3.3 C
İstanbul
Pazar, Mayıs 28, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaHayatOturduğunuz Bina Depreme Dayanıklı mı?

Son Yazılar

Oturduğunuz Bina Depreme Dayanıklı mı?

Artık herkesin bildiği gibi Türkiye bir deprem ülkesi. Yurdumuzun her bölgesinde deprem olabilmekte ve acı haberleri televizyonlardan izler duruma geldik. Bu sebeple de vatandaşlar ‘oturduğum bina depreme dayanıklı mı’ diye sorgulamaya başladı. Peki oturduğu binadan şüphe duyan daire sahipleri ya da kiracılar ne yapmalı?

DEPREM ANALİZİ

Geçtiğimiz hafta İzmir’in Seferihisar açıklarında 6,9 şiddetinde deprem meydana gelmesiyle, vatandaşlar dikkatini yeniden deprem gerçeğine çevirdi. Bu depremin diğerlerinden farkı, insanların artık yaşananları zihinlerinden çıkaramadıkları gerçeğidir.

Oturduğunuz ya da çalıştığınız binanın ya da çocuklarınızın gittiği okulun depreme dayanıklı olup olmadığı öğrenmek sizin de hakkınız. Binanın bodrum katındaki veya temelindeki kolon ve taşıyıcı kirişler kontrol ettirilmeli, depreme dayanıklı olup olmadığı test edilmelidir.

Yaşadığınız ya da çalıştığınız binadan şüpheniz varsa ya da ne olursa olsun bir kontrol edilsin diyorsanız, içinizin rahat etmesi ve sevdiklerinizin güvende olması için siz de bir şeyler yapabilirsiniz. Uzmanlar bunun için DASK ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine başvurulması tavsiye ediyor.

ESKİ BİNALARA DİKKAT

Binaların yaşı yani kaç yıllık oldukları önemli. Çünkü hangi deprem yönetmeliğine göre yapıldığı veya 1999 depremi görüp görmediği çok önemli bir detay. Binanızın taşıyıcı kolon ve kirişleri hayati önem arz ediyor. Bu noktalarda hasar ya da yıpranma olup olmadığı ve beton kalitesi mutlaka kontrol ettirilmeli. Yalnızca depremlerden dolayı değil, binanın eskimesinden kaynaklı hasarlar da meydana gelebilir.

BİNALARA DEPREM ANALİZİ YAPTIRILMALI

Yaşadığınız binada yalnızca hasar olması önemli değil, daha önce kontrol ettirilmemişse ve hatta 1999 yılı depreminden de önce yapıldıysa içinizin rahat etmesi için gerekli kontrolleri yaptırmalısınız.

İzmir’in Sakarya Caddesinde bulunan Rıza Bey apartmanını gözlerinizin önüne getirin. Binanın dıştan görünüşünde hiçbir sorun görünmemesine rağmen maalesef 6,9 şiddetindeki bir depreme dayanamadı ve kağıt gibi yıkıldı. Yani bu noktada önem verilmesi ve üzerinde durulması gereken şey, binanızın nasıl göründüğü değil, özellikle kolon ve kirişlere ve hatta demir yıpranmalarına yapılacak deprem analizi sonuçları olmalıdır.

Aynı zamanda yaşadığınız binanın kolon ve kirişlerinde çatlaklar varsa bunlarında özellikle kontrol edilmesi gereklidir. Şüphelenilen bir durum söz konusu ise DASK tarafından hasar tespit çalışması yapılması istenebilir. Eğer çok daha fazla endişesi varsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurumlar tarafından riskli yapı tespiti yapılabilir.

‘Bizim binamız sağlam, temeli kayalıkmış’ gibi sözlere inanmayın. Sizlerin ve ailenizin hayatı söz konusu. Binanıza deprem analizini mutlaka yaptırın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!