Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaDiziNetflix Platformunda Yayınlanan En İyi 24 Korku Belgeseli

Son Yazılar

Netflix Platformunda Yayınlanan En İyi 24 Korku Belgeseli

Gerçek hayatta yaşanmış korkutucu hikayeleri dehşetle izlemeyi seviyorsanız Netflix platformundaki korku belgeselleri de ilginizi çekecektir.

Her insanın korktuğu şeyler vardır. Peki bir düşünün! Sizi en çok ne korkutur? Conjuring dizisindeki Rahibe mi yoksa Mindhunter dizisindeki Ed Kemper mi? Yoksa bir kertenkele ya da örümcek gibi küçücük bir canlıdan mı korkarsınız? Sizi yargılamıyoruz! Bazı şeyler doğası gereği ürkütücüdür! Buna rağmen korku türüne ait bir yapımı izledikten sonra karanlıkta tek başına tuvalete bile gidemeyecek kadar korkutsa da seyircinin favorisi olmaya devam ediyor. Böyle bir bireyseniz, filmleri unutun; Netflix platformunda yayınlanan korku belgeselleri ruhunuzu titretecek ve bir sonraki izleyeceğiniz korku filmi buna kıyasla romantik komedi gibi kalacak. İşte Netflix’te şu anda izleyebileceğiniz inanılmaz derecede korkunç belgesel türü yapımların listesi:

Bazı belgesellere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

Netflix’teki En İyi Korku Belgeselleri

1
Şeytan Davası (2023)

Şeytan Davası, “şeytani ele geçirmenin” ABD’deki bir cinayet davasında resmi olarak savunma olarak kullanıldığı ilk ve tek zamanı araştırıyor. İddia edilen şeytanın ele geçirilmesi ve şok edici bir cinayetin ilk elden anlatımlarını içeren bu olağanüstü hikaye, bilinmeyene karşı duyduğumuz korkuyu düşünmeye zorluyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2
Uzaylılarla Karşılaşmalar (2023)

UFO’lar birçokları için uzun süredir şüpheci spekülasyonların konusu olsa da, aynı uzaylı olayının kitlesel olarak görülmesi, en alaycı şüphenin bile ikna olmasına yol açmak için yeterlidir. Netflix korku belgeselleri arasında listelediğimiz ‘Uzaylılarla Karşılaşmalar’, büyük bir grup insanın, uzaylılar hakkında bildiklerine meydan okuyan benzer faaliyetlere tanık olduklarını iddia ettiği, iyi belgelenmiş çeşitli vakaları araştırıyor. Uzaylılardan doğal afetlere kadar dizi, bilim kurgunun yanı sıra korku hayranlarını da cezbetmeye yetiyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3
Şeytanla Yüz Yüze (2022)

Açıkçası, başka bir dünyaya ait bir varlığın, kötü niyetli eylemlerle insanın ayağına musallat olması fikri kadar dehşet verici bir şey yok. Netflix korku belgeselleri listemizdeki ‘Şeytanla Yüz Yüze’de üç kadının ve onların sevdiklerinin, ele geçirilme, alıkoyulma ve şeytan çıkarma ile olan ilişkileri hakkında konuşan hikayelerini izliyoruz. Doğaüstü olay fikri zaten herkesin hoşuna gitmeyen bir şey olsa da, öne çıkan oyuncuların gerçek hayat hikayeleri belki de insanı kendi evinin güvenliğinden bile şüphe etmeye yetiyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4
Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi (2022)

Saygı ve güven duymaya başladığınız biri tarafından aldatılmış hissetmek gibi bir insanı gerçekten sarsabilecek çok az şey vardır. Bu nedenle, ‘Jimmy Savile: Bir Canavarın Portresi’, halkın bir sanatçı olarak değer verdiği bir adamın kendisine bahşedilen sevgiyi hak etmeyebileceğini öğrendiğinde nasıl hissettiğinin gerçek bir yansımasıdır. Sir James Wilson Vincent Savile, diğer adıyla Jimmy Savile’nin 2011’deki ölümünün ardından, 2012’de kendisine yönelik çeşitli cinsel istismar iddiaları ortaya çıktı ve birçok kişinin insanların gerçek karakterini nasıl anlayabileceklerini sorgulamasına sebep oldu. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5
Burari Vakası: Bir Ailenin Gizemli Ölümü (2021)

Netflix platformundaki bu korku belgeseli hala gizemini koruyor. 11 aile üyesinin Hindistan’ın Delhi şehrindeki Burari mahallesinde kendi evlerinde ölümü ülkeyi ve dünyayı şaşkına çevirdi ve ‘Burari Vakası: Bir Ailenin Gizemli Ölümü’ belgeseliyle merak edilen detaylar paylaşıldı. Ailenin tüm üyeleri intihar etmiş gibi görünse de, Aileyi tanıyanlar ve olayı araştıranlar, aynı olayın arkasında yatan olası nedenleri gözden kaçırıyordu. Hindistan’ın başkentinde meydana gelen eylemleri anlamak için beyin yıkamadan dini coşkuya kadar çeşitli açıklamalar ortalıkta dolaşırken, şu anda bile dava çözümsüz kalıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6
Bir Katilin İfadeleri: Jeffrey Dahmer (2022)

‘Bir Katilin İfadeleri’ serisinin bir parçası olan ‘Jeffrey Dahmer’, ABD’nin belki de en meşhur seri katillerinden biri olan Jeffrey Dahmer’in gerçekleştirdiği eylemlerin ayrıntılarını paylaşıyor. Eylemleri kurbanlarını öldürmekle sınırlı kalmadı ve ona Milwaukee Cannibal adını kazandırdı. Dahmer’in hikayesi, dizide kendi itiraflarının da duyulabileceği şekilde, bazı insanların yapabileceği dehşeti anlamak için dünyaya sunuluyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7
Ölümden Sonra Yaşam Var mı? (2021)

Leslie Kean’in 2017’de yayımlanan aynı isimli kitabından uyarlanan ‘Ölümden Sonra Yaşam Var mı?’, ölümün ötesinde bir yaşam fikrini araştırıyor. Ölüme yakın deneyimler yaşayan çeşitli kişilerin yer aldığı dizide, ölüm sonrası olaylar söz konusu olduğunda psişik medyumluktan ve dünyada yaygın olan çeşitli inançlardan da bahsediliyor. Ölüm kavramının insan yaşamını ve tarihini ne kadar şekillendirdiği göz önüne alındığında, kavrama eleştirel bir gözle bakmak, birinin ölümünün her şeyin sonu olup olmadığını merak etmek kesinlikle korkutucu bir deneyim. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

8
Sam’in Oğulları: Şeytani Tarikatın İzinde (2021)

Araştırmacı gazeteci Maury Terry, içgüdülerini takip ederek son kırk yılını, Temmuz 1976 ile Temmuz 1977 arasında New York’ta meydana gelen trajik silahlı saldırıların ardındaki tek kişinin David Berkowitz olmadığını kanıtlamaya çalışarak geçirdi. “Çocuklar” olarak bilinen Terry, ölümüne kadar kanıt toplamaya devam etti. Bu, ‘Sam’in Oğulları: Şeytani Tarikatın İzinde’nin birkaç uzmanın yardımıyla araştırdığı bilgilerin ekranlara yansımasıdır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

9
Kara Turist (2018)

Dünyanın çeşitli ülkelerinde geçen ‘Kara Turist’, gazeteci David Farrier’ın çeşitli ürkütücü turistik mekanları keşfetmesini konu alan 2018 tarihli bir belgesel dizisidir. Dizide yer alan hemen hemen her bölge, dünyanın ne kadar gizemli olabileceğiyle birlikte dünyayı rahatsız etmeye devam eden tarihteki bazı korkunç olayların hikayesini anlatıyor. Toplumun, doğanın ve insanların acımasız bir yansıması olan bu dizi, gerçek hayattaki korku hikayelerinin hayranı olarak kaçırmamanız gereken bir belgesel dizisi. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

10
Abducted in Plain Sight (2017)

Netflix korku belgeselleri listemize onuncu sıradan giren ve Skye Borgman’ın yönettiği “Abducted in Plain Sight”, komşusu ve aile dostu Robert Berchtold tarafından bir değil iki kez kaçırılan Jan Broberg Felt’in hikayesinin derinliklerine iniyor. 91 dakika süren bu korku belgeseli bir sosyopatın saf, kiliseye giden bir aileyi nasıl manipüle ettiğini, sadece ergen kızlarından uygun gördüğü her şekilde yararlanmaya çalıştığını tüm yönleriyle ele alıyor. Sadece bilinen bir kişinin sorumlu olduğu için değil, aynı zamanda içerdiği kavramlar nedeniyle, şimdiye kadar karşılaştığımız en üzücü vakalardan biri olan kurgudan daha garip ama gerçek bir suç vakası. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: AMAZON PRİME’DA YAYINLANAN OUTER RANGE DİZİSİNDEKİ KARA DELİK NEDİR?

11
The Confession Killer (2019)

1980’lerde Henry Lee Lucas yüzlerce cinayeti itiraf etti ve bu da yaslı ailelerin çözülmemiş davaları kapatmasına olanak tanıdı. Lucas’ı suç mahalli ile ilişkilendiren doğrudan bir kanıt yoktu, ancak kurbanların portrelerini çizerek ve her saldırının acımasız ayrıntılarını aktararak yetkilileri olaya karıştığı konusunda ikna etti. Ancak sonunda itiraflarının meşruluğu sorgulandı. Avukatlar ve gazeteciler Lucas’ın zaman çizelgesinde imkansızlıklar bulurken, DNA testi iddialarıyla çelişmeye başladı ve bu durum dünya çapında medyanın ilgisini çekti. Bu belgesel dizisi, bir zamanlar Amerika’nın en acımasız seri katili olarak anılan Lucas’ın aslında kusurlu bir adalet sistemine karışmış karmaşık bir figür olduğunu araştırıyor. Buradan izleyebilirsiniz.

12
The UnXplained (2019 – )

Sunuculuğunu William Shatner’ın üstlendiği ‘The UnXplained’, henüz tatmin edici sayılabilecek bir şekilde açıklanmayan çeşitli unutulmaz gizemleri araştıran bir belgesel programı. Bu tür durumlarda bilinmeyenin korkusu genellikle gizemin cazibesini takip eder ve bu büyüleyici dizinin her bölümünde izleyiciler, birçok kişinin uzun süredir sorduğu soruları keşfeder, ancak nedenleri dünyayı şaşırtmaya ve korkutmaya devam etmektedir. İzlemek isterseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

13
Suç Mahalli: Cecil Hotel (2021)

31 Ocak 2013’te, Elisa Lam adlı bir üniversite öğrencisi ve Kanadalı turist, Los Angeles Şehir Merkezi’ndeki Cecil Hotel’den geride hiçbir iz bırakmadan kayboldu. Bu belgesel dizisi, bu nedenle, uygun fiyatlı 700 odalı konaklama kompleksinin önceki yıllarda orada meydana gelen çeşitli suçlar/ölümler nedeniyle nasıl kötü bir üne sahip olduğuna özel olarak odaklanarak onun hikayesini anlatıyor. Bununla birlikte, çeşitli komplo teorilerine, tuhaf davranışlarına ve otelin kabus gibi arka planına rağmen, her şeyin göründüğü gibi olmadığını gösteriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KONULARIYLA SİZİ HAYRAN BIRAKACAK EN İYİ NETFLİX İSPANYOL DİZİLERİ

14
Paranormal Araştırma (2018)

Dünyadaki en ürkütücü şeylerden biri (en azından bizim için) hayaletler, ruhlar, cinler ve cin çağırma tahtaları fikridir, bu tam da ‘Paranormal Araştırma’nın kapsadığı şeydir. Başka bir deyişle, Netflix korku belgeselleri içinde yer alan bu uğursuz ve gerilim dolu Fransız korku filmi, arkadaşlarıyla Ouija oyunu oynarken genç bir erkeğe sahip olan bir ruhu ortaya çıkarmaya çalışan bir hayalet avcısının etrafında dönüyor. Gençlerin tek yaptığı her meraklı insanın yapabileceği gibi nasıl öldüklerini sormak… Fakat işler bir anda felakete dönüşür. Ancak bu filmi değerli kılan şey, gerçek araştırmalardan arka plan hikayelerine ve bir şeytan çıkarma ayinine kadar her şeyi içermesidir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: HERKESİN İZLEMESİ GEREKEN EN İYİ NETFLİX DİZİLERİ – 2022 GÜNCEL ÖNERİLER

15
Röntgenci (2017)

Çok seyahat ediyorsanız, otellerde kalmanın nasıl bir şey olduğunu bilirsiniz. Eviniz kadar rahat olmayabilirler ama yoldayken elinizdekilerle yetinmek zorundasınız. Oteller bugünlerde her türlü imkana sahip – ücretsiz kahvaltı, Wi-Fi ve açık oda servisi; daha neye ihtiyacın var? Ah bekle, güvenliği unuttum! Yabancı bir kasabada garip bir yerde kalıyorsanız ve otel odanız hakkında biraz paranoyak hissediyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla bir şeylerin yanlış olmasıdır. İçgüdünüz gitmenizi söylüyorsa, lütfen gidin. Gerald Foos, Colorado’da böyle bir işletmenin sahibiydi. Efsanevi gazeteci Gay Talese, konuklarını onlarca yıl gizlice izleyen bir motel sahibinin maskesini düşürdüğünde bomba etkisi yapan hikâye hızla bir skandala dönüşür. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

Bununla birlikte cep telefonu kullanarak gizli kamera nasıl bulunur yazımıza göz atabilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE YAYINLANAN EN İYİ 15 ANİME DİZİSİ

16
İtiraf Kasetleri (2017-2019)

Gerçek suç ile gerçek hayatı bir araya getiren ‘İtiraf Kasetleri’, izleyicilere, bir noktada suç işlediğini itiraf eden kişilerin sesli itiraflarını sunuyor. Adalet sürecini hızlandırmak amacıyla kolluk kuvvetlerinin şüphelilerden itiraf alabilmek için çeşitli taktikler kullanması alışılmadık bir durum değil. Ancak dizide, bazı itirafların yanlış olması durumunda neler olabileceği ihtimali ve hukuk, adaletin bozulması ve psikoloji konularını tartışan uzmanlarla karşımıza çıkıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

17
Audrie ve Daisy (2016)

Araştırmalar, çoğu cinsel saldırı vakasının kurbanın tanıdığı biri tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor. Bu istatistik kendi içinde endişe verici bir vahiy olsa da, güvenebileceğimiz kimse yok mu diye merak etmemize de neden oluyor. Daha da kötüsü, kendilerini savunmak için destek almak yerine, genellikle sosyal medya platformları aracılığıyla mağdurların alay edilmesi ve azarlanmasıdır. Siber zorbalığın insanları genellikle deliliğe ve intihara sürükleyebileceği bir sır değil ve insanların konunun hassasiyetini dürüstçe anlamadığı gerçeği, insanlığa olan inancımızı sarsıyor. ‘Audrie ve Daisy’, ilk yıllarından beri tanıdıkları kişiler tarafından cinsel saldırıya uğrayan, ancak o zaman dünyanın geri kalanı tarafından utandırılan bu tür kız vakalarını sunuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KONULARIYLA SİZLERİ BAYMAYACAK 20 MUHTEŞEM FRANSIZ DİZİSİ

18
Myths & Monsters (2017 – )

Netflix korku belgeselleri arasında listelenen ve bizi geçmiş Avrupa’ya götüren ‘Mitler ve Canavarlar’, kıta tarihinde üretilmiş en şaşırtıcı efsanelerden bazılarını araştıran bir dizidir. Antik mitolojik tanrılardan ürkütücü yaratıklara ve Viking destanlarından peri masallarına kadar, bu belgesel dizi temelde her hikayenin kökenini ortaya koyarken, hepsinin nasıl gerçek olabileceğini göz önünde bulunduruyor. Animasyonlar, anlatımlar ve röportajlar, hepsi bu altı bölümden oluşuyor ve bize canavarların yanı sıra efsaneler hakkında gerçekten tüyler ürpertici açıklamalar sağlıyor. Bu diziyi izlemek için VPN kullanmalı ya da alternatif siteleri araştırmalısınız.

BENZER YAZI: KONUSU PARANORMAL HİKAYELER İÇEREN EN İYİ 5 NETFLİX BELGESELİ

19
Treblinka’nın Korkunç Ivan’ı (2019)

John Demjanjuk’un işlediği iddia edilen akla hayale sığmaz suçları konu alan ‘Treblinka’nın Korkunç Ivan’ı’ ancak yürek burkucu olarak tanımlanabilecek bir yapım. Ne de olsa, savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlarla suçlanan Ukraynalı-Amerikalı eski bir Nazi Kamp Muhafızıydı, ancak yaptıkları hakkında sayısız şüphe ortaya çıktı. Hatta bir noktada kötü şöhretli “Korkunç İvan” olarak tanımlandı, ancak gerçekte kaç toplama kampında çalıştı ve orada tam olarak ne yaptı? Hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aynı zamanda Holokost’un ürkütücü gerçekliğini öğrenmek istiyorsanız, bize güvenin, bu belgesel dizisi tam size göre. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: GERÇEK HAYATTAN UYARLANAN NETFLİX’TEKİ EN İYİ 25 SUÇ BELGESELİ

20
I Am A Killer (2018)

Her suçun bir cezası vardır. Adalet sistemi, tam olarak bir kişinin hak ettiğini aldığından emin olmak amacıyla kurulmuştur. Ancak insanın yarattığı her şey gibi bu sistem de kusurludur. Bazen bir suçlunun kurtulmasına yardımcı olurken, diğer zamanlarda yanlış adamı mahkum eder. ‘I Am A Killer’ hangi tarafta? Hiç biri. Hukuki hükmü sorgulayan bir analiz olmadığı gibi bir davayı çözmeye çalışan bir soruşturma dizisi de değil. İdam mahkûmlarıyla yapılan röportajlar aracılığıyla, sadece suçlarının hikayelerini anlatıyor ve sonra hükümlülere karşı nefret veya sempati duymayı size bırakıyor. Sonuç, adalet sistemiyle ilgili inançlarınızı sorgulamanıza neden olabilir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX WESTERN DİZİLERİ: KOVBOY VE VAHŞİ BATI KONULU 15 MUHTEŞEM DİZİ

21
Bana Kim Olduğumu Söyle (2019)

Doğrudan bir drama filminden alınmış bir hikaye gibi hissettiren ‘Bana Kim Olduğumu Söyle’, Alex ve Marcus Lewis’in sinir bozucu gerçek hikayesini izleyicilerle buluşturuyor. Birincisi bir motosiklet kazasında hafızasını kaybedip sadece ikiz kardeşini hatırladığında, Marcus ona insanın özlemle kıskanmaktan kendini alamayacağı bir hayattan bahseder. Ancak yıllar geçtikçe Alex, ikizinin geçmişleri hakkında oldukça karanlık bir şeyler saklamış olabileceğini fark eder, ancak Marcus, ayrıntılardan habersiz olsa bile kardeşlerin peşini bırakmayan şeyin üstesinden henüz gelmemiştir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

22
Unsolved Mysteries (2020 – )

Dürüst olalım, hiçbir korku/paranormal/suç türü listesi, Netflix korku belgeselleri arasında gösterilen ‘Unsolved Mysteries’den bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Bu dizinin konsepti 1980’lerin sonlarından beri var ama Netflix’in yeniden ele alması, onu her zamankinden daha iyi hale getirdi. Yapımın adından da anlaşılacağı gibi, dünyadaki en esrarengiz ve ürkütücü çözülmemiş meselelerden bazılarını analiz ediyor, bu sadece bizi şaşırtmakla kalmıyor, aynı zamanda böyle bir şeyin başımıza gelip gelemeyeceğini merak etmemizi sağlıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: IMDB PUANI YÜKSEK EN İYİ NETFLİX BİYOGRAFİ DİZİLERİ

23
Haunted (2018 – )

Bir kamp ateşi etrafında oturmak ve birbirimize korku hikayeleri anlatmak, hepimizin en az bir kez yapmaya çalıştığı bir şeydir. Bazıları bu tür senaryolarda hayal güçlerinin çılgınca çalışmasına izin verse de, sık sık kendi hikayelerinin gerçek bir hikaye olduğunu – hikayeyi anlatmak için hiç yaşamamış birinin başına geldiğini iddia eden seçkin birkaç kişi var! Evet, bu “gerçek” korku hikayelerinin gerçekliğine inanmak biraz zor olabilir, ancak “Haunted” hiçbirini doğrulamaya çalışmıyor. Ancak yine de karanlıkta anlatılan korkunç hikayeler istiyorsanız bu saat tam size göre. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

24
Ghost Hunting (2017)

Birinin travmasına direnmek üzücü bir deneyim olsa da, bir zamanlar İsrail’in rehine olarak alıkoyduğu Filistinli mahkumlar iyileşme konusunda farklı bir yaklaşım benimsiyor. ‘Ghost Hunting’de eski mahkumlar, geçmişlerini daha iyi anlamak için yaşamak zorunda kaldıkları koşulları yeniden canlandırıyor ve evlerine döndükten sonra onları uyanık tutmaya devam eden geçmişlerinin hayaletlerinden umutlu bir şekilde uzaklaşıyorlar. İzlemek isterseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!