Cuma, Nisan 26, 2024
Ana SayfaSoru - CevapNetflix Şifrenizi Başkalarıyla Paylaşmak Yasak mı?

Son Yazılar

Netflix Şifrenizi Başkalarıyla Paylaşmak Yasak mı?

Netflix şifresini başkasıyla paylaşmayan sanırım yoktur. Peki sonuçları nedir? Netflix şifresini paylaşmak yasak mı, ne olur, işte cevaplar.

2022’nin başında yeni abone sayısındaki düşüşe rağmen Netflix, 2021’de dünya çapında 200 milyondan fazla ücretli aboneyle dünyanın en büyük yayın hizmeti olarak rekorunu elinde tutuyor. Yine de muazzam popülaritesi onu hatasız yapmaz. Birçok abone, hizmeti biraz fazla pahalı buluyor ve maliyetleri azaltmak için şifrelerini paylaşmayı tercih ediyor. Tabii ki Netflix’in istediği bu değil, ancak nu yazımızda sizin de merak ettiğiniz konuya, yani Netflix şifresini paylaşmak yasak mı, paylaşırsanız ne olur, cezası var mı gibi sorularınızı yanıtlayacağız.

Netflix şifresini paylaşmak yasak mı?

Şifre paylaşımı her zaman ahlaki olarak sorgulanabilir olmuştur, ancak yasal olarak bir suç teşkil ediyor mu? 2016’da ilginç bir vaka bu soruyu yanıtladı.

Söz konusu durumun kısa bir özeti. İş akdi fesih edilen bir çalışan, “eski işverene ait bilgisayar verilerine” erişmek için eski bir iş arkadaşının oturum açma bilgilerini kullanmaya karar verdi.

Bu dava, ABD Dokuzuncu Temyiz Mahkemesi’ne gitti. İncelemeden sonra, çalışanın bilgisayarla ilgili dolandırıcılığı önlemek için kullanılan federal bir yasa olan Bilgisayar Sahtekarlığı ve Kötüye Kullanımı Yasasını (CFAA) ihlal ettiğine dair bir görüş yayınladı.

Mahkeme, çalışanın, eski işverenin sahip olduğu bilgisayar verilerine erişmek ve bazı bilgileri almak için mevcut bir çalışanın oturum açma kimlik bilgilerini kullandığında, çalışanın CFAA’yı ihlal ederek “yetkisiz hareket ettiğini” belirledi.

Eski iş arkadaşının diğer kişiye hala çalışmakta olan oturum açma bilgilerini kullanması için izin vermesi de suç kabul edildi ve mahkeme, bu özel durumda çalışanlar arasında bir şifre paylaşımının federal yasaları ihlal ettiğine karar verdi.

Dokuzuncu Temyiz Mahkemesi tarafından paylaşılan görüşte, tüm şifre paylaşımı vakalarının aynı şekilde ele alınması gerektiğini belirtmedi. Bunun yerine mahkeme, benzer parola paylaşımı sorunlarıyla karşılaştığında “gerçekleri ve bağlamı” dikkate almaya ve CFAA’yı ihlal edip etmediklerini belirlemek için her olayın ayrı ayrı incelenmesine karar verdi.

Netflix gibi yayın hizmetlerinin bu dava kararı kapsamında açıkça adlandırılmamasına rağmen, şifre paylaşımı federal bir suç olarak kabul edildi. Dolayısıyla mantıklı sonuç şu ki Netflix şifrenizi paylaşmanız ABD’de federal yasaları çiğnediğiniz anlamına gelebilir ve bu yasa dışıdır!

Peki sonuç olarak Netflix şifresini paylaşmak yasak mı? Bu zamana kadar hiç kimse için Netflix şifresini veya bu konuda diğer yayın hizmetlerinin şifresini paylaştığı için kovuşturma yapılmadı. Tabii ki bu her zaman böyle olacağı anlamına gelmiyor, ancak Netflix şifre paylaşımından dolayı kullanıcılarını hapse göndermek de istemiyor.

Netflix Şifre Paylaşımına Karşı

Netflix Kullanım Koşullarına hızlı bir şekilde göz atmak, platformun şifre paylaşımına tamamen karşı olduğunu ortaya çıkarıyor. Beşinci madde bu konuyu açıkça paylaşıyor.

Hizmet şartlarını kabul ettiğinizde, “Netflix hesabını oluşturan ve hizmet ücreti Ödeme Yöntemi üzerinden ödenen üye (“Hesap Sahibi”), Netflix hesabına erişim aracılığıyla gerçekleşen tüm işlemlerden sorumludur. Hesabın kontrolünü sürdürmek ve başkalarının hesaba erişmesini önlemek (Böyle bir durumda hesabın izlenme geçmişinde bunun bilgisi mevcut olacaktır.) adına Hesap Sahibi, hizmete erişmekte kullanılan Netflix’i destekleyen cihazların kontrolünü elinde tutmayı sürdürmeli ve hesabın şifresini ya da hesaba bağlı Ödeme Yönteminin ayrıntılarını kimseyle paylaşmamalıdır. Hesabınızla ilgili olarak bize verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu sağlamak ve gerektiğinde bilgileri güncellemek sizin sorumluluğunuzdadır. Sizi, Netflix’i veya ortaklarımızı kimlik hırsızlığı veya diğer hileli hareketlerden korumak için, hesabınızı sonlandırabilir veya hesabınızı askıya alabiliriz.” diyor.

Bu nedenle, Netflix şifrenizi herhangi biriyle paylaşmak şirketin Kullanım Koşullarına aykırıdır ve yakalanırsanız hesabınız kapatılabilir.

Şifre paylaşımıyla ilgili merak edilen bir husus ise, Nisan 2022’de Netflix’ten paylaşılan bir Hissedar Mektubunda şirketin, şifrenizi aynı evde paylaşmanın uygun olduğunu ifade etmesidir. Sorun, kullanıcılar parolalarını birden fazla evde paylaştığında ortaya çıkıyor.

Farklı lokasyonlardan aynı hesapla Netflix’in kullanıldığı ortaya çıktıktan sonra Netflix, şifre paylaşımını engellemeye başladı ve odak noktalarından biri, farklı haneler arasında şifre paylaşımından para kazanmak oldu. Şirket, ekstra üye eklemenize veya kullanıcıların mevcut profillerini farklı bir hesaba aktarmanıza izin verecek yeni özellikleri zaten test ediyor. Bazı ülkelerde uygulanmaya başlandı bile.

Netflix’in insanların şifrelerini paylaşmasını engellemeye çalışıp çalışmaması gerektiği konusundaki tartışmalara rağmen, bu özelliklerin dünya çapında kullanıma sunulup sunulmayacağını yalnızca zaman gösterecek.

Netflix Parolanızı Paylaşmak Ahlaki mi?

Ne yazık ki, ahlak genel ifadelere nadiren müsamaha gösterdiğinden, net bir cevap yoktur. Kimisi için ahlaklı olan kimisi için ahlak dışıdır.

İLGİLİ İÇERİK: NETFLİX İZLEMEK İÇİN VPN KULLANMAK: YASAL MI? AHLAKİ Mİ?

Birinin Netflix aboneliğine parası yetmiyorsa ve şifrenizi onlarla paylaşırsanız, bu çok mu kötü? Peki ya bu şifre paylaşımı Netflix hesabınızın kapatılması ile sonuçlanırsa?

Her Netflix abonesi, eylemler ve sonuçlar üzerinde iyice düşünmeli ve kendileri için neyin kabul edilebilir bir risk olduğuna karar vermelidir. Parolanızı paylaşırsanız, yalnız olmadığınızı bilin; şifrelerini paylaşan birçok Netflix kullanıcısı var ve bu sayı artmaya devam ediyor gibi görünüyor.

Netflix Parolanızı Paylaşırsanız Ne Olabilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hiç kimse Netflix şifresini paylaştığı için yargılanmadı. Bu nedenle, bunu yaparsanız, yasal sorunlarla ve hapis cezasıyla yüzleşmek zorunda kalmayacaksınız. Ancak, şu anda böyle olması, gelecekte değişemeyeceği anlamına gelmez.

Netflix’in Kullanım Koşullarını ihlal ettiğiniz için size dava açması da olası değildir. Bunun yerine, şifrenizi paylaştığınızı yakalarsa yapabileceği şey hesabınızı sonlandırmaktır. En azından Netflix hesabınızı beklemeye alabilir ve bir süre hesabınıza erişemezsiniz. ​

Netflix Parolanızı Paylaşmak Kendinizi Riske Atmaktır

Parola paylaşımının riskleri olduğuna şüphe yok. Netflix hesabınızı tehlikeye atmak sizin için sorun değilse, Netflix için de değil!

Mahkemelerin gelecekte yayın hizmetlerinde şifre paylaşımını nasıl göreceğini kim bilebilir? Sadece bu değil, hesabınızı paylaşırken de güvenlik riskleri vardır. Sonuçta, bu riskleri alıp almadığınıza karar vermek size kalmış.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!