Perşembe, Mart 21, 2024
Ana SayfaSinemaŞu Anda Netflix'te İzlenebilecek En İyi 25 Tarihi Drama Filmi

Son Yazılar

Şu Anda Netflix’te İzlenebilecek En İyi 25 Tarihi Drama Filmi

Gerçek tarih konulu dram türündeki, Netflix platformunda hemen izleyeceğiniz tarihi drama filmleri listemizi sakın kaçırmayın.

Tarih türündeki filmleri seviyor musunuz? Bu yazımızda Netflix platformunda yayınlanan tarihi drama filmleri listemizi paylaşacağız.

İster efsanevi karakterlerin hayatlarını araştırın ister daha az bilinen olayları merak edin, Netflix’in tarihi drama filmleri geçmişe doğru eğitici, eğlendirici ve merak uyandıran bir kapı aralıyor. Netflix, mükemmel içeriklere olan bağlılığı ve dünya çapındaki geniş film kütüphanesi sayesinde, sinemanın gücüyle tarihin büyüsüne kapılmak isteyen kişilerin başvuracağı bir platformdur. O halde biraz patlamış mısır alın, arkanıza yaslanın ve Netflix’in sizi geçmişin ilgi çekici yerlerine götürmesine izin verin.

Netflix Tarihi Drama Filmleri:

25. Farha (2021 – iMDB: 8,1)

‘Farha’, Darin J. Sallam’ın yönettiği tarihi bir drama filmidir. Gerçek bir hikayeye dayanan film, 1948’deki Nakba sırasında geçiyor ve Filistinlilerin trajik bir şekilde anavatanlarından sürülmesi sırasında Filistinli bir kızın dokunaklı reşit olma deneyimini sergiliyor. Kahramanımız Farha, Siyonist güçler köyüne saldırdığında güvenlik için kilerde saklanırken acımasız şiddete tanık oluyor. Farha rolünde Karam Taher ve Abu Farha rolünde Ashraf Barhom’un da aralarında bulunduğu ilgi çekici oyuncu kadrosuyla film, etnik temizliğin zulmünü dokunaklı bir şekilde anlatıyor. Film, tarihi bir felaketi yürek burkan bir şekilde tasvir etmesiyle ilgiyi hak ediyor ve Filistin tarihine ve bu tarihlerdeki insanlık hikayelerine dair içgörü arayanlar için kaçırılmayacak bir yapım. İzlemek için alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

24. Marshall (2017 – iMDB: 7,3)

Netflix tarihi drama filmleri arasında listelenen ‘Marshall’, Reginald Hudlin’in yönettiği bir hukuk drama filmidir. Bu biyografik film bizi 1940’lara götürüyor ve öncü Afro-Amerikan Yüksek Mahkeme Yargıcı Thurgood Marshall’ın kariyerinin başlangıcına ışık tutuyor. Connecticut’taki özellikle zorlu bir davaya odaklanan film, haksız yere tecavüzle suçlanan bir Afrikalı-Amerikalı şoförü savunan Marshall’ın amansız adalet arayışını anlatıyor. Marshall’ı ilgi çekici bir şekilde canlandıran Chadwick Boseman’ın yanı sıra Josh Gad, Sterling K. Brown ve Kate Hudson gibi yeteneklerin yer aldığı film, dönemin ırksal önyargılarının altını çiziyor. İlgi çekici hikaye anlatımı ve muhteşem performanslarıyla tanınan bu film, hayati tarihi derslerle birleştirilmiş ilgi çekici bir mahkeme salonu draması sunarak yerini gerçekten hak ediyor. Buradan izleyebilirsiniz.

23. Can Dostum Anne Frank (2021 – iMDB: 6,2)

‘Can Dostum Anne Frank’, Ben Sombogaart’ın yönettiği bir Hollanda drama filmi. ‘Anne Frank’in Anıları: Bir Çocukluk Arkadaşının Yansımaları’ndan ilham alan olay örgüsü, Hanneli Goslar’ın bakış açısından ortaya çıkıyor ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Hanneli ile Anne Frank arasındaki derin bağı gözler önüne seriyor. Anne Frank’ın hayatına yeni bir bakış açısı getiren izleyiciler, Goslar’ın gözünden duygusal bir yolculuğa çıkarılıyor. Anne rolünde Aiko Beemsterboer ve Hannah rolünde Josephine Arendsen sürükleyici performanslar sergiliyorlar ve hikaye birbirine yaklaştıkça her ikisi de kendilerini trajik bir duvarla ayrılmış toplama kamplarında buluyor. Hikayenin yürek burkan anlatımı, Holokost‘un dehşetini dokunaklı bir şekilde hatırlatıyor. Buradan izleyebilirsiniz.

22. Kartini: Princess of Java (2017 – iMDB: 7,6)

‘Kartini: Princess of Java’, Hanung Bramantyo’nun yönettiği biyografik-drama filmi. 1900’lerin başlarında Hollanda sömürge yönetimi altındaki Endonezya’da geçen bu film, bir kadın kahramanın toplumsal cinsiyet ve toplumsal eşitsizliklere karşı verdiği mücadelenin dokunaklı bir öyküsü. Yalnızca soyluların eğitim aldığı bir çağda Raden Adjeng Kartini, asırlık Cava geleneklerine meydan okuyor ve kadın hakları ve eğitim eşitliği için çabalıyor. Dian Sastrowardoyo, Christine Hakim, Reza Rahadian ve Acha Septriasa’nın da aralarında bulunduğu yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla film, ikonik Endonezyalı kahramanın hayatına dokunaklı bir bakış sunuyor. Kartini’nin baskıcı geleneklere karşı mücadelesi ve eşitlik için verdiği çaba, bu filmi ilham verici bir saat haline getiriyor ve geçmiş bir çağda kadınların özgürleşmesinin özünü vurguluyor. İzlemek için alternatif yayıncıları araştırmalısınız.

21. Dolemite Is My Name (2019 – iMDB: 7,2)

‘Dolemite Is My Name’, Craig Brewer’ın yönettiği bir komedi filmi. Bu heyecan verici biyografik film, karakteri Dolemite ile tanınan, 1970’lerin Blaxploitation (siyahi sömürüsü) ikonu Rudy Ray Moore’un hayatını anlatıyor. Eddie Murphy, Moore’un izlerini unutulmaz bir şekilde canlandırıyor ve her şeye rağmen onun bilinmezlikten yıldızlığa uzanan yolculuğunun izini sürüyor. Craig Robinson, Keegan-Michael Key, Da’Vine Joy Randolph, Mike Epps, Chris Rock ve Snoop Dogg gibi isimlerden oluşan kadrosu, hem kahkaha atmanızı sağlıyor hem de dönemin önemli toplumsal sorunlarına değiniyor. 1970’lerin Blaxploitation sinemasının özünü ve Rudy’nin benzersiz kararlılığını yakalayan bu komedi yolculuğu, çığır açan bir eğlence çağına hem eğlenceli hem de bilgilendirici bir bakış atıyor ve bu da onu Netflix’te mutlaka izlenmesi gereken bir film haline getiriyor. Buradan izleyebilirsiniz.

20. Operation Finale (2018)

İkinci dünya savaşı sırasında Yahudilere yönelik katliamın arkasındaki beyin olan Adolf Eichmann, Almanya savaşı kaybettikten sonra garip bir şekilde ortadan kaybolur. “Operation Finale”, bir grup İsrail ajanının aniden Eichmann’ın Arjantin’de saklandığına dair bilgi alması sonrasında yaşananları konu alıyor. Savaş suçlusunu adaletin önüne çıkarmaya kararlı olan grup, yabancı bir ülkeye gider ve titizlikle bir adam kaçırma planı yapar. Ancak, aniden başka planları olan gizli Nazi sempatizanlarıyla karşı karşıya kalırlar ve görünüşte basit olan görevlerini tehdit ederler. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

19. Kayıp Savaş (2020)

Dünya Savaşı’nın Scheldt Muharebesi sırasında geçen ve Netflix tarihi drama filmleri arasında bulunan ‘Kayıp Savaş’, mücadeleye giden günlerde akraba olmayan üç kişinin hayatını birbirine bağlıyor. Üç kişiden ilki olan Teuntje Visser, Nazilerin kardeşini soğukkanlılıkla infaz etmesinden sonra kendini Hollanda direnişine katılırken bulur. Bir Nazi sempatizanı olan Marinus van Staveren, Teuntje’nin erkek kardeşini kurtarmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır, ancak talebi Naziler tarafından reddedildikten sonra, Marinus giderek daha fazla hayal kırıklığına uğrar ve ittifaklarını sorgulamaya başlar. Bu sıralarda, Planör Pilot Alayı Çavuşu Will Sinclair, Alman işgali altındaki Zeeland’a düşer ve Walcheren Geçidi Savaşı’na giden Alman birlikleriyle çatışmaya girer. Bununla birlikte, hayatları iç içe geçmiş ve geleceklerini garantiye almaya çalışan üçlü için kaderin çok daha fazlası vardır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

18. Umut Bahçesi (2017)

Polonya’nın işgali sırasında geçen ‘Umut Bahçesi’ (The Zookeeper’s Wife), Jan ve Antonina Żabiński’nin yüzlerce Yahudiyi Alman vahşetinden kurtarıp nasıl koruduklarının gerçek hikayesi etrafında dönüyor. Jan ve karısı, hayvanat bahçesini bir kurtarma bölgesine dönüştürmeye karar verdiklerinde, onu gizlemek amacıyla bir domuz çiftliğine dönüştürürler. Dahası, yerel direnişçilerin yardımını alarak, Yahudilere güvenli bir sığınak vermeden önce gettodan kamyonlarla kaçırmaya başlarlar. Film, Yahudilere yönelik acımasız zulüm üzerine harika bir yorum ve çiftin ölüm karşısında bile doğru olanı savunmak için nasıl güçlü kaldığını gösteriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

17. Manto (2018)

Netflix tarihi drama filmleri arasında listelenen ‘Manto’, Nawazuddin Siddiqui’nin Manto olarak rol aldığı Urdu yazar Saadat Hasan Manto hakkında biyografik bir film. Film, yazarın yaşamını, eserlerini ve yaşam deneyimlerinden nasıl etkilendiğini izleyicilerle buluşturuyor. Hindistan ve Pakistan olarak ikiye bölünmüş bir ülke, bir yere ait olmayı arzularken onun akıl sağlığına ve benlik duygusuna meydan okuyor. Filmin iki net aşaması var; Manto’nun Bombay’da gelişen bir senarist olarak çalışması, arkadaşları ve onu sevenlerle çevrili hayatı ve ikincisi Lahor’da kendini herkesten soyutlanmış bulduğu yer. Alkol bağımlılığı nedeniyle Lahor Akıl Hastanesine yatırılırken dibe vurur. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

16. Edebiyat ve Patates Turtası Derneği (2018)

Dünya Savaşı sırasında Guernsey Adası’nın Alman işgali zemininde geçen, Londra merkezli bir yazar olan Juliet Ashton (Lily James), ‘Edebiyat ve Patates Turtası Derneği’ adlı bir kitap kulübüyle zaman içinde bir ilişki geliştirir. Kitap kulübünün üyeleri, Nazi işgali altındaki adada yaşama deneyimlerini paylaşırken, Juliet adayı kendisi ziyaret etmeye karar verir. Alman işgali hakkında yazmaya karar verirken bir sonraki kitabı için bir fikri var. Tüm yaşadıkları, Juliet’in Guernsey’deki hayatını geride bırakıp Londra’ya dönemeyeceğini anlamasını sağlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

15. The Highwaymen (2019)

Kötü şöhretli suç ikilisi Bonnie ve Clyde’ın etrafında dönen ‘The Highwaymen’, ikiliyi adalete teslim etme çabalarında eski Teksas Korucusu Frank Hamer ve Benjamin Maney Gault’u konu alıyor. Yetkililer, çiftin nerede olduğu hakkında özel bilgi aldığında, Frank ve Benjamin emeklilikten çıkıp bir kez daha ava çıkmak zorunda kalır. Başlangıçta yaşları onları yavaşlatsa da, film izleyicileri 1930’ların inanılmaz derecede ayrıntılı ve tasarlanmış Amerika’sında heyecan verici bir yolculuğa çıkarırken, yolda olmanın ve eski anıları hatırlamanın heyecanı onları kısa sürede eski enerjilerine döndürür. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

14. A Twelve-Year Night (2018)

Orijinal adı ‘La noche de 12 anos’, ‘A Twelve-Year Night’ Uruguay yapımıdır ve Netflix tarihi drama filmleri arasında en çok izlenen yapımlardan biridir. Tarihsel olaylara dayanan film, solcu şehir gerillası grubunun (Tupamaros) üyelerinin maruz bırakıldığı 12 yıllık hücre hapsini konu alıyor. Askeri diktatörlüğün emri, eğer öldürülemezlerse “onları çıldırtmak” şeklindeydi. Rehine alınan 9 kişiden biri, 2010-2015 yılları arasında Uruguay’ın 40. Devlet Başkanı olacak olan Pepe Mujica’yı da içeriyor. Büyük beğeni toplayan film, 91. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday gösterildi. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

13. The Resistance Banker (2018)

Hollanda’nın Nazi Almanyası tarafından işgali sırasında geçen ‘The Resistance Banker’, Amsterdamlı bir finansör olan Walraven “Wally” van Hall’un Hollandalı yeraltı direnişi tarafından onlara finansman konusunda yardımcı olması için işe alınan hikayesini anlatıyor. Wally, kardeşi Gijsbrecht “Gijs”in yardımıyla direnişe hızla para aktarmak için verimli bir ağ geliştirir. Yöntemleri inanılmaz derecede başarılı olur ve Wally, direniş üyeleri arasında “van Tuyl” olarak tanınır. Wally’nin bankacı olarak görev yapmasıyla direniş liderleri mali durumlarını düzene sokar. Bu arada, birinin direnişe para aktardığını fark eden Hollanda Devlet Bankası başkanı Nazi işbirlikçisi Rost von Tonningen, SS istihbaratından yardım ister. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

12. Elisa ve Marcela (2019)

İspanya’daki ilk eşcinsel evliliğe dayanan film, tanışıp harika bir arkadaşlık kuran Elisa Sánchez Loriga ve Marcela Gracia Ibeas’ın etrafında dönüyor. Yine de, o zamanlar aynı cinsiyetten ilişkiler tamamen yasak olduğundan, arkadaşlıkları aşka dönüştüğünde işler kararır. Ancak Elisa ve Marcela pes etmeyi reddederler ve ölüme meydan okuyan aşklarını sürdürürken bile cesaretleri hiç azalmaz. Elisa, ruh eşiyle bir olabilmek için bir erkek kimliğine bürünmeye karar verir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

11. The Angel (2018)

Tarihi filmlerden bahsetmişken, her zaman kişinin kendi çağından en az yüz yıl öncesine uzanan zamanların imajını çağrıştırır. Dürüst olmak gerekirse, aslında on yıl önce olanlar da tarih oldu, ancak en yakın tarihli olanı. Ancak, bu tartışmaya girmeyelim. Demek istediğim, size 70’lerin başında geçen bir film izleyin dersem, bu listedeki diğer filmlerden ne kadar farklı olursa olsun, tarihi de var. Ve bunu izlemelisiniz çünkü daha çok bir casus-gerilim filmi türü ve çok heyecanlı. Uri Bar-Joseph’in aynı adlı kitabından uyarlanan film, İsrail istihbaratı için casusluk yapan Mısırlı bir adamın hikayesine odaklanıyor. Altı Gün Savaşı’nın ardından geçen film, Mısır Başbakanı ve kabinesinin son kayıplarından sonra İsrail’e nasıl geri dönebileceklerini konuşurken gösteriyor. Başbakanın damadı Ashraf Marwan tartışmaya dahil olur, önemli önerileri görmezden gelinir, hatta oradan kovulur. Bu İsrail istihbaratının dikkatini çeker ve geriye kalanlar tarih olur! Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

10. Outlaw King (2018)

Robert Bruce’un adı, İskoç tarihinde büyük saygı görür. En korkusuz savaşçılardan biri olarak bilinir ve Birinci İskoç Bağımsızlık Savaşı’na liderlik etmiştir. ‘Outlaw King’, İskoç soylularının İngiltere Kralı’na teslim olduğu Stirling Kalesi’nin kuşatılmasından sonraki olaylara odaklanıyor. Kral’a tabi olarak hareket etmeleri bir süre devam etti, ancak çok geçmeden Robert Bruce, toplum arasındaki huzursuzluğu görerek ve William Wallace’ın parçalanmış vücudunun halka teşhirini kabul etmeyerek İngilizlere karşı bir isyana öncülük eder. Diğer tüm Hollywood filmlerinde olduğu gibi, bazı tarihsel yanlışlıklar bulabilirsiniz. Ama onu bir lider ve nihayetinde İskoç Kralı yapan tüm olayların genel temasını izleyeceksiniz. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

9. Savaştan Sonra (2017)

Yılın en iyi filmlerinden biri olan ve Netflix tarihi drama filmleri arasında listelenen ‘Savaştan Sonra’, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde geçiyor. İki asker savaştan eve döner, ancak daha önce oldukları her şey, savaşta yaşadıklarıyla silinip gider. Jamie McAllan ordu pilotu olarak görev yaparken, Ronsel Jackson piyadedeydi. Evde, Jamie’nin ağabeyi Henry, Laura ile sevgi dolu bir evliliğe sahiptir. Ronsel’in ailesi ise McAllan’ların tarlalarında çalışıyor. Eve döndüklerinde Jamie ve Ronsel, Savaş deneyimlerini paylaşan bir dostluk kurar. Ancak siyahların ve beyazların asimile edilmesi yaşadıkları yerde henüz yaygın bir şey değildi ve bu yüzden ikisi de sorun yaşar. Film, esas olarak Jamie’nin peşini bırakmayan TSSB’ye ve Ronsel’in ordunun bir parçası olduktan sonra alışık olmadığı bir şeye tanık olmak zorunda olduğu ırkçılığa odaklanıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

8. The Red Sea Diving Resort (2019)

Bir Netflix orijinal filmi olan ‘The Red Sea Diving Resort’, Mossad’ın (İsrail istihbarat departmanı) Etiyopyalı Yahudileri İsrail’e kaçırmayı nasıl başardığına dayanıyor. Mossad ajanı Ari Levinson, kıdemlilerine bir sahil oteli satın alıp bunu gizli görevlerini yerine getirmek için bir kılıf olarak kullanabileceklerini önerir. Sudan’daki görevlerini yerine getiriyorlar, ancak çok geçmeden bazı sırlar açığa çıkıyor ve ajanların ve korudukları insanların hayatları tehlikeye giriyor. Film, ilgi çekici bir gerilim filmi yapmak için yeterli öğeye sahip, ancak yazar-yönetmen Gideon Raff, kötü yazılmış senaryo ile oyunculara üzerinde çalışacakları yeterli malzeme vermeyerek fırsatı tamamen heba ediyor. İzleyip siz karar verin. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7. Kaplan ve Ejderha: Kaderin Kılıcı (2016)

‘Kaplan ve Ejderha: Kaderin Kılıcı’, kelimenin tam anlamıyla tarihi bir film olmasa da, kesinlikle izlenmeyi hak eden parlak bir tarihsel kurgu. Film, Ang Lee tarafından yönetilen 2000 yapımı ‘Crouching Tiger Hidden Dragon’ filminin devamı niteliğindedir. Michelle Yeoh, bu filmde savaşçı bakire Shu Lien rolünü yeniden canlandırıyor. Yaklaşık on sekiz yıl uzakta kaldıktan sonra, bir zamanlar sevgilisi Li Mu Bai’ye ait olan ve Yeşil Kader olarak bilinen büyülü kılıcı bulmaya heveslidir. Hades Dai adlı tehlikeli bir suçlu kılıca sahip çıkmaya can atarken, Shu Lien kılıcı kurtarmaya kararlıdır. Görevinde ona genç bir kadın ve Silent Wolf adında gizemli bir savaşçı eşlik eder. “Kaplan ve Ejderha: Kaderin Kılıcı”, bize ortaçağ Çin dövüş sanatları kültürü hakkında çok şey anlatan bir wuxia filmi. Koreografisi çok iyi yapılmış bazı aksiyon sekanslarını görme fırsatı bulurken, aynı zamanda dönemin felsefesini de öğreniyoruz. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

6. The King (2019)

Bu Netflix orijinal filmi, Shakespeare’in bir dizi oyunundan uyarlanmıştır ve esas olarak İngiliz hükümdarı Kral 4. Henry’nin (Hal) erken yaşamını konu alıyor. Film, Hal’in devlet işlerine tamamen ilgisiz kalmasıyla ve bir savaşta kardeşi Thomas’ın ölümüyle aniden İngiltere Kralı yapılmasıyla devam eder. Çevresindeki pek çok insan onun zayıf olduğunu varsayar ve taç giyme töreni Fransa Kralı VI. Charles tarafından alaya alınır. Charles’ın kendisini öldürmesi için bir suikastçı gönderdiğini öğrenen Hal, savaş ilan eder ve düşmanlarına gerçek güçlerini göstermek için Fransa’ya doğru ordusunu harekete geçirir. Her zaman siyasete ve şiddete karşı olan çocuk, şimdi her zaman hor görüldüğü o istenen karaktere dönüşür. Timothée Chalamet kendisini büyük bir yetenek olarak kanıtlamayı başardı ve bu film bize bir kez daha onun kendisine verilen her rolün hakkını verme yeteneğini hatırlatıyor. Bu filmin yapım tasarımı, kostümleri ve sinematografisi de hayranlığımızı hak ediyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5. Önce Babamı Öldürdüler (2017)

Angelina Jolie tarafından yönetilen ve Loung Ung tarafından yazılan 2000 tarihli anı kitabına dayanan ‘Önce Babamı Öldürdüler’, Kamboçya-Amerikan Khmer dilinde çevrilmiş bir filmdir. Konusu 1975’te geçiyor ve Kızıl Kmer rejimi sırasında çocuk asker olmaya zorlanan 7 yaşındaki Loung’u takip ediyor. Loung, filmde “Pa” olarak anılan bir Khmer Ulusal Silahlı Kuvvetler subayı olan babasının yedi çocuğundan biridir. Kızıl Kmerler Kamboçya İç Savaşı’nda galip geldikten sonra, Loung’un ailesi mülteci olarak Phnom Pen’i terk eder ve sonunda bir çalışma kampına düşerler. Babasının ölümünün ardından Loung, Vietnam kuvvetleri Kamboçya’yı kurtarmak için bir operasyon başlatırken farklı bir kampta çocuk asker olarak göreve alınır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4. Kardec (2019)

Allan Kardec’in gerçek hikayesine dayanan ‘Kardec’, Hippolyte Léon Denizard Rivail’in Fransa’da bir eğitimci olarak mütevazı hayat başlangıcını anlatıyor. Yuvarlak masaları incelerken, Rivail aniden Ruhlarla iletişim kurmanın bir yolu olabileceğini fark eder. Toplum böyle bir ifşaya hazır görünmese de, eğitimci Allan Kardec takma adını alır ve artık Spiritist çalışmaların belkemiğini oluşturan kitapları üzerinde çalışmaya başlar. Özellikle Rivail’in keşiflerini ve bunu genel halka ulaştırmak için verdiği mücadeleyi derinlemesine inceleyen film, gerçekten de ilginç bir seyir sunuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (2022)

Erich Maria Remarque’ın 1929 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan ‘Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok’, Paul Bäumer adlı bir Alman askerinin hikayesini anlatan bir Alman filmi. Genç ve idealist Paul, Alman İmparatorluk Ordusu’na üç kez katılıyor. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasından yıllar sonra arkadaşlarıyla birlikte şan ve şöhret umuduyla. Ancak film ilerledikçe ve Paul savaşın dehşetiyle yakından tanıştıkça, zaferin kolayca kazanılamayacağını fark eder. Umut edebileceği en iyi şey, etrafındaki katliam durana kadar hayatta kalmaktır. Remarque’ın kitabı aynı zamanda Lewis Milestone tarafından yönetilen klasik 1930 aynı isimli filme de ilham kaynağı oldu. Tüm zamanların en büyük savaş filmlerinden biri olarak kabul edilen Amerikan filmi, savaşın gerçeklerini yürek burkan ayrıntılarla anlatıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2. Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da (2001 – iMDB: 8,1)

‘Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan’da’, Ashutosh Gowariker tarafından yönetilen tarihi bir spor drama filmidir. Bu destansı müzikal, İngiliz Raj’ın Viktorya döneminin sonlarında, sömürge Hindistan’ında kuraklıktan muzdarip bir köyde geçiyor. Kuraklığın ve Britanya Hükümeti’nin vergilerinin (Lagaan) yükü altında ezilen köylüler, kibirli bir İngiliz subayı tarafından baskıcı vergilerden kaçmak için kriket maçına davet edilir. Film, köylülerden oluşan bir takımı bir araya getiren ve kriket oyununu öğrenen Bhuvan’ı konu alıyor. Amitabh Bachchan’ın anlatımı ve Aamir Khan, Gracy Singh ile İngiliz aktörler Rachel Shelley ve Paul Blackthorne’un iyi performanslarıyla film, köylülerin mücadelesini, umudunu ve direncini özetliyor.

Pek çok zorluğun ortasında çekilen film, vizyona girdiği dönemde Hindistan’ın en pahalı filmiydi ve Yabancı Dilde En İyi Film dalında Akademi Ödülü’ne aday gösterildi. ‘Lagaan’ kelimesi köylülerin hem vergi hem de sömürge baskısından dolayı taşıdığı yükü simgeliyor. Büyüleyici hikayesi, melodik müziği ve kültür ile spor arasındaki etkileşimiyle film, şüphesiz yerini hak ediyor ve izleyicileri sportmenlik ile sömürgeciliğe karşı direnişin eşsiz bir karışımına tanık olmaya davet ediyor. Buradan izleyebilirsiniz.

1. Şikago Yedilisi’nin Yargılanması (2020)

Netflix tarihi drama filmleri arasında birinci sıraya koyduğumuz Aaron Sorkin’in yönettiği ‘Şikago Yedilisi’nin Yargılanması’, Chicago’daki 1968 Demokratik Ulusal Kongresi’ndeki ayaklanmalardan sorumlu tutulan bir grup Vietnam Savaşı karşıtı protestocu olan Chicago Seven’ı konu alıyor. Bu tarihi hukuk draması, olayla bağlantılı yedi elebaşının haksız yargılamalarını ve inandıkları şeyi savunmak için her şeye rağmen verdikleri mücadeleyi konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Sacha Baron Cohen, Joseph Gordon-Levitt, Frank Langella, Alex Sharp, Michael Keaton, Daniel Flaherty ve Yahya Abdul-Mateen II gibi önemli isimler yer alıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!