz +18 Diziler

3
The Frankenstein Chronicles (2015- 2017)

‘Frankenstein Chronicles’, Mary Shelley’nin 1818 klasiği ‘Frankenstein’dan esinlenen bir İngiliz dönemi suç dramasıdır. Başrolde aynı zamanda dizinin yapımcılarından biri olan Sean Bean’in de yer aldığı hikaye, sekiz kayıp çocuğun olayını aydınlatmaya çalışan nehir polisi olan Müfettiş John Marlott’un hikayesini konu alıyor. 19. yüzyıl Londra’sında geçen suç, ölüleri diriltmeye kararlı bir bilim insanı tarafından işlenmiş olabilir. Eleştirmenlerce beğenilen ve Netflix platformunun en iyi dedektif dizileri arasında gösterilen yapım, bölüm başına büyük miktarda izleyici çekti. Dizi ilk olarak 11 Kasım 2015’te ITV Encore’da yayınlandı.

4
Capitani (2019-)

Netflix dedektif dizileri arasında ‘Capitani’, Lüksemburg’un Manscheid köyünde genç bir kızın cinayet davasına atanmış bulan dedektif Luc Capitani’nin etrafında dönüyor. Ancak, buranın “yabancılarından” biri olarak, kolayca düşman kazanır ve halk işbirliği yapmak istemez; bu olaylar onu yerel bir polis memurunun yardımına başvurmaya zorlar. Cinayetleri araştıran ikili, kısa sürede yalan ve sırlarla dolu bir çukurun içine çekilirler ve bu da onları gerçeğin ortaya çıkmasıyla ve vicdanlarıyla yüzleşmeye zorlar. Buradan hemen izleyin.

5
Dört Dörtlük Dedektifler (2019-2022)

İşte bu türde bir dizi izlemek isteyen genç izleyiciler için harika bir Netflix yapımı dedektif dizisi. ‘The InBESTigators’, çocuklar tarafından yönetilen dedektiflik bürosunu takip eden bir Avustralya televizyon dizisidir. Maurie (Anna Cooke) liderliğindeki Ezra’nın (Aston Droomer) arka bahçesindeki ofisleriyle, mahalledeki gizemleri çözmek için bireysel becerileriyle bir araya geliyorlar. Ekibin diğer iki üyesi, atletik ve aynı zamanda Ezra’nın en yakın arkadaşı Kyle (Jamil Smyth-Secka) ve etkileyici sosyal becerileriyle tanınan Ava’dır (Abby Bergman). Merak ederseniz buradan hemen izleyin.

6
Giri / Haji (2019-2022)

Giri/Haji, Tokyo ve Londra’da, Japonca ve İngilizce diyaloglarla geçen bir İngiliz televizyon dizisidir. Netflix platformunda yayınlanan ve en iyi dedektif dizileri arasında gösterilen yapımın adı, ‘Görev/Utanç’ anlamına geliyor. Kenzo Mori (Takehiro Hira) Tokyo’dan Londra’ya giden ve öldüğü varsayılan ama aynı zamanda cinayetle suçlanan kardeşi Yuto’yu (Yosuke Kubozuka) aramaya giden bir dedektiftir. Yuto’nun bağlantılı olduğu cinayet, Tokyo’da ölümcül bir çete savaşı başlatabilir. Kenzo her şeyin özüne inmeye çalışırken, Londra’daki yeraltı dünyasının en tehlikeli büyük adamlarından bazılarıyla yüzleşmek ve aynı zamanda Tokyo’daki ailesine bakmak zorundadır. Buradan izleyebilirsiniz.

7
Jessica Jones (2015-2019)

Marvel yapımı olan “Jessica Jones”, kendi dedektiflik bürosunu açan eski bir süper kahramanın yaşadıklarını konu alıyor. Bir süper kahraman olarak kısa kariyeri, süper kötü adam Kilgrave (David Tennant) yüzünden yanlışlıkla birini öldürmesiyle sona erdi. Kilgrave yeniden kol gezerken, Jessica Jones (Krysten Ritter) onu durdurmak zorundadır. Annesinin hala hayatta olduğunu öğrendiğinde özel hayatıyla da uğraşmak zorunda kalır. Buna ek olarak, bir sahtekar olduğunu kanıtlamaya kararlı olan şimdi katil Trish Walker (Rachael Taylor) ile de uğraşması gerekiyor. Netflix platformunun en iyi dedektif dizileri arasında gösterilen yapım, yayınlandığında, Krysten Ritter ve David Tennant’ın performansları ve tecavüz ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi daha karanlık konuların işlenme şekli nedeniyle çok olumlu puan aldı.

8
Seven Seconds (2018)

Rus film yapımcısı Yuri Bykov’un suç draması ‘The Major’ (2013)’den uyarlanan ‘Seven Seconds’, Jersey City’deki Afrikalı-Amerikalı vatandaşları ve beyaz polislerin genç bir siyah çocuğun ölümünü araştırmaya dahil olmalarını konu alıyor. On bölüme yayılan bir dizi olan ‘Yedi Saniye’, yalnızca suç ve soruşturma üzerine gelişen değil, aynı zamanda ırk ilişkileri ve toplumsal yabancılaşma temalarını da gözler önüne seren bir dizi. Kanadalı senarist Veena Sud tarafından kaleme alınan dizi, Oscar ödüllü aktris Regina King’in Televizyon dalında Black Reel Ödülü ve Üstün Kadın Oyuncu, Primetime Emmy Ödülü kazandığı klas performanslarla dolu. Buradan hemen izleyin.

9
Frequency (2016 – 2017)

Netflix dedektif dizileri arasında en ilgi çeken yapımlardan biri olan ve Amerikalı film yapımcısı Gregory Hoblit’in yönettiği Amerikan bilim kurgu gerilim draması ‘Frequency’ (2000)’den esinlenen bu 2016 uyarlaması, 2016 yılında bir NYPD dedektifi olan Amerikalı aktris Peyton List’in yazdığı Raimy Elizabeth Sullivan’ı konu ediyor. 1996’da ölen babasıyla amatör bir radyo aracılığıyla iletişim kurabiliyor. İkisi birlikte tüm “çözülemeyen” davaları çözmeye başlıyorlar. Dizi, fanteziyi suçla harmanlamayı zekice başarıyor.

10
1983 (2018 – 2022)

2018’de Netflix’te gösterime giren ‘1983’, Maciej Musiał tarafından kaleme alınan, bir hukuk öğrencisi olan Kajetan Skowron ve 1983’teki bir terörist saldırıdan on yıllar sonra, Robert Więckiewicz’in canlandırdığı polis Anatol Janów hakkında bir Polonya suç dramasıdır. 1983 Konusu: Polonya’yı bir polis devleti ve Demir Perde’yi ayakta tutan bir komployu ortaya çıkarmak. Joshua Long tarafından yaratılan ve yazılan dizi, sürükleyici, agresif bir anlatı üzerine inşa edilmiştir. Netflix’in ilk orijinal Polonya dizisi ‘1983’, Polonya komünizmi üzerine gelişen ve komplo üzerine yayılan tarihi bir anlatı ile suç dramasının güzel bir karışımı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

11
Marcella (2016-)

Bu ITV dizisi, uzun bir aradan sonra polis memuru olarak görevine dönen ve hemen üçlü bir cinayet davasına odaklanmaya başlayan isimsiz dedektife odaklanıyor. Netflix dedektif dizileri arasında fazlaca izlenen Marcella daha fazla araştırdıkça, bunun bir seri katilin işi olduğunu fark eder. Elinden geldiğince bu katilin izini sürmeye çalışırken, Marcella’nın kendisi de nedeni çözülmemiş rastgele bilinç kaybı epizodlarından muzdariptir. Sonraki sezonlarda Marcella’nın çözmesi gereken suçların ürkütücülüğü ve kişisel sorunları artar. Bu seride ışık kullanımı oldukça ürkütücü bir hava yaratıyor ve bu seriyi sürükleyici bir şahesere dönüştürüyor. Buradan izleyebilirsiniz.

12
Unbelievable (2019)

‘Unbelievable’, 2008 ile 2011 yılları arasında Colorado ve Washington Eyaletinde gerçek hayatta gerçekleşen bir dizi iğrenç tecavüz olayını temel alan inanılmaz bir mini dizidir. 2015 tarihli T. Christian Miller ve Ken makalesi An Unbelievable Story of Rape’den, büyük ölçüde ilham alınmıştır. Armstrong’un 2018 kitabı A False Report’un yanı sıra, dizi polisin bir tecavüz şikayeti almasını takip ediyor. Ancak sözde mağdurun aniden şikayetinden vazgeçmesi, mağduru yalan söylemekle suçlayan tartışmalara yol açar. İşte o zaman iki dedektif tuhaf davayı ele alır ve seyirciyi sonuna kadar ekrana bağlı tutacak uğursuz bir suç ağını çözmeye başlar. Buradan izleyebilirsiniz.

13
The Good Cop (2018)

‘The Good Cop’ birbirinden tamamen farklı görünen baba-oğul ikilisi Big Tony ve TJ’nin etrafında dönüyor. Netflix dedektif dizileri içinde konusu ilgi çekiyor. Eski polis, Big Tony, özünde sevecen olsa da, onur onun güçlü yanı değildir ve kurallarla pek de aynı fikirde değildir. Öte yandan oğlu TJ, kurallara bağlı ve görevine gelince oldukça hırslı. Koca Tony yolsuzluktan yedi yıl hapis cezasına çarptırılırken, polis departmanı onunla iletişim kurmayı reddediyor. Bununla birlikte, sokak deneyimi için babasına bağlı olarak, TJ inanılmaz derecede komik ve zaman zaman duygusal anlara yol açan garip bir ilişkiler yumağına dolanıyor. Dizinin linkini buraya bırakıyorum.

14
Unsolved (2018)

Suç antolojisi dizisi, 1990’ların sonunda rap endüstrisini sarsan Tupac Shakur ve Biggie Smalls cinayetlerine dayanıyor. Dizi, rap efsanelerinin tartışmalı cinayetlerini araştıran Dedektif Greg Kading (Josh Duhamel) ve Dedektif Russell Poole’un (Jimmi Simpson) ikili soruşturmasını konu olarak işliyor. ‘Unsolved’de, The Notorious B.I.G veya Biggie Smalls olarak bilinen Christopher Wallace rolünde Wavyy Jonez ve Tupac Shakur rolünde Marcc Rose yer alıyor. Dizideki on bölümden beşi, Emmy ödüllü Anthony Hemmingway tarafından yönetilmiştir. Buradan izleyebilirsiniz.

15
Criminal: Birleşik Krallık (2019)

‘Criminal’ aslında her biri tamamen farklı bir ülkede-Fransa, Almanya, İspanya ve Birleşik Krallık’ta geçen, tek bir çatı altında dört farklı TV serisinin bir araya toplanmış formatıdır. Bu dizinin yapımcılarının benimsediği yaklaşım oldukça cesur. Netflix platformunda yayınlanan dedektif dizileri arasında oldukça ilginç bir yere sahip, neden mi? Her ülkenin hikayesi üç bölümden oluşuyor ve her biri polis tarafından sorgulanan bir suçluya odaklanıyor. Her sezonun kadrosu o ülkenin kendisinden aktör ve aktrislerden oluşmasına rağmen, çekimler İspanya’nın Madrid kentinde tek bir stüdyoda yapıldı. Her hikaye tek bir sorgu odasında, sorgu odasının içini tek yönlü olarak görebileceğiniz bir karanlık odada ve bir koridorda veya dışarıda olacak şekilde konumlar da minimumda tutulmuştur. Bu kadar dar bir alanda düzgün bir hikaye yaratmak ve onu uygun bir şekilde anlatmak son derece zor ama bu dizinin yapımcıları bu konuda gerçekten harika bir iş çıkarmışlar. İzlemeye başlamanızı öneririm.

16
Paranoid (2016 – 2022)

‘Paranoid’, kurgusal Woodmere kasabasından bir dedektif ekibini takip eden ilgi çekici bir suç gizemi drama dizisidir. Bir çocuk oyun alanında bıçaklanarak öldürülmüş bir kadın bulan ekip, kendilerini karanlık bir komployu ortaya çıkaran ve her seferinde daha karmaşık hale gelen uğursuz bir soruşturmanın içinde bulur. Gizeme ek olarak, kimliği belirsiz bir adam, katilin kimliğinin ayrılmaz bir parçası gibi görünen gizemli ipuçları göndermeye devam ediyordur. Buradan izleyebilirsiniz.

17
The Blacklist (2013 – )

‘The Blacklist’, yüksek profilli bir suçluya dönüşen ve FBI’ın ölüm listesinde yer alan eski bir ABD Donanması subayı olan James Spader tarafından yazılan Raymond “Red” Reddington’ın maceralarını konu ediniyor. Raymond, tuhaf bir şekilde, onlarca yıl yakalanmaktan kurtulduktan sonra gönüllü olarak FBI’a teslim olur. Ancak, yıllar içinde derlediği, dünyanın en tehlikeli suçlularının listesini elinde bulundurduğu ve kovuşturmadan muafiyet karşılığında teslim edeceği bir teklif gönderir. Buna ek olarak Red, yalnızca FBI profil uzmanı Elizabeth Keen ile çalışmakta ısrar ediyor. Bence Netflix dedektif dizileri içinde sıkılmadan izlenecek bir yapım.

18
Bordertown (2016-2019)

‘Bordertown’, Finlandiya Ulusal Soruşturma Bürosu’ndan seçkin dedektif müfettiş Kari Sorjonen’in etrafında dönüyor. Sorjonen’in karakteri, Sherlock Holmes’un beğenilerinden birkaç özelliği ödünç almış ve dizi, onu ortalamanın çok üzerinde belirli nitelikler sergileyen, yüksek işlevli bir otizmli olarak görüyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Sorjonen sakin ve dinlendirici bir zaman geçirmeyi umarak Rusya Finlandiya sınırında bulunan bir kasabada işe başlar. Ancak, bir dizi rahatsız edici cinayet aniden barışçıl kasabayı ele geçirince, dileği kısa süre sonra tersine döner.

19
Signal (2016)

‘Signal’, Lee Je-hoon (Park Hae-young olarak), Kim Hye-soo (Cha Soo-Hyun olarak) ve Cho Jin-Woong’un (Lee Jae-Han olarak) başrol oynadığı Güney Koreli bir fantezi dizisidir. Dizi, hikayesi ve performansları nedeniyle eleştirmenler ve izleyiciler tarafından iyi yorumlar aldı ve onu tarihteki en yüksek onuncu Kore dizileri arasına soktu. Doğaüstü ipuçlarıyla, üç dedektif, yıllardır çözülemeyip yeniden açılan davaları çözüyor. Gizemli bir şekilde bulunan bir telsiz, 1989’dan bir dedektif olan Lee Jae-Han’ın Park Hae-young ile iletişim kurmasını sağlar. Park Hae-young, 2015 yılında Lee Jae-Han ve Cha Soo-Hyun ile birlikte bir ekip oluşturan bir vaka profili uzmanıdır. Çözülmemiş vakaları çözüyorlar ve ayrıca olası suçları önlüyorlar.

20
Young Wallander (2020 – )

Netflix dedektif dizileri arasında ‘Young Wallander’ın başlangıç hikayesi, yirmili yaşlarının başında yeni mezun dedektif Kurt Wallander’ın etrafında dönüyor. Bir çaylaktan bildiğimiz deneyimli bir dedektife dönüşmesini belgeleyen dizi, Wallander’ın kendi mahallesinde korkunç bir nefret suçuna şahsen nasıl tanık oluyor. Faili yakalama kararlılığıyla Wallander, kendisini soruşturmaya dahil eder ve bu da onun değerli bir deneyim kazanmasına ve kıdemli bir kanun memuruna dönüşürken karakterinin farklı yönlerini geliştirmesine yardımcı olur. Buradan izleyebilirsiniz.

21
Mindhunter (2017 – )

FBI’ın gelecekteki potansiyel seri katilleri yakalamasına ve anlamasına yardımcı olan hapsedilmiş seri katillerle yaptıkları korkunç röportajları canlandırıyor. Bu bilgiyi devam eden ve gelecekteki davaları çözmek için kullanma umuduyla nasıl düşündüklerini anlamak için kayıt ediyorlar. Dizinin linkini buraya bırakalım.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!