Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikPhotoDNA Nedir? PhotoDNA Nasıl Çalışır?

Son Yazılar

PhotoDNA Nedir? PhotoDNA Nasıl Çalışır?

Çocuğumu internetteki sapıklardan nasıl korurum diye soruyorsanız, photodna nedir, photodna nasıl çalışır sorularının cevabı burada.

Şirketler çocuk istismarını nasıl izliyor? Facebook gibi firmalar, kötüye kullanım amaçlı resim ve videoları tararken kullanıcı gizliliğini korumak için PhotoDNA’yı kullanır. Peki çocuğumu internette nasıl korurum, çocuğumu sapıklardan nasıl uzak tutarım diyorsanız, PhotoDNA nedir, PhotoDNA nasıl çalışır öğrenmelisiniz. İşte çocukları facebook ve diğer sosyal ağlarda koruma yöntemi PhotoDNA.

İnternet, arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim halinde olmaktan iş bulmaya ve hatta uzaktan çalışmaya kadar birçok şeyi kolaylaştırdı. Bu bağlantılı bilgisayar sisteminin faydaları çok büyük, ancak bir dezavantajı da var.

Ulus devletlerin aksine internet, hiçbir hükümetin veya otoritenin kontrol edemediği küresel bir ağdır. Sonuç olarak, yasa dışı materyaller çevrimiçi hale gelir ve çocukların acı çekmesini önlemek ve sorumluları yakalamak inanılmaz derecede zordur. Bu konuda bir de Dark Web mevzusu var elbette. Burada dönen dolaplar halen net şekilde izlenememekte.

Bununla birlikte, Microsoft tarafından ortaklaşa geliştirilen PhotoDNA adlı bir teknoloji, hem çocuklar hem de yetişkinler için daha güvenli bir çevrimiçi alan oluşturmaya yönelik bir adımdır. Şimdi PhotoDNA nedir, PhotoDNA nasıl çalışır konumuza dönebiliriz.

İlgili Yazı: Çocuk Pornosu İzleyenler Anında Tespit Edilecek

PhotoDNA Nedir?

photodna nedir. fotoğraf dna ne demek.

PhotoDNA, ilk olarak 2009’da geliştirilen bir görüntü tanımlama aracıdır. Öncelikle Microsoft destekli bir hizmet olmasına rağmen, dijital fotoğraf analizinde uzman olan Dartmouth Koleji’nden Profesör Hany Farid tarafından ortaklaşa geliştirilmiştir. PhotoDNA’nın amacı, genellikle CSAM (Child Sexual Abuse Material) olarak bilinen Çocukların Cinsel İstismarı de dahil olmak üzere yasa dışı görüntüleri tespit etmektir.

Akıllı telefonlar, dijital kameralar ve yüksek hızlı internet daha yaygın hale geldikçe, çevrimiçi olarak bulunan CSAM miktarı da arttı. Diğer yasa dışı materyallerin yanı sıra bu görüntüleri belirleme ve kaldırma girişiminde, PhotoDNA veritabanı, bilinen kötüye kullanım görüntüleri için milyonlarca giriş içerir.

Sistemi Microsoft işletiyor ve veritabanı, çocuk istismarını önlemeye adanmış bir kuruluş olan ABD merkezli Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC) tarafından yönetiliyor. Görüntüler, NCMEC’e rapor edildikten sonra veritabanına ekleniyor.

Bilinen CSAM’i arayan tek hizmet olmasa da, PhotoDNA, Reddit, Twitter gibi birçok dijital hizmet ve çoğu Google’a ait ürün dahil olmak üzere en yaygın yöntemlerden biridir.

PhotoDNA’nın ilk günlerde fiziksel olarak şirket içinde kurulması gerekiyordu, ancak Microsoft artık bulut tabanlı PhotoDNA Bulut hizmetini işletiyor. Bu, geniş bir altyapıya sahip olmayan daha küçük kuruluşların CSAM algılamasını gerçekleştirmesine olanak tanır.

İlgili Yazı: Çocuğumu Kontrol Etmek için Telefondan Takip Programı Arıyorum!

Peki çocuğumu internette nasıl korurum, çocuğumu sapıklardan nasıl uzak tutarım diyorsanız, PhotoDNA nedir, PhotoDNA nasıl çalışır öğrenmelisiniz. İşte çocukları facebook ve diğer sosyal ağlarda koruma yöntemi PhotoDNA.

PhotoDNA Nasıl Çalışır?

İnternet kullanıcıları veya kolluk kuvvetleri kötüye kullanım görüntüleri ile karşılaştıklarında CyberTipline aracılığıyla NCMEC’e bildirilir. Bunlar kataloglanır ve daha önce yapılmamışsa bilgiler kolluk kuvvetleriyle paylaşılır. Görüntüler, daha sonra her bir görüntü için bir karma veya dijital imza oluşturmaya başlayan PhotoDNA’ya yüklenir.

Bu benzersiz değere ulaşmak için fotoğraf siyah beyaza dönüştürülür, karelere bölünür ve yazılım ortaya çıkan gölgelendirmeyi analiz eder. Benzersiz karma, PhotoDNA’nın veritabanına eklenir ve fiziksel kurulumlar ve PhotoDNA Bulutu arasında paylaşılır.

Yazılım sağlayıcıları, kolluk kuvvetleri ve diğer güvenilir kuruluşlar, ürünlerinde, bulut yazılımlarında veya diğer depolama ortamlarında PhotoDNA taramasını uygulayabilir. Sistem her görüntüyü tarar, onu bir karma değere dönüştürür ve CSAM veritabanı karmalarıyla karşılaştırır.

Bir eşleşme bulunursa, sorumlu kuruluş uyarılır ve ayrıntılar kovuşturma için kolluk kuvvetlerine iletilir. Görüntüler hizmetten kaldırılır ve kullanıcının hesabı sonlandırılır.

Daha da önemlisi, fotoğraflarınız hakkında hiçbir bilgi depolanmaz, hizmet insan müdahalesi olmadan tamamen otomatiktir ve bir karma değerinden bir görüntüyü yeniden oluşturamazsınız.

2015’ten beri kuruluşlar, videoları analiz etmek için de PhotoDNA’yı kullanabiliyor.

Ağustos 2021’de Apple, diğer birçok Büyük Teknoloji firmasıyla adım attı ve kullanıcının iPhone’larını CSAM için taramak amacıyla kendi hizmetlerini kullanacaklarını duyurdu.

Anlaşılır bir şekilde, bu planlar, şirketin gizlilik dostu duruşunu ihlal ediyor gibi göründüğü için önemli bir tepki aldı ve birçok kişi, taramanın yavaş yavaş CSAM olmayanları da içereceğinden endişelendi ve sonunda kolluk kuvvetleri için bir arka kapıya yol açtı.

PhotoDNA Yüz Tanıma Kullanıyor mu?

Bugünlerde algoritmalara yeterince aşinayız. Bu kodlanmış talimatlar bize sosyal medya akışlarımızdaki alakalı, ilginç gönderileri gösterir, yüz tanıma sistemlerini destekler ve hatta bir iş görüşmesi mi yoksa üniversiteye mi gireceğimiz gibi konuları bile ayrıştırabilir.

Algoritmaların PhotoDNA’nın merkezinde olacağını düşünebilirsiniz, ancak görüntü algılamayı bu şekilde otomatikleştirmek oldukça sorunlu olacaktır. Örneğin, inanılmaz derecede istilacı olurdu, gizliliğimizi ihlal ederdi ve bu, algoritmaların her zaman doğru olmadığı anlamına gelmez. Karmaşık ve geliştirilmeye açık bir konu.

Örneğin Google, yüz tanıma yazılımıyla ilgili sorunlar yaşadı. Google Fotoğraflar ilk kullanıma sunulduğunda, siyahileri goriller olarak rahatsız edici bir şekilde yanlış kategorilere ayırdı. Mart 2017’de bir Meclis gözetim komitesi, bazı yüz tanıma algoritmalarının yüzde 15’inin yanlış olduğunu ve siyah insanları yanlış tanımlama olasılığının daha yüksek olduğunu duydu.

Bu tür makine öğrenimi algoritmaları giderek daha yaygın hale geliyor ancak uygun şekilde izlenmesi zor olabilir. Etkili bir şekilde, yazılım kendi kararlarını verir ve belirli bir sonuca nasıl ulaştığını tersine mühendislikle yapmanız gerekir.

Anlaşılır bir şekilde, PhotoDNA’nın aradığı içerik türü göz önüne alındığında, yanlış tanımlamanın etkisi felaket olabilir. Neyse ki, sistem yüz tanımaya güvenmiyor ve yalnızca bilinen bir karmaya sahip önceden tanımlanmış görüntüleri bulabiliyor.

Facebook PhotoDNA Kullanıyor mu?

çocuğumu sosyal medyada nasıl korurum

Dünyanın en büyük ve en popüler sosyal ağlarının sahibi ve işletmecisi olan Facebook, her gün çok sayıda kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle ilgilenmektedir. Güvenilir, güncel tahminler bulmak zor olsa da, 2013’teki analizler Facebook’a her gün yaklaşık 350 milyon görüntünün yüklendiğini gösteriyor.

Hizmete daha fazla insan katıldığından, şirket birden fazla ağ işlettiğinden (Instagram ve WhatsApp dahil) ve akıllı telefon kameralarına kadar bu sayı daha da artacaktır. Toplumdaki rolü göz önüne alındığında, Facebook CSAM ve diğer yasa dışı materyalleri azaltmalı ve kaldırmalıdır.

Neyse ki şirket, 2011’de Microsoft’un PhotoDNA hizmetini seçerek bu sorunu erken ele aldı. On yıldan uzun bir süre önce yapılan duyurudan bu yana, bunun ne kadar etkili olduğuna dair çok az veri var. Ancak, 2018’deki tüm CSAM raporlarının yüzde 91’i Facebook ve Facebook Messenger’dan geldi.

PhotoDNA İnterneti Daha Güvenli Hale Getiriyor mu?

Microsoft tarafından geliştirilen hizmet şüphesiz önemli bir araçtır. PhotoDNA, bu görüntülerin yayılmasını önlemede çok önemli bir rol oynar ve hatta risk altındaki çocuklara ve elbette ailelerine yardım etmeye devam edebilir.

Ancak sistemdeki ana kusur, yalnızca önceden tanımlanmış resimleri arayabilmesidir. PhotoDNA’da saklanan bir karma yoksa, kötü amaçlı görüntüleri tanımlayamaz.

Yüksek çözünürlüklü kötüye kullanım görüntülerini çevrimiçi olarak almak ve yüklemek her zamankinden daha kolay ve istismarcılar, yasa dışı materyalleri paylaşmak için giderek daha fazla Dark Web ve şifreli mesajlaşma uygulamaları gibi daha güvenli platformlara yöneliyor. Daha önce Dark Web ile karşılaşmadıysanız, internetin gizli tarafıyla ilgili riskler hakkında bilgi edinmelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!