Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaSinemaTüm Zamanların En İyi 13 Nükleer Savaş Filmi

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi 13 Nükleer Savaş Filmi

Nükleer savaş filmleri izleyicileri hem korkutan hem de endişelendiren türler arasındadır. İşte tüm zamanların 13 muhteşem filmi.

Nükleer savaş filmleri yapmak tuhaf görünüyor çünkü ele alınması hassas bir konu. Bazıları eğlenceli, bazıları ise o kadar kasvetli ve korkutucu ki, onları bir kez bile izlemek zorlu olabilir. Herhangi bir ürkütücü savaştan veya korkudan çok daha tüyler ürpertici çünkü bize hayal etmesi son derece acı verici olan dünyayı gösteriyorlar. Sovyetler Birliği’nin çöküşü nedeniyle Soğuk Savaş azalmış olabilir, ancak aşağıdaki listeyi incelerseniz, soğuk savaşı çevreleyen paranoyayı kesinlikle hatırlatacaktır. Rusya – Ukrayna savaşı ile birlikte yeniden gündeme gelen, nükleer savaş hakkında şimdiye kadarki en iyi filmleri listelemek istedik. Bu en iyi nükleer savaş filmlerinden bazılarını Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

13. Battle Beneath the Earth (1967 – iMDB: 4,5)

Bu heyecan verici film, haydut bir Çinli generalin ABD’ye karşı nükleer bir savaş planladığına ikna olan bilim adamı Arnold Kramer’in hikayesini anlatıyor. Kramer’in teorileri çılgın olarak etiketlenmesine rağmen, şüphelerini kanıtlamak için kanıt toplamasına yardım eden Donanma Komutanı Jonathon Shaw’un dikkatini çeker. Gerginlik artarken ve yerin altında bir savaş belirirken, bu film, yüksek riskli uluslararası çatışmaları tasvir etmesiyle sizi koltuğunuzun kenarında tutacak.

12. Trinity and Beyond (1995 – iMDB: 7,9)

William Shatner tarafından anlatılan bu belgesel, 1945’teki ilk denemeden 1964’teki ilk Çin testine kadar nükleer silahların gelişimini gözler önüne seriyor. Büyük nükleer patlamaların çoğu ele alınırken, William Stromberg’in arka plan müziği, gerçekten korkunç bir hikayeye akıldan çıkmayan güzel fakat ürkütücü hisler uyandırıyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER YAZI: KONULARIYLA SİZLERİ BAYMAYACAK 20 MUHTEŞEM FRANSIZ DİZİSİ

11. Hiroshima (2005 – iMDB: 7,8)

Nükleer savaş filmleri arasında bu BBC belgeseli, Hiroşima saldırısının korkunç senaryosunu yeniden yaratmak için bilgisayar efektleri kullanıyor. Film izlemek gerçekten zor. Malcolm McDowell’ın anlatımı tüyleri diken diken ediyor. Yıkılmış şehrin üzerine dökülen kara yağmur ve hayatta kalan yarı yanmış insanları görmek, izleyicileri hem üzüyor hem de endişelendiriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BUNU DA OKUYUNDAHA İYİ BİR İZLEME DENEYİMİ İÇİN 5 NETFLİX UZANTISI VE UYGULAMASI

10. A Clean Escape (2007 – iMDB: 6,8)

Dr. Deanna Evans, hafıza kaybı yaşayan Robert Havelmann’ı tedavi eden bir psikiyatristtir. Birkaç aydır onu tedavi ediyor, ancak hasta sadece önceki kırk dakika içinde neler olduğunu hatırlayabildiğinden, her karşılaşma hasta için yeni bir buluşma oluyor. Havelmann altmışlı yaşlarının ortalarında ama zihninde 41 yaşında ve Pentagon için gizli işler yapan bir elektronik firmasının başkanı. O sabah işe gitmek için karısından ve çocuklarından ayrıldığını hatırlıyor ve Evans, o anıların 24 yıl öncesine ait olduğunu söylediğinde Evans’a inanmıyor. Çok az ilerleme kaydettiğini hisseden Evans, hafızasını gevşetmek ve sorumlu olduğu trajediyi fark etmesini sağlamak için daha agresif taktikler kullanmaya karar veriyor.

BENZER YAZIKONUSU PARANORMAL HİKAYELER İÇEREN EN İYİ 5 NETFLİX BELGESELİ

9. Miracle Mile (1988 – iMDB: 7,0)

Los Angeles’ta bir adam, ankesörlü bir telefondan “onların” nükleer bomba düğmesine bastıklarına dair yanlış çevrilmiş bir çağrı alır. Kaçınılmaz felaketin bilgisi ile, bilgiyle ne yapacağına karar vermek zorundadır. Saldırı başlamadan önce şehirden çıkmak için çabalarken, sırrı ortaya çıkıyor ve şehir kaosa sürükleniyor. Nükleer bir saldırının dehşeti üzerine ince yorumlar yapan mecazi bir film.

BENZER YAZIGERÇEK HAYATTAN UYARLANAN NETFLİX’TEKİ EN İYİ 25 SUÇ BELGESELİ

8. Testament (1983 – iMDB: 6,9)

Nükleer savaş filmleri arasında listelenen yapımın başrollerini Jane Alexander ve William Devane’in paylaştığı bu film, bir nükleer saldırı sonrasında hayatta kalma mücadelesini gösteriyor. Film televizyon amaçlı yapıldı, ancak daha sonra sinemalarda gösterime girdi. Hikaye, nükleer bir saldırıdan sonra ailesine bakmak için mücadele eden bir kadının gözünden anlatılıyor. Filmin tamamı San Francisco’nun dışındaki küçük bir banliyö kasabasında geçiyor.

BENZER YAZINETFLİX WESTERN DİZİLERİ: KOVBOY VE VAHŞİ BATI KONULU 15 MUHTEŞEM DİZİ

7. The Road (2009 – iMDB: 7,2)

Ödüllü Cormac McCarthy romanından uyarlanan film, kıyamet sonrası bir çorak arazide aylak aylak dolaşan bir adam ve oğlunu konu alıyor. Ancak bu normal bir ülke değil, hayal bile edemeyeceğiniz korkunç, yoksun ve korkutucu bir kabus olmasına rağmen hala mal takas edebileceğiniz yaşayan şehirlerin olduğu ‘Mad Max’ değil.

Kalıcı nükleer kış başladı. Gökyüzü karanlık ve ağaçlar öldü. Hiçbir mahsul yetiştirilemez ve hiç hayvan kalmamış gibi görünüyor, bu da insan türünün kalan birkaç konserve gıda üzerinde yaşadığı ve yamyamlık kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor. Baba ve oğlu, sahile doğru her şeye rağmen yolculuklarına devam ederler. Neden sahil? Belki de yaşamak için bir amaçtır. Birbirlerine olan aşkları onları canlı ve bir arada tutuyor.

BENZER YAZIIMDB PUANI YÜKSEK EN İYİ NETFLİX BİYOGRAFİ DİZİLERİ

6. Hadashi No Gen (1983 – iMDB: 8,0)

Nükleer savaş filmleri arasında bu olağanüstü Japon animasyon yapımı, 1945 Hiroşima’da bir aileyi konu alıyor. 6 Ağustos 1945’teki bombalamanın yarattığı gerginlik ve panik, tüyler ürpertici ve inanılmaz derecede iyi yapılmış. Hem animasyon hem de nükleer savaş türü severler için kaçırılmaması gereken bir yapım.

BENZER YAZINETFLİX’TEKİ DİN VE İNANIŞ KONULU EN İYİ 7 BELGESEL

5. When the Wind Blows (1986 – iMDB: 7,7)

Bu İngiliz projesi, nükleer saldırıdan önce ve sonra yaşlı bir emekli çifti konu alıyor. Çift, bir saldırıdan nasıl kurtulacaklarına dair hükümet tarafından dağıtılan hayatta kalma broşürlerini dikkate alarak durumu aşmaya çalışır, ancak çift yavaş yavaş radyasyon zehirlenmesine kapıldığı için işler iyiye iyi gitmez. Bu filmi daha rahatsız edici yapan şey, onun bir çizgi film olması! Yani sınırı yok.

BENZER YAZIEVİNİZDE OTURURKEN NETFLİX’TE İZLEYEBİLECEĞİNİZ 99 GÜZEL FİLM

4. Threads (1984 – iMDB: 8,0)

Nükleer savaş filmleri listesindeki en rahatsız edici yapım bu olsa gerek. BBC tarafından üretilen bu film aslında TV filmi olarak çekilmiş, daha önce böyle yıkıcı bir şey görmemiş olan izleyicileri rahatsız ettiği söyleniyor. Filmi izledikten sonra sessizliğe gömülebilir ve uykusuzluk çekilebilirsiniz. Hikaye, aynı zamanda birkaç askeri üsse de ev sahipliği yapan Birleşik Krallık’taki Sheffield’deki birkaç aile etrafında dönüyor.

Bir gün aniden nükleer savaş başlar. Nükleer değişim gerçekçi şekilde gösteriliyor. Yıkılmış bir gezegenin çiftçiliği zorlaştırdığı, incelmiş ozon tabakasının kanser oranlarını artırdığı ve gezegen nüfusunun erken Karanlık Çağlara yeniden girdiği ‘Nükleer Kış’ı göstermeye çalışan ilk filmdir.

BENZER YAZINETFLİX’TEKİ EN İYİ 8 BOKS KONULU FİLM

3. The Day After (1983 – iMDB: 7,0)

Testament’in yayınlandığı aynı yıl, The Day After Amerika Birleşik Devletleri’nde televizyonda gösterildi ve hala tüm zamanların en çok izlenen TV filmlerinden biri. O dönemde milyonlarca insan, bir nükleer saldırıdan sağ kurtulmaya çalışan iki Kansaslı aileyi izlemek için televizyonlarının başına geçmişti. Saldırının kendisinden daha korkutucu olan bir bombardıman şoku yaşayan insanların neler yaşadıklarını izleyicilerle buluşturuyor. Radyasyon hastalığı, yiyecek ve yakıt kıtlığı, açlık, yağma, tecavüz ve öfke, bunu Testament’in daha korkunç bir versiyonu haline getiriyor.

BENZER YAZINETFLİX KOMEDİ FİLMLERİ: GÜLME GARANTİLİ 12 FİLM TAVSİYESİ

2. Dr. Strangelove (1964 – iMDB: 8,4)

Stanley Kubrick, Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki topyekün savaş fikrini uyarladı. Nükleer alışverişlerin nihayetinde kendisine “eğlenceli” görünen küresel yıkıma nasıl yol açacağını tasvir etmeye çalıştı. Bu şaheser, tüm zamanların en iyi savaş hicivlerinden biridir. ABD Sovyetlere nükleer saldırı başlatırsa ne olur, Pentagon’da son saatlerini nasıl geçirecekler, Başkan ve diğerleri durumu nasıl kontrol etmeye çalışacak?

BENZER YAZINETFLİX BEST MOVİES: HEMEN İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN İYİ 20 FİLM

1. Oppenheimer (2023 – iMDB: 8,6)

Christopher Nolan’ın uzun zamandır beklenen destanı Oppenheimer sonunda burada. Nolan’ın J. Robert Oppenheimer’ın (Cillian Murphy) hayatına odaklanan filmi, teorik fizikçinin ABD Hükümeti tarafından dünyanın en iyi teknolojilerini geliştirmek ve test etmek için görevlendirilen bir araştırma ve geliştirme projesi olan Manhattan Projesi’nde karşılaştığı sıkıntıların gerçek hikayesini araştırıyor. İlk nükleer silahlar Çalışmaları, New Mexico’daki Los Alamos’ta, dünyanın kaydedilen ilk nükleer bomba patlaması olan Trinity testiyle doruğa ulaştı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!