3.3 C
İstanbul
Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaSinemaNetflix'te Hemen İzleyebileceğiniz İntihar Konulu 12 Film

Son Yazılar

Netflix’te Hemen İzleyebileceğiniz İntihar Konulu 12 Film

Netflix platformunda şimdi izleyebileceğiniz intihar filmleri ile ergen intiharı, depresyon ve akıl hastalığı gibi konulara ışık tutuluyor. Listemizde 12 filmi hemen izleyebilirsiniz.

Sinema sektörü gerçek hayatlardan her zaman etkilenmiştir. Bunlardan biri de kuşkusuz intihar olaylarıdır. Dünyamızda yaşamak ya da mutluluğu muhafaza edebilmek günden güne zorlaşırken, çıkmaza girdiğini düşünen bir çok insan intihar ediyor ya da en azından bunu yapmayı aklından geçiriyor. Amerika’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre sadece 2019 yılında 1 milyondan fazla insanın intihar etmeye çalıştığını gözler önüne seriyor. Dikkate alınmayacak bir rakam değil. Bu rapora göre 2020’de tahminen 12,2 milyon Amerikalı yetişkin ciddi şekilde intiharı düşündü, 3,2 milyon yetişkin intihar girişimi planladı ve 1,2 milyon yetişkin intihara teşebbüs etti. İnsanların bunu düşünmeleri bile normal değilken Netflix platformunda yayınlanan intihar filmleri, bunların neden olabileceğine de ışık tutuyor.

netflix intihar filmleri

Elbette bunları yalnızca bir film olarak düşünmek de haksızlık olur. Ergen intiharı, depresyon ve akıl hastalığı hakkında farkındalık yaratmak çok önemlidir. Bu nedenle, Netflix’teki intihar konulu filmleri bu gözle izlemekte fayda var. Bu filmlerden bazılarını Google Play, Amazon Prime veya Hulu’da da izleyebilirsiniz.

1
Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum (2020)

‘Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum’ filminin konsepti, alışılmışın dışında ve normal intihar filmlerinden farklı. Hikayenin konusu çok sürükleyici ve sizi sonuna kadar bağlıyor. Filmin ana teması, gerçeklik bilgisi ile hayal gücü arasındaki farklılık. Bunun kişinin hayatını nasıl etkileyebileceği ve tehlikeli tepkiler yaratabileceği filmde iyi uygulanmış.

Film, sizi suskun bırakacak birçok akıl almaz olay örgüsüyle ile beynin psikolojik bir egzersizini sunuyor. Filmi izlemeniz ve gizemi çözmek için mücadeleye girmeniz gerekiyor. Ancak karakterlere dikkat edin çünkü birden fazla kişilik bozukluğundan mustariptirler ve herkesi, seyirciyi bile kandırabilirler! Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2
Umut Işığım (2012)

‘Umut Işığım’, romantik tonlarla bezenmiş bir kara komedi filmi. Film, sürükleyici hikayesi, harika yıldız kadrosu – Jennifer Lawrence ve Bradley Cooper ve akıl hastalığı gibi hassas konulara dikkatli yaklaşımı nedeniyle şimdiden birçok ödül kazandı.

Dramatik olaylar sizi duygusal çukura düşmekten kurtaracağı gibi, bu romantik komedi filmi de sizi neşelendirecek. Başrol karakterleri, tomurcuklanan aşk hikayelerine ve devam eden dans yarışmasına kesinlikle büyük belalar getirecek akıl hastalıklarıyla mücadele ediyor! Bu filmde farklı duyguların duygusal geçişleri var. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

3
Evelyn (2018)

İngiliz film yapımcısı Orlando von Einsiedel’in yönettiği ‘Evelyn’, kendi ailesini konu alan bir belgesel aslında. Bu film yapılmadan on üç yıl önce Orlando’nun erkek kardeşi Evelyn intihar ederek ölmüştü. Film, Orlando’nun ailesinin trajediyle nasıl başa çıkmayı öğrendiğini konu alıyor. Bütün aile, Evelyn’in hayattayken dolaştığı yerlere uzun yürüyüşler yapıyor ve onu böyle hatırlıyorlar. Film, bir intihar vakasının sadece tek bir kişiyi değil, onun ailesini ve sevdiklerini de nasıl etkilediğine dikkat çekiyor. Orlando, ailesinin bu hassas yönünü tüm dünyanın öğrenmesi için ortaya koyma cesaretinden dolayı çok övgü aldı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4
Hayatın Kıyısında (2020)

Bir aşk romanı olarak görülse de, liseli genç bir çiftin hikayesi dokunaklı ve gençlerin duygularını ciddiye alıyor. Theodore Finch (Justice Smith) ve Violet Markey (Elle Fanning) hayatlarının çok hassas bir döneminde tanışırlar. Arkadaşlıkları, sevgi ve ilginin etkisini ve bunun zorlu zamanlardan geçen bir kişi için neler yapabileceğini tasvir eden derin bir bağlılığa dönüşür. Filmin bize bıraktığı şey, herkesin göründüğü gibi olmadığını ve diğer kişinin hayatında gerçekten var olmak için gerçekten çaba göstermedikçe kimsenin asla bilemeyeceğinin farkına varmaktır. Ayrıca ciddi sorunlarla ve travma ile baş etme sürecinin zaman ve yaşam deneyimleriyle değiştiğini vurgulamaktadır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

5
3 Aptal (2009)

Mühendislik, lise sonrası Hindistan’daki en popüler akademik alanlardan biridir. Bu, mühendislik eğitimini en iyi veren üniversitelere girme rekabetinin şiddetli olduğu anlamına gelir. Tüm bu senaryonun özünü yakalayan bir Hint filmi, 2009 yapımı komedi-drama “3 Aptal”dır. Bu film, ülkenin en ünlü mühendislik üniversitelerinden birindeki üç öğrencinin hayatını konu alıyor.

İkisi sınavlarında zar zor geçerlerken, arkadaşları Rancho her konuda sınıfın birincisidir. Artan baskı nedeniyle, öğrencilerin intihar girişimi kadar sert adımlar atması duyulmamış bir şey değil. Parlak mizah anlayışını kaybetmeden yaptığı bu filmde Hint eğitim sistemi sert bir şekilde eleştiriliyor. Aamir Khan, baş karakter Rancho rolündeki muhteşem performansıyla filmi alıp götürüyor. VPN kullanarak Netflix üzerinden ya da alternatif yayın kanallarından izleyebilirsiniz.

6
Kemiklerine Kadar (2017)

Netflix intihar filmleri arasında başrollerini Lily Collins, Keanu Reeves, Carrie Preston, Lili Taylor ve Alex Sharp’ın paylaştığı ‘Kemiklerine Kadar’ın yönetmenliğini ve senaristliğini Marti Noxon üstleniyor. Film, anoreksiya olan 20 yaşındaki bir çocuğu ve iyileşme programlarından geçmesine rağmen mücadele ettiği sağlık sorunlarını konu alıyor. Ancak, kendisini tüm kusurlarıyla kucaklaması için ona yardımcı olan sıra dışı bir doktorla tanıştıktan sonra kahraman, hayatını değiştiren bir dönüşüm geçiriyor. Film, onun zihinsel sağlık sorunlarını ve anoreksiya ile gelen zorlukları izleyicilerle buluşturuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

7
Bird Box (2018)

Bir Netflix orijinal filmi olan ‘Bird Box’ta Sandra Bullock, kendisini ve ailesini her an ölüme yol açabilecek tehlikeli bir hayatta kalma mücadelesinde çocuklarını korumaya çalışan bir kadını canlandırıyor. Film, bazı garip yaratıkların yeryüzüne indiği ve insan nüfusunun çoğunun ölümüne neden olmayı başardığı bir zamanda geçiyor. Ancak, bu yaratıklar kendilerini öldürmeye programlamamışdırlar. Onlara bakan herkes aklını kaybederken, kendilerini zaten öldürüyorlar.

Tüm bunların ortasında Malorie Hayes, saldırıya uğramadan önce kendisini ve iki çocuğu güvenli bir yere götürmek zorundadır. Ancak mesele şu ki, ölümcül bölgeden gözleri kapalı geçmek zorundalar. Filmin ilginç bir önermesi var ama bunun dışında, yıllardır gördüğümüz diğer birçok zombi filmiyle aynı şekilde karşımıza çıkıyor. Bullock, her zamanki gibi filmin ana karakteri olarak güçlü bir performans sergiliyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KIYAMET SONRASINI VE DÜNYANIN SONUNU KONU ALAN NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 FİLM

8
Bizim Krallığımız (2017)

“Bizim Krallığımız”, kaybın üstesinden gelmeye ve hayata devam etmeye çalışan bir ailenin etrafında dönen bir belgesel filmdir. Paul Shanks kendi canına kıydıktan sonra, karısı Vikie ve yedi çocuğu onun ölümüyle yüzleşmek zorunda kalırken kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalır. Mali zorluklar aile için zor olsa da, bir baba ve kocanın kaybına eşlik eden duygusal kayıp ve keder, tüm deneyimi kabus gibi ve moral bozucu hale getiriyor. Lucy Cohen yönetmenliği, izleyicilere intiharın sonrasına dair fikir veren dokunaklı bir belgesel. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

9
İntiharım (2009)

Netflix intihar filmleri arasında bulunan “Archie’s Final Project” olarak da bilinen ‘İntiharım’ (My Suicide), sosyal medya kampanyasının gençler arasında intihar farkındalığını artırmasını sağlayan ödüllü bir kara komedi-dramadır. Archie (Gabriel Sunday), genellikle asosyal olan ancak sinematografi projesi için kamera önünde kendini öldüreceğini açıkladığında sansasyon yaratan bir lise öğrencisidir.

Archie bunu yaparak sadece okuldaki en popüler ve çekici kızın değil, aynı zamanda okul psikiyatrının da dikkatini çeker. ‘İntiharım”ın yapımcılığını ve yönetmenliğini David Lee Miller üstleniyor. Gabriel Sunday ise sadece filmde rol almıyor, aynı zamanda filmin yazımının, kurgusunun, kamera çalışmasının ve ortak yapımının bir parçası. Bu film, izleyicilerin keyif alabileceği çok sıra dışı bir hikaye anlatma yöntemini takip ediyor. VPN kullanarak Netflix üzerinden ya da alternatif yayın kanallarından izleyebilirsiniz.

10
Keşif (2017)

Bir bilim adamı (Robert Redford), gerçekten de ölümden sonra yaşam olduğuna dair bilimsel kanıtları ortaya çıkarır. Ancak oğlu (Jason Segel), babasının “keşfinden” pek emin değildir. Bir dizi olaydan sonra, öbür dünya hakkında daha fazla şey öğrenmek istemesinin kendi nedenleri olan gizemli bir kadına (Rooney Mara) yardım etmeye çalışır. Yazar-yönetmen Charlie McDowell, yalnızca hayatın (ve olası ölümden sonraki yaşamın) anlamını değil, intiharı da araştıran orijinal bir bilimkurgu filmi yarattı. Bilinç ve ölüm üzerine izlemeye değer ilginç bir yaklaşımı var. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

11
Audrie ve Daisy (2016)

“Audrie ve Daisy”, online zorbalığın etkilerini inceleyen bir belgesel. ABD’deki genç kızların tecavüz kurbanı oldukları için zorbalığa maruz kaldıklarını ve bunun günlük yaşamlarındaki sonuçlarını gösteriyor. Bu filmde belgelenen gerçek hikayelerden biri, bir partide cinsel saldırıya uğrayan 15 yaşındaki Audrie Pott’un hikayesidir. Olayın fotoğrafları internette yayınlandıktan sonra intihar ederek öldü. “Audrie ve Daisy”, ebeveynler ve gençler için mutlaka izlenmesi gereken, dürüst ve tarafsız bir belgesel. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

12
Horse Girl (2020)

Netflix intihar filmleri arasında bulunan ve Jeff Baena’nın yönettiği ve ortak yazdığı ‘Horse Girl’, Alison Brie, Debby Ryan, John Reynolds, Molly Shannon ve John Ortiz’in rol aldığı psikolojik bir drama filmi. Film, yakın zamanda annesini intihar ederek kaybeden ve acı gerçekle yavaş yavaş yüzleşmeye başlayan Sarah adında içe dönük bir genç kadını konu alıyor. Ancak kısa süre sonra, paranoyak sanrılar yaşamaya başladığında hayatı kontrolden çıkar. Daha da kötüsü Sarah, yıllar boyunca yaşadığı travma nedeniyle geçmiş anıları ve gerçekliği kaybedince uyurgezerlik yaşamaya başlar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

İntihar filmleri ile ilgili UYARI

Bazen intihar hikayeleriyle ilgili filmler izlemek enerjinizi tüketebilir ve kabus görmenize neden olabilir! Bu filmleri sadece eğlence amaçlı izlemenizi ve ruh sağlığınıza da dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Size duygusal bir yolculuk yaşatacak en iyi intihar filmlerini Netflix’te izleyebilirsiniz. Bu nedenle, risk size ait olacak şekilde izleyin ve mendil kutunuzu elinizin altında bulundurun!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!