Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaOyunHangi Oyun Direksiyon Seti Tercih Etmelisiniz?

Son Yazılar

Hangi Oyun Direksiyon Seti Tercih Etmelisiniz?

Araba yarışları ya da ETS2 gibi kamyon ve tır sürüş simülasyon oyunlarında doğru oyun direksiyon seti seçilmeli işte tavsiyelerimiz.

Oyun Direksiyon Seti, birçok giriş seviyesi yarış simülasyon oyunlarının en önemli donanımıdır. Oyun direksiyonları çok çeşitlidir ve bu çeşitlilik yalnızca marka ve şekilden oluşmaz. Direksiyon simidi de farklı yapı ve mekanizmalara sahiptir.

Buradaki ana belirleyici faktör geri bildirimdir. Direksiyonunuzdaki geri bildirim ne kadar güçlü olursa, yarış deneyiminiz o kadar sürükleyici olacaktır. Bu yazıda, geri bildirim türlerine göre oyun direksiyon seti hangileri bir göz atacağız.

Oyun Direksiyon Seti Geri Bildirimi Neden Bu Kadar Önemli?

Gerçek bir arabada direksiyon simidi ön tekerleklere bağlıdır. Bu direksiyonu çevirdiğinizde, gerçek tekerlekler dönüyor. Tersine, ön tekerlekler bir dış kuvvet tarafından döndürülürse direksiyon simidi de hareket eder.

Direksiyon simidi geri bildirimi, bir yarış sürücüsünün arabalarından aldığı ana fiziksel geri bildirimlerden biridir. Araba sarsılıyorsa, bu en iyi sürücü iki eliyle tuttuğu zaman direksiyon simidinden hissedilir.

İyi bir simülasyon deneyimi, oyun direksiyon seti geri bildirimini de içermelidir. Bu, oyun direksiyonlarındaki motorlar aracılığıyla yapılır. Direksiyon simidinin gücü ve hassasiyeti ne kadar yüksek olursa, deneyim o kadar doğru olur.

Oyun direksiyon seti farklı teknolojiler ile satılıyor, bunlar elbette fiyatı etkiliyor ve her birinin kendi artıları ve eksileri var.

Dişli Tahrik Direksiyonları

Bunlar, kısıtlı bütçeyle rahat bir deneyim arayanlar için tasarlanmış giriş seviyesi oyun direksiyonlarıdır. Dişli tahrikli direksiyonlar, geri besleme torkunu iletmek ve yükseltmek için bir dişli sistemi kullanır. Bu direksiyonlar, kendi başına fazla tork üretmeyen küçük bir motor kullanır. Motor dişlilere bağlıdır ve bu, torku yükselterek size bir geri bildirim hissi verir.

Daha önce de belirtildiği gibi, dişli tahrikli direksiyonlar küçük bir motor kullanır. Bu, dişli tahrikli direksiyonların temel avantajlarından birine sebep olur: Düşük fiyat.

Bu küçük motorlar, kuvvet dişli sistemi tarafından artırıldığında bile fazla tork üretmez, bu nedenle geri bildirim, pahalı direksiyonlara kıyasla zayıftır. Dişliler ayrıca bazen bir veya iki dişliyi atlayarak tork sıçramalarına yol açabilir.

Dişli tahrikli direksiyonlar çoğunlukla ucuz ve uygun fiyatlı olması amaçlandığından, bazı üreticiler bu direksiyonları yaparken daha ucuz malzemeler kullanır. Bu, daha pahalı direksiyonlardan daha kısa sürede parçalanmalarına neden olur. Bu oyun direksiyonları, araba yarışı simülasyonları için uygun ve aynı zamanda düşük maliyetlidir.

Uzun süre kullanmak istediğinizden eminseniz ve bunun için ayıracak paranız varsa, kayış tahrikli bir oyun direksiyon seti düşünmelisiniz.

Kayış Tahrikli Direksiyonlar

Kayış tahrikli direksiyonlar, motor tarafından oluşturulan torku yükseltmek için bir kayış ve makara sistemi kullanır. Bu direksiyonlardaki motor küçüktür, ancak kayış torku yükseltmek için iyi bir iş çıkarır.

Kayış ayrıca şoku emer ve sorunsuz geri bildirim verir. Bu hem bir lanet hem de bir nimettir. Kayış, şokları emer, böylece vitesli yarış direksiyonunda olduğu gibi istenmeyen tork sıçramaları olmaz. Öte yandan, kayış aynı zamanda amaçlanan ani torkları da emerek onları yumuşatır ve bu da gerçekçi olmayan bir deneyime yol açabilir.

Kayış tahrikli oyun direksiyon seti dişli tahrikli direksiyona göre ana avantajı, daha güçlü geri bildirimdir. Bu güç, daha güçlü bir motorla değil, daha verimli bir dönüştürme sistemiyle elde edilir.

Kayış tahrikli direksiyondaki kayış aşınmaya eğilimlidir. Bu kayış ne kadar çok kullanılırsa, o kadar çok yıpranır ve bir noktada değiştirilmesi gerekecektir. Aksi takdirde, tamamen yırtılabilir ve arızaya neden olabilir.

Kayış tahrikli direksiyonlar, yeni başlayanlar için mükemmel bir seçimdir. Bunları yıllarca kullanabilir ve zamanı geldiğinde daha iyisine yükseltebilirsiniz.

Direkt Tahrik Direksiyonları

İşte herkesin istediği ama pahalı olan nihai oyun direksiyon seti. Direkt tahrikli direksiyon simidindeki motor doğrudan janta bağlıdır. Torku yükseltecek sistemler olmadığı için bu direksiyonlardaki motor çok büyük ve tork üretiyor. Bu devasa motor, araba simülasyonu için size en güçlü ve en gerçekçi geri bildirimi verir. Bu motorlar, onlara dikkat etmezseniz fiziksel yaralanmaya bile neden olacak kadar güçlüdür.

Dişliler veya kayışlar olmadığı için dönüştürmede güç veya detay kaybı olmaz. Doğrudan tahrikli bir direksiyonla, yolun her bir parçasını güç ve ayrıntıyla hissedersiniz. Dişlilerde veya kayışlarda kaybolmadan yüksek frekanslı geri bildirim alabilirsiniz. Bir kez daha—amplifikasyon sistemleri olmadığı için bakım gerektirecek kayışlar veya dişliler de yoktur. Bu sadece devasa bir motor ve direksiyonun kendisi.

Doğrudan tahrikli oyun direksiyonlarının dezavantajı elbette yüksek fiyattır. Bu motorlar çok büyük ve çok pahalı. Öte yandan, doğrudan tahrikli direksiyonlar genellikle direksiyonla birlikte gelmez. Bu kulağa sürpriz gibi gelebilir, ancak ileri simülasyon oyuncuları, motoru alırlar, direksiyonun kendi zevklerine göre seçerler.

Dolayısıyla, fiyat söz konusu olduğunda, doğrudan tahrikli dingil mesafesinin (servo motor) kendisi kolayca bin dolara mal olabilir.

Doğrudan tahrikli direksiyonlar, benzersiz bir hassasiyet ve güç sundukları için profesyonel yarışçıların tercihidir. Ancak, aynı zamanda oldukça pahalılar – bu yüzden bunu akılda tutmaya değer.

Hangi Direksiyonu Almalısınız?

Bir yarış direksiyonu tipine karar vermede en önemli iki faktör, araba yarışı simülasyonu konusunda ne kadar ciddi olduğunuz ve ne kadar bütçeniz olduğudur.

Bir direksiyon almadan önce bütçenizi ve bir simülasyona ne kadar yatırım yapmak istediğinizi düşünün. Doğrudan tahrikli bir direksiyon almak istiyorsanız, kurulumunuzun her bileşenini ayrı ayrı almanız gerekir. Bu, bilgi ve aynı zamanda iyi bir nakit para gerektirir. Sıradan bir kurulum arıyorsanız, dişli tahrikli veya kayış tahrikli direksiyonları deneyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!