Ana Sayfa Sağlık Orman Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Orman Terapisi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Orman terapisi ya da ingilizce adıyla forest bathing yani "orman banyosu” nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir? İşte detayları yazımızda.

0
950
orman terapisi nedir

Wabi Sabi isimli kitapta da bahsedilen “shinrin-yoku” yani orman terapisi ya da ingilizce adıyla Forest Bathing yani “orman banyosu” nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir? İşte detayları yazımızda.

Orman Terapisi Nedir?

orman terapisi nasıl yapılır

Orman terapisi, fiziksel ve ruhsal bir rahatlama yaşanması, stresin azaltılması, farkındalığın artırılması, doğa gerçeğini hatırlamak ve bireylerin kendilerini tanıma fırsatı bulmalarını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

“Böyle şey mi olur yaw” demeyin, Japonlar orman terapisi uygulamasını 80’li yılların başında keşfetmiş. Hatta o zamanki hükümet yani 1982 yılında standart bir koruyucu tıp uygulaması olarak tanımıştır. Aslında biraz düşünecek olursak mantıklı. İnsanoğlu tam 5 milyon yıl doğa ile iç içe yaşamış. Şu anda şehir hayatı yaşayan insanların mutsuz olmalarındaki sebebin ise işte bu genetik kodlamamızdan dolayı olduğunu belirtiyorlar.

Koronavirüs sonrasında hayatın normalleşmesi ile evden çalışan bir çok kişi, normal hayata başlamada zorluklar yaşayacak, bu şimdiden bilinen bir gerçek. Bu sebeple tıp dünyası ve gelişmiş ülkeler “orman terapisi” uygulamalarını geliştirmeye başladılar. Hatta bu konuda orman terapisi turları, etkinlikleri, tatil paketleri bile uygulamaya koyuldu.

Orman terapisi ile ormanda piknik yapmak gibi bir algı oluşmamalı. Burada doğa sesi ve sadece siz olacaksınız. Sessizlik ve doğanın sesi!

Orman Tıbbi Tedavisi Nedir?

Tıbben kanıtlanmış bir uygulama olan orman terapisi, 2005 ve 2006 yıllarında yaş ortalaması 22 olan 280 kadar kişi üzerinde gerçekleştirilen deneye göre, 20 dakika süresince orman manzarası izleyenlerde stres hormonu olan kortizol düzeyi, şehir hayatının müptezeli olmuş kişilerden %13,4 oranında daha düşük çıkmış. Aslında bunu kendiniz de test etmişsinizdir. Tatile giderken yolda gördüğünüz muhteşem manzaralarda mola verip, “ulan biz şehrin göbeğinde ne yapıyoruz, hayat kısa kuşlar uçuyor” demiyor musunuz? İşte tam da sebebi bu. Beyniniz özüne dönmek için çabalıyor fakat imkanlar buna izin vermiyor. Aslında insan, doğanın bir parçasıdır, apartmanlara ya da balkonsuz plazalara ait değiliz.

Orman Terapisi Üzerine Yapılan Araştırmalar

Hepinizin yakından tanıdığı 😂 Chiba Üniversitesi Direktörü Yoshifumi Miyazaki, bu konuda ciddi araştırmalar yapmıştır, kitabı bile var.

 • Ortalama nabız hızı %6 oranında düşmüştür.
 • Sistolik kan basıncı %1,7 oranında düşmüştür.
 • Diyastolik kan basıncı %1,6 oranında düşmüştür.
 • Parasempatik sinir aktivitesi ölçümlerinde HRV’nin HF oranı %56,1 artmıştır. Yani insanlar stresten uzaklaşmış ve rahatlamıştır.
 • Sempatik sinir aktivitesi ile ilişkili olan HRV’nin ortalama LF / HF oranı, stres hissettiğimizde artar. Bu değer, denekler ormanda yürürken %18 oranında azaldığı görülmüştür.

Orman terapisi ya da Japonların tabiri ile Orman banyosu, akyuvar aktivitesini arttırarak bağışıklık sistemi güçlendirdiğini saptamıştır. Tokyo’daki Nippon Tıp Fakültesi’nden Li Qing, bu etkiyi orman havasındaki, bitkilerin ürettiği fitonsit denilen antimiktobiyel bileşiğin veya esansiyel ağaç yağlarının solunmasına bağlıyor.

Japonlar bu konuyu o kadar ciddiye almışlar ki, 31 adet orman terapisi yolu yapmışlar. Bazı şirketler çalışanlarının sağlığı için orman terapisinden yararlanmaya başlamışlar. Orman terapisi beslenme eğitimi, hidroterapi ve aromaterapi gibi çeşitli uygulamalar da eklenerek, orman terapisi üslerinde insanların hizmetine sunulmaya başlanmış.

Orman Terapisinin Faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Tansiyonu dengeler
 • Stresi bitirir, morali düzeltir
 • Kan şekerini düşürür
 • Morali, konsantrasyonu ve motivasyonu artırır
 • İyileşme sürecini hızlandırıyor
 • Enerjiyi artırır
 • Uyku kalitesini düzenler
 • Yaratıcılığı artırır

Şimdiden belirteyim, koronavirüs salgını elbet bir gün bitecek. Bizi tedavi edecek en güzel şey doğa ana yani orman terapisi olacaktır. Ülkemizde güzelim ormanlarımızın işletme hakkı madencilere verildiği sürece, bizler anca evimizin otoparkında iki tur atarız.

Sağlıklı günler dilerim.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz