in

HadiiHadii

Nipah Virüsü Nedir, Ne Zaman Çıktı, Belirtileri Neler, Aşısı, Türkiye’de Var mı?

Dünya koronavirüs ile halen mücadele ederken bir de Nipah virüsü çıktı. Peki Nipah virüsü nedir, ne zaman çıktı, belirtileri neler, aşısı, Türkiye’de var mı?

nipah virüsü nedir

Dünya koronavirüs pandemisi ile uğraşırken Hindistan’da yarasalarda ölümcül Nipah virüsü (NiV) görülmesi ikinci bir soruna işaret etti. Dünyada ilk defa Malezya ülkesinin Nipah bölgesinde bir salgınla başlayan bu virüsün Singapur, Hindistan ve Bangladeş’te meyve yarasaları aracılığıyla taşındığı belirtiliyor. Peki Nipah virüsü nedir, ne zaman çıktı, belirtileri neler, aşısı, Türkiye’de var mı?

Nipah virüsü ilk nerede görüldü? İlk salgın 1998-99 yıllarında Malezya ve Singapur’da rapor edilmişti. Nipah ismi, virüsün ilk izole edilen kişinin hastalıktan öldüğü Malezya’daki köyün adından geliyor. İlk salgında virüsün başlangıcı evcilleştirilmiş domuzlarda ortaya çıktı. Yaklaşık 300 insan enfekte oldu ve 100’den fazla insan öldü. Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için bir milyon domuz öldürüldü.

Peki Nipah virüsü nedir, ne zaman çıktı, belirtileri neler, aşısı, Türkiye’de var mı?

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Nipah virüsü (NiV), Paramyxoviridae familyasından, Henipavirus cinsine ait bir RNA virüsüdür. Virüs aynı zamanda 1994 yılında Avustralya’da izole edilen Hendra virüsü (HeV) ile de yakından ilişkili.

Hem HeV hem de NiV için hayvan konakçı rezervuarı, yaygın olarak “uçan tilki” olarak bilinen meyve yarasasıdır (Pteropus cinsi). Enfekte meyve yarasaları, hastalığı domuzlar, köpekler, kediler, keçiler, atlar ve koyunlar gibi diğer hayvanlara da yayabilir.

İnsanlar, enfekte hayvanla (yarasalar veya domuz gibi diğer hayvanlar) veya tükürük veya idrar gibi vücut sıvılarıyla yakın temas halinde olurlarsa enfekte olabilirler.

Enfeksiyon insanlara geçtiğinde, NiV’nin kişiden kişiye yayılması meydana gelebilir.

NİPAH VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Nipah virüsü semptomlarının mide bulantısı, kusma, öksürük, soğuk algınlığı, solunum güçlüğü ve şiddetli dehidrasyon gibi diğer solunum yolu viral hastalıklarına benzediği belirtiliyor.

Pune merkezli Ulusal Viroloji Enstitüsü’nden (NIV) bilim adamları Maharashtra’daki iki yarasa türünde Nipah virüsü antikorları buldu.

Nipah virüsünün (NiV), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanımlanan patojenlerin ilk 10 öncelikli listesinde olduğu söyleniyor.

NİPAH VİRÜSÜ EN FAZLA NEREDE GÖRÜLDÜ?

Hindistan medyasına göre, Hindistan’ın bugüne kadar dört NiV salgını geçirdiğini bildirildi. NiV enfeksiyonunun ilk kanıtı 2001 yılında Batı Bengal’in Siliguri bölgesinde, ardından 2007’de Batı Bengal’de Nadia bölgesinde rapor edildi. NiV antikorlarının varlığı Assam’ın Mynaguri ve Dubri bölgesinde ve Batı Bengal’in Cooch Behar bölgesinde tespit edildi. 2018’de Kerala eyaletinin Kozhikode bölgesinde 18 ölüm vakası ile üçüncü bir salgın meydana geldi.

Faridabad’ta Fortis Escorts Hastanesinde kıdemli danışman Dr Ravi Shekhar Jha’ya göre, NiV, yarasalar yoluyla yayılan özel bir virüs türü. Jha, “Hindistan geçmişte bunu çok iyi idare etti. Belirtileri, mide bulantısı, kusma, öksürük, soğuk algınlığı, solunum güçlüğü ve şiddetli dehidrasyon gibi diğer solunum yolu viral hastalıkları gibi” dedi.

NİPAH VİRÜSÜNÜN AŞISI VAR MI?

Jha, bu virüsle ilgili belirli bir tedavi mevcut olmasa da hastalarda “yeterli hidrasyonu korumanın” önemli olduğunu söylüyor: “Hastanın vücuduna su sağlanmalı ve oksijen tedavisi ile desteklememiz gerektiği gibi yalnızca destekleyici bakım mevcut. Hastaya, kusmayı azaltan antasitler ve ilaçlar vermemiz gerekiyor.”

Dr Jha, virüsün insanlar için tehlikeli olduğu konusunda uyarıyor: “Önemli ölçüde yüksek bir ölüm oranına sahip.”

NİPAH VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR?

Tedavisi ya da aşısı bulunmayan NiV’in öldürücülük oranının yüzde 40-75 arasında olduğu belirtiliyor.

Dr Jha, önleyici tedbirler açısından, ellerin sık yıkanması da dahil olmak üzere diğer viral enfeksiyonlar için yapılacak her şeye uyulmasını; yarasaların istila ettiği bir bölgeye gitmekten kaçınılmasını tavsiye ediyor: “Ayrıca yarasaların bulunduğu ağaçlardaki meyveleri yemekten de kaçınmalıyız. Yarasaların yanı sıra domuzlar virüs için ortak rezervuardır.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
beyaz gülün anlamı

Beyaz Gülün Anlamı Nedir? 💐 Beyaz Gül Ne Anlama Gelir?

meksika akapulko deprem

Meksika’nın Akapulko Şehrinde 7 Şiddetinde Deprem