3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 18, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Netflix Platformunda Yayınlanan En İyi 10 Korku Belgeseli

Seni en çok ne korkutur? Conjuring dizisindeki Rahibe mi yoksa Mindhunter dizisindeki Ed Kemper mi? Yoksa bir kertenkele ya da örümcek gibi küçücük bir canlıdan mı korkarsınız? Sizi yargılamıyoruz! Bazı şeyler doğası gereği ürkütücüdür! Buna rağmen korku türüne ait bir yapımı izledikten sonra karanlıkta tek başına tuvalete bile gidemeyecek kadar korkutsa da seyircinin favorisi olmaya devam ediyor. Böyle bir bireyseniz, filmleri unutun; Netflix platformunda yayınlanan korku belgeselleri ruhunuzu titretecek ve bir sonraki izleyeceğiniz korku filmi buna kıyasla romantik komedi gibi kalacak. İşte Netflix’te şu anda izleyebileceğiniz inanılmaz derecede korkunç belgesel türü yapımların listesi:

Bazı belgesellere ülkemizden ulaşmak mümkün değil, bu sebeple Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması yazımıza gözatmanızı öneririz.

10. Abducted in Plain Sight (2017)

netflix korku belgeselleri

Netflix korku belgeselleri listemize onuncu sıradan giren ve Skye Borgman’ın yönettiği “Abducted in Plain Sight”, komşusu ve aile dostu Robert Berchtold tarafından bir değil iki kez kaçırılan Jan Broberg Felt’in hikayesinin derinliklerine iniyor. 91 dakika süren bu korku belgeseli bir sosyopatın saf, kiliseye giden bir aileyi nasıl manipüle ettiğini, sadece ergen kızlarından uygun gördüğü her şekilde yararlanmaya çalıştığını tüm yönleriyle ele alıyor. Sadece bilinen bir kişinin sorumlu olduğu için değil, aynı zamanda içerdiği kavramlar nedeniyle, şimdiye kadar karşılaştığımız en üzücü vakalardan biri olan kurgudan daha garip ama gerçek bir suç vakası. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: AMAZON PRİME’DA YAYINLANAN OUTER RANGE DİZİSİNDEKİ KARA DELİK NEDİR?

9. Suç Mahalli: Cecil Hotel (2021)

31 Ocak 2013’te, Elisa Lam adlı bir üniversite öğrencisi ve Kanadalı turist, Los Angeles Şehir Merkezi’ndeki Cecil Hotel‘den geride hiçbir iz bırakmadan kayboldu. Bu belgesel dizisi, bu nedenle, uygun fiyatlı 700 odalı konaklama kompleksinin önceki yıllarda orada meydana gelen çeşitli suçlar/ölümler nedeniyle nasıl kötü bir üne sahip olduğuna özel olarak odaklanarak onun hikayesini anlatıyor. Bununla birlikte, çeşitli komplo teorilerine, tuhaf davranışlarına ve otelin kabus gibi arka planına rağmen, her şeyin göründüğü gibi olmadığını gösteriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KONULARIYLA SİZİ HAYRAN BIRAKACAK EN İYİ NETFLİX İSPANYOL DİZİLERİ

8. Paranormal Araştırma (2018)

netflix korku belgeselleri

Dünyadaki en ürkütücü şeylerden biri (en azından bizim için) hayaletler, ruhlar, cinler ve cin çağırma tahtaları fikridir, bu tam da ‘Paranormal Araştırma’nın kapsadığı şeydir. Başka bir deyişle, Netflix korku belgeselleri içinde yer alan bu uğursuz ve gerilim dolu Fransız korku filmi, arkadaşlarıyla Ouija oyunu oynarken genç bir erkeğe sahip olan bir ruhu ortaya çıkarmaya çalışan bir hayalet avcısının etrafında dönüyor. Gençlerin tek yaptığı her meraklı insanın yapabileceği gibi nasıl öldüklerini sormak… Fakat işler bir anda felakete dönüşür. Ancak bu filmi değerli kılan şey, gerçek araştırmalardan arka plan hikayelerine ve bir şeytan çıkarma ayinine kadar her şeyi içermesidir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: HERKESİN İZLEMESİ GEREKEN EN İYİ NETFLİX DİZİLERİ – 2022 GÜNCEL ÖNERİLER

7. Voyeur (2017)

Çok seyahat ediyorsanız, otellerde kalmanın nasıl bir şey olduğunu bilirsiniz. Eviniz kadar rahat olmayabilirler ama yoldayken elinizdekilerle yetinmek zorundasınız. Oteller bugünlerde her türlü imkana sahip – ücretsiz kahvaltı, Wi-Fi ve açık oda servisi; daha neye ihtiyacın var? Ah bekle, güvenliği unuttum! Yabancı bir kasabada garip bir yerde kalıyorsanız ve otel odanız hakkında biraz paranoyak hissediyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla bir şeylerin yanlış olmasıdır. İçgüdünüz gitmenizi söylüyorsa, lütfen gidin. Gerald Foos, Colorado’da böyle bir işletmenin sahibiydi. Efsanevi gazeteci Gay Talese, konuklarını onlarca yıl gizlice izleyen bir motel sahibinin maskesini düşürdüğünde bomba etkisi yapan hikâye hızla bir skandala dönüşür. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz. Bununla birlikte cep telefonu kullanarak gizli kamera nasıl bulunur yazımıza göz atabilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX’TE YAYINLANAN EN İYİ 15 ANİME DİZİSİ

6. Audrie ve Daisy (2016)

netflix korku belgeselleri

Araştırmalar, çoğu cinsel saldırı vakasının kurbanın tanıdığı biri tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor. Bu istatistik kendi içinde endişe verici bir vahiy olsa da, güvenebileceğimiz kimse yok mu diye merak etmemize de neden oluyor. Daha da kötüsü, kendilerini savunmak için destek almak yerine, genellikle sosyal medya platformları aracılığıyla mağdurların alay edilmesi ve azarlanmasıdır. Siber zorbalığın insanları genellikle deliliğe ve intihara sürükleyebileceği bir sır değil ve insanların konunun hassasiyetini dürüstçe anlamadığı gerçeği, insanlığa olan inancımızı sarsıyor. ‘Audrie ve Daisy’, ilk yıllarından beri tanıdıkları kişiler tarafından cinsel saldırıya uğrayan, ancak o zaman dünyanın geri kalanı tarafından utandırılan bu tür kız vakalarını sunuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KONULARIYLA SİZLERİ BAYMAYACAK 20 MUHTEŞEM FRANSIZ DİZİSİ

5. Myths & Monsters (2017-)

Netflix korku belgeselleri arasında listelenen ve bizi geçmiş Avrupa’ya götüren ‘Mitler ve Canavarlar’, kıta tarihinde üretilmiş en şaşırtıcı efsanelerden bazılarını araştıran bir dizidir. Antik mitolojik tanrılardan ürkütücü yaratıklara ve Viking destanlarından peri masallarına kadar, bu belgesel dizi temelde her hikayenin kökenini ortaya koyarken, hepsinin nasıl gerçek olabileceğini göz önünde bulunduruyor. Animasyonlar, anlatımlar ve röportajlar, hepsi bu altı bölümden oluşuyor ve bize canavarların yanı sıra efsaneler hakkında gerçekten tüyler ürpertici açıklamalar sağlıyor. Bu diziyi izlemek için VPN kullanmalı ya da alternatif siteleri araştırmalısınız.

BENZER YAZI: KONUSU PARANORMAL HİKAYELER İÇEREN EN İYİ 5 NETFLİX BELGESELİ

4. Treblinka’nın Korkunç Ivan’ı (2019)

netflix korku belgeselleri

John Demjanjuk’un işlediği iddia edilen akla hayale sığmaz suçları konu alan ‘Treblinka’nın Korkunç Ivan’ı’ ancak yürek burkucu olarak tanımlanabilecek bir yapım. Ne de olsa, savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlarla suçlanan Ukraynalı-Amerikalı eski bir Nazi Kamp Muhafızıydı, ancak yaptıkları hakkında sayısız şüphe ortaya çıktı. Hatta bir noktada kötü şöhretli “Korkunç İvan” olarak tanımlandı, ancak gerçekte kaç toplama kampında çalıştı ve orada tam olarak ne yaptı? Hakkında daha fazla bilgi edinmek ve aynı zamanda Holokost’un ürkütücü gerçekliğini öğrenmek istiyorsanız, bize güvenin, bu belgesel dizisi tam size göre. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: GERÇEK HAYATTAN UYARLANAN NETFLİX’TEKİ EN İYİ 25 SUÇ BELGESELİ

3. I Am A Killer (2018)

netflix korku belgeselleri

Her suçun bir cezası vardır. Adalet sistemi, tam olarak bir kişinin hak ettiğini aldığından emin olmak amacıyla kurulmuştur. Ancak insanın yarattığı her şey gibi bu sistem de kusurludur. Bazen bir suçlunun kurtulmasına yardımcı olurken, diğer zamanlarda yanlış adamı mahkum eder. ‘I Am A Killer’ hangi tarafta? Hiç biri. Hukuki hükmü sorgulayan bir analiz olmadığı gibi bir davayı çözmeye çalışan bir soruşturma dizisi de değil. İdam mahkûmlarıyla yapılan röportajlar aracılığıyla, sadece suçlarının hikayelerini anlatıyor ve sonra hükümlülere karşı nefret veya sempati duymayı size bırakıyor. Sonuç, adalet sistemiyle ilgili inançlarınızı sorgulamanıza neden olabilir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: NETFLİX WESTERN DİZİLERİ: KOVBOY VE VAHŞİ BATI KONULU 15 MUHTEŞEM DİZİ

2. Unsolved Mysteries (2020-)

netflix korku belgeselleri

Dürüst olalım, hiçbir korku/paranormal/suç türü listesi, Netflix korku belgeselleri arasında gösterilen ‘Unsolved Mysteries’den bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Bu dizinin konsepti 1980’lerin sonlarından beri var ama Netflix’in yeniden ele alması, onu her zamankinden daha iyi hale getirdi. Yapımın adından da anlaşılacağı gibi, dünyadaki en esrarengiz ve ürkütücü çözülmemiş meselelerden bazılarını analiz ediyor, bu sadece bizi şaşırtmakla kalmıyor, aynı zamanda böyle bir şeyin başımıza gelip gelemeyeceğini merak etmemizi sağlıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: IMDB PUANI YÜKSEK EN İYİ NETFLİX BİYOGRAFİ DİZİLERİ

1. Haunted (2018-)

Bir kamp ateşi etrafında oturmak ve birbirimize korku hikayeleri anlatmak, hepimizin en az bir kez yapmaya çalıştığı bir şeydir. Bazıları bu tür senaryolarda hayal güçlerinin çılgınca çalışmasına izin verse de, sık sık kendi hikayelerinin gerçek bir hikaye olduğunu – hikayeyi anlatmak için hiç yaşamamış birinin başına geldiğini iddia eden seçkin birkaç kişi var! Evet, bu “gerçek” korku hikayelerinin gerçekliğine inanmak biraz zor olabilir, ancak “Haunted” hiçbirini doğrulamaya çalışmıyor. Ancak yine de karanlıkta anlatılan korkunç hikayeler istiyorsanız bu saat tam size göre. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.