3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaGündemNew Jersey'de 320 Kg Ağırlığında George Floyd Heykeli Açıldı

Son Yazılar

New Jersey’de 320 Kg Ağırlığında George Floyd Heykeli Açıldı

ABD’nin New Jersey eyaletinde George Floyd’un bronz heykelinin açılışı yapıldı. 320 kg ağırlığındaki George Floyd heykeli, anısını yaşatmak ve afro Amerikalılara uygulanan baskıların önlenmesi açısından önem taşıyor.

Newark’ta 48 yaşındaki Floyd’a yapılan iğrenç müdahaleden sonra, sadece Amerika değil tüm dünya yaşanan olayı kınamıştı. George Floyd, geçen yıl Minneapolis’te polis Derek Chauvin tarafından öldürülmüş, sonrasında ‘black lives matter’ (siyah hayatlar önemlidir) gösterileri düzenlenmişti.

George Floyd heykeli neredeyse 320 kg ağırlığında ve en az bir yıl boyunca Newark Belediye Binası önünde sergilenmesi bekleniyor.

george floyd heykeli

Şehrin belediye başkanı Ras Baraka, Floyd’un trajik ölümünden sonra, ırkçılık karşıtı gösteri dalgasının ardından, bunun tüm halkta ırksal adalet mücadelesinde ilham vereceğini umduğunu söyledi.

Bay Baraka, “George Floyd, tarihin bu dönüm noktasında kendisinden çok daha fazlasını temsil ediyor” dedi.

“Umarım insanlar yanından geçtiğinde ve onu gördüklerinde… umarım burada Newark’ta ve tam burada New Jersey’de gerçekleşen mücadelelerde aktif olmaları için onlara ilham verir.”

Heykel Leon Pickney tarafından yaptırıldı ve sanatçı Stanley Watts tarafından tasarlandı.

Pickney, bunun ABD genelinde devam eden ırksal adalet çağrılarını hatırlatması gerektiğini söyledi.

george floyd grafiti

Geçen yılki gösteriler hakkında “Heykel, bu kadar korkunç bir salgın sırasında neden yürüdüklerini hatırlamalarını sağlayacaktı ve onların statükoya geri dönmelerini istemedim” dedi.

Stanley Watts “Dünyanın barışçıl bir George’a ihtiyacı vardı”, dedi.

“Bir bankta dinlenmeye ihtiyacı vardı ve biz de onu ürettik ve onu yaşamdan daha büyük hale getirdik, çünkü ölümden sonra George hatırlanacak.”

Tören, dün resmen federal tatil olarak kabul edilen ve ABD’de köleliğin sona erdiğini gösteren Juneteenth ile aynı zamana denk gelecek şekilde düzenlendi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!