Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaOyunPS3 Oyunları PS4'de Oynanır mı?

Son Yazılar

PS3 Oyunları PS4’de Oynanır mı?

PS3 oyunları PS4 de oynanır mı, çalışır mı? Bir PlayStation 4 konsolunda eski PS3 oyunlarının keyfini nasıl çıkarabileceğinizi görelim.

Eski oyunlarınızı yeni bir sistemde oynayabilmek değerini artırdığından, geriye dönük uyumluluk herhangi bir video oyun konsolunun önemli bir satış noktasıdır. Bir sisteme yatırım yapmadan önce bir sistemin bu işlevi olup olmadığını bilmek iyi bir fikirdir. Bu nedenle, PS3 oyunları PS4 de oynanır mı diye merak edebilirsiniz. Gelin bu soruya cevap verelim ve seçeneklerinizi inceleyelim.

PS3 Oyunları PS4 de Oynanır mı?

PS4’de PS3 oyunları oynanır mı? Kısa cevap, hayır, PlayStation 4’ün PlayStation 3 oyunlarıyla geriye dönük uyumlu olmadığıdır. PS4’e bir PS3 diski yerleştirmek işe yaramaz. PS3 oyunlarının dijital sürümlerini PlayStation Store’dan PlayStation 4’ünüze indiremezsiniz. Bu, ince PS4 ve PS4 Pro dahil olmak üzere PS4’ün tüm sürümlerinde geçerlidir.

Bunun nedeni, çoğu geriye dönük uyumluluk durumu gibi, PS3 ve PS4’ün farklı sistem mimarilerine sahip olmasıdır. PlayStation 4 konsolları, PS3’ün donanımına sahip değildir, bu nedenle eski oyunları yerel olarak çalıştıramazlar. Ve Sony, PS4’ü yalnızca PS4 oyunlarını oynayabilecek şekilde bırakarak eski oyunları işlemek için bir yazılım öykünücüsü oluşturmanın faydalı olmadığına karar verdi. PS4, PS2 veya orijinal PlayStation disklerini de oynatamaz.

Neyse ki, yerel geriye dönük uyumluluk olmasa bile PS3 oyunlarını PS4’ünüzde oynatmanın başka yolları da var.

PS3 Oyunlarını PlayStation Now üzerinden PS4’te yayınlayın

PlayStation Now, Sony’nin PS4, PS5 ve Windows’ta kullanılabilen bulut oyun hizmetidir. PS4, PS3 ve PS2 oyunlarını oynamanıza olanak tanır, böylece konsol ailesinin yıllar içinde gördüğü en iyi oyunlardan bazılarının keyfini çıkarabilirsiniz.

Böylece PlayStation Now’a abone olursanız, belirli PS3 oyunlarını akış yoluyla PS4’ünüzde oynayabilirsiniz. Bu yazıyı yazdığımız sırasa, hizmette 400’den fazla PS3 oyunu mevcut, ancak başlıklar eklendikçe ve kaldırıldıkça sayı değişiyor.

Maliyeti önemsemediğiniz sürece, PlayStation Now, PS4’ünüzde birçok PS3 oyununu oynamanın en iyi yoludur.

PlayStation Now, PlayStation Plus ile birleştirilmiştir ve artık bağımsız üyelik olarak sunulmamaktadır. PlayStation Now’ın bir parçası olan avantajlar, artık PlayStation Plus’ta bulunan çeşitli üyelik planı seçeneklerinin bir parçası. Yeni PlayStation Plus üyelik hizmeti başlatıldığında aktif bir PlayStation Now üyeliği olan müşteriler, PlayStation Plus Premium’a taşındı.

PS3 Oyunlarının Yenilemelerini ve Yeniden Yapımlarını Oynayın

Neyse ki, bu günlerde piyasaya sürülen çok sayıda video oyunu yeniden düzenlemesi ve yeniden yapımı nedeniyle, eski sistemler için yapılmış oyunların keyfini mevcut bir konsolda çıkarabilirsiniz. Bazen bunlar derlemelerde görünür, böylece bir seriden birden fazla oyunu tek bir pakette alırsınız.

Aşağıda, PS4’te remastered olarak oynayabileceğiniz PS3 oyunlarına birkaç örnek verilmiştir:

  • Borderlands: The Handsome Collection, birçok DLC ile birlikte Borderlands 2 ve Borderlands: The Pre-Sequel’in yeniden düzenlenmiş halidir.
  • The Last of Us Remastered, muazzam PS3 oyununun geliştirilmiş bir versiyonudur.
  • BioShock: The Collection, BioShock, BioShock 2 ve BioShock Infinite’in remaster’larında bir araya geliyor. ​

Teknik olarak bir PS3 oyunu değil de bir PS4 oyunu oynuyor olsanız da, bunlar bazı küçük geliştirmelerle birlikte aynı oyunlardır. PS3 neslinin en iyilerini kaçırdıysanız ancak bir PS4’ünüz varsa, bunları bir deneyin.

Çapraz Satın Alma ve Diğer Teklifleri Kullanın

PS3 oyunlarını PS4’ünüzde oynamanın diğer tek yolu çapraz satın alma promosyonlarıdır. Bunlar, bir oyunu satın aldığınızda birden fazla sistemde bir oyuna erişmenizi sağlar. Örneğin, PS3’te Doki-Doki Universe satın aldıysanız, otomatik olarak hiçbir ek ücret ödemeden PS4 sürümüne erişebilirsiniz.

Benzer şekilde, PS4 nesli başladığında, bazı nesiller arası oyunlar da küçük bir ücret karşılığında yeni sisteme yükseltme olanağı sunmaktadır. Örneğin, Battlefield 4’ü PS3’te satın aldıysanız, ek 10 ABD doları karşılığında PS4 sürümüne yükseltebilirsiniz. Oyunların fiziksel kopyalarında, teklifi etkinleştirmek için bir kod bulunurken, dijital satın alımlar yeni nesil sürümleri otomatik olarak indirimli hale getirdi.

Bunlardan herhangi birine erişiminiz olup olmadığını görmek için PS4’teki oyun kitaplığınızı kontrol edin. Herhangi bir kodun süresi muhtemelen sona ermiştir, ancak dijital teklifler hala geçerli olabilir.

En Sevdiğiniz PS3 Oyunlarını PS4’te Oynamak için Geçici Çözümler

PS3 oyunları doğrudan PS4’te çalışmasa da PS3 oyunlarının keyfini diğer yöntemlerle PS4’ünüzde nasıl çıkaracağınızı gördük. İster PS Plus’a abone olun, ister mevcut birçok yeniden düzenlemeye göz atın, PS3’ün en iyi oyunlarının çoğunu PS4’ünüzde oynamanın bir yolunu bulacaksınız.

Neyse ki PS5, neredeyse tüm PS4 oyunlarıyla geriye dönük olarak uyumludur. Ancak yine de PS3 oyunlarını yerel olarak oynatamıyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!