Ana Sayfa Oyun PS5 Oyun Konsolunda Klavye ve Mouse Nasıl Kullanılır

PS5 Oyun Konsolunda Klavye ve Mouse Nasıl Kullanılır

PS5 oyun kolunu kullanmadan klavye ve mouse nasıl bağlanır, nasıl kullanılır, sizlerle yazımızda paylaşacağız. İşte tüm ayarlar yazımızda.

0
1462
ps5 klavye mouse

PS5 oyun konsolunda mesaj yazmak için kumandanızı kullanmaktan bıktınız mı? İşleri kolaylaştırmak için PS5 oyun kolunu kullanmadan klavye ve mouse nasıl bağlanır, nasıl kullanılır sizlerle yazımızda paylaşacağız.

PS5 gibi oyun konsolları, varsayılan olarak bir denetleyiciyle birlikte gönderilir. Aslında, konsol oyununa karşı PC oyunu, çoğu PC oyuncusunun bir klavye ve fare kullanması, konsolların ise çoğunlukla bir oyun kolu kullanması temelinde tanımlanabilir.

Ancak, koltuğunuzda oturup en sevdiğiniz oyunların keyfini çıkarmayı tercih ediyorsanız veya arkadaşlarınıza yazmayı daha kolay buluyorsanız, PS5 oyun konsolunda klavye ve mouse kullanmanın bir yolu var.

PS5 Oyun Konsolunda Klavye ve Mouse Ne İçin Kullanılır

PS5 uyumlu bir klavye ve mouse kullanma düşüncesi alışılmışın dışında görünse de PS5 sahipleri için faydalı bir eklenti olduğu bilinmektedir.

PS5’in DualSense denetleyicisini kullanarak bir arkadaşınıza mesaj yazmayı denediyseniz, bunun ne kadar zahmetli olabileceğini bilirsiniz. Klavyeyi kullanarak bir yazı yazmak veya bir arama sorgusu girmek çok daha kolaydır.

Benzer şekilde, PS5’iniz için bir klavye ve mouse’nin sunabileceği doğruluktan yararlanan çeşitli oyun türleri vardır. Call of Duty: Warzone ve Fortnite gibi birinci şahıs nişancı oyunları, bu çevre birimlerinin ekleyebileceği hassas hareketlerin yanı sıra Final Fantasy XIV gibi oyunlarda ise maksimum seviyede işe yarar.

Ancak, oynadığınız oyun bu cihazları destekliyorsa, PS5’in bir kontrol cihazı mı yoksa klavye/mouse mu kullandığınızı algılayıp sizi ilgili oyuncularla eşleştireceğini belirtmekte fayda var. Bir klavye ve/veya mouse taktıysanız, çok oyunculu maçlarda PS5 oyuncuları yerine PC oyuncularıyla eşleştirileceksiniz.

Tüm PS5 Oyunları Klavye ve Mouse Kullanmayı Destekler mi

Tüm PS5 oyunları klavye ve mouse kullanımını desteklemez. Aslında klavye ve mouse için uyumluluk veya destek içerip içermedikleri oyun geliştiricilerine kalmış, bu da çok az seçenekle sonuçlanıyor.

PS5’te resmi olarak bir klavye ve mouse’u destekleyen oyunların seçimi, çoğunlukla PS5 konsollarında geriye dönük uyumlu PS4 oyunlarıdır.

PS5 ile Uyumlu Klavye ve Mouse

Hemen hemen tüm kablolu, kablosuz ve Bluetooth klavyeler ve mouse’lar PS5 ile uyumludur. Karşılaşabileceğiniz tek sorun, klavye ve mouse’un her ikisinin de tek bir kablosuz vericiyi paylaşması; her iki çevre birimini de algılamada sorunlar olabilir.

Ancak, her ikisinin de kendi kablosuz vericisine sahip ayrı cihazlarınız varsa, herhangi bir sorun yaşanması pek mümkün değildir.

PS5 Konsoluna Klavye ve Mouse Nasıl Bağlanır

PS5’in dört USB bağlantı noktası vardır; ikisi önde (USB-C ve USB-A) ve ikisi arkada (USB-A Superspeed). Konsolda Bluetooth da bulunduğundan, PS5 konsolunuza çeşitli kablolu, kablosuz veya Bluetooth klavye ve mouse’lar bağlayabilirsiniz.

PS5’inize USB aracılığıyla kablolu bir klavye veya farenizi bağlamak için kabloyu konsolunuzdaki boş bir USB bağlantı noktasına takmanız yeterlidir. Neye taktığınıza bağlı olarak, ekranınızın sağ üst köşesinde bir klavye ve/veya mouse simgesi görüntüleyen bir açılır pencere belirecektir.

Ancak boş USB bağlantı noktanız yoksa veya daha temiz bir görünüm istiyorsanız, mouse’unuzu veya klavyenizi Bluetooth üzerinden bağlayabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı:

  • PS5’in ana ekranından, dişli şeklinde bir simgeyle gösterilen Ayarlar‘a gidin.
  • Ayarlar menüsünden Aksesuarlar‘ı seçin.
  • Genel sekmesi altında Bluetooth Aksesuarları‘nı seçin.
  • Klavye ve mouse’unuzda eşleştirme modunu başlatın ve ardından mevcut aksesuarlar listesinden seçin.

Kablosuz bir klavyeniz veya mouse’unuz varsa ve Bluetooth kullanmamayı tercih ediyorsanız, bunlarla birlikte gelen USB dongle’ı takabilir ve çevre birimlerinizi kablolu klavye veya mouse gibi PS5’inize bağlayabilirsiniz.

PS5 ile Klavye ve Mouse Kullanma

Klavyenizi veya mouse’unuzu PS5’inize bağlama seçeneğine sahip olmak kesinlikle bir avantaj.

Konsol sahipleri oyun oynamak için genellikle PS5’leriyle birlikte verilen DualSense kontrol cihazını kullanacak olsa da, fiziksel bir klavyede yazma özgürlüğüne sahip olduğunuzda Netflix ile kafa dağıtmak veya en sevdiğiniz YouTube videoları arasında gezinmek kesinlikle daha eğlenceli olabilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz