Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaTeknolojiPeriscope Altı Yıllık Canlı Yayından Sonra Resmen Kapandı

Son Yazılar

Periscope Altı Yıllık Canlı Yayından Sonra Resmen Kapandı

Twitter’a ait mobil canlı yayın hizmeti Periscope, sürdürülebilirlik sorunları nedeniyle kapatılıyor. Twitter hesabından yapılan duyuru sonrasında Periscope kapandı, periscope neden kapandı gibi sorular araştırılmaya başlandı.

Mobil canlı yayının ön plana çıkarılmasında önemli bir rol oynayan bir hizmet olan Periscope kapandı. Aralık 2020’de Twitter, Periscope’u Mart 2021’e kadar kapatma kararını açıklamıştı. Peki periscope neden kapandı gibi sorular araştırılmaya başlandı.

MALİYETLER KAPATILMASINA SEBEP OLDU

Aralık 2020’de Twitter, Periscope’u tamamen kapatacağını duyurmuştu.

Artan maliyetlerden ve azalan kullanımı kapatmanın sebepleri arasında sayan Twitter, Periscope’un mevcut durumunda çalışmasını sağlamasının mümkün olmadığını açıkladı.

Canlı akışın geleceğine olan inancını yineleyen şirket, “Periscope’un tüm temel yeteneklerinin” Twitter uygulamasına getirildiğinden bahsetti.

Periscope uygulaması iOS ve Android uygulama mağazalarından kaldırıldı. Ayrıca, Periscope web sitesi artık salt okunur bir arşiv durumunda olduğundan, yeni Periscope hesabı oluşturulamayacak.

Mevcut Periscope Kullanıcıları Ne Olacak?

Mevcut Periscope kullanıcıları, yayınlarının ve verilerinin arşivini Scope web sitesinden indirebilir.

Ayrıca kullanıcılar artık Periscope hesaplarını Twitter’a bağlayamayacak.

İçerik oluşturucularla ilgili olarak, Periscope fenomenlerinin 30 Nisan 2021’e kadar süreleri var. Süper Yayıncı programının bir parçası olmaya uygun olan kullanıcılar, yeni başvurular kabul edilmediği için artık bunu yapamazlar. Bu, bu tür kullanıcıların Süper Kalpler almış olsalar bile onları nakde çeviremeyecekleri anlamına gelir.

Twitter ayrıca, Periscope takipçilerinin otomatik olarak Twitter’a aktarılmayacağını açıkladı. Ayrıca, Super Broadcaster programının sona ermesi nedeniyle jetonlar artık kullanılamaz.

Mevcut kullanıcılarla ilgili tüm bilgiler Twitter Yardım Merkezinde bulabilirler.

NE OLMUŞTU?

Twitter, 2015 yılında Periscope’u satın aldı ve ardından uygulama hızla yayınlaştı. Canlı yayın yapabilen kullanıcılar için çok farklı bir deneyimdi.

O zamanlar tek rakibi Meerkat’tı, ancak Twitter’ın yardımıyla Periscope, mobil canlı yayın akışının tartışmasız kralı oldu.

Ancak Facebook kendi canlı yayın özelliğini başlatırken düşüş aynı derecede hızlı geldi.

Bununla birlikte, Periscope hizmeti kullanan herkes tarafından özlenecek bir uygulama olarak hafızalara kazınacak.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!