Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaOyunOyun Oynarken Mouse Nasıl Tutulur? Mouse Kavramalarının Türleri

Son Yazılar

Oyun Oynarken Mouse Nasıl Tutulur? Mouse Kavramalarının Türleri

Mouse tutuş şekilleri kişinin tercihine göre değişebilir. Peki oyun oynarken mouse nasıl tutulur biliyor musunuz? Kendi ergonominize göre deneyebileceğiniz 3 mouse tutuş şekli.

Oyun oynarken kendinizi rahat hissetmiyor musunuz? Bu temel sorun mouse tutuş şeklinizden dolayı meydana geliyor olabilir. Bu yazımızda 3 mouse tutuş şekli hakkında bilgi verirken, oyun oynarken mouse nasıl tutulur resimleri ile açıklıyoruz.

Mouse tutuşu, Counter Strike gibi silahlı atış oyunları söz konusu olduğunda yaygın olarak konuşulan şeylerden biridir. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, size en yaygın mouse tutuş şekilleri ve bunları ne zaman kullanmanız gerektiği konusunda rehberlik edeceğiz.

İşte mouse’u tutmanın farklı yolları ve kendi mouse’unuzu nasıl tutmanız gerektiği.

Mouse Tutuş Şekli Oyun için Neden Önemlidir?

Sporcuların spor yaparken nasıl bir duruşu varsa, aynı şey oyun oynarken tutuşunuz için de geçerli olabilir. En rahat kavrama, oyun oynamak için en iyisi olmayabilir, tıpkı boks yaparken aktif bir duruşta olmamanın refleksleriniz ve hareketleriniz için korkunç sonuçlar doğurması gibi.

Başarılı bir oyuncu olmak için DPİ ayarı gibi bir çok faktör oyun deneyiminizi etkiler. Bunlardan birisi de elbette mouse tutuş şeklinizdir. Ancak farklı tutuş türleri, oynadığınız oyun türlerine bağlı olarak önemli olabilecek farklı avantajlar sunar. Mouse’unuzu doğru şekilde tutmak, atışlarınızı tutarlı bir şekilde yapmakla sürekli olarak kaçırmak arasındaki fark olabilir.

Oyun Oynarken Mouse Nasıl Tutulur?

Mouse tutuş şekilleri farklı olsa da her kullanıcı için en iyi seçenek vardır. Ancak, çoğu kavrama varyasyonunun içinde, oyuncuların tercih ettiği 3 tutma tarzı vardır.

Farklı tutuş stillerini denemek ve bunları anlamak, daha önce sahip olduğunuzdan daha iyi bir tutuş keşfetmenize neden olabilir. İşte oyun oynarken mouse nasıl tutulur diyenler için çalışmaya başlayabileceğiniz üç temel mouse tutuş şekli.

1. Avuç İçi Kavrama

oyun oynarken mouse nasıl tutulur

Avuç içi tutuş, muhtemelen insanların, özellikle de küçük elleri olanların mouse’u tutmasının en yaygın yollarından biridir. Çoğu kişiye bir fare verirseniz ve tutmalarına izin verirseniz, zaten deneyimli oyuncular olmadıkça büyük olasılıkla mouse’u avuç içinde tutacaklardır.

Avuç içi tutuşu, özellikle avucun ortasında bol miktarda avuç içi teması ile karakterize edilir. Bu çok rahat bir tutuş şeklidir ve mouse elinizin içini doldurarak bol miktarda denge sağlar. Yukarıdaki görselde avuç içi tutuş ile mouse’a nasıl dokunduğu görülüyor, sizin elinize göre elbette farklı olabilir.

Avuç içi tutuşunun en büyük dezavantajlarından biri, parmaklarınızın hareket etmesini sınırlamasıdır. Bu, atış yaparken mouse’u yukarı veya aşağı hareket ettirme yeteneğinizi sınırlar. Ayrıca, parmak uçlarınızla yapabileceğiniz ayarlama miktarını da sınırlar ve bu da hassasiyet potansiyelinizi azaltabilir.

Bununla birlikte, kararlılığı nedeniyle, oyun sırasında çevreyi izleme bu kavrama ile oldukça tutarlıdır. İzleme, eller için oldukça yorucudur ve parmaklarınızla izleme tutarsızlık yaratabilir. Avuç içi tutuşu daha tutarlı ve rahat izleme sağlar.

2. Pençe Tutuş Şekli

oyun oynarken mouse nasıl tutulur

Mouse kullanımında pençe tutuş şekli, silahlı atış oyunlarında, oyuncuların bilerek ya da bilmeyerek uyguladıkları kavrama şeklidir. Bu tutuş, pençeyi andıran kıvrık parmaklarla, dolayısıyla pençe tutuşuyla bilinir.

Parmaklarınızı kıvırmak, mouse’u avuç içi tabanında dikili halde tutarken, kolayca hareket ettirmek için daha fazla hareket aralığına sahip olmanızı sağlar. Farenizi yukarı hareket ettirmek için parmaklarınızı kullanacağınız için, yukarı doğru hareketlerde bazen avuç içi fareyle teması kaybedecektir.

Pençe tutuşu, neredeyse her oyunda nişan alma tecrübenizi geliştirmek istiyorsanız denemek için harika bir tutuştur. Amacınızı geliştirmek için yapmak isteyebileceğiniz herhangi bir değişiklik için harika bir temel görevi görür.

3. Parmak Ucu Kavrama

oyun oynarken mouse nasıl tutulur

Parmak ucu tutuşu, yaklaşık 300 $’lık Zaunkoenig M2K ve G-Wolves HSK gibi, özellikle kendisi için yapılmış birkaç niş fare ile oldukça yakın zamanda popüler hale gelen bir tutuştur. Bu farelerin avucunuzu dayayacak kadar uzun bir sırt bölümü yoktur.

Bu, avucunuzun fareyle hiç temas etmediği ve tüm kontrolün sadece parmak uçlarıyla yapıldığı oldukça aşırı farklı bir tutuştur. Bu kavramanın daha ağır mouse’larla yapılması oldukça zordur, bu nedenle mouse’lar yalnızca parmak uçlarıyla hareket edebilecek kadar hafif hale geldikten sonra popülerlik kazanmaya başladı.

Bu tutuş, en yüksek düzeyde hassasiyet ve özgürlük sağlar. Mouse’nuz, parmak uçlarınızla aşağı doğru hareket ettirdiğinizde avucunuza çarpmasına neden olmayacak kadar büyük olmadığı sürece, daha geniş bir hassas alan için parmak uçlarınızın daha fazla hareket aralığını kullanabilirsiniz.

Bu tutuşun bir dezavantajı, özellikle fareyi sıkıca tutarsanız, daha çabuk yorulabilmenizdir. Gergin durumlarda bile parmaklarınız gevşekse, bu bir sorun olmamalıdır. Karşılaşabileceğiniz başka bir sorun da, uzun takip durumları için bir miktar istikrarsızlık ve gergin nişan almanız olacaktır.

Hangi Mouse Tutuş Şekli Size Uygun?

Yıllarca FPS oyunları oynadıktan ve nişan almamı çeşitli şekillerde geliştirmeye çalıştıktan sonra, tutuş stilleri söz konusu olduğunda bir sonuca vardık: farklı fare tutuşlarında ustalaşın ve gerektiğinde bunları kullanın.

Kesin olarak tek bir tutuş stiline bağlı kalmak sınırlayıcı olabilir ve muhtemelen oyunun kendisine odaklanmanızı engelleyecektir. Bunu yapmanın en iyi yolu, temel kavrama stillerini kullanmak ve durum gerektirdiğinde bunları kullanmaktır.

Mouse Tutuş Tarzları ile Dinamik Olun

Yukarıdaki resimdeki gibi bir takip nişan alma durumuyla karşı karşıyaysanız, parmaklarınızı farenin üzerine koymadan avucunuzu farenin üzerinde tutmak muhtemelen iyi bir fikirdir, böylece düşmanlara karşı fareyi kolayca yukarı veya aşağı hareket ettirebilirsiniz. Parmaklarınız kıvrık olduğundan, bu tutuş yine de bir pençe tutuşu olarak kabul edilir, ancak artan avuç içi katılımı stabilite sağlar.

Valorant’ta bir Marshall ile bir kafadan vuruş gibi hassas atışlar yapmaya çalışıyorsanız, en iyisi parmak ucu tutuşu veya pençe tutuşta daha az avuç içi kullanmaktır, böylece hızlı bir şekilde hassas ayarlamalar yapmak için çok yeriniz olur.

Bunları tam olarak takip etmek zorunda değilsiniz ama kavrama tarzlarındaki değişimin ardındaki düşünce sürecini anlamanızı istiyoruz. Bunu anlamak, “kas hafızası” nedenleriyle tek bir kavrama türüne sıkı sıkıya bağlı kalma tuzağına düşmenizi önlemeye yardımcı olacaktır.

Sizin için doğru farenin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, sizin için doğru özelliklere ve şekle sahip olduğundan emin olmak amacıyla iyi bir FPS oyun faresinin temel özelliklerine göz atın.

Mouse Tutuş Şekilleri Sonucu Belirler

‘Oyun oynarken mouse nasıl tutulur?’ sorusunun, tek bir cevabı yoktur. Mouse tutuş şekli, yukarıda bahsettiğimiz 3 seçenekten oluşur. Nişan alma oyunlarında pratik çok önemlidir. Bu sebeple ne kadar çok deneyim kazanırsanız, mouse tutuş şeklinize karar vermek o kadar kolay olacaktır.

Mouse’u doğru tutmanın yolu, hedefleri vurmanızı sağlayan tutuştur. Farklı tarzları deneyin ve atışlarınızı yapmanızı sağlayacak şekilde kavrayın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!