Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaDiziNetflix’teki Din ve Tarikat Konulu En İyi 10 Belgesel

Son Yazılar

Netflix’teki Din ve Tarikat Konulu En İyi 10 Belgesel

Dini inanç konulu belgeseller her zaman ilgi çekmiştir. İşte Netflix platformunda yayınlanan en iyi din belgeselleri ve dizileri.

Evrende yalnız mıyız? Yoksa üzerimizde sürekli bizi kontrol eden biri mi var? Bizi yaratan bir yaratıcı var mı? Bunlar insanlığın binlerce yıldır üzerinde düşündüğü sorular. Netflix din belgeselleri (sapkın tarikat dizileri dahil) bu soruların bazılarını inanan ya da inanmayan herkes için farklı yollarla açıklamaya çalışıyor. İnsan ırkı çok ilkel bir çağdayken, rüzgar, yağmur, kar, su ve diğer doğal afetler büyük merak ve şaşkınlık konularıydı. Bu, insanların doğadan korkmasına ve ona saygı duymasına neden oldu. İnsanlık, tüm bunları kontrol eden daha yüksek bir gücün olduğuna veya tüm bunların kendi içlerinde daha yüksek güçler olduğuna inanmaya başladı. Bu, insanın doğaya saygı duymasına ve ona adaklar sunmaya başlamasına yol açtı ve sonunda ateş, su, toprak ve hava gibi elementlere tapınıldığı ilkel pagan dinlerinin oluşumuna yol açtı. Yavaş ve istikrarlı bir şekilde insan, doğa olayları hakkında efsaneler ve hikayeler yaratmaya, hatta onlara insan formları vermeye başladı. İnsan toplumu geliştikçe, bu pagan dinler aşınarak yeni inanç biçimleri doğurdu.

Din, birçok film yapımcısı için her zaman bir hayranlık konusu olmuştur. Yıllar boyunca, din kavramını, fikirlerini ve felsefesini birçok farklı şekilde araştıran birkaç film izledik. Ancak sadece birkaçı konunun özünü yakalamayı başardı ve bunlar, zamanlarının klasikleri olarak kabul ediliyor. Tüm bunlarla birlikte, şu anda Netflix platformunda yayınlanan gerçekten iyi din belgeselleri ile ilgili listemi sizlerle paylaşıyorum.

Bazı filmlere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

1
Tanrı Aşkına: Kutsal İhanet (2023)

Netflix’te yayınlanan din ve tarikat konulu belgesel dizileri arasında Güney Kore yapımı ‘Tanrı Aşkına: Kutsal İhanet’, liderleri ilahi bir güç için çalıştıklarını iddia eden ülkedeki dört farklı tarikatın hikayelerini araştırıyor. Ancak eylemleri görünüşte doğrudan birçok kişiye zarar veren bu liderlerin eylemlerinin arkasında gizlenen bir karanlık var. Bu kuruluşların eski üyelerinden bazıları neden tarikat üyesi olduklarını ve onları ayrılmaya iten şeyin ne olduğunu paylaşıyor. Bu kişilerin paylaştığı üzücü ifadeler, inancın genellikle en iyi niyetli kişiler tarafından nasıl manipüle edildiğine dair acımasız bir tablo çiziyor. ‘Tanrı Aşkına: Kutsal İhanet’i buradan izleyebilirsiniz.

2
Tarikat Lideri Nasıl Olunur? (2023)

Tarikat fikrine karanlık bir bakış açısı getiren Peter Dinklage’nin anlatımı, izleyicileri ‘Tarikat Lideri Nasıl Olunur?’ başlıklı bilgilendirici bir yolculuğa çıkarıyor. ‘Game of Thrones’un yıldızı, gerçek hayattan çeşitli örnekler aracılığıyla, Tarikat Lideri’nin sıklıkla kullandığı taktikleri açıklıyor. Tarikat liderlerinin takipçilerini, zenginliklerini ve güçlerini artırmak için sınırları nasıl zorladığını izliyorsunuz. Gelecek vaadeden tarikat liderleri için bir rehber konumuna bürünen dizi, dünya çapındaki bazı grupların sadece şöhret kazanmakla kalmayıp aynı zamanda çok az kişinin kullanmayı umabileceği bir nüfuz biçimini nasıl kazandığına analitik bir şekilde işaret ediyor. ‘Tarikat Lideri Nasıl Olunur?’u buradan izleyebilirsiniz.

3
Annemizin Günahları (2022)

‘Annemizin Günahları’, üç çocuk annesi Lori Vallow’un eylemlerine dair unutulmaz bir bakış açısı sağlıyor. Kıyamet günü kehanetine olan inancı ve kendi tanrısallığı nedeniyle Vallow, yalnızca iki çocuğunun ortadan kaybolmasından değil, aynı zamanda kendisiyle bağlantılı diğer birçok çocuğun ölümünden de doğrudan sorumlu hale gelir. Onun Church of the Firstborn ile bağlantılı olduğuna inanılan dizi, Vallow’un yaptığı şeyleri nasıl ve neden yaptığını araştırıyor. Diziyi buradan izleyebilirsiniz.

4
İtaatkâr Çocuklar (2022)

İsa Mesih’in Son Zaman Azizleri Fundamentalist Kilisesi ve onun lideri Warren S. Jeffs, ‘İtaatkâr Çocuklar’de incelenen başlıca konulardır. Filmin başlığı, önceki lider tarafından yapılan alıntının bir oyunudur. Rulon Jeffs bir eşin algılanan rolünden bahsettiğinde sapkın ilişkiler gelişmeye başlıyor. Grubun çeşitli eski üyelerinin yer aldığı dizi, özellikle de örgütün çeşitli cinsel suçlardan hüküm giymiş bir adam tarafından yönetildiği dönemde, kapalı kapılar ardında olup biten her şeye ışık tutuyor. Belgesel dizisini tam da buradan izleyebilirsiniz.

5
Bir Neslin Hikâyeleri – Papa Francis ile (2021)

Din her zaman büyüme, kabullenme, sevgi ve takdir ile ilgili olmuştur; bu nedenle, olgunlaşmak için kişinin hayatındaki önemli anlara dönüp bakmak neredeyse şarttır. ‘Papa Francis’le Bir Neslin Hikayeleri’nin yaptığı da budur, aynı zamanda bize bizden daha yaşlı olanlardan dokunaklı hayat dersleri alma fırsatı da sunar. Sonuçta, 70 yaşın üzerindeki bireylerin (Papa Francis, Martin Scorsese ve Jane Goodall dahil) sayısız konuşmasını içeriyor ve bu kişiler inanç, hakikat ve tutkunun yaşam yolculuklarındaki olumlu etkisini ortaya koyuyor. Doğrusunu söylemek gerekirse iyi insan olmanın ne demek olduğu konusunda bizlere çok şey öğreten samimi ve iç açıcı bir yapım. Diziyi buradan izleyebilirsiniz.

6
Bikram: Yogi, Guru, Predator (2019)

2019 yapımı ‘Bikram: Yogi, Guru, Predator’ belgeseli, Bikram Yoga adlı kendi yoga biçimini yaratan Amerikalı Kızılderili Bikram Choudhury’yi konu alıyor. Bununla birlikte guru, kendisine yönelik çok sayıda cinsel saldırı, taciz ve çok daha fazla suçlamanın ardından da kötü bir üne kavuştu. Richard Nixon, Ronald Reagan ve Bill Clinton gibi başkanlara bile yoga öğrettiğini iddia eden Bikram, halk arasında büyük tartışma konusu olmaya devam ediyor. Belgeseli buradan izleyebilirsiniz.

7
The Family (2019)

Devlet ile kilisenin ayrılmasının Amerika’da uzun süredir devam eden bir ilke olduğu göz önüne alındığında, The Family, diğer adıyla The Fellowship’in ülke siyasetinde önemli bir etkiye sahip olan fısıltıları pek çok kişinin hoşuna gitmedi. Uygun bir şekilde adlandırılan mini dizi ‘Aile’, yalnızca muhafazakar Hıristiyan grubun ülke meseleleri üzerindeki etkisini araştırmakla kalmıyor, aynı zamanda örgütün nasıl ortaya çıktığının kökenlerini de araştırıyor. Seriye buradan göz atmaktan çekinmeyin.

Benzer YazıNetflix Best Movies: Hemen İzleyebileceğiniz En İyi 20 Film

8
Bizden Biri (2017)

Dünyanın en ortodoks dinlerinden birini kınadığınızda ve kendi hayatınızı yaşamaya karar verdiğinizde ne olur? Eziyet, aşağılama ve dışlama. Bu belgesele konu olan üç kişinin durumu tam olarak bu. Ari Hershkowitz, Luzer Twersky ve Etty Ausch, Hasidikler olarak bilinen son derece katı bir Yahudi mezhebinin üyeleriydi. Onlar bu mezhebin müritleriydiler ve Brooklyn topluluklarının üyeleriydiler. Aşırı muhafazakar ve katı uygulamalardan şüphelenmeye başladıkları için, üçü topluluktan atıldı, aileleriyle görüşmeleri yasaklandı ve dış dünyayla başa çıkmakta ciddi zorluklar yaşadılar. Belgeselin ilginç yanı, söz konusu bu üç kişinin yaşamlarını göstermenin yanı sıra, muhtemelen batı dünyasının kozmopolit kalbi Manhattan’da bulunan ve yine de kadim uygulamalara ve inançlara batmış bir toplumu tasvir etmesidir. Belgeseli merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıNetflix’teki En İyi 14 Seri Katil Filmi

9
The Keepers (2017)

Netflix din belgeselleri arasında gösterilen The Keepers, tam olarak inanç üzerine kurgulanmış bir belgesel değil, bir Katolik okulunda öğretmenlik yapan bir rahibenin öldürülmesini konu alan bir film. Rahibenin adı Rahibe Cathy Cesnik ve acımasız cinayeti bugüne kadar çözülemedi. Yedi bölüme ayrılan bu belgesel, okulun genç kız öğrencilerine defalarca cinsel tacizde bulunan kilisenin yozlaşmış rahiplerini gözler önüne seriyor. Yönetmen daha sonra başpiskoposluğun son derece güçlü olduğunu ve sadece çocuklara saldırmakla kalmayıp aynı zamanda onları başka adamlara gönderen çok sayıda rahip vakasını örtbas ettiklerini ortaya çıkarıyor. Cesnik’in öğrencisi olan ve bu tür cinsel istismar mağduru kadınlar öne çıkarak belgeselde detaylı olarak olayları anlatıyorlar. Belgeseli merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

İlgili YazıÜcretsiz ve Yasal Olarak Çevrimdışı İzlemek İçin Film İndirme Siteleri

10
Vahşi Kırlar (2018)

‘Vahşi Kırlar’ kesinlikle Netflix tarafından yapılan din üzerine en popüler belgesellerden biridir. Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eden ve kendi şehrini kurmaya karar veren bir Hint kültünün hikayesidir. Şehri inşa ettikleri arazinin yanında, çoğunluğu yaşlılardan oluşan küçük bir kasaba vardır. Yöre yerlileri birdenbire bu kadar çok sayıda insana pek sıcak bakmaz. Grup, Rajneesh adında bir keşişin mürididir. Rajneesh’in sekreteri Sheela, tüm rekabeti ortadan kaldırmak için, kimsenin aleyhine oy vermemesi için yaklaşık 700 kişiyi zehirlemeye çalışarak yerel seçimi kazanmaya çalışır. Olaylar hızla çığrından çıkar ve kendi şehirlerinin hayali sona erere. Rajneesh sınır dışı edilir ve Sheela cinayete teşebbüsten tutuklanır. Belgeseli merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Benzer YazıAngelina Jolie Filmleri


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!