Cuma, Mayıs 17, 2024
Ana SayfaSağlıkPlank Hareketi ile Değişime Hazır Olun! Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır, Faydaları...

Son Yazılar

Plank Hareketi ile Değişime Hazır Olun! Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Günde sadece 30 saniye ile başlayıp fit bir fiziğe sahip olmanızı sağlayacak plank hareketi nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, faydaları?

Plank hareketi ile zayıflayanların yorumları ile sizler için harika bir egzersiz takvimi oluşturduk. Son zamanların en popüler ve basit egzersiziyle siz de fayda sağlayabilirsiniz. İşte bu bahsettiğim plank hareketi nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Yazımızda

Plank hareketi, sadece vücut ağırlığı kullanılarak yapılan, herhangi bir başka alet kullanılmasına gerek olmayan bir egzersizdir. İl zamanlar sizi yoracaktır ve zorlayacaktır fakat ilk 30 gün sonunda kendi rekorunuzu aşmaya çalışacağınıza eminim. Şimdi sizlerle plank hareketi nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır, faydaları nelerdir anlatacağım.

Bu egzersiz ile karın kaslarınızı, yan karın kaslarınızı, poponuzu ve sırt kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu konuda plank hareketinin faydaları bölümünde daha detaylı bilgi vereceğim. Plank hareketi ile zayıflayanların yorumları genellikle olumlu, bu sebeple de zaten bu kadar popüler.

PLANK HAREKETİ NEDİR?

plank hareketi nedir

Gerçekten çok faydalı bir egzersiz, kim bulduysa ya da geliştirdiyse dualarımızı alacaktır. Plank hareketi ile karın kasları ve çevresiyle birlikte, güçlenmenizi sağlar, denge ve dayanıklılığınızı da artırır.Çok basit ve klasik egzersiz hareketlerine benziyor. Hiç bir alet kullanmanız gerekmiyor. Yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz gibi durmaya çalışıyorsunuz. Fakat doğru yapılması önemli

Bu egzersiz ile metabolizmanız hızlanacaktır ve bu sayede de kilo vermeniz kolaylaşacaktır.

PLANK HAREKETİ NASIL YAPILIR?

Duruş pozisyonu, bu egzersizde çok önemlidir. Yukarıdaki fotoğrafta sanırım nasıl yapacağınızı anlıyorsunuz. Burada amaç, ilk başlayanlar içinde 15-20 saniye kadar bu pozisyonda durmanız önerilir. Kendinizi ilk günden fazla hırpalamamaya çalışın.

Şınav çeker gibi duracaksınız fakat bu sefer dirseklerinizden destek alacaksınız. Fakat şınavdaki gibi yukarı aşağı hareketi yapmanıza gerek yok. Sadece bu duruş pozisyonu ile bekleyeceksiniz ve dayanmaya çalışacaksınız.

Aşağıda sizlerle 30 günlük egzersiz takvimi paylaşıyorum. Siz kendi gücünüze göre süreleri ve günleri düzenleyebilirsiniz. Kendizi zorlamalısınız, “no pain no gain” yani “acı yoksa başarı da yok” sözünü unutmayın.

plank hareketi egzersiz süreleri

PLANK HAREKETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

1. Sırt ağrısından kurtulmanıza yardımcı olur

Sırt ağrısı neden olur diye soruyorsanız bu kesinlikle günlük egzersiz hareketlerini ihmal ettiğinizden kaynaklanıyor diyebilirim. Peki sırt ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevapları arasında ise plank hareketi egzersizi geliyor. Düzenli olarak yukarıda paylaştığım sürelerde bu hareketi yapmanız sırt ağrısı egzersizleri de yapmanızı sağlayacağı için kısa süre sonra bu ağrıdan tamamen kurtulabilirsiniz.

2. Plank hareketiyle göbeğinizi eritebilirsiniz

Erkek ya da kadın farketmiyor, göbeğinden şikayetçi olan insanlarla dolu çevremiz. Göbek eritme egzersizleri arasında bulunan bu hareketle, hem yağlarınızdan kurtulursunuz, hem de gözle görülür şekilde kas yaparsınız. Plank hareketi ile zayıflayanların yorumları arasında göbek eritme de var.

3. Duruşunuzu iyileştirecek

Dik durmak için egzersizler arıyorsanız, artık aramayın. Plank hareketi ile kaslarınız güçleneceği ve daha dayanıklı bir fiziğe sahip olacağınız için, biraz da dikkat ile dik durmaya başlayacaksınız.

Bu duruş pozisyonu ile kemik ve eklem güçlenmesi oluşur. Kendinizi daha güçlü ve dayanıklı hissedersiniz. Yani kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Zaten dik duruş sağlayamayanların en büyük sorunu “salmış” olmalarından kaynaklanmıyor mu? Dik duruş pozisyonunu dikkate almalısınız! Karşınızdaki insanlar size bakarken “kendine güvenen” bir insan profili görecekler.

4. Metabolizmayı hızlandırır

Kaslarınız harekete geçince, kan dolaşımınız hızlanır, kalp artışlarınız da elbette. Bu sebeple kalori yakmaya başlarsınız.

Hergün kısa süreler içinde yapacağınız bu hareket ile vücudunuza meydan okumuş olacaksınız. Kas kütleniz artacak, yağlarınız eriyecek ve kendinizdeki değişim sizi motive edecek. Özellikle korona virüs zamanında evden çalışmak zorunda olanlar, bilgisayar başında fazla zaman geçiriyorlar. İşte onlara tavsiyem plank hareketi egzersizini denemeleri.

5. Vücudun esnekliğini arttırır

Bu hareketi gerçekten düzenli yapmanız durumunda, vücudunuzun esnekliği artacak elbette bu da eklemi kemik, kas ağrılarından kurtulmanıza vesile olacaktır.

6. Plankın etkisi genel ruh halinize de yansıyacak

Plank hareketi, meditasyon ve yoga gibi egzersizlerde de uygulanan bir pozisyondur. Hem kendinizi ruhsal olarak iyi hissedeceksiniz hem de fiziğinizde yaşanacak değişimle motivasyonunuz artacak kendinize güveniniz gelecek.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!