Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaHayvanseverPitbull Köpeği Cinsleri: Farklılıkları, Görüntüleri ve Özellikleri

Son Yazılar

Pitbull Köpeği Cinsleri: Farklılıkları, Görüntüleri ve Özellikleri

Pitbull köpeği tüm türleri tehlikeli olarak bilinir. Peki pitbul cinsleri gerçekten tehlikeli mi, farkları ve özellikleri nelerdir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Size Pitbul cinsleri arasında aslında dört farklı köpek türü olduğunu söylesek ne dersiniz? Çoğu potansiyel köpek sahibi bu gerçeğin farkında değildir. Genellikle aynı köpek olarak sınıflandırılan dört farklı köpek hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Pitbull’un ne olduğunu bildiğini mi sanıyorsun? Pekala, kötü haberlerin taşıyıcısı olmaktan nefret ediyorum ama çeşitli araştırmalara göre, büyük olasılıkla siz de bu köpekleri sevmiyorsunuz! Florida Üniversitesi, Veterinerler de dahil olmak üzere köpek barınağı çalışanlarının, genellikle çeşitli köpekleri Pitbul cinsleri ile karıştırdığını, bunun sadece yanlış olmadığını, aynı zamanda yanlış etiketlenmiş yavrular için çok sayıda yıkıcı sonuca sebep olabileceğini ortaya çıkardı. Bu yavruların çoğu karışık cins köpekler veya bir tür Pitbull karışımıdır.

pitbull cinsleri

‘Pitbull’ terimi, bir köpek değil, benzer kökenlere, görünüşe ve mizaçlara sahip birkaç köpek ırkına verilen genel bir isimdir. Dört Pitbull tipi ırk, American Pitbull Teriyeri, American Staffordshire Teriyeri, Staffordshire Bull Teriyeri ve American Bully’dir. Kötü şöhretlerine ve barınaklardaki artan sayılarına rağmen, düzgün bir şekilde yetiştirilirlerse kötü olmaktan başka her şey olabilirler. Hadi pitbul cinsleri hakkında daha fazla şey öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Bu kılavuz, Pitbull ile ilgili her şeyle ilgili gerçekleri ortaya koyacak. Pitbull cinsi köpekler hakkında daha önce bilmediğiniz yeni şeyler öğreneceğinize bahse gireriz. Ayrıca, yalnızca farklı Pitbull köpek türlerinin bir karşılaştırmasını değil, aynı zamanda aşağıda pitbulllar hakkında yanlış bilinen efsaneleri de sizlerle paylaşacağız.

Pitbul Köpeği Tanımı

Resmi olarak, bir Pitbull aslında kendi başına bir köpek ırkı değildir. Bulldog ve Terrier soyundan gelen köpekler için kullanılan şemsiye bir terimdir. Pitbull tipi köpeğin dört resmi cinsi vardır. Bununla birlikte, genellikle diğer benzer görünümlü ırklar da bir sonraki bölümde daha ayrıntılı olarak inceleyeceğimiz Pitbull etiketinin altına sıkıştırılacaktır. Amerikan Pitbull Teriyeri, Pitbull terimi ile ilişkilendirilen ana köpek ırkıdır. Çoğu zaman birisi bir Pitbull’dan bahsederken, muhtemelen bir Amerikan Pitbull Teriyeri’nden bahsediyor olacaktır.

Çeviklikleri ve alınganlıkları ile tanınan Teriyerler ve kaba güçleri ile tanınan Bulldoglar, mükemmel dövüş köpeğini yaratmak için birlikte yetiştirildiler. Bu cinsin inatçı ve güçlü olması gerekiyordu. Pitbull tipi köpekler ilk olarak Büyük Britanya’da ortaya çıkmıştır. Burası ayı ve boğa güreşinin popüler olduğu ama acımasız, kan sporları olduğu yerdi.

1835’te Hayvanlara Zulüm Yasası çıkarıldığında, bu spor neyse ki durduruldu. Ancak seyirciler ve katılımcılar dikkatlerini hızla köpek dövüşü etkinliklerine çevirdi. Bunları organize etmek daha ucuzdu ve olayları kolluk kuvvetlerinden gizlemek için yeraltına inmek daha kolaydı. Bu etkinlikler sadece kumarı içermekle kalmadı, aynı zamanda sahiplerinin köpeklerinin oyunculuğunu ve gücünü sergilemelerini sağladı. Ayakta kalan veya dövüşen son köpek, sahibine etraftaki en iyi köpekleri yetiştirme ödülünü ve itibarını kazandırdı.

Pitbull Tehlikeli Bir Köpek mi?

Pitbull tipi köpeğin kötü şöhreti tam da burada başladı. Tüm dövüş köpekleri açıkça diğer köpeklere karşı aşırı derecede gaddar olacak şekilde eğitilmiştir. Ancak bir insan ringe girer girmez saldırmamak üzere eğitildiler. İnsan sevgileri de buradan geliyor. İnsana saldırma eğiliminde olanlar ise o dönemde acımasızca öldürüldü.

İç Savaş’tan sonra İngiliz göçmenler, yanlarında dövüş köpekleriyle Amerika’ya gelmeye başladılar. Amerikalı köpek dövüşçülerinin daha da büyük ve daha güçlü bir dövüş köpeği ırkı yaratmak istedikleri yer burasıydı. American Pitbull Teriyeri, American Staffordshire Bull Teriyeri ve American Bully burada doğdu.

Pitbul Cinsleri ve Farklılıkları

Aşağıdaki pitbul cinsleri, en yaygın kabul gören Pitbull tipi köpeklerdir. Ancak, biraz daha kafa karıştırıcı hale getirmek için, bazı ırklar yalnızca belirli Köpek Kulüpleri tarafından kabul edilmektedir. Ve bazıları tüm Kennel Kulüpleri tarafından kabul edilir. Pek çok insan, Amerikan Pitbull Teriyeri ve Amerikan Staffordshire Teriyerinin gerçek Pitbull tipi köpekler olan tek iki cins olduğunu iddia eder. Diğerleri ise, Amerikan Pitbull Teriyeri ile Amerikan Staffordshire Teriyerinin aslında aynı köpek cinsi olduğunu söylüyor.

Bu nedenle, kime sorduğunuza bağlı olarak farklı bir yanıt alabilirsiniz, ancak bu makaledeki tüm bilgiler, köpekler dünyasındaki en yaygın inanış veya profesyoneller tarafından yaygın olarak kabul edilen şeydir.

Görüntüleri

Tüm Pitbul cinsleri, atletik ve kaslı görünümleri ile bilinirler. Bazıları diğerlerinden daha atletik görünebilir. Bazı köpekler daha kısa ve daha iri, bazıları daha uzun ve daha zayıftır. Tüm Pitbull tipi köpeklerin kare şeklinde bir kafası, kare etli bir burnu ve büyük badem şeklinde gözleri vardır.

Tüm tüyleri kısa ve pürüzsüzdür. Hepsi minimum banyo ve fırçalama gerektirir. Kuyrukları uzun ve düzdür ve kulakları, elbette kırpılmaları dışında gül şeklindedir. Birçok sahip hala kulak kestirmeyi tercih ediyor ve bu görünümü benimsiyor.

Tüy Renkleri

Pitbull tipi köpekler, merle hariç, aklınıza gelebilecek hemen hemen her hayvan renginde gelir. Merle rengi Pitbull tipi köpekler varken, merle color geni bu ırklarda doğal olarak bulunmaz. Bu, bu renk genine sahip başka bir türün bir noktada karışıma eklendiği anlamına gelir. Bu nedenle merle Pitbull tipi bir köpek %100 Pitbull kökenli değildir. Bu renk herhangi bir cins kulübü tarafından kabul edilmiyor, bu yüzden bu renk için ekstra fiyat etiketi ödemeden önce düşünülmesi gereken bir şey.

Pitbul Cinsleri ve Karakterleri

Dört köpek de aynı mizacı paylaşma eğilimindedir, insanlara tapar ve onların arkadaşlığını arzular. Ayrıca ister futbol maçı ister kanepede uyuklama olsun, aile eğlencesine dahil olmayı severler. Çok tatlı ve hassas ruhları vardır ve özellikle çocukları severler. Bebek bakıcısı köpeği takma adlarını bu şekilde kazandılar.

Bir yavru olarak yeterince sosyalleştirilmezlerse, diğer köpeklere karşı korku saldırganlığı gösterebilirler. Ancak bu, bir Danua’dan bir Chihuahua’ya kadar aynıdır. İyi sosyalleşirlerse, diğer köpeklerle sosyalleşmeye eğilimlidirler. Sahiplerini memnun etme hevesleri, onların kolay eğitilmelerini sağlar. Eğitiminizde tutarlıysanız, itaatkar bir yardımcı yaratabilirsiniz. Hadi şimdi pitbul cinsleri hangileridir, farkları nelerdir, birlikte bakalım.

Amerikan Pitbull Teriyeri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu Pitbul cinsleri arasında en çok konuşulandır. Birçoğunun orijinal veya tek Pitbull tipi köpek olduğunu düşündüğü köpek. Bu köpek, American Kennel Club (AKC) tarafından bir cins olarak tanınmamaktadır. Ancak, United Kennel Club (UKC) tarafından tanınmaktadır. Bu cinsin 150 yılı aşkın bir süredir cins tipini koruduğu belirtilmektedir. Bu nedenle UKC tarafından safkan bir köpek olarak kabul edilir.

Amerika’ya vardığında, çiftlik sahipleri ve çiftçiler onun atletik yapısını, becerisini ve itaatini fark etmekten kendilerini alamadılar. Bu köpekler, birçok çiftlikte ve çiftlikte çoban ve avcı olarak hızla işe girdi. İşi bittiğinde, efendisinin ve ailesinin aile refakatçisi oldu. American Pitbull Teriyeri, dört cins arasında en uzun olanlardan biridir. Daha uzun olması, görünüşte çok daha atletik olduğu anlamına gelir. Görünüşü hakkında daha fazla bilgi için, Amerikan Pitbull Teriyer’in (APBT) UKC cins standardına buradan ulaşabilirsiniz.

APBT’ler, çizgili, siyah, beyaz, kahverengi veya hepsinin karışımı dahil olmak üzere çeşitli farklı renklerde gelir. Renk özellikleri ile birlikte ek sağlık koşulları ve genellikle daha yüksek fiyat etiketleri gelir. Amerikan Pitbull Teriyeri de farklı cinsler olsalar da sıklıkla Amerikan Bulldog’a ya da Staffordshire Teriyer’e benzetilir. Ayrıca benzer göründükleri için bazen Dogo Argentino ile karıştırılırlar.

Kırmızı Burun Amerikan Pitbull Teriyeri

Kırmızı burunlu bir Amerikan Pitbull Teriyeri tam olarak buna sahip olacak, kırmızı bir burun. Kırmızı burunla birlikte kahverengi, kırmızı, açık kahverengi veya kestane gibi bakır veya toprak kahverengisi tüy renkleri ile gelir. Dudakları, gözleri ve ayak tırnakları da kırmızı renktedir. Tipik Amerikan Pitbull Teriyerinden kesinlikle daha nadir olmalarına rağmen, diğer her yönüyle tamamen aynıdırlar.

Renkli olarak daha nadir olduğu için, birçok etik olmayan yetiştirici, yavrularının da kırmızı burun olma şansını artırmak ve böylece daha fazla para kazanmak için genetik olarak yakın kırmızı burunlar üretir. Bu üreme uygulaması, genetik kusurlara ve kötü sağlığa yol açtığı için pek tercih edilmez.

Kırmızı burunlu bir Amerikan Pitbull Teriyeri arıyorsanız, aile soyunu ve yavruların sağlığını kanıtlayabilecek etik bir yetiştirici ile iletişim kurduğunuzdan emin olun. Genellikle birkaç bin dolara satılmaları, doğru şekilde yetiştirildikleri veya iyi bakıldıkları anlamına gelmez. Kendi durum tespiti yaptığınızdan emin olun!

Mavi Burun Amerikan Pitbull Teriyeri

Mavi burunlu American Pitbull Terrier, mavi bir burnu olması dışında kırmızı burunlu American Pitbull Teriyeri ile aynıdır. Burnu, dudakları, gözleri ve ayak tırnakları mavi veya gri renkte olacak ve geleneksel siyah buruna kıyasla genç yaşta kolayca tanınabilecek. Diğer ırklara benzer şekilde, daha nadir bir renge sahip olmak daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olabilir, bu nedenle saygın bir yetiştiriciyle konuştuğunuzdan emin olun.

Daha küçük gen havuzları göz önüne alındığında akraba çiftleştirmesi ile yetiştirme endişelerine ek olarak, farklı burun rengi (kırmızı dahil) düşük melanin seviyelerinin bir sonucudur. Bu, biz insanlar da dahil olmak üzere herhangi bir canlı sistemde renklendirmeden sorumlu pigmenttir.

Resesif renk geninin bir sonucu olan melanin eksikliği de ek sağlık sorunları ve hastalıklar yaratır. Cilt alerjileri (Pitbull tipi köpeklerin zaten yatkın olduğu), kalp hastalıkları, göz rahatsızlıkları, kanser riskinde artış ve bağışıklık sistemi işlevselliğinde azalma ile ilişkilendirilmiştir. Saygın bir yetiştirici ile çalışmak için daha fazla hangi nedenler aranabilir ki?

Amerikan Staffordshire Teriyeri

Genellikle ‘AmStaff’ adıyla kısaltılan Amerikan Staffordshire Teriyeri, UKC tarafından değil AKC tarafından tanınır. 193 cins arasında en popüler 85. köpek cinsi olarak sıralanmıştır. Araştırmalar, sahiplerinin onları üreme veya uyum amacıyla kaydetmemesiyle, bundan çok daha popüler olduğunu gösteriyor. Uzun zamandır Amerika’nın en sevilen köpeklerinden biri olmuştur, sadece 3 Amerikan Başkanının dostu olmakla kalmayıp, aynı zamanda Amerika’nın en fazla ödül kazanmış savaş köpeğidir.

Amerikan Staffordshire uzun zamandır evlerde bir aile arkadaşı olmuştur. Tatlı doğası, sadece Amerika’da değil, tüm dünyada milyonların kalbini kazandı. Korkunç dış görünüşüne rağmen, sadece ailesini değil, temas kurduğu herkesi çok seven, çevredeki en tatlı köpeklerden biri olarak bilinir. Bu nedenle, doğal bekçi köpeklerinin en iyisi değildir, fazla sevecendir. Görünüşü hakkında daha fazla bilgi için, tam cins standardını burada bulabilirsiniz.

Staffordshire Bull Teriyeri

Staffordshire Bull Teriyeri’in Büyük Britanya’daki en popüler köpek olduğu düşünülüyor, ancak Amerika’daki en popüler 80. cins olmasına rağmen popülaritesi burada pek yakalanamadı. AKC ve UKC dahil olmak üzere tüm büyük Kennel Kulüpleri tarafından tanınmaktadır. Pitbul cinsleri arasında Staffordshire Bull Teriyeri zeki, cesur ve azimli olarak tanımlanır. O, hayata karşı gerçek bir aşkı olan sevecen bir köpektir!

Pitbull türü köpeklerin en küçüğüdür, genellikle 25 cm boyundadır. En büyük Staffordshire Bull Teriyerleri, diğer köpekler arasındaki daha küçük köpeklerle yaklaşık olarak aynı ağırlıktadır. Daha küçük olan Staffordshire Bull Terrier, Pitbull tipi köpekleri seven ancak daha tıknaz versiyonlar için daha az yeri olanlar için harika bir seçimdir. Cins standardı hakkında daha ayrıntılı bilgi burada bulunabilir.

Amerikan Bully

American Bully, American Pitbull Teriyeri’nin soyundan gelmektedir. Zamanla, görünüşü o kadar belirgin hale geldi ki, artık tamamen kendi cinsi olarak kabul ediliyor. 1980’lerde geliştirilen ve 2013 yılında UKC tarafından tanınan nispeten yeni bir türdür. Amerikan Pitbull Teriyeri’nden daha kısadır ve bu makaledeki tüm türlerden çok daha iridir. Bu yavrular o kadar geniş olabilir ki, çoğu zaman kaslarının kasları varmış gibi görünür! American Bully daha büyük bir pitbull tipi köpektir ve özel beslenme gereksinimleri vardır.

AKC tarafından değil, UKC tarafından tanınmaktadır. American Bully Kennel Club da onu tanır ve dört farklı boyutta bulunur: Pocket, Standard, Classic ve XL. Classic American Bully, diğer 3 boyuta göre çok daha küçük ve daha az kaslıdır. Birçok kişi ayrıca Micro ve XXL American Bullies’in var olduğuna inanıyor ve onları öyle satıyor, ancak bu boyutlar resmi olarak tanınmıyor.

White Rhino adlı en pahalı American Bully’nin 250.000 $’a satın alındığı biliniyor ve bu fahiş fiyat etiketi çok nadir görülür. Ancak American Bully, Amerika’daki açık ara en pahalı köpekler olabilir. Kaydedilen en büyük Amerikan Bully, 79 kilo ağırlığındaki Hulk’tur! American Bully ayrıca sıklıkla American Bulldog, English Bulldog ve (English) Bull Terrier ile karşılaştırılır.

Irklara Özel Mevzuat

Pitbull tipi köpeklerin tümü, Tarım ve Orman Bakanlığı mevzuatlarına tabidir. Bu mevzuata göre 7332 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu İle Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 14.07.2021 tarihli ve 31541 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bahse konu kanunun 5.maddesi kapsamında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesinin (l) bendi “Bakanlıkça belirlenen tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır” şeklinde değiştirilmiştir.

Pitbull cinsi bir köpeği evinize misafir etmeyi düşünüyorsanız dikkate almanız gereken bir konu. İyice araştırmanız gereken bir şey. Yasalarla ilgili daha fazla bilgi için bu sayfayı dikkatlice okuyabilirsiniz.

Pitbul Cinsleri Hakkında Efsaneler

Pitbull cinsi köpeklerle ilgili bilinen bir çok efsane vardır, peki pitbul gerçekten tehlikeli mi? Cins söz konusu olduğunda pek çok farklı yanlış anlama var, bu yüzden aşağıda gerçeğe karşı en sık tartışılan yanlışların bir listesini derledik. Bazı kötüleri ortadan kaldıralım ve bazı iyilere bir göz atalım.

Tüm Pitbull tipi köpekler doğası gereği tehlikelidir.

Gerçek: Hayır, tüm Pitbull tipi köpekler tehlikeli değildir. Amerikan Mizaç Test Derneği (ATTS), köpek ırklarını mizaçlarını test etmek için bir dizi test ve mücadeleye tabi tuttu ve en son sonuçlarda (Aralık 2017) test edilen 35.686 köpeğin testi geçme skoru %83,7 idi.

Amerikan Pitbull Teriyeri %87,4 ile geçti. Ardından Amerikan Staffordshire Terrier %85,5 ile Staffordshire Bull Terrier %90,9 ile geçmiştir. American Bully mizaç testi sonuçları mevcut değil (bu, başarısız oldukları anlamına gelmez). Bununla birlikte, üç Pitbull tipi köpek ortalama puanın çok üzerinde geçti, yani bu tek başına Pitbull tipi köpeklerin doğası gereği tehlikeli olmadığı durumunu destekliyor.

Pitbull tipi köpeklerin ‘çenesini kilitleme özelliği’ vardır, bu da onları daha tehlikeli yapar.

Gerçek: Hayır, ‘kilitli çeneleri’ yok. Kilitleme özelliği diye bir şey yoktur. Tüm köpek kafatasları aynı tasarıma sahiptir ve aynı işlevlere sahiptir ve kilitleme işlevi yoktur. Teriyerler azimleri ve avlanmalarıyla tanınırlar, bu yüzden avlarını yakaladıklarında onu tutarlar. Teriyerlerin orijinal olarak Bulldog’larla yetiştirilmek üzere seçilmesinin nedeni budur.

Kötü muameleye maruz kaldıkları için Pitbull tipi bir köpeği kurtarmamalısınız.

Gerçek: Hayır, tüm Pitbull’lara kötü muamele yapılmamıştır ve kötü muamele gören köpeklerin hepsi tehlikeli değildir. O kadar çok Pitbull var ki, barınaklardaki köpeklerin en yüksek oranını onlar oluşturuyor. Dolayısıyla en fazla ötenazi uygulanan cins de onlardır.

Aynı şekilde, kötü muamele gören tüm köpekler tehlikeli değildir. Hayatının ilk yılında köpeği kötü bir şekilde dövülen ve uyuşturucu verilen Pitbull tipi bir köpek kurtarma annesi olarak, daha sonra diğer köpekleri ve sosyalliklerini profillemek için barınaklarda ‘test köpeği’ olarak kullanıldı, çünkü o çok arkadaş canlısı. Pitbull’lar diğer köpeklerle aynıdır, her zaman birkaç tehlikeli yavru olacaktır. Bu tamamen bir köpek yavrusunun sosyal olmamasından veya içine kapanık olmasından kaynaklanmaktadır, ama bunların sayısı da oldukça azdır.

Pitbull tipi köpekler gerçekten gülümser mi?

Gerçek: Bilim, köpeklerin gülümseyemediğini öne sürse de, herhangi bir Pitbull tipi köpeğe sahip insanlara sorarsanız, onların kesinlikle gülümsediklerini söyleyeceklerdir! Ve onlara inanmıyorsanız, Lady Shortcake’in Instagram sayfasına bakın!

Sonuç

Tüm Pitbul cinsleri için inkar edilemez derecede tüyler ürpertici bir geçmiş anlatılsa da, aslında köpeklerin de insanlar gibi farklı karakterlere sahip olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, dünyanın dört bir yanındaki pitbull severler aslında onlardan korkulmamasını söylüyorlar. Kurtarma barınaklarında en sık bulunan köpek ırklarının çoğunu onların oluşturduğunu unutmayın.

Dilden dile dolaşan yanlış düşüncelere rağmen, Pitbul cinsleri aile bireylerine sadık, sevecen köpeklerdir. İnsanları kesinlikle her şeyden çok severler. Tek ihtiyaçları olan sıcak bir yuva ve onları eğitmek ve egzersiz yapmak için zaman harcayacak bir sahip. Artık Pitbull tipi bir köpeğin ne olduğu ve kim olduğu hakkında bilgi sahibi oldunuz ve sonsuza kadar yanınızda olacak sadık bir köpeğin peşindeyseniz, bu sevimli tatlı köpeklerden başkasına bakmanıza gerek yok!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!