Pazar, Mart 3, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerNoel Baba Hakkında Merak Edilen 18 Eğlenceli Gerçek

Son Yazılar

Noel Baba Hakkında Merak Edilen 18 Eğlenceli Gerçek

Yeni yılda aklan gelen ilk figürlerden biri olan Noel baba hakkında merak edilen ve ilginç bilgiler var, işte onlar arasından seçtiklerimiz.

O en ünlü yeni yıl figürü ve yılbaşı arifesinde (Yabancılar için Noel) bütün gece hediye beklememizin tek sebebi! Ama Noel Baba’nın aslında çok uzun bir geçmişi var – 1.500 yıldan fazla bir süredir insanlar tarafından biliniyor! Peki Aziz Nicholas olarak bilinen ama ülkemizde Noel Baba olarak isim yapmış olan hemşerimiz Antalya Demre’li Saint Nick kimdir? Noel Baba hakkında az bilinen gerçekleri siz de öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte Noel Baba hakkındaki ilginç bilgiler:

1. Gerçek adı Aziz Nicholas’tır.

noel baba hakkında bilgiler

Aziz Nicholas, Roma İmparatorluğu döneminde Yunan kökenli bir Türk piskoposuydu. Hikaye, üç kıza düğün çeyizlerini almaları için ihtiyaçları olan parayı hediye olarak bir çuvalın içine koyup gizlice pencereden atarak verdiğine dayanıyor. Onun hakkında başka bilgiler de var – aynı zamanda çocukların, denizcilerin, sağlıkçıların koruyucu azizi olarak bilinir.

2. Noel Baba’nın Az Bilinen İsimleri.

“Noel Baba” onun en ünlü adıdır ve bu, Hollandalı “Sinterklaas”tan gelir (“Aziz Nicholas”a dayanır). Ayrıca Noel Baba, Kris Kringle, Noel Adamı (Almanca) ve Büyükbaba Frost (Rusça) olarak da bilinir.

3. Kızağı çok hızlı olmalı.

Zaman farkları sebebiyle tüm dünyayı 31 saat içinde dolaşması gerekiyor – bu, Noel Baba’nın kızağının saniyede yaklaşık 2900 KM hızla gitmesi gerektiği anlamına geliyor.

4. Kıyafetini Coca-Cola tasarladı.

İster inanın ister inanmayın, Noel Baba ilk zamanlarında yeşil kıyafetler giyiyordu! İkonik kırmızı beyaz kıyafetin ilk olarak 1931’de bir Coca-Cola reklamında göründü ve o zamandan beri onun imzası haline geldi!

5. Kimse nerede yaşadığından tam olarak emin değil.

Kuzey Kutbu’nda yaşadığına inanılıyordu. İskandinav efsanelerinde Finlandiya’nın Lapland kentinde küçük bir tepede yaşadığı söylenir. Fakat gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre Aziz Nicholas (Noel Baba) Antalya’nın Demre ilçesinde yaşadığı ortaya çıkmıştır.

6. Noel Baba’ya yazılan mektuplar nereye gidiyor?

Noel Baba’ya yazdığınız tüm mektuplar bir yere gitmeli! ABD’de tüm mektuplar, Indiana’daki Santa Claus adlı kasabadaki bir postaneye gönderilir. ABD, Noel Baba’ya en çok üçüncü mektubu yazıyor – ikincisi Kanada’dan geliyor ve çoğu Fransa’daki çocuklar tarafından yazılıyor!

7. Birkaç ren geyiğine daha ihtiyacı olabilir…

İşte bazı rakamlar: Noel Baba dünyadaki her çocuğa hediye dağıtsaydı, en az 400.000 ton hediye taşıyor olurdu. Dokuz ren geyiği o kadar fazla ağırlığı kaldıramaz (kızağı ve Noel Baba’nın kendisinden bahsetmiyorum bile) – aslında en az 360.000 ren geyiğine ihtiyacınız olur.

8. Pilot ehliyeti ve pasaportu var!

Endişelenmeyin, Noel Baba havaalanı güvenliğine takılıp kalmayacak – 1927’de ABD hükümeti tarafından ona bir pilot lisansı verildi! 2013 yılında Kanada, Noel Baba’ya resmi olarak bir pasaport vererek onu Kanada vatandaşı yaptı.

9. İzlanda’da Noel Baba yok.

İzlanda’da Noel Baba diye bir şey yok – ama merak etmeyin, yine de hediyelerini alıyorlar! Bunun yerine İzlandalıların Yule Lads olarak bilinen ONÜÇ Noel Babaları var. Neşeli ve yaramazdırlar ve iyi çocuklara tatlılar, kötü çocuklara çürümüş patates verirler.

10. Nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

Endişelenmeyin, Noel Baba’nın nerede olduğunu GPS ile takip edebilirsiniz! Kuzey Amerika Havacılık Savunma Komutanlığı (NORAD) bunun için en büyük sistemi kurdu ve size Noel Baba’nın nerede olduğunu birkaç dilde gösteriyor.

11. Başka bir İskandinav versiyonu var.

Noel Baba İskandinavya’da popüler olmadan önce en büyük Noel figürlerinden biri Yule Keçisiydi. Bu büyülü keçi, insanların Noel için hazırlandığından ve hediyeler talep ettiğinden emin olmak için etrafta dolaşıyordu – yani, bir tür ters Noel Baba!

12. Kömür her zaman berbat bir hediye değildi.

Noel Baba’nın kötü çocuklara kömür vermesi meşhurdur, ancak daha önceki günlerde bu aslında oldukça iyi bir hediyeydi. Çoğu aile evlerini ısıtmak için kömüre ihtiyaç duyardı ve bu pahalıydı.

13. Noel Baba’nın eşi var mı?

Noel Baba’nın karısından ilk kez 1849 tarihli bir kısa öyküde bahsedildi, ancak 1889’da Goody Santa Claus on a Sleigh Ride adlı bir şiirde bahsedilmesinden sonra popüler bir figür haline geldi.

14. Noel Baba Sovyetler Birliği’nde YASAKLANMIŞTI!

Diktatör Joseph Stalin, 1929’da Noel’i yasaklamaya karar verdi, çünkü yeni Sovyet rejiminde din istemiyordu – ve bu, Noel Baba’nın (veya dikkat ettiyseniz, Büyükbaba Frost’un) olmaması anlamına geliyordu. Yine de insanlar gizlice kutladılar ve 1990’larda Noel’e yeniden izin verildi.

15. Odin bir nevi orijinal Noel Baba’ydı.

İskandinav tanrısı Odin (onu Thor filmlerinde Thor’un babası olarak hatırlayabilirsiniz) Noel Baba’nın bir başka versiyonuydu. Çocuklar ona yemek bırakırdı, o da onlara tatlılar ve hediyeler bırakırdı. Kimin yaramaz ya da iyi olduğunu anlamak için bacaları dinlerdi. Uzun beyaz bir sakalı bile vardı!

16. Meksikalı çocuklar mektuplarını balonlarla gönderiyor.

Meksika ve Latin Amerika’daki popüler bir gelenek, mektupları bir helyum balonuna koymak ve sonra Noel Baba’ya doğru uçmalarına izin vermektir!

17. İspanyol çocuklara hediyeleri… ilginç bir şekilde teslim ediliyor.

İspanya’nın Katalan bölgesinde çocuklar bir yüzün olduğu bir kütüğü boyuyorlar – buna Tió de Nadal deniyor. Daha sonra ona yiyecek verirler ve bir battaniyeyle sıcak tutarlar. Ardından, kütüğü ateşe atıp, hediyelerini bekleyecekler.

18. Siyasete atıldı!

ABD’de Alaska’da Kuzey Kutbu adında bir kasaba var ve 2015’te yasal olarak Noel Baba adlı bir adam Belediye Meclisine seçildi!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!