Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaTeknolojiNvidia GTX ve Nvidia RTX Arasındaki Fark Nedir?

Son Yazılar

Nvidia GTX ve Nvidia RTX Arasındaki Fark Nedir?

Işın izleme ve DLSS gibi performans artırıcı özelliklere sahip Nvidia'nın GTX ve RTX grafik kartları arasındaki farkları keşfedin. Nvidia şirketinin grafik kartlarından GTX ve RTX ekran kartları arasındaki fark nedir, merak ediyorsanız, yazımızın tamamını hemen okuyun.

Nvidia GTX ve Nvidia RTX arasındaki fark nedir, merak ediyor musunuz? Bu yazımızda detaylı olarak bu iki grafik kartının arasındaki temel farklılıklara bakacağız.

Nvidia iki ana grafik kartı serisi sunar: Giga Texel Shader eXtreme (GTX) ve Ray Tracing Texel eXtreme (RTX). Bu değişkenler, Nvidia’nın sahibi olduğu GeForce markasının altındadır. 10 yıl arayla piyasaya sürülen GTX ve RTX kartları farklı özellikler ve mimari sunuyor. Ancak, bir Nvidia GTX veya Nvidia RTX grafik kartına yatırım yapmak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olması için, temel farklılıkları anlamak önemlidir. En belirgin farklardan biri, ray tracing teknolojisinin kullanılabilirliğidir. Nvidia GeForce RTX modelleri bu yeni teknolojiyi destekleyen ilk ürünlerden biridir ve gerçek zamanlı olarak daha doğru gölgeler, yansımalar ve nesne geçişleri sağlar. Ayrıca daha güçlü işlemciye sahiptirler ve AI gibi diğer gelişmiş özellikleri sunmaktadır.

nvidia gtx nvidia rtx arasındaki fark

Nvidia GTX ve Nvidia RTX Arasındaki Fark Nedir?

Nvidia GTX serisindeki ilk GPU, 2008’de piyasaya sürülen GTX 260’dı. On yıl sonra, Nvidia’nın RTX kartları 2018’de duyuruldu ve yeni ve sürükleyici bir oyun deneyimi sunmak için gerçek zamanlı ışın izleme özelliğini getirdi.

Nvidia GTX ve Nvidia RTX arasındaki farklar altı temel alana indirgenir:

  1. Mimari: Nvidia GTX serisi, Pascal ve Turing mimarisine dayanmaktadır. Nvidia RTX serisi, Ampere kullanan RTX 3000 ve RTX 4000 serileri ile daha gelişmiş Turing ve Ampere mimarisi üzerine inşa edilmiştir.
  2. Işın İzleme: En önemli farklardan biri, RTX serisindeki donanım hızlandırmalı ışın izlemedir. RTX kartları, oyunlarda ve uygulamalarda gerçek zamanlı ışın izlemeyi etkinleştirerek daha gerçekçi aydınlatma, gölgeler ve yansımalar sağlayan özel RT (Işın İzleme – Ray Tracing) çekirdeklerine sahiptir.
  3. Performans: Daha yeni donanım olarak, Nvidia’nın RTX GPU’ları eski GTX GPU’lardan çok daha iyi performans sunuyor, özellikle de son GTX sürümünden bu yana üç GPU nesli kullandığımız için.
  1. Güç Verimliliği: Daha fazla güç gerektirmesine rağmen Nvidia’nın RTX GPU’ları, eski GTX GPU’larına göre watt başına çok daha iyi performans sunar.
  2. Yapay Zeka: Nvidia RTX GPU’ları, özellikle RTX GPU’ları için yapay zeka ve derin öğrenme yeteneklerini etkinleştiren Nvidia Tensör Çekirdeklerine sahiptir. GTX GPU’lar Tensör Çekirdeklerine sahip değildir ve RTX’in AI ve derin öğrenme işleme yetenekleriyle rekabet edemez.
  3. Fiyat: Tahmin edebileceğiniz gibi, RTX GPU’lar GTX GPU’lardan daha pahalıdır.

Nvidia GTX ve Nvidia RTX arasındaki fark aslında tahmin edilebilir, neticede piyasaya çıkışları göz önüne alındığında aralarında 10 yıl var. Aşağıdaki testlerden ne derece farklılıklara sahip olduğunu izleyebilirsiniz.

Işın izleme, ışık ışınlarının yüzeylerden nasıl yansıdığını ve gölgelerin nasıl oluştuğunu hesaplamak için biraz karmaşık bir süreçtir. Nihai sonuç, esas olarak daha fazla gerçeklik oluşturmak için daha yumuşak ve daha pürüzsüz kenarlara sahip gölgeler üretir. Görüntüler daha gerçekçi hale gelir, ancak ışın izleme daha fazla işlem gücüne mal olur. Buradan anlaşılması gereken şey ise, RTX grafik kartına sahip olmak için daha hızlı bir bilgisayara sahip olmak gerektiğidir.

GTX ve RTX ekran kartları arasındaki diğer temel fark DLSS’dir. Nvidia Developer’a göre DLSS, Derin Öğrenme Süper Örnekleme anlamına gelir ve daha fazla kare oluşturarak performansı artırmak için yapay zekayı kullanan bir tür grafik teknolojisidir:

NVIDIA DLSS (Derin Öğrenme Süper Örnekleme), tamamen yeni kareler oluşturmak ve görüntü yeniden yapılandırma yoluyla daha yüksek çözünürlük görüntülemek için yapay zekayı kullanarak performansı artıran ve aynı zamanda sınıfının en iyisi görüntü kalitesi ve yanıt verebilirlik sunan bir nöral grafik teknolojisidir.

Tabii ki, ışın izleme ve DLSS gibi teknolojilere sahip olmak, Nvidia GTX ve RTX ekran kartları arasındaki diğer farkın fiyatları olduğu anlamına geliyor. Nesillerdeki ilerleme göz önüne alındığında bu anlaşılabilir bir durum. 2020 Nvidia sürücü güncellemesi, bazı Nvidia GTX GPU’lar için ışın izleme uygulasa da, teknolojiden en iyi şekilde yararlanmak için yeterince güçlü olmadıklarını ve sonuçların genellikle beklediğinizin altında olduğunu unutmayın.

Karşılaştırma yapıldığında, RTX 20 Serisindeki giriş seviyesi grafik kartı olan RTX 2060, GTX 1660’tan daha iyi performans sunuyor. UserBenchmark testleri, GTX 1660 için ortalama oranın %68,3 olduğunu, RTX 2060’ın ise %89,8’de bulunduğunu gösteriyor.

Işın İzleme (Ray Tracing) Nedir?

Nvidia’nın gerçek zamanlı ışın izleme özelliği, grafikleri ışığın nasıl davrandığına dair daha gerçekçi bir simülasyonla işler. Bu gerçekçilik düzeyi, oyunların daha sürükleyici hissettirmesini sağlar ve Nvidia’nın RTX mimarisi sayesinde, ışın izleme performansı düşürmeden daha verimli bir şekilde uygulanabilir.

RT Çekirdekleri, geliştiricilere ışın izlemeli işleme sunarak ışın izlemeyi hızlandırır. Bu nedenle nesneler ve ortamlar, yine daha büyüleyici bir deneyim sunarak doğru aydınlatmayı gösterebilir. Bunu Nvidia’nın Tensör Çekirdeklerinin yanına yerleştirdiğinizde yapay zeka yükseltme ve DLSS ile yüksek kaliteli performans artışı sağlayan çarpıcı, gerçekçi görüntülerle baş başa kalırsınız.

Nvidia’nın RTX Ekran Kartları Etkilemeye Devam Ediyor

Performansta inanılmaz artışlar sağlayan Nvidia’nın 2022’nin sonlarında piyasaya sürülen 40 Serisi grafik kartları, 30 Serisine kıyasla daha yüksek kare hızları ve hızlar sunuyor. Nvidia, AI ile geliştirilmiş video performansına yatırım yapmaya devam ettikçe, RTX kartlarının kullanıcıları cezbetmeye devam edeceği varsayılabilir.

Yine de bir Nvidia GTX grafik kartı alabilmenize rağmen, diğer performans artırıcı özelliklerin yanı sıra ışın izleme ve DLSS’nin keyfini çıkarabilmeniz için bir RTX kartına yükseltmek için yaptığınız yatırıma değer.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!