Ana Sayfa Sinema Oscar’da Ödülleri Toplayan Her Şey Her Yerde Aynı Anda Benzeri 7 Film

Oscar’da Ödülleri Toplayan Her Şey Her Yerde Aynı Anda Benzeri 7 Film

2023 Oscar töreninde tüm önemli ödülleri toplamayı başaran Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmini beğendiyseniz, benzeri filmleri de izlemek isteyebilirsiniz: İşte bilim kurgu türündeki 7 film.

0
761

‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’ (Everything Everywhere All at Once), Dan Kwan ve Daniel Scheinert tarafından yönetilen bir bilim kurgu filmidir. Çoklu evrenin varlığını keşfeden orta yaşlı Çinli-Amerikalı Evelyn Wang’ı (Michelle Yeoh) takip ediyor. Kısa süre sonra, tüm çoklu evreni tehdit eden ve göz ardı edilemez kötülüğe karşı kaybolan bir umudu olduğunu öğrenir. Ancak Evelyn, kötülüğü yenmek ve sonsuz genişlikteki evreni kurtarmak için kişisel yaşamındaki çeşitli sorunların üstesinden gelmelidir. Filmi izlemediyseniz buradan hemen izleyebilirsiniz. Eğer Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All At Once) filmini izlediyseniz ve benzeri diğer filmler hangileridir merak ediyorsanız, yazımızın tamamını okumanızı öneririm.

Karmaşık, esprili, içten ve aksiyon dolu film, hikayesi, görsel tarzı ve izleyicileri suskun bırakan performanslarıyla büyük beğeni topladı. Eğer film sizde benzer çok yönlü ve yürek hoplatan hikayeler için bir açlık yarattıysa, işte size de keyifle izleyeceğiniz benzer filmlerin listesi! Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All At Once) benzeri filmler ilginizi çekiyorsa bunların çoğunu Netflix, Hulu veya Amazon Prime’da izleyebilirsiniz.

95. Oscar Ödülleri Los Angeles’taki Dolby Theatre’da yapılan törenle sahiplerini buldu. Ünlü talk show sunucusu Jimmy Kimmel‘in ev sahipliğindeki gecede “Her Şey Her Yerde Aynı Anda” En İyi Film ödülünü alırken filmin yönetmenleri Daniel Kwan ve Daniel Scheinert En İyi Yönetmen ödülünü paylaştı.

Oscar Ödülleri’nde toplamda 7 ödül kazanan Her Şey Her Yerde Aynı Anda filminin başrol oyuncusu Michelle Yeoh, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanarak bu ödülü kazanan ilk Asya kökenli kadın oyuncu oldu.

7. Yaşam Şifresi (2011)

‘Yaşam Şifresi’, Duncan Jones tarafından yönetilen bir bilim kurgu aksiyon filmidir. Çok gizli bir görevde olan bir ordu pilotu olan Yüzbaşı Colter Stevens’ın (Jake Gyllenhaal) hikayesini anlatıyor. Ancak Stevens çok geçmeden başka bir adamın vücudunda olduğunu anlar ve Chicago banliyö trenini bombalamaktan sorumlu kişiyi bulmakla görevlendirilir. Bilimkurgu mecazlarına dayanan film, ‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’ filmini anımsatan deneysel bir program aracılığıyla kahramana bir krizi önlemek için sayısız fırsat sunuyor.

6. Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde (2018)

‘Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde’, Bob Persichetti, Peter Ramsey ve Rodney Rothman tarafından yönetilen bir animasyon süper kahraman filmidir. Marvel çizgi romanlarında yer alan karakterlere dayanan film, bir kötü adamın farklı boyutlar arasında seyahat etmesini ve tüm gerçekliği mahvetmesini engellemek için bir araya gelen süper kahraman Örümcek Adam’ın alternatif versiyonlarını konu alıyor. ‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’ benzeri filmler gibi, çoklu evrenin karmaşık ve büyüleyici yönlerine adım atıyor, ancak farklı evrenler arasında seyahat eden kahraman yerine, ana kahramanın alternatif versiyonlarını tek bir yerde topluyor.

5. Ruhların Kaçışı (2001)

Animasyon ortamında çalışmış en büyük yönetmenlerden biri olan Hayao Miyazaki’nin yazıp yönettiği ‘Ruhların Kaçışı’, kendisini Kami (Japon Ruhları) dünyasında bulan Chihiro Ogino adlı genç bir kız hakkında bir fantastik drama filmi. Filmde herhangi bir yüksek konseptli bilim kurgu unsuru bulunmasa da, izleyicilere kesinlikle ‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’yı hatırlatacak Asya tadında samimi bir aile dramı içeriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

4. Parallels (2015)

“Parallels”, Christopher Leone tarafından yönetilen, sonsuz sayıda alternatif evrene açılan bir kapı aralığından geçen iki kardeş ve komşularını konu alan bir bilim kurgu filmidir. Üçlü, alternatif bir gerçeklikte kendilerine sunulan zorlukların üstesinden gelirken aralarındaki bağ sınanır ve geçmişleriyle ilgili yeni gerçekler ortaya çıkar. “Parallels”in riskleri ‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’ya kıyasla çok daha düşük olsa da, karakterler arasındaki karmaşık kişilerarası ilişkiler keşfedilmeye değer.

3. Cloverfield Paradoksu (2018)

Julius Onah’ın yönettiği ‘Cloverfield Paradoksu’, bir bilim kurgu korku filmi ve ‘Cloverfield’ serisinin üçüncü bölümüdür. Dünya’nın enerji krizini çözmek için bir cihazı test eden bir grup bilim adamı ve astronotun etrafında dönüyor. Ancak cihaz, tüm insanlığı mahvedebilecek vahim bir paradoks yaratma riskini taşımaktadır. Büyüleyici film aynı zamanda ‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’ gibi alternatif gerçeklikler kavramını da ele alıyor. Ancak, daha ham ve cesur bilimkurgu filmlerinden hoşlanan izleyiciler, “Cloverfield Paradoksu”unun kendine özgü görsel stilini kesinlikle beğeneceklerdir. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

2. The Matrix (1999)

Tüm zamanların en iyi aksiyon filmlerinden biri olarak kabul edilen ‘Matrix’, yönetmenler Lana ve Lilly Wachowski’nin vizyonunu gözler önüne seriyor. Akıllara durgunluk veren film, kendisini insanlar ve makineler arasındaki bir savaşın merkezinde bulan Thomas Anderson’ı konu alıyor. Neo olarak gerçek kimliğini öğrendikten sonra Thomas, savaşı sona erdirmek için itibari dijital simülasyona girişir. ‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda’daki çok yönlü unsurdan yoksun olmasına rağmen, her iki film de benzerdir, çünkü kahramanları yeni bir dünyaya atılır ve kaderlerini beklenmedik kahramanlar olarak kabul etmek zorundadır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

1. Tek (2001)

James Wong’un yönettiği ‘Tek’, Gabriel Yulaw’ın ölümsüz süper varlık olma arayışı etrafında dönen bir aksiyon filmi. Bu nedenle, onun benzerlerini öldürmek için alternatif evrenler arasında seyahat etmesi gerekirken, Gabe Law adlı başka bir alternatif versiyonu onu durdurmak için zamana karşı yarışıyor. “Tek”, çoklu evrenler ve boyutlar arası seyahatle uğraşmanın yanı sıra, kökleri Asya-Amerikan kültürüne dayanıyor ve kader ve kahramanlık temalarını ele alıyor. Bu nedenle, listemizde en üst sıralarda yer alıyor! Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz