3.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaKoronavirüsOmicron Belirtileri Nelerdir: İşte Yaşanan Semptomlar

Son Yazılar

Omicron Belirtileri Nelerdir: İşte Yaşanan Semptomlar

SARS-CoV-2’nin Omicron varyantı (COVID-19’a neden olan virüs) dünyada ve ülkemizde yayılmaya devam ederken, semptomların bazı açılardan Delta varyant enfeksiyonlarından farklı olduğuna dair raporlar açıklanmaya başlandı. Peki Omicron belirtileri nelerdir? Nelere dikkat etmelisiniz?

26 Kasım 2021’de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omicron olarak bilinen yeni bir SARS-CoV-2 türünün tüm dünyaya yayılmaya başladığını duyurmuştu.

Varyant, son derece bulaşıcı olduğu ve yeniden bulaşma olasılığı yüksek olduğu için sağlık yetkilileri arasında endişeye neden olmuştu. Şu anda ise tüm dünyaya hızla yayılmaya devam ederken, yeni varyantlar da ortaya çıkmaya devam ediyor.

Omicron’un COVID-19 aşılarının sağladığı korumayı atlayabileceğine dair bazı endişeler de var. Pfizer, mRNA aşısının üç dozunun laboratuvar deneylerinde Omicron’u nötralize edebildiğini ve iki dozun bu varyantla enfeksiyondan sonra ciddi hastalıkları önleyebileceğini paylaştı.

Bu nedenlerle, dünyadaki gelişmiş ülkeler, Omicron’un nüfusları arasında yayılmasını azaltmak için çeşitli önlemler almaktadır.

Bununla birlikte, sürekli hareket halindeki bir dünyada, yayılmasının tamamen durdurulması imkansız olacaktır. İyimserlik için bazı nedenler, çeşitli raporların bu varyantla enfeksiyonların, Delta gibi önceki SARS-CoV-2 varyantlarına sahip olanlardan daha hafif semptomlara neden olma eğiliminde olduğunu öne sürmesi olabilir.

Ama birisi Omicron enfeksiyonuna sahip olup olmadığını nasıl anlayabilir? Peki Omicron belirtileri nelerdir? Nelere dikkat etmelisiniz?

Omicron belirtileri nelerdir, hangi semptomlara neden olur?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), bir SARS-CoV-2 enfeksiyonunun olası belirtileri ile ilgili bir varyant belirtmeden liste hazırlamıştır. Bunlar:

 • ateş veya titreme
 • öksürük
 • nefes darlığı veya nefes almada zorluk
 • yorgunluk hissi
 • kas veya vücut ağrıları
 • baş ağrısı
 • tat veya koku kaybı
 • boğaz ağrısı
 • tıkanıklık veya burun akıntısı
 • mide bulantısı ya da kusma
 • ishal

Ancak CDC, bu listenin kapsamlı olmadığını ve insanların farklı semptomlar veya semptom kombinasyonları yaşayabileceğini belirtiyor. Ayrıca, sosyal medya ve diğer platformlardaki raporları, daha spesifik belirtilerin kombinasyonlarının Omicron enfeksiyonlarını karakterize ettiğini iddia ediyor.

Birleşik Krallık’taki sağlık şirketi ZOE ve King’s College London’dan araştırmacılar tarafından yürütülen Zoe COVID Araştırması, 4.000.000’den fazla katılımcının verilerini kullanıyor.

Çalışmanın son analizi, Delta varyantı ile enfeksiyonun en yaygın semptomları ile Omicron ile enfeksiyonun en yaygın belirtileri arasında herhangi bir fark olup olmadığını belirlemeyi amaçlamışlardır.

Delta’nın Birleşik Krallık’ta baskın olduğu Ekim 2021’de COVID-19 testi pozitif çıkan Birleşik Krallık katılımcıları tarafından Zoe COVID Study uygulaması aracılığıyla bildirilen belirtileri, Omicron’un baskın varyant haline geldiği Aralık 2021’de test sonuçları pozitif çıkanlar ile karşılaştırdılar.

Ön analiz, her iki ayda da en sık bildirilen semptomların büyük ölçüde aynı olduğunu gösterdi: burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve boğaz ağrısı.

Bulgular, muhtemelen iki SARS-CoV-2 varyantının neden olduğu en yaygın görülen semptomlarda güçlü bir fark olmadığını gösteriyor.

Bununla birlikte, kendi bildirdiği bu verilere göre, ZOE bilim adamları, yakın zamanda COVID-19 için pozitif test sonucu alan kişilerde koku ve tat kaybının daha az yaygın göründüğünü de belirtiyorlar.

Omicron akciğerleri etkiliyor mu?

Aile hekimi Dr. David M. Cutler, Omicron belirtileri ile ilgili bilgiler paylaşıyor.

Dr. Cutler, semptomların şiddetinin değişiklik gösterdiğini ve önceki varyantlarla enfeksiyon belirtileriyle karşılaştırıldığında herhangi bir şekilde öne çıkmayabileceğini yineledi.

“Omicron ile görülen belirti çeşitliliği, diğer SARS-CoV-2 varyantlarıyla aynıdır” diyor. “Aynı varyanttan etkilenen kişilerin oldukça farklı semptomlar yaşayabilmesi oldukça dikkate değer görünüyor. Bazıları burun tıkanıklığı, bazıları baş ağrısı, bazen vücut ağrıları ve diğerleri boğaz ağrısı çeker.” Omicron belirtileri diğer varyantlarla henüz aynı olduğu bildiriliyor.

Bununla birlikte, “Omicron virüsü ciddi akciğer enfeksiyonlarının, önceki varyantlarla kıyaslandığında daha az olası göründüğünü” kaydediyor.

Bunun nedeni, diğer varyantların aksine, Omicron’un üst solunum yollarını enfekte etmesi olabilir. DSÖ Olay Yöneticisi Abdi Mahamud’a göre, daha hafif semptomlara neden gibi görünmesinin nedeni de bu olabilir. Aslında virüs yine saldırıyor ama bu sefer akciğere değil, üst solunum yollarına.

“Omicron’un vücudun üst kısmını enfekte ettiğini gösteren daha fazla çalışma görüyoruz. Diğerlerinden farklı olarak, bu ciddi zatürreye neden olabilir” diyor, ancak bunu doğrulamak için daha fazla çalışmanın gerekli olduğu konusunda uyarıyor.

Omicron belirtileri nasıl tespit edilebilir?

Omicron virüsü belirtileri ile grip semptomları karıştırılabiliyor. Peki Omicron virüsü bulaştığını nasıl anlayabilirsiniz?

Batılı ülkelerde evde test kitleri pahalı da olsa satılmaya başlandı. Fakat ülkemizde henüz eczanelerde yasal olarak satılmamaktadır. Bu sebeple öncelikle en ufak bir şüpheniz varsa, yapmanız gereken en yakın sağlık kuruluşuna giderek test yaptırmanız olacaktır. Test sonuçları çıkana kadar ise, kendinizi mutlaka karantinaya almanız gereklidir.

Hafif geçen bir Omicron semptomunu nasıl tedavi edebilirsiniz?

Omicron varyantı ile enfekte olursanız ve belirtileri hastanede bakım gerektirmeyecek kadar hafifse ne olur? Evde hafif bir enfeksiyonu nasıl tedavi edebilirsiniz?

Dr. Cutler, COVID-19’u önlemek veya tedavi etmek için evde reçetesiz satılan özel ilaç tedavisinin olmadığını belirtiyor.

En iyi ilaçlar, hafif grip semptomlarını veya soğuk algınlığını tedavi etmek için kullanabileceğiniz ilaçlara benzer:

Omicron belirtileri ortaya çıktığında bolca su içmeye devam edin, Dinlenin ve besleyici gıdalar almayı ihmal etmeyin. Baş ağrısını, vücut ağrılarını veya ateşi hafifletmek için doktorunuza danışarak ilaç kullanabilirsiniz. Bilinen bir değeri olmayan ve olumsuz etkilere neden olabilecek hidroksiklorokin, ivermektin, çinko ve D vitamini gibi kanıtlanmamış ilaçlardan kaçının.

Dr. David M. Cutler

Omicron Belirtileri Önleme için ipuçları

Yine de dedikleri gibi, önlem almak tedavi etmekten daha iyidir, bu nedenle kendimizi ve sevdiklerimizi Omicron veya başka bir SARS-CoV-2 varyantı ile enfekte olmaktan korumak için önlemler almak en iyi yaklaşım olacaktır.

Dr. Cutler, “Herhangi bir SARS-CoV-2 varyantı ile enfeksiyonu önlemenin en iyi yöntemi, çoklu teknik yaklaşımdır” diyor.

COVID-19’u önlemek için birden fazla koruma türüne ihtiyacınız var. Hiçbir koruyucu teknik %100 etkili değildir. Aşılar, maskeler, mesafe, havalandırma ve hasta veya aşısız insanlardan uzak durmak, enfeksiyon kapmanızı önlemek için önemli ve etkilidir. Ve enfekte olduğunuzda kendinizi karantina altına almak, virüsü başkalarına yaymanızı önlemek için çok önemlidir.

Dr. David M. Cutler

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Koronavirüs ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!