3.3 C
İstanbul
Perşembe, Eylül 29, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Hemen İzleyebileceğiz Netflix’teki En İyi 20 Hayatta Kalma Filmi

Mücadele, azim ve insan cesareti hikayelerini kesinlikle seviyoruz. Bu, yerleşim yerlerinden uzakta bir adada mahsur kalan bir kazazedenin hikayesi veya aşırı sıcaklıklarda hayatta kalmaya çalışan bir uçak kazasından kurtulan kişinin hikayesi olabilir. Hepsini seviyoruz. İşte bu yüzden Netflix platformunda belki de gözümüzden kaçan hayatta kalma filmleri bizlere hoş zaman geçirtebilir. Bu filmlerin çoğu aynı zamanda kahramanların ölüme meydan okuyan mücadelelerini daha da büyüleyici kılan gerçek hayat hikayelerine dayanıyor. Acımasız koşullarda sıkışıp kalmış insanların, insanüstü azimleri ilham verici ve hayatlarının geri kalanında taşıyacakları savaş yaralarıyla hayatta kalmalarını izlemek daha da güzel.

netflix hayatta kalma filmleri

Ama itiraf etmeliyiz ki, iki kayayı birbirine sürterek ateş yakmaya çalıştığınız ya da acımasız okyanusu geçmek için kendi teknenizi inşa ettiğiniz tehlikeli bir durumda bulunmanız pek de iyi bir duygu olmayacaktır. Aslında, çoğumuz için aşağı yukarı bir kabus bile denilebilir. İşte bu yüzden hepsini yaşamak yerine izlemeyi tercih ediyoruz. Netflix hayatta kalma filmleri izlendikten sonra ise dürüst olalım, ayrıcalıklı yaşam tarzlarımız olmadan bir gün bile hayatta kalamazdık. Bununla birlikte, oturup hayatta kalma filmlerini izlemek harika ve Netflix platformunun inanılmaz bir koleksiyonu var. İşte Netflix’te şu anda yayında olan gerçekten en iyi hayatta kalma filmlerinin listesi!

Netflix En İyi Hayatta Kalma Filmleri Listemiz

Bazı dizilere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

20. Time to Hunt (2020)

Orijinal adı ‘Sanyangeui Sigan’ olan ‘Time to Hunt’ Güney Kore yapımı bir aksiyon gerilim filmidir. Film, şiddetli bir mali krizin Güney Kore’yi distopya tanımına dönüştürdüğü yakın bir gelecekte geçiyor. Gecekondu mahallelerinden bir grup genç, geçimlerini sağlamak için yasa dışı işler yapıyor. Ancak, bir kumarhanedeki dağınık ama başarılı bir soygunun ardından, gizemli bir katil tarafından avlanmaya başladıklarında sorunları çığ gibi büyür. Aksiyon dolu sekanslar ve gerilim dolu bir ortam ile film, hayatta kalma filmleri sevenlerin genellikle aradığı tüm unsurlara sahip!

19. Circle (2015)

netflix hayatta kalma filmleri

Netflix hayatta kalma filmleri arasında ‘Circle’, elli yabancının kendilerini bir odada iki eş merkezli daire şeklinde sıralanmış buldukları tek bir yerde geçen psikolojik bir gerilimdir. Bilimkurgu filmi 1957 yapımı ’12 Angry Men’ dramasından esinlenmiştir. Dünya dışı deney, insanlar her iki dakikada bir öldüğü veya ayrılmaya çalıştıkları için bir ölüm kalım meselesidir.

Katılımcılar, tehlikeyi kendilerinden uzaklaştırmak için oy kullanabileceklerini çok geçmeden anlarlar. Her ne kadar kurgusal bir zeminde geçse de film, insanoğlunun karşı karşıya kaldığı varoluşsal soruları gözden kaçırmıyor. Basit temellere inildiğinde hayatı nasıl değerlendirdiğimiz ve hayatta kalma isteğimiz akıldan çıkmayan bir doğrulukla yakalanıyor.

18. Alive (2020)

Coronavirüs pandemisinin ortasında, bu film, ekstra dozda zombi içeren virüs korkusu üzerine kuruludur. Joon-woo (Yoo Ah-in), bir zombi salgını Seul şehrini ele geçirince ailesinin evinde yalnız kalan genç bir oyuncudur. Joon-woo hayatta kalmak için savaşır ve sonunda kendi başının çaresine bakmayı öğrenir.

netflix hayatta kalma filmleri

Netflix hayatta kalma filmleri arasında, günümüzü yansıtan bir yapım. Filmde ayrıca kıyametin ortasında Joon-woo ile kendini evinde tecrit ederek hayatta kalma mücadelesi veren Yoo-bin (Park Shin-hye) arasındaki tomurcuklanan romantizmi de izleyicilere sunuyor. İnternet servisleri kapandıkça hayatta kalmak ve yardım aramak zorlaşıyor. İçinde bulunduğumuz durum için oldukça dramatize edilmiş olsa da, yalnızlık konularını, etiği sorgulayan kararları ve hatta sosyal medya üzerinden de olsa iletişimin önemini ele alma konusunda film oldukça başarılı.

17. IO Last on Earth (2019)

Film, neredeyse tüm insan nüfusunun gezegenimizi terk edip Jüpiter’in ayı IO’ya taşındığı kıyamet sonrası bir Dünya’da geçiyor. Dünya zehirli ilan edildi, ancak bilim adamı Sam Walden aksini düşünüyor ve hala insanların kendi gezegenlerinde yaşamalarının bir yolunu bulmak istiyor. Bir gün, hala Dünya’da olan birinin onu bulmaya gelip gelmeyeceğini görmek için bir mesaj gönderir.

netflix hayatta kalma filmleri

Micah adında bir adam radyo yayınını duyar ve Sam’e ulaşır. Ancak Micah, Sam’in fikirlerine katılmıyor ve artık Dünya’da hayatta kalmanın mümkün olmadığına inanıyor. İkisinin de vermesi zor bir karar var – IO’ya en son giden bir sonraki mekiği mi kullanmalılar yoksa ortalıkta dolaşıp bir çözüm mü bulmalılar?

16. Nobody Sleeps in the Woods Tonight (2020)

‘Nobody Sleeps in the Woods Tonight’, orijinal adı ‘W leslie dziś nie zaśnie nikt’ olan Polonyalı bir doğaüstü olayların yaşandığı korku filmidir. Netflix hayatta kalma filmleri arasında bulunan yapım, hayatları teknoloji etrafında dönen bir grup genci konu alıyor. Bu nedenle, cep telefonlarına erişimi olmayan ormandaki çevrimdışı bir rehabilitasyon kampına katılırlar. Bu, çoğumuz için mutluluk gibi görünse de, ormanlarda gizlenen uğursuz bir güç varlıklarını tehdit ettiği için, grup için durum böyle olmayacaktır. Bartosz M. Kowalski’nin yönettiği korku filmi, yayınlanmasından kısa bir süre sonra Netflix ABD’de en çok izlenen filmler arasında yer aldı.

15. The Ritual (2017)

netflix hayatta kalma filmleri

Adam Nevill’in romanından uyarlanan ‘The Ritual’, silahlı bir soygunda öldürülen arkadaşlarını onurlandırmak için İsveç ormanlarında bir yürüyüş gezisi için bir araya gelen bir grup üniversite arkadaşının hikayesini anlatan bir İngiliz korku filmidir. Karakterler karanlığa doğru yürürken, eski bir şeytani varlık onları ormanda takip eder. Yönetmen David Bruckner, tüyler ürpertici bir deneyim oluşturmak için manzaradan yararlanıyor. Romanya’nın Karpat Dağları’nda çekilen filmde Rafe Spall (Luke), Arsher Ali (Phil), Robert James-Collier (Hutch), Sam Troughton (Dom) ve Paul Reid (Robert) rol alıyor.

14. Extinction (2018)

Netflix hayatta kalma filmleri arasındaki yapım, içinde bir dizi dünya dışı yaratık olan bir Nuh’un Gemisi uyarlaması gibi. ‘Extinction’, harika bir baba ve koca olan Peter’ın hikayesidir. Aniden ailesinin öldüğü rüyaları görmeye başlar. Herkes rüyalarına sonuna kadar inanan paranoyak davranışından rahatsız olur.

[adace-ad id=”4941″]

Ancak bundan kısa bir süre sonra dünya, bizi istila etme niyetiyle gelen yabancı güçler tarafından saldırıya uğrar. Peter’ın ailesini bu uzaylı güçlerden koruyacak gücü bulması gerekiyor ama sizi temin ederim ki bu, hayatta kalmayla ilgili tipik bilimkurgu uzaylı istilası filminiz değil. Filmi izlerken, rahat rahat koltuğunuzda keyif alacağınızı sanmayın. Neredeyse mükemmel bir şekilde uygulanan inanılmaz benzersiz bir konsepte sahip olduğu için Netflix hayatta kalma filmleri arasındaki en heyecanlı yapım.

13. Adrift (2018)

netflix hayatta kalma filmleri

1983 yılında Raymond Kasırgası’nın arka planında geçen ‘Adrift’, kasırgadan sonra kendilerini Pasifik Okyanusu’nun ortasında bulan bir çiftin gerçek hikayesine dayanıyor. Film, telsizi olmayan hasarlı bir teknede Hawaii’ye nasıl gittiklerini anlatıyor. Baltasar Kormakur’un yönettiği bu film uyarlaması, Tami Oldham Ashcraft (Shailene Woodley) ve nişanlısı Richard Sharp’ın (Sam Claflin) Tahiti’den San Diego’ya yelken açarken yaşadıklarını izleyicilerle buluşturuyor. Görüntü yönetmeni Robert Richardson, mavi sularla çevrili küçük yatın çeşitli ürpertici çekimleriyle açık denizde hayatta kalanların yalnızlığını yakalamak için muazzam bir iş çıkarmış.

12. Red Dot (2021)

İsveç yapımı ilk Netflix orijinal filmi olan gerilim draması, Kuzey ışıklarını görmek için bir kamp gezisine çıkan bir çift – Nadja ve David – üzerinde odaklanıyor. Netflix hayatta kalma filmleri arasında gösterilen yapım, en çok izlenenler arasında yerini aldı bile. Çiftin gezi planı planlandığı gibi gitmez, geçmişte verilen kararların sonuçları şimdiki zamanları etkilemeye başlar. Nadja ve David, çeşitli insanlar tarafından vurulmaktan vahşi bir ayı ile karşılaşmaya kadar, hayatta kalmalarını sağlamak için çok şey yapmaları gereklidir.

11. The Platform (2019)

netflix hayatta kalma filmleri

Bu İspanyol filmi, orijinal olarak “Delik” anlamına gelen “El Hoyo” adında bir distopik gerilim filmidir. Yüz kat yüksekliğindeki dikey hapishane veya “Dikey Öz Yönetim Merkezi”, her katta bir hücre olmak üzere hücre başına iki mahkum barındırıyor. Her gün, en üst kattan yemek artıklarının sunulduğu bir platform iner. Bir alt kata inildikçe, üst katlardaki insanların ne kadar yediğine bağlı olarak yiyecek bulunabilirliği azalır.

Hikaye, 48 numaralı hücrede uyanan Goreng’in (Iván Massagué) gözünden anlatılıyor. Her ay mahkûmlar yer değiştirir ve ‘Delik’te bir aşağı bir yukarı hareket ederken karakterlerin kişiliklerindeki değişimi görürüz. Yönetmen Galder Gaztelu-Urrutia ve yazarlar David Desola ve Pedro Rivero, içinde yaşadığımız topluma çok yakın ama akıldan çıkmayan bir paralellik yansıtılıyor.

10. Defiance (2008)

netflix hayatta kalma filmleri

‘Defiance’ esasen Nazi yönetimine meydan okuyan ve Belarus ormanlarında kendi kendini idame ettiren bir topluluk kuran hayatta kalan bir grup Yahudi’nin gerçek hikayesine dayanıyor. Edward Zwick’in yönettiği Amerikan filmi Litvanya’da çekiliyor ve grubun karşılaştığı etik soruları ve kendilerini nasıl yönettiklerini ele alıyor.

Netflix platformundaki hayatta kalma filmleri arasında en etkileyici yapımlardan biri. Tuvia Bielski (Daniel Craig) kardeşleriyle birlikte ormanda saklanan diğer Yahudi kaçaklara rastlar ve onları liderlikleri altına alır. “Bielski Partizanları” Yahudi direnişçilerin en başarılı grubu haline gelir. Nazi vahşetinin arka planında yer alan hikaye, zorlu hava koşulları, kıtlık ve hatta bir salgınla mücadele ederken bu topluluğun hayatta kalmasına odaklanıyor.

9. Army of the Dead (2021)

netflix hayatta kalma filmleri

Zack Snyder filmleri hayranıysanız, ‘Army of the Dead’ listenize ekleyebileceğiniz ilginç bir film. Zombi istilası ve soygun planları unsurların destansı bir birleşimiyle, filmin sözde ‘Ölülerin Şafağı’nın manevi bir halefi olduğu söyleniyor. Film, Las Vegas’ta bir kumarhaneyi soymayı planlayan bir grup kiralık katilin hikayesini bizlere sunuyor hem de azgın bir zombi istilasının ortasında. Keskin ve etkileyici aksiyon sahneleri ve projeyle ilişkilendirilen Snyder’ın adı ile film, 75 milyondan fazla izleyiciyi kendine çekti.

8. Sand Castle (2017)

Gerçek bir hikayeye dayanan Sand Castle, yakındaki bir köye, oradaki su kaynağıyla ilgili bir sorunu çözmek için gönderilen bir grup askerin hikayesini anlatan bir savaş dramasıdır. Ancak su taşımacılığı ve amacı destekleyen sıhhi tesisat ve altyapı sağlamak gibi basit bir görev, acımasız bir savaş bölgesinde hayatta kalma mücadelesine dönüşür. Film, çoğu savaş dramasında olduğu gibi, öz-yansıtma ve ana karakterlerin sorunlarının aşırı dramatizasyonu olmadan gerçek bir savaş senaryosunun ham ve doğru bir temsilini gözler önüne seriyor.

7. The Decline (2020)

netflix hayatta kalma filmleri

Kanadalı aksiyon gerilim filmi Fransızca dilinde çekildi, Patrice Laliberte tarafından yönetildi ve Netflix hayatta kalma filmleri arasında popüler bir yapım oldu. Bir grup insan, savaş, salgın veya toplumsal çöküş gibi herhangi bir olasılığa hazırlanmak için bir hayatta kalma eğitim kampına katılır. Kampta meydana gelen ölümcül bir kaza, katılımcıları ikiye ayırırken çılgına çevirir. Film, kaza nedeniyle ortaya çıkan iki kampın fikir ayrılığı nedeniyle nihayetinde bir av oyununa dönüşüyor.

Kampın organizatörü Alain (Réal Bossé), adam öldürme veya “yerli terör” ile suçlanabilecek işlerle ve yasal makamlarla uğraşmak istemiyor. Hızlı tempolu gerilim filmi gerçeklik hissi veriyor ve doğaüstü olaylardan ya da bir kötü adamdan yola çıkmıyor. Buradaki kötüler insanların ta kendisi.

6. Solo (2018)

netflix hayatta kalma filmleri

Bu filmin konusu, ‘127 saat‘ filmine çok benziyor. Bu film de, ıssız bir yere tek başına gidip sörf yapmak isteyen bir sporcunun, bir uçurumdan kayarak düşmesinin ardından, bir dolu kırıkla birilerinin kendisini bulmasını beklerken hayatta kalma ve ölüme yakın deneyiminin gerçek bir hikayesi konu alınıyor. Yakında öleceğini bilen insanların, hafife aldıkları her şeyi ve insanları düşünmek için geriye bakmaya ve hayatı düşünmeye başladıklarına inanıyorum. Bu aynı zamanda çoğu “yap ya da öl” durumu türündeki filmler için ortak bir özelliktir ve bu yüzden çok tanıdık geliyor.

5. Cadaver (2020)

‘Cadaver’, genç yönetmen Jarand Herdal tarafından yönetilen bir Norveç filmidir. Hayatta kalma, filmdeki en büyük temalardan biri ve aynı zamanda hayatta kalmanın bizim için ne anlama geldiğini sorgulamamıza neden oluyor. Bize insanlığımıza mal olabilir mi? Nükleer bir felaketin yıktığı bir şehirde, insanlar zar zor hayatta kalıyor. Yiyecek, barınak ve güvenlik olmadan insanlar ölümü yaşama tercih ettiler.

4. How It Ends (2018)

netflix hayatta kalma filmleri

Theo James ve Forest Whitaker’ın başrol oynadığı bu film gerçekten en iyilerden biri olarak gösterilemez belki, ancak Netflix hayatta kalma aksiyon filmleri arasında izlenmesi gereken yapımlardan biri. Film, bu türdeki diğer yapımların aksine yavaş ve sizi hiç endişelendirmeyecek. Kıyamet sonrası bir dünyada tekrar nişanlısıyla birlikte olabilmek için evine ulaşmaya çalışan bir adamın hikayesi anlatılıyor.

3. The Red Sea Diving Resort (2019)

80’lerdeki gerçek olaylardan esinlenen ‘The Red Sea Diving Resort’, İsrail ajanlarının insani misyonu için bir cephe olan Arous’ta (Sudan’da) aynı adı taşıyan sahte bir tatil beldesinin hikayesini paylaşıyor. Mossad ajanları, Sudan’daki mülteci kamplarında tutulan Etiyopyalı Yahudileri ülke dışına kaçırarak kurtarma operasyonunu izleyicilerle buluşturuyor.

2. Bird Box (2018)

netflix hayatta kalma filmleri

‘Bird Box’ Josh Malerman’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Bu kıyamet sonrası gerilim filmi, kendisini ve iki çocuğunu, bu varlıklara baktıklarında insanları çıldırtan kötü niyetli güçlerden korumaya çalışan bir anne olan Malorie Hayes’i (Sandra Bullock) konu alıyor. Görünmeyen doğaüstü güçler, insanların en büyük korkularının şeklini alır ve onları intihara sürükler.

Film, beş yıl arayla iki zaman arasında gidip geliyor. Hayatta kalan hiç kimse bu varlıkları görmedi, ancak insanların güvenlikleri ve hayatta kalmaları için gözleri bağlı kalmalıdır.

1. Awake (2021)

Mark Raso’nun yönettiği bilim kurgu gerilim filmi, hayatta kalma dramaları ve gerilim filmlerinin hayranıysanız, listenizdeki en iyi filmler arasında kolayca yer alabilir. Filmde, küresel bir felaket tüm elektronikleri yok ediyor ve insanların şiddetli uykusuzluk yaşamasına neden oluyor. Felaketin ardından, insanlar giderek daha fazla sinirli, şiddete meyilli ve mantıksız hale geliyor. Bununla birlikte, eski bir ordu doktoru ve iki çocuk annesi Jill, soruna bir cevap bulmuş olabilir. Küçük kızının bir tedavisi olabileceğine inanıyor. Ancak dünyanın dört bir yanındaki insanlar hayatta kalmak için mücadele ederken, çocuklarını güvende tutması gerekiyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.