Ana Sayfa Sinema Netflix’te Hemen İzleyebileceğiniz En İyi 18 Avukatlık Filmi

Netflix’te Hemen İzleyebileceğiniz En İyi 18 Avukatlık Filmi

Netflix avukatlık filmleri, izleyicilerin farklı sebeplerle bu tür yapıtları tercih etmeleri sayesinde son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Hukuk konulu bu tip filmleri seviyorsanız listemizi hemen keşfe çıkın.

0
726

Hukuk, toplumun düzeni için çok önemli bir rol oynar ve bu nedenle hukuki konulara ilgi duymak oldukça doğaldır. Hatta bazı insanlar, avukatlık mesleğinin kendilerine uygun olduğuna karar verirler ve bu sebeple de hukuk fakültesine kayıt olurlar. Eğer siz de hukuksal konulara meraklıysanız veya sadece adaletin işleyişine dair güzel filmlere ilgi duyuyorsanız doğru yerdesiniz! Konusu mahkemelerde geçen hukuk ile ilgili şu anda Netflix’te izlenebilecek en iyi avukatlık filmleri listemizle karşınızdayız. Bu filmleri izlemek sizi hem eğlendirecek hem de mahkeme salonunda neler olup bittiğini daha yakından anlamanıza yardımcı olacak. Hazır mısınız? O zaman başlayalım!

netflix avukatlık filmleri

Adaletsizlik ifşaatları, yozlaşmış sistemler ve politikacılar ve gerçekten önemli olan küçük bir diyaloğu kaçırdığınız için tüm filmi başlangıca geri sarmanıza neden olan olay örgüsü kıvrımları. Tüm bunlar için mahkeme salonunda geçen filmleri izliyorsanız, mükemmel türü bulmuşsunuz demektir. Ancak mahkeme dramaları yeni bir trend değil, uzun yıllardır buradalar. Bu filmlerden bazıları, gelecek vadeden avukatlar için eğitici bile olabilir ve bazıları, herkesin genel bilgisine değer katabilecek siyasi ve tarihi öneme sahiptir.

Bu tür filmleri izlemek için farklı sebepleriniz olabilir; belki mahkeme salonu tartışmaları etrafında dönen yoğun dramayı seviyorsunuz veya bir olayın tarihsel önemi hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsunuz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, sizin için en iyi hukuk filmlerinden bazılarının küçük bir listesini derlemeyi başardık. İşte Netflix’te şu anda izlenebilen gerçekten iyi avukatlık konulu filmlerin listesi. Bu filmlerden bazılarını Hulu veya Amazon Prime’da da bulabilirsiniz.

18. Pink (2016)

netflix avukatlık filmleri

Bu Netflix’in Hint yapımı avukatlık filminde, Bollywood efsanesi Amitabh Bachchan, güçlü bir politikacının kuzeni tarafından cinsel saldırıya uğrayan üç kadını savunan bir avukatı canlandırıyor. Son yıllarda, kadınların can güvenliği Hindistan’da büyük bir endişe kaynağı haline geldi ve bu film, iyi bağlantıları olan insanların kadınlara karşı işlenen korkunç zulümlerden nasıl paçayı sıyırabileceğini gösteriyor. Bu videoda tasvir edilen toplumun en önemli yönlerinden biri, tüm dünyada var olan bir sorun olan kadınların yaşam seçimleri için değerlendirilmesidir. ‘Pink’ ataerkil düşünceye meydan okuyor ve daha iyi bir gelecek için seçenekler sunuyor.

17. Milada (2017)

netflix avukatlık filmleri

Bu tarihi drama filminin konusu 2. Dünya Savaşı öncesi politikacı Milada Horakova’nın çevresinde dönüyor. Savaş sırasında Naziler onu tutuklar ve ilk kez mahkemede yargılar. Savaş sonrası Komünist rejimi kızdıran ülkeyi terk etme ve muhalefet faaliyetlerini durdurma konusundaki isteksizliği nedeniyle ikinci kez tutuklanır ve yargılanır. Film, Milada’nın kendi kişisel özgürlüğünü feda ederken ülkesinin özgürlüğü için nasıl savaştığını iyi şekilde gözler önüne seriyor. Tarihsel gerçek, film boyunca ustaca tasvir ediliyor ve ulusal kahramanın mücadelelerine güçlü bir saygı gösteriyor.

16. Kayıp Çocuk (2016)

Bu, oğlunu kaçırmak ve taciz etmekle suçlanan adam delil yetersizliğinden serbest dolaşırken çaresiz kalan bir avukat hakkında Netflix’te yayınlanmış avukatlık filmleri listemizdeki mükemmel bir İspanyol yapımı. Avukat olarak pek bir şey yapamıyor. Bir anne olarak meseleleri kendi eline alıyor ve sanığa yakında unutmayacağı bir ders veriyor. Çocuğunu kaybetmenin eşiğine gelen ve çocuğuna zarar veren kişinin yanına kâr kaldığına tanık olan bir annenin üzüntüsünü aktaran güzel ve dokunaklı bir senaryo ile seyirciler, neden meseleyi kendi eline almaya karar verdiğini anlayacaklar. Filmin ilerleme hızı, geliştikçe biraz düzensiz hale geliyor, ancak buna bağlı kalın; her şeyiyle iyi bir film.

15. Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (2019)

netflix avukatlık filmleri

Zaten sansasyonel olan bir vakanın -seri katil Ted Bundy olayının yeniden anlatımı. Erkek arkadaşının seri katil olduğu hakkındaki gerçeğe uzun süre inanmayı reddeden kız arkadaşı, sonunda gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Bu filmi bu listenin bu kadar altına koymamızın nedeni, bir avukat filmi veya bir mahkeme dramasından (öyle olsa bile) daha çok duygusal/romantik bir drama gibi hissettirmesidir. Film, hasar görmüş ruhundan çok Bundy’nin aşk hayatına odaklanarak çok fazla zaman harcıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

14. Ijé: The Journey (2010)

netflix hukuk filmleri

Anya’nın inanılmaz bir kocası ve sevgi dolu bir kardeşiyle mükemmel bir hayatı var. Ancak kader, aniden kocası da dahil olmak üzere üç kişiyi öldürmekle suçlanınca ona acımasızca davranır. Masumiyetini kanıtlamaya kararlı, deneyimsiz bir avukatla mahkemeye çıkmadan önce Nijerya’dan kız kardeşi Chioma’yı arar. Anya ve kız kardeşi, Afrika ve Amerika kültürünü kaynaştıran bir anlatımla, sonunda özgürlüklerinin anahtarı olabilecek karanlık ve gizli bir sırrı açığa çıkarıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

13. Shepherds and Butchers (2016)

Bir gardiyan, bir mahkümu öldürmekle suçlanıp mahkemede yargılandığında, isteksiz bir avukat davasını ele alır ve gardiyanın aklı başında olmadığını, daha önce yer aldığı infazlardan dolayı travma geçirdiğini iddia eder. Ürpertici film, ölüm cezasının dehşetini ve kötülüklerini izleyicilere sunmayı amaçlıyor ve aynı zamanda titizlikle sizin de duygularınıza dokunuyor. Senaryo iyi yazılmış ve performanslar, derinliklerinde biraz eksik olsa da sağlam. Piyasadaki en iyi avukatlık ve hukuk konulu film değil ama yine de bir kerelik izlemeye değer. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

12. Benim Adım Yara (2021)

netflix mahkeme filmleri

Netflix platformundaki heyecan verici avukatlık filmleri arasında olan ‘Benim Adım Yara’, 13 yaşındaki Yara Gambirasio’nun öldürülmesinin ardından yaşananları konu alıyor. Brembate di Sopra kasabası ikiye bölünürken, insanlar katilin adalete teslim edilmesi için feryat eder. Böylesine çalkantılı bir ortamda, savcı Letizia Ruggeri’nin faili mahkum etmek için DNA izi dışında hiçbir ipucu yoktur. Böylece, savcı argümanların gücüne dayanarak suçluyu tespit etmeye ve mahkum etmeye çalışırken, sahne parlak bir mahkeme salonu draması için hazırlanmıştır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

11. Unspeakable Acts (1990)

Laurie (Jill Clayburgh) ve Joseph Braga (Brad Davis), cinsel istismar vakalarında uzmanlaşmış çocuk psikologlarından oluşan karı koca bir ekiptir. Çoğu konuşacak yaşta olan tanıklarından kanıt toplarken, başka bir çifte yönlendirilirler: Frank Fuster (Gregory Sierra) ve zengin bir mahallede bir kreş işleten eşi Ilana (Bess Meyer). Genç bir kurbana dayanan bir davayla, Bragalar çocuğu mahkemede ifade vermeye ikna etmek zorundadır. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

10. In Defense of a Married Man (1990)

netflix avukatlık filmleri

Eski bir yapım ama Netflix avukatlık filmleri arasında listemize girmeyi hak ediyor. Konusu ise çok ilginç – evlilik dışı ilişkisi olan bir adam, kız arkadaşının öldürülmesinde baş şüpheli olur ve avukat tutmak zorunda kalır. Avukat kim? Aldattığı karısı. ‘In Defence of a Married Man’, tatmin edici derecede iyi, TV için yapılmış, harika bir oyunculuk ve sizi içine çeken bir senaryo içeren bir film. Karısı kin gütmektense mesleğinin hakkını vermeyi seçiyor. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

9. The Laundromat (2019)

Panama Belgeleri adlı gerçek hayatta yaşanmış bir skandalı ve bir para dolandırıcılığı hakkında yıldızlarla dolu bu filmin yönetmenliğini Meryl Streep yapıyor. Ancak efsanevi Streep’in varlığı bile kuru bir senaryoyu yükseltmek ve bunun bu listede çok daha yüksek bir yerde olmasını sağlamak için yeterli değil. Hikaye, yönetmenlik ve oyunculuk işleri çok iyi yapılmış, ancak filmin anlatımı zaman zaman dengesini kaybediyor ve kara para aklamanın gereksiz ayrıntılarına girdiğinde çok sıkıcı hale geliyor. Sadece yıldız oyuncu kadrosu için izleyin (Antonio Banderas ve Gary Oldman, zengin bireylere vergi kaçakçılığı vb. konularda yardım eden yozlaşmış avukatları canlandırıyor). Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

8. A Fall From Grace (2020)

Bir kadın kocasını öldürmekten hapse atıldığında, çaylak bir avukat işlerin yolunda gitmediğine inanır ve kendi soruşturmasını başlatır. Kadın kocasını öldürdüğünü inkar ettiğinde, avukat ne pahasına olursa olsun gerçeği bulması gerektiğini anlar. Açıkçası, gerçek tamamen farklı bir şey ve müvekkili, özellikle de ceset asla bulunamadığından, suçlanıyor. Hikaye sürükleyici, ancak tahmin edilebilir ve performanslar inandırıcı. Sonlara doğru çoğu izleyici için sürpriz olabilecek bir değişiklik var. Genel olarak, ilgi çekici bir avukatlık filmi. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7. Seeing Allred (2018)

‘Seeing Allred’, kadın hakları avukatı Gloria Allred’i konu alan ve cinsel taciz ve saldırı ile suçlanan ünlü insanlarla savaşırken ateşli mahkeme performanslarını belgeleyen ilginç bir belgesel. Alanında cesur olarak kabul edilen avukat, çeşitli tartışmalı davaları üstlendi ve senatörler ve Hollywood şahsiyetleri de dahil olmak üzere popüler figürlere karşı kadın hakları için mücadele etti. Film, onun inanılmaz çalışmasına bir övgü olmayı amaçlıyor ve fotoğraflar, arşiv görüntüleri ve röportajlar aracılığıyla hayatına dair özgün bir fikir sunuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6. Where the Crawdads Sing (2022)

Delia Owens’ın aynı adı taşıyan 2018 romanından uyarlanan ‘Where the Crawdads Sing’, Catherine “Kya” Clark’ın hikayesini anlatıyor. Filmin başında cinayetle suçlanıyor. Kya hikayesini anlatmaya başlayınca anlatı geriye doğru kayar. Ailesi tarafından terk edildikten sonra, kasaba halkı tarafından dışlanan Kuzey Carolina bataklıklarında yapayalnız büyür. Sonunda, Kya’nın öldürdüğü iddia edilen kişinin, başka bir genç kadınla nişanlı olduğunu öğrendikten sonra ayrıldığı erkek arkadaşı ve yerel oyun kurucu Chase Andrews’tan başkası olmadığı ortaya çıkar. 1950’ler ve 1960’larda geçen ‘Where the Crawdads Sing’in önemli bir kısmı bir mahkeme salonunda geçiyor. Merak ederseniz alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

5. Canavar Harmon (2021)

“Canavar Harmon”, okulda çok başarılı olan on yedi yaşındaki tipik bir onur öğrencisi olan Steve Harmon’ın etrafında dönüyor. Seçkin bir Harlem okulunda bir film öğrencisi, yaşamından oldukça mutlu ve memnun ve hatta geleceği dört gözle bekliyor. Ancak, kaderin ani bir cilvesi ile, ağır cinayetle şok edici bir şekilde suçlandığında dünyası başına yıkılır. Steve, masumiyetini ve dürüstlüğünü kanıtlamak için bir ceza adaleti sistemiyle yüzleşmek zorunda kaldığı için, beklenmedik bir şekilde, hafife aldığı hayatını kaybeder. Adalet sistemi zaten önyargılı bir fikre sahipken, onları aksi yönde ikna etmek, filmin inanılmaz mahkeme salonu sahneleriyle harika bir şekilde belgelediği dağ gibi bir görev gibi görünüyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4. Alter Ego (2017)

‘Alter Ego’, çocuk tacizcilerini ve cinsel suçluları bulup kovuşturmaya kararlı olan avukat Ada Igwe’nin etrafında dönüyor. Konuya olan bağlılığı, en karmaşık davaları bile araştırıp incelemesine neden oluyor ve ardından yeteneklerini kullanarak kazanmak için savaşıyor. Bununla birlikte, özel hayatı onu en derin cinsel arzularını tatmin etmeye çalışan doymak bilmez bir yırtıcı. Bu kadar zıt özellikleri dengelemek kolay değil ve film, onun çarpışan dünyalarının onu nasıl nefret ettiği kişiye dönüştürdüğünü harika bir şekilde anlatıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3. Damini (1993)

Rajkumar Santoshi’nin yönettiği ‘Damini’, zengin bir iş adamı ve varlıklı bir ailenin oğlu olan Shekhar Gupta (Rishi Kapoor) ile evlenen isimsiz karakterin (Meenakshi Seshadri) hikayesini anlatan bir Hint yapımı filmidir. Holi kutlamaları sırasında dehşete düşen Damini, Shekhar’ın küçük erkek kardeşi Rakesh (Ashwin Kaushal) ve arkadaşlarının aile için çalışan genç kadın Urmi’ye (Prajakta) tecavüz ettiğini keşfeder. Çok geç olmasına rağmen bunu Shekhar’a söyler. Gupta ailesi, Rakesh’in suçunu saklamaya çalışırken, Damini polise gider ve kayınvalidesi ve avukatları tarafından mahkemede karalanır. Damini iki haftalığına hastanede kalır, ancak kaçar ve sonunda kaybedecek hiçbir şeyi olmayan alkolik bir avukat olan Govind’i (Sunny Deol) bulur. Govind’in yardımıyla Damini, kayınpederinin yanı sıra Hindistan yargı sistemini de alt etmeye çalışır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2. OMG – Oh My God! (2012)

Bu, insanların din adına körü körüne inançlarının saçmalığını ve sözde inanç seyyar satıcılarını sorgulama konusundaki yetersizliklerini haklı olarak dile getiren bir Bollywood Hintçe filmidir. Kanji’nin dükkanı bir depremde yıkıldığında ve sigorta şirketi “Tanrı’nın işi” maddesini öne sürerek talebini reddettiğinde, Kanji “Tanrı’ya” dava açar ve dükkanını yok ettikleri için onlardan bir uzlaşma talep etmek için Tanrı’nın sözde sözcülerini ve temsilcilerini mahkemeye götürür. Bir ateist olan Kanji’nin (Paresh Rawal) dini, vaizlere karşı kullanma şekli gerçekten harika ve izlediğiniz için pişman olmayacağınız bir yapım. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

1. Şikago Yedilisi’nin Yargılanması (2020)

Netflix’te yayınlanan en iyi avukatlık filmleri arasında yer alan yapım, Chicago’nun 1968 Demokratik Ulusal Kongresi’nde bir isyan çıkarmak amacıyla eyalet sınırlarını aşan birkaç Vietnam Savaşı karşıtı protestocunun yargılanmasını konu alıyor. İsyan çıkarmaya çalışmakla suçlanan grup, ağır bir şekilde kendilerine karşı olan bir hukuk sisteminin önünde jüri tarafından yargılanır. En başından beri, yargıç, iddia makamına karşı aşırı derecede önyargı gösteriyor ve bu da savunma avukatlarının iddialarını kanıtlamalarını oldukça zorlaştırıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz