Ana Sayfa Sağlık Pire Belirtileri, Nedenleri, Riskleri, Nasıl Geçer, Tedavisi

Pire Belirtileri, Nedenleri, Riskleri, Nasıl Geçer, Tedavisi

Çocuklarda görülebildiği gibi yetişkinlere de pire bulaşabilir. Peki pire belirtileri, nedenleri, riskleri, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

2
600
pire nasıl geçer

Pireler çok küçük böceklerdir, yaklaşık bir inç uzunluğundadır. Kanatları yoktur, ancak uzun arka bacakları zıplamak için tasarlanmıştır. Hızlı ürerler ve sıklıkla kumaş ve halılarda yaşarlar. Bu yazımızda sizlerle çocuklar veya yetişkinler farketmeksizin pire belirtileri, nedenleri, riskleri, nasıl geçer, tedavisi nasıl yapılır, gibi sorularınıza cevaplar vereceğim. Detaylara ulaşmak için yazımızı okumaya devam edin.

İnsan ve hayvanlar, kaşıntılı ve ağrılı olabilen pire riski altındadır. Pireler ayrıca insan hastalıklarını da taşıyabilir. Bunun en ünlü örneği veba idi.

Bir evcil hayvana sahip olmak pire istilası riskini artırır, ancak risk altında olanlar yalnızca evcil hayvan sahipleri değildir. Pireler eve herhangi bir kumaş veya kürklü bir kıyafetle de girebilir. Eve girdikten sonra, hızlı üreme döngüleri, hızla baş belası olabilecekleri anlamına gelir.

Bu makale, pireler hakkında bilmeniz gereken her şeyi, onları nasıl tanımlayacağınız ve tedavi edeceğiniz de dahil olmak üzere kapsar.

Pireler hakkında bilinmesi gerekenler

 • Pireler esas olarak hayvanlarla beslenir, ancak insanları ısırıp enfekte edebilir. Evden uzaklaştırılmaları zor olabilir ve ev boşken bile 100 günden fazla hayatta kalabilirler.
 • Pire ısırıkları alerjik reaksiyonları tetikleyebilir, ancak genellikle bir kişinin sağlığı üzerinde ciddi bir etkisi olmaz.
 • Pireler normalde çok küçük olacak ve genellikle üç veya dört adetlik gruplar halinde ortaya çıkarlar ve bulundukları yerlerde kırmızı noktalar oluştururlar.
 • Tahtakurusu ısırıklarında kabarcıklar oluşur ancak pireler oluşmaz.
 • Pire istilası riskini azaltmak için zeminleri, mobilyaları, yatak takımlarını ve süpürgelikleri düzenli olarak temizleyin ve vakumlayın.

Pireler neye benziyor?

İnsanlarda pireler genellikle ayaklarda, ayak bileklerinde veya bacaklarda görülür.

Kontrol edilmezse, pire vücudun her yerine yayılabilir ve özellikle bacaklarında veya göğsünde yoğun kıl bölgeleri olan kişilerde her yeri ısırabilir.

 • Isırıkların kendileri, merkezi bir kırmızı nokta ile çok küçük olacaktır.
 • Genellikle üç veya dört adetlik gruplar halinde görünürler.
 • Pireler genellikle açık kırmızı bir hale ile çevrili küçük bir kabuk oluşturur.
 • Pek çok pire, insanlarda bir reaksiyon oluşturmadığından, fark edilmeyebilirler.

Pireler insanları nasıl ısırır?

İnsanlar, onlar için iyi ev sahipleri değildirler, pireler söz konusu olduğunda genellikle ikincil seçeneklerdir. Henüz aile evcil hayvanını veya daha uygun başka bir ev sahibini bulamayan aç yetişkin pireler için hedef olma eğilimindedirler.

Bir yetişkin veya çocuk kozasından yeni çıkmış yetişkin bir pirenin yanından yürüyerek veya emekleyerek geçerse, yemek için ilk seçenek olabilir.

Belirtiler

Çoğu insan bir pireden dolayı belirgin semptomlar geliştirmeyecektir. Genel olarak pireler hastalık taşımazlar.

Küçük çocuklar ve alerjisi olan kişiler kötü reaksiyon gösterebilir. Bu şişme ve kaşıntı içerebilir. Cilt, ısırık çevresinde tahriş ve ağrılı hale gelebilir ve bazen kurdeşen ve kızarıklık görülebilir. Isırmayı kaşımak ikincil bir enfeksiyona neden olabilir.

Çoğu durumda, pire baş belası olacak ve ele alınması gereken bir ev istilasına işaret edebilir, ancak ciddi semptomlara neden olmazlar.

Komplikasyonlar

Pirelerden kaynaklanan iki ana komplikasyon vardır. Bunlar alerjik reaksiyonlar ve ikincil enfeksiyonlardır.

Bir kişi ısırılır ve aşağıdaki semptomları göstermeye başlarsa, derhal tıbbi yardım almalıdır:

 • nefes almada zorluk
 • mide bulantısı
 • dudakların veya yüzün şişmesi

Bir pire ısırığı da enfekte olabilir. Etkilenen kişi şişmiş bezler, ısırık çevresinde aşırı ağrı veya aşırı kızarıklık varsa, bir doktora başvurmalıdır.

Bazı durumlarda pireler, pire kaynaklı benekli ateş, veba, tifüs ve kedi tırmığı ateşi gibi ısırıklarla bulaşabilen hastalıkları taşır.

Pireler, sivrisinekler ve yatak böcekleri

Birçok insan seyahat ederken tahtakurularından endişe duyar ve pire ısırıkları ile tahtakurusu ısırıkları kolayca karıştırılır.

Yanlış semptomları ve istilayı tedavi etmekten kaçınmak için bu yaygın parazitlerin ısırıkları arasındaki farkları bilmek önemlidir.

Bir pire, küçük bir iltihaplı cilt dokusu ile çevrili küçük kırmızı bir yumru olarak görünecektir. Isırıklar ayrıca bir ev istilası sırasında oluşmaya devam etme eğiliminde olacaktır.

Tahtakurusu ısırığı, büyük, kabarık, tahriş olmuş bir alana sahip bir sivrisinek ısırığına daha çok benzeyecektir. Bununla birlikte, sivrisinek ısırıkları daha büyük olma eğilimindedir.

Sivrisinek ısırıkları çoğunlukla gün batımında veya geceleri meydana gelir. Bir pire her an ısırabilir.

Habitatları nedeniyle, tahtakurusu aralıklı ısırıklar üretecektir. Her ikisi de kaşınacak, ancak tahtakurusu ısırıkları daha iltihaplı görünebilir.

Pireler genellikle kolayca erişilebilen cilt üzerinde küçük kümeler halinde oluşur. Vücudun herhangi bir yerinde olabilirler, ancak ayaklarda ve ayak bileklerinde ısırıklar en yaygın olanıdır. Yatak böceklerinin ısırıkları düz bir düzende görünme eğilimindedir. Herhangi bir yerde ortaya çıkabilmelerine rağmen, büyük olasılıkla yüz, boyun ve kollarda bulunurlar.

İkisi arasındaki en büyük fark, tahtakurusu ısırıklarında kabarcık oluşma olasılığıdır.

Pire nasıl geçer? Tedaviler

Pire tedavisi, basit ev ilaçlarından reçeteli ilaçlara kadar değişebilir. Eczaneden veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Bunlar şunları içerir:

İkincil bir enfeksiyondan kaçınmak için insanların pireleri kaşımaya çalışmamaları önemlidir. Isırıkları tedavi etmek, kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Çoğu durumda, pireler tedavi olmaksızın yok olma potansiyelindedir.

Bir evcil hayvanda pire varsa ne yapmalı

Pirelerin eve girmesinin en yaygın yolu evcil hayvanlardır.

Sonuç olarak, bir pire istilasının nasıl çözüleceğini anlamak ve evde pire önlemeyi uygulamak önemlidir.

Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının pire kaynaklı herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını belirlemek için bir veterinere danışmalıdır. Veteriner bir dizi ucuz ve etkili pire tedavisi önerebilir.

Evcil hayvanı tedavi ettikten sonra, istilanın evden çıkarılması gerekecektir. Pireleri yok etmek zor olabilir, bu nedenle insanlar daha fazla bilgi edinmek için profesyonel şirketlere başvurabilir.

Evinizde pire olup olmadığından emin değilseniz, beyaz çorap giyerek evinizde dolaşın. Çoraplarınızın altındaki küçük siyah böceklerin varlığı muhtemelen bir pire istilasını gösterir.

Pirelerden nasıl kurtuluruz

Evdeki pirelerden kurtulmanın birkaç yolu vardır.

Hem evcil hayvanların hem de ev ortamının temizlik sürecinden geçtiğinden emin olun. Pireler, evde hiçbir canlı olmasa bile 100 günden fazla yaşayabilir.

Aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Her kullanımdan sonra elektrik süpürgesinin torbasını mutlaka değiştirin.
 • Mobilyaları, zeminleri, süpürgelikleri ve yatak takımlarını düzenli olarak temizleyin ve elektrik süpürgesi ile çekin.
 • Evcil hayvanınızı yalnızca önerilen veya reçete edilen pire önleyici ilaçlarla tedavi edin.

Pire nasıl geçer artık biliyorsunuz!

Bir evi istila eden pirelerin çoğu, kedi pireleri veya köpek pireleri olacaktır. Bunlar evcil hayvanınızın sağlığı için evdeki herhangi bir insandan daha fazla tehdit oluşturur.

Evde iyi hijyen sağlamak, herhangi bir pire istilasını yönetilebilir hale getirmek için çok önemlidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz