Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaDiziPeaky Blinders Severlere Benzeri 14 Dizi Önerisi

Son Yazılar

Peaky Blinders Severlere Benzeri 14 Dizi Önerisi

Netflix platformunda yayınlanan Peaky Blinders serisini severler için benzeri dizileri araştırdık, işte size önerdiğimiz 14 aynı tarz dizi.

Peaky Blinders yıllar içinde kendisini en tatmin edici şekilde gangster ve aile suç türlerinden biri olarak kabul ettirdi. Liderlerden gelen güçlü performanslar, ikonik alıntılar ve yüksek prodüksiyon değeri ile hazırlanan dizi, bugüne kadar yayınlanan en çok izlenen dizilerden biri. Suç ve gangster dramalarını seviyorsanız, Peaky Blinders benzeri diziler de beğeninizi kazanacaktır. Peaky Blinders gibi bu programlardan birkaçını Netflix, Amazon Prime Video veya Hulu’da izleyebilirsiniz.

Peaky Blinders Benzeri Diziler

1
Godless (2017) – iMDB 8.3

Peaky Blinders benzeri diziler arasında listelenen western türündeki Godless, 1880’li yılların Batı Amerikasında geçiyor ve kendisine ihanet eden eski ortağı Roy Goode’den intikam almak için yollara düşen azılı suçlu Frank Griffin’in hikayesini ele alıyor. Kaçak Roy’un ve iz peşindeki Frank’in yolları New Mexico’daki La Belle kasabasına düşer ve kasabanın tamamen kadınlardan kurulu gizemli bir yer olduğunu keşfederler. Yedi bölümden oluşan ve başrollerini Jeff Daniels, Jack O’Connell, Michelle Dockery, Scoot McNairy ve Kim Coates’in paylaştığı Godless, Netflix’in ilk orijinal mini dizisi olma özelliğine sahip. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: ŞU ANDA İZLEYEBİLECEĞİNİZ EN GÜZEL NETFLİX ORİJİNAL DİZİLERİ

2
Deutschland 83 (2015) – iMDB 8.1

Bir sonraki seçimimiz için Almanya’ya gidiyoruz. ‘Deutschland 83’ 1983 Almanya’da geçen bir casus dramasıdır. 24 yaşında masum görünen sert bir Batı Alman askeri olan Martin Rauch’a Doğu Almanya’daki Gizli Servis için casusluk yapması emredilir. Batı Alman ordusunda, NATO’dan bilgi toplarken, kimliğini saklamak için mücadele ederken çok geçmeden kendini farklı bir psikolojide buluyor. Rauch duygusal kriz, kayıtsızlık, güvensizlik ve sürekli ölüm korkusuyla karşı karşıyadır. Dizi, Soğuk Savaş’ın zirvesine farklı bir bakış atıyor ve aynı zamanda genç bir casusun olgunlaşma sürecini izleyicilerle buluşturuyor. Dizi, ikinci sezonuna ‘Deutschland 86’ adı altında başladı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: NETFLİX DİZİLERİNDEN BİRİ OLAN ‘CECİL HOTEL’ İLE İLGİLİ ŞAŞIRTICI 17 GERÇEK

3
Animal Kingdom (2016-2022) – iMDB 8.2

‘Animal Kingdom’, Peaky Blinders benzeri diziler arasında aile suç türüne yakın bir yapım. Annesinin ölümünden sonra 17 yaşındaki Joshua’nın daha iyi bir yaşam için ailenin büyükannesinin yanına taşınması konu alınıyor. Fakat büyükannesinin bir suç şebekesini yönettiğini bilmemektedir. Joshua’nın büyükannesi Janine “Smurf” Cody, aile reisi ve oğulları suç işlerine bulaşmışlardır. Doğal olarak Joshua’nın da hayatı alt üst olur ve bu suç şebekesi içinde bir piyon haline gelir. Yerel polis yetkilileri ve dedektifler, Joshua’yı büyükannesinin ailesiyle ilgili bilgi parçaları için kullanmaya çalışırken, Smurf, işine dışarıdan gelen düşmanların izinsiz girmesi nedeniyle zor zamanlar ile karşı karşıyadır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: NETFLİX PLATFORMUNDA YAYINLANAN EN İYİ 10 KORKU BELGESELİ

4
The Last Kingdom (2015-) – iMDB 8.5

Hem tarih hem de aksiyon meraklıları için bir dizi olan ‘The Last Kingdom’, MS 9. Yüzyılın sonlarında geçen bir yapım. İngiltere, bugün bildiğimiz gibi, tamamı istilacı Viking Danimarkalılarının eline geçen yedi krallığa bölünmüştü. Saksonlar yenilir, ancak Wessex krallığı Kral Alfred’in komutası altında ayakta kalır. Dizinin kahramanı, savaşta öldürülen bir Sakson asilzadesinin oğlu olan Uhtred, işgalciler tarafından kendilerininmiş gibi alınır ve büyütülür. Ancak zamanı geldiğinde, Uhtred atalarının krallığı ile yetiştirdiği insanlar arasında bir seçim yapmalıdır. Yoluna karar vermeli ve seçimlerinin karanlık sonuçlarıyla yüzleşmelidir. Dizi büyük bir destan gibi yaratılmış ve karmaşık olay örgüleri, aile soyları, kimliğinin iki tarafı arasında kalan bir adam ve müthiş savaş sahneleri ile kesinlikle öyle hissettiriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: OUTER RANGE BENZERİ 7 DİZİ

5
The Knick (2014-15) – iMDB 8.5

Peaky Blinders benzeri diziler arasında ‘The Knick’, antibiyotiğin henüz keşfedilmediği ve ölüm oranlarının yüksek olduğu 1900’lerde geçen, New York’taki Knickerbocker Hastanesi’nde yaşananları konu alan bir dizi. Dizinin çok izlenmesinin sebeplerinden biri yönetmenliğini Steven Soderbergh’in yapmasıdır. Cerrah Dr. John Thackery ve ameliyat ekibi konu alınıyor. Onlar, tıbbi ilerlemelerin sınırlarını zorlamaya hazır, ancak çağın sınırlı cerrahi anlayışıyla zincirlenmiş yaratıcı bir gruptur. Artan ölüm, kanlı kazalarla takip edilir ve Thackeray, ameliyat masasındaki imajını korumak için uyuşturucu ve afyon bağımlılığını dengelemeye çalışır. Ayrıca, zaten ırkçı olan bir kasabanın ortasında hastanede ırkçılığa karşı savaşması gereken iki aşırı nitelikli siyah cerrah var. Dizi, rahatsız edici ve kanlı sahnelere sahip, ancak yine de üzerinde düşünmek için bolca fikir sunuyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: KONULARIYLA SİZİ HAYRAN BIRAKACAK EN İYİ NETFLİX İSPANYOL DİZİLERİ

6
Sons of Anarchy (2008-14) – iMDB 8.6

Sons of Anarchy tam bir adrenalin patlaması. Kurt Sutter tarafından yaratılan dizi kaba ve sert sahneleri ile heyecan yaratıyor. Aralarında yakın bir bağ bulunan yasadışı bir motosiklet çetesi konu olarak alınıyor. Kulüp, dizide birden fazla üyenin yer aldığı gerçek hayattaki Hell’s Angels’a dayanıyor. ‘Sons of Anarchy’ cesur, çiğ ve erkeksi bir tutkuyla dolu. Ama bu yapımla ilgili her şey değil. Yaşam, ölüm ve kurtuluş hakkında yakın bir analoji içerir. Charlie Hunnam, Hunnam’ın karakteri Jax Teller’ın şiddetli, ırkçı ve yozlaşmış bir banliyö ile uğraşırken kişisel ve çete bağlantılı birkaç krize girdiği dizide inanılmaz bir topluluk kadrosuyla birlikte parlıyor. Dizi yedinci sezonuyla zirvede sona erdi ve onu FX’in gelmiş geçmiş en iyi TV dizilerinden biri yaptı. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: HERKESİN İZLEMESİ GEREKEN EN İYİ NETFLİX DİZİLERİ

7
Historia de un Clan (2015) – iMDB 7.7

Arjantin yapımı Peaky Blinders benzeri diziler arasında listelenen ‘Historia de un Clan (Bir Klanın Tarihi), Puccio ailesini konu alıyor. Pucciolar toplumda saygı duyulan bir gruptur. Olağan görevleri yerine getirirler, kiliseye giderler ve insanlar arasında oldukça popülerdirler. Ancak gerçek kimlikleri tamamen farklıdır. İnsanları kaçırıyorlar, fidye parasını alıyorlar ve sonra kurbanı öldürüyorlar. Arşimet, baba tüm planların arkasındaki beyindir. Tuhaf ve zıt özelliklere sahip dört çocuğu var ve aile suçlarını gerçekleştiriyorlar. Dizi, belirsiz ensest eğilimler ve saçma felsefeler gibi birkaç rahatsız edici yönü olan iyi yapılmış ve sürükleyici bir gerilim filmi. Dizi Netflix’te yayınlanmasına rağmen Türkiye’de izlenememektedir. İzlemek için VPN kullanmalı ya da alternatif siteleri araştırmalısınız.

BENZER İÇERİK: NETFLİX’TE YAYINLANAN EN İYİ 15 ANİME DİZİSİ

8
Penny Dreadful (2014-16) – iMDB 8.2

Penny Dreadful, popüler edebi gotik karakterleri hayata döndüren popüler bir İngiliz-Amerikan psikolojik korku dizisidir. Dr. Frankenstein ve canavarı, Dorian Gray, Abraham Van Helsing, Kont Drakula, Dr. Henry Jekyll gibi karakterlerin hepsi Victoria Londra’sının karanlık sokaklarında yaşıyor, nefes alıyor ve faaliyet gösteriyor. Kahramanımız Vanessa Ives (Eva Green tarafından canlandırılıyor), ölümlü dünyada kargaşaya yol açma tehdidinde bulunan doğaüstü güçlere sahip karanlık ve mistik tehditlere karşı mücadele ediyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: KONULARIYLA SİZLERİ BAYMAYACAK 20 MUHTEŞEM FRANSIZ DİZİSİ

9
Lilyhammer (2012-14) – iMDB 7.9

Frank Tagliano (Steven Van Zandt), kendi suç dünyasının çeşitli unsurlarına karşı tanıklık eden eski bir gangsterdir. Tanık koruma programına katılıyor ve Norveç’in Lillehammer kentine gidiyor. Görkeminden etkilendikten sonra orada kalarak hayatının akışını değiştirmeye karar verir. Norveç’in soğuk, ıssız ve yabancı kasabasında tek başınadır. Frank’in hedefi bir an önce bu kasabada yeni bir hayat kurmak ve tekrar başarıya ulaşmaktadır. Fakat Amerika’ya benzemeyen bu ülkede işi hiç de kolay olmayacaktır. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: KONUSU PARANORMAL HİKAYELER İÇEREN EN İYİ 5 NETFLİX BELGESELİ

10
The Sopranos (1999-2007) – iMDB 9.2

‘Peaky Blinders’ yapımını seviyorsanız, benzeri filmler arasında listelenen ‘The Sopranos’u izlemeyin demek zor. Şimdiye kadar yapılmış en heyecan verici aile suç dramalarından biri olan ‘The Sopranos’, TV dizilerinin altın standardıdır. Yapımda DiMeo ailesi konu alınıyor, Tony Soprano. Tony, her türlü durumla mücadele eden bir alfa erkeğinin özüdür. Kıskanç aile üyeleri, mutsuz karısı ve kızı, etrafta dolaşan polis güçleri ve hayatı için sürekli bir tehdit var. Stres düzeyleriyle baş edemediği için depresyona girer. Gösteri ikonik, kara mizahla dolu ve esasen yalın ve ortalama bir aile suç draması. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: GERÇEK HAYATTAN UYARLANAN NETFLİX’TEKİ EN İYİ 25 SUÇ BELGESELİ

11
Narcos (2015-) – iMDB 8.8

‘Narcos’ küresel çapta ilgi gören dizilerden biridir. Kolombiyalı uyuşturucu kartellerinin ölümcül dünyasına odaklanıyor. Ülkedeki çeşitli kötü şöhretli uyuşturucu baronlarını, sınır anlaşmazlıklarını, yasadışı yolları, yolsuzlukları ve sosyo-politik krizleri anlatıyor. Birinci sezon, kötü şöhretli Pablo Escobar’ın yükselişini ikinci sezona kadar uzatıyor. Üçüncü sezon, DEA’nın Cali karteli ile çatışmasına odaklanıyor. Dizinin anlatımı aksiyon dolu, heyecan verici, Kolombiyalı uyuşturucu kartellerinin yan ürünü olarak kanlı ayrıntılar içeriyor. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: IMDB PUANI YÜKSEK EN İYİ NETFLİX BİYOGRAFİ DİZİLERİ

12
Taboo (2017-) – iMDB 8.4

Tom Hardy, bu İngiliz drama dizisinde James Keziah Delaney olarak rol alıyor. James, babasının ölümünden sonra Afrika’daki on yıllık bir aradan Londra’ya döner. Bohem hayatının akışını değiştirmek için babasının gemicilik işini kurtarmaya çalışır ama beklenmedik düşmanların büyük direnişiyle karşılaşır. Yakında karanlık aile sırlarını, cinayetle ilgili ölümcül komploları ve babasının, savaşın ortasında ABD hükümeti, İngiliz hükümeti ve Doğu Hindistan Şirketi’nin çıkarlarını tetikleyen değerli mülkiyetini keşfeder. Siyasi ve ölümcül saldırılara göğüs geren, haksızlığa uğramış bir adam olarak bir yolculuğa çıkar. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: EN ÇOK İZLENEN VE EN İYİ KORE DİZİLERİ

13
Ripper Street (2012-16) – iMDB 8.1

Dizi, 1889’daki kötü şöhretli Karındeşen Jack cinayetlerinden 6 ay sonra başlıyor. Whitechapel’deki cinayetler, yeniden ortaya çıkıyor. Tam bir kaos içinde, Müfettiş Edmund Reid (Matthew Macfadyen) ve Dedektif Çavuş Bennet Drake (Jerome Flynn), Karındeşen Jack’ten ilham alan yeni cinayetlerin ipuçlarını bulmaya başlar. Reid ayrıca kızının birkaç aydır kayıp olmasıyla kişisel bir krizle mücadele ediyor ve bu da kişisel hayatının bozulmasının devrilme noktası haline geliyor. Dizi şiddetli, kanlı, anarşist ve en hafif tabiriyle ilgi çekici. Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: ŞU ANDA NETFLİX’TEKİ EN İYİ 20 DEDEKTİF DİZİSİ

14
Boardwalk Empire (2010-2014) – iMDB 8.6

HBO’nun değeri biçilemeyen mücevheri, genel his açısından ‘Peaky Blinders’a en yakın olanıdır. İnsanlar ikiye ayrılır. Ekonomik krizi ‘fırsata’ dönüştürmeyi başaranlar ve bu fırsatı es geçenler. 1920’li yılların Büyük Buhranı’ndan bir gangsterler imparatorluğu yaratmayı başaran Al Capone, şüphesiz ki 20yy’ın gördüğü en kurnaz ve en illegal ‘iş adamlarından’ biriydi. Belalı yaşam öyküsü ve Chicago sokaklarında yükselişi sinema filmlerine defalarca konu olan, organize ‘suçun babası’ Al Capone’nun altın çağı, bu sefer bir televizyon dizisinde seyircilerin karşısına çıkıyor. Usta yönetmen Martin Scorses’nin yapımcıları arasında olduğu ve bir başka mafya efsanesi olan Sopranas ile Emmy’ye uzanan Terence Winter’ın yazar kadrosunda yer aldığı Boardwalk Empire, içkinin tüketiminin yasallarla yasaklandığı bir ortamda kaçakçılık, karaborsa, genelev ve kumarhane işletmeciliği ile zirveye tırmanan Al Capone’u ekranlara taşıyor… Merak ederseniz buradan izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİK: NETFLİX PLATFORMUNDA İZLEYEBİLECEĞİNİZ +18 DİZİLER


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!