3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Ana SayfaAlışverişPlayStation 5 Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak

Son Yazılar

PlayStation 5 Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak

PlayStation 5 satış fiyatı ne kadar olacak, ne zaman satışa çıkacak, gümrük vergisi ile PlayStation 5 fiyatı kaç lira olacak, hepsi haberimizde…

19 Kasım’da Türkiye’de teknoloji mağazalarında satışa çıkacağı duyurulan PlayStation 5’in fiyatı 8 bin 299 TL olarak açıklandı. Fakat üretici firmanın yaptığı duyuruya göre, dolar kurundaki değişiklikler PlayStation 5 fiyatı üzerinde değişikliğe sebep olabileceği de duyuruldu. Aslında yurt dışından 500 dolara gelen cihaz, gümrük vergisi sebebiyle fiyatı 1062 dolara çıkıyor.

PlayStation 5 Fiyatı

19 Kasım’da Türkiye’deki mağazalarda satışa sunulacak olan PlayStation 5’in fiyatı en sonunda belirlendi. PlayStation Türkiye tarafından yapılan açıklamada, PS 5 fiyatı 8 bin 299 TL olacak.

Japon üretici Sony’nin ürettiği PlayStation 5 ile ilgili yapılan duyuruda fiyatla ilgili bir de çok önemli açıklama yapıldı. SONY, “Tavsiye edilen perakende satış fiyatıdır; ürünün Türkiye’de satışa sunulacağı tarihteki maliyetlere ve mali yükümlülüklere göre değişiklik gösterebilir” ifadesi kullanıldı.

YÜZDE 50 EK VERGİ, YÜZDE 20 ÖTV, YÜZDE 18 KDV

PlayStation 5‘in Türkiye’ye giriş fiyatı 500 dolar olduğu biliniyor. Belirlenen bu fiyat üzerine gümrükte yüzde 18 KDV ve yüzde 20 ÖTV uygulanıyor. 18 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan kararla oyun konsollarına yüzde 50 de ek vergi getirilmişti. Normalde 30 Eylül’de biteceği açıklanan ek verginin süresi, yıl sonuna kadar uzatılmıştı.

Dolar kurundaki sert dalgalanmalar nedeniyle ürünün fiyatını hesaplamak zorlaşıyor. Nitekim şirket, de “Ürünün Türkiye’de satışa sunulacağı tarihteki maliyetlere ve mali yükümlülüklere göre değişiklik gösterebilir” diyerek kurdaki olası gelişmelerin fiyatı etkileyebileceğine işaret etti.

KUR NE OLACAK?

Ürünün Türkiye’ye giriş fiyatı 500 dolar. Bunun üzerine yüzde 50’lik, yani 250 dolarlık ek gümrük vergisi ilave ediliyor. 750 dolara da yüzde 20’lik, yani 150 dolarlık ÖTV dahil ediliyor. Bunların toplamı olan 900 dolara da yüzde 18’lik, yani 162 dolarlık KDV ekleniyor.

Özetle 500 dolarla gümrükten geçen ürün, 1062 dolara mal ediliyor.

Resmi satış fiyatı olan 8 bin 299 dolar 1062 dolara bölündüğünde ise fiyat hesabında dolar/TL kurunun 7,81 seviyesinden alındığı görülüyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!