3.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaKoronavirüsNew York Times gazetesinden, Türkiye'de koronavirüs salgını ile ilgili çarpıcı iddia

Son Yazılar

New York Times gazetesinden, Türkiye’de koronavirüs salgını ile ilgili çarpıcı iddia

Amerika’da yayın yapan New York Times gazetesi (NYT), Türkiye’de koronavirüsü salgınından dolayı gerçekleşen ölümlerin resmi açıklamaların çok ötesinde olabileceğini yazdı.

ABD’nin en çok okunan gazetelerinden New York Times, İstanbul’daki ölüm oranlarından derlediği verilere dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin resmi rakamların ve açıklamaların gösterdiğinden çok daha büyük bir koronavirüsü felaketiyle karşı karşı göründüğü yazıldı.

Habere göre; son iki yılın haftalık ölüm ortalamaları baz alındığında, 9 Mart-12 Nisan arasındaki süreçte sadece İstanbul’da beklenenden 2 bin 100 daha fazla ölüm kayıtlara girdi. Bu sayı, yetkililerin o dönemde tüm Türkiye için açıkladığı koronavirüsü ölümlerinden çok daha fazla.

DOĞRUDAN ‘KORONA’YA BAĞLANAMAZ FAKAT…

New York Times tüm bu ölümlerin doğrudan corona virüsüne bağlanamayacağını vurgularken, sayıların salgının başlangıcıyla tesadüf eden ölümlerde çarpıcı bir artışı gösterdiğini yazdı. NYT, bunun “pandemi sisini dağıtmak ve gerçek zamanlı olarak verdiği zararı değerlendirmek için araştırmacılar tarafından başvurulan ilk gösterge” olduğunu yazdı.

Türk hükümetinin Covid-19’dan ilk ölümü 17 Mart’ta açıkladığının hatırlatıldığı haberde, New York Times tarafından derlenen istatistiklerin o dönemde İstanbul’daki tüm ölüm sayılarının tarihi ortalamaların çok daha üstünde olduğunu gösterdiğini yazdı. Gazete bu durumun ise virüsün birkaç hafta önce Türkiye’ye ulaştığının göstergesi olduğunu aktardı.

NYT haberinde, salgının ortasında herhangi bir ölüm istatistiğinin yanıltıcı olabileceğini ve “başlangıç niteliğinde” değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Gazete, birçok Avrupa ülkesinin “eksik” kabul ettiği ölüm istatistiklerini iyileştirmekle uğraştığını belirtti.

TÜRKİYE’DE GÜNLÜK KORONAVİRÜS TABLOSU

[adace-ad id=”6230″]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!