Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaWebmasterPSD Dosyası Nasıl Açılır Diyenlere En İyi 7 Yöntem

Son Yazılar

PSD Dosyası Nasıl Açılır Diyenlere En İyi 7 Yöntem

PSD dosyası nedir? PSD dosyası nasıl açılır? Adobe Photoshop olmadan PSD dosyalarının nasıl açılacağı ile birlikte bilmeniz gereken 7 yöntem.

PSD dosyası nedir? PSD dosyası nasıl açılır? Adobe Photoshop olmadan PSD dosyalarının nasıl açılacağı ile birlikte bilmeniz gereken 7 yöntemi yazımın devamında açıklıyorum.

Photoshop, PSD dosya formatı ile kesinlikle doğru olanı yaptı. Düzenlenmekte olan bir görüntünün tam durumunu kaydeder, böylece daha sonra kapatabilir ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

Sorun, her program tarafından PSD dosyalarının açılamaması ve düzenlenememesidir. Belki Photoshop kullanmayı bilmiyorsunuz fakat sadece PSD dosyasının içeriğinde ne var merak ediyorsunuz. İşte bu yazımda PSD dosyası nedir, PSD dosyası nasıl açılır, detaylı şekilde anlatacağım.

Aşağıdaki birçok ücretsiz seçenekten birini kullanabilirsiniz. Ancak, aşağıdaki uygulamaların çoğu aslında PSD’leri düzenleyemez; PSD’leri yalnızca düzleştirilmiş (tek katmanlı) görüntüler olarak görüntüleyebilirler. Zaten ihtiyacınız olan tek şey düzleştirilmiş görüntü izleme ise, bu seçenekler denemeye değer.

1. GIMP

psd dosyası nasıl açılır

GIMP, PSD dosyası nasıl açılır diyenlerin ücretsiz olarak indirip kullanabileceği harika bir programdır. Yalnızca Photoshop’un en iyi ücretsiz alternatifi olmakla kalmaz, aynı zamanda Windows, Mac ve Linux’ta kullanılabilir, böylece bir kez öğrenip tüm sistemlerinizde kullanabilirsiniz.

PSD formatı destekleyen rpogramı kurduğunuz anda PSD dosyası açabilirsiniz. Üçüncü taraf eklentileri veya herhangi bir şeyle uğraşmanıza gerek yok.

 1. Dosya > Aç’a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç’ı tıklayın.

GIMP ile ilgili güzel olan şey, bir PSD dosyasının tek tek katmanlarını gerçekten işleyebilmesidir. Dezavantajı, bazı katmanların GIMP tarafından okunamaması veya GIMP’nin onlarla çalışabilmesi için rasterleştirilmesi gerekmesidir. Daha sonra Photoshop’ta tekrar açmayı düşünüyorsanız, GIMP kullanarak PSD dosyasını kaydetmek dosyayı mahvedebilir.

GIMP, çeşitli faydaları olan açık kaynaklı bir yazılımdır (örneğin, istediğiniz zaman kaynak koduna göz atabilmek gibi).

İndirin: GIMP (Ücretsiz)

2. Paint.NET

PSD dosyası nasıl açılır diyenlerin sıklıklar kullandıkları bir program olan Paint.NET, GIMP ve Adobe Photoshop kadar şişirilmiş veya öğrenmek için göz korkutucu olmadan en iyi Microsoft Paint alternatiflerinden biri.

Ancak daha güçlü hale getirmek istiyorsanız, çeşitli üçüncü taraf eklentileri yükleyerek yapabilirsiniz. Ve bunu yapacaksanız, kesinlikle kullanmanız gereken bir eklenti var: PSD eklentisi.

 1. PSD eklentisini indirin.
 2. ZIP dosyasının içeriğini çıkarın.
 3. PhotoShop.dll dosyasını kopyalayın.
 4. Paint.NET kurulum klasörüne gidin (varsayılan konum C:/Program Files/paint.net’tir).
 5. PhotoShop.dll dosyasını FileTypes alt klasörüne yapıştırın.
 6. Paint.NET’i başlatın.

Eklenti yüklendiğinde, PSD dosyalarını sorunsuz bir şekilde açabilmelisiniz. Paint.NET genellikle PSD katmanlarını gayet iyi işleyebilse de, Paint.NET Photoshop’un tüm özelliklerini desteklemediğinden ara sıra sorunlarla karşılaşacağınızı unutmayın.

İndirin: Paint.NET (Ücretsiz)

3. Photopea Online Editor

psd dosyası nasıl açılır

Photopea’yı daha önce hiç duymadıysanız değil mi? PSD dosyası nasıl açılır diye soranların yardımcı programlarından biridir ve Adobe Photoshop veya GIMPile karşılaştırıldığında web tabanlı olması kullanıcıları şaşırtıyor. Açıkçası o kadar iyi değil – web uygulamaları nadiren masaüstündeki rakiplerine benzer olabiliyor – ama yine de kullanışlı.

Tasarımı diğerleri ile benzerdir, bu nedenle kendinizi çok yabancı hissetmeyeceksiniz. Bir PSD dosyası açmak ister misiniz? Bu kolay.

 1. Dosya > Aç’a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç’ı tıklayın.

Ve harika olan şey, Photopea’nın ücretsiz bir web uygulamasından beklemeyeceğiniz bir özellik düzeyi olan tek tek katmanları okuyabilmesidir. Yine de harika, nerede olursanız olun PSD’lerinizi ücretsiz olarak düzenlemenize izin veriyor.

4. XnView

XnView, resim koleksiyonlarınıza çeşitli şekillerde göz atmanıza ve bunları sıralamanıza ve ayrıca renk paletleri, filtreler, efektler ve döndürmeler gibi temel resim düzenleme araçlarını kullanarak işlemenize olanak tanıyan ücretsiz bir resim düzenleyicidir.

Bu daha az bilinen uygulamayla ilgili harika olan şey, 500’den fazla formatı okuyabilmesi ve 70’in üzerinde formata dışa aktarabilmesidir, bu nedenle sadece görüntüleri görüntülemek için değil, aynı zamanda onları dönüştürmek için de faydalıdır. Peki PSD dosyası nasıl açılır?

 1. Dosya > Aç’a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç’ı tıklayın.

İndirirken, üç kurulum türü arasından seçim yapabilirsiniz: Minimal, Standart ve Genişletilmiş. Minimal, en az disk alanı gerektirir ve PSD’leri açmak için ihtiyacınız olan tek şey budur. Eklentilere veya bunun gibi bir şeye gerek yok.

İndir: XnView (Ücretsiz)

5. IrfanView

psd dosyası nasıl açılır

IrfanView, ana kullanımının bir resim görüntüleyici ve dönüştürücü olduğu için XnView’a benzer. XnView kadar çok formatı desteklemeyebilir, ancak tüm önemli formatları destekler – ve gerçekten önemli olan tek şey bu, değil mi?

IrfanView, düzleştirilmiş PSD’leri kolayca oluşturabilse de, önce farklı bir formata dışa aktarmadığınız sürece bunları düzenleyemez veya kaydedemez. Peki PSD dosyası nasıl açılır?

 1. Dosya > Aç’a gidin.
 2. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 3. Aç’ı tıklayın.

Bu uygulamayı sisteminizde tutmanızı öneririz. Onu birincil resim görüntüleyiciniz olarak kullanın ve bundan asla hayal kırıklığına uğramayacaksınız. En iyi yanı, son derece hafif ve hızlı olmasıdır. Ayrıca, bazı şık eklentilerle IrfanView’ı daha da geliştirebilirsiniz.

İndir: IrfanView (Ücretsiz)

6. Google Drive

Google Drive’ı dosya görüntüleyici olarak kullanmak garip görünebilir, ancak kesinlikle yapabilirsiniz – ve oldukça iyi çalışıyor. Diğer birçok dosya türü gibi, PSD’ler de web üzerinde Google Drive üzerinden görüntülenebilir. Peki PSD dosyası nasıl açılır?

 1. Google Drive sayfasını açın.
 2. Drive’ı tıklayın ve Dosyaları yükle’yi seçin.
 3. PSD dosyasını bulun ve seçin.
 4. Aç’ı tıklayın.
 5. Dosyayı görüntülemek için çift tıklayın.

Bunun için Google Drive’ı ne zaman kullanırsınız? Belki kendi PC’nizde olmadığınızda ve başka bir yazılım yükleyemediğinizde. Google Drive’da paylaşılan dosyaları yönetmek de kolaydır, bu nedenle, PSD dosyalarınızı başka kişilerin görmesi gerekiyorsa bu yararlı olabilir.

7. Convertio

psd dosyası nasıl açılır

Bu son seçenek, PSD dosyalarını görüntülemenin, açmanın veya düzenlemenin bir yolu değildir. PSD dosyalarını PNG ve JPG gibi diğer biçimlere dönüştürmenin bir yolu. İlk etapta PSD’leri açmak istemenizin tüm nedeni buysa, orta adımları da atlayabilirsiniz. Peki PSD dosyası nasıl açılır?

 1. Dosyaları Seç’i tıklayın.
 2. PSD dosyanızı seçin.
 3. Yeni bir dosya formatı seçin.
 4. Dönüştür’ü tıklayın.
 5. Dönüştürme işlemi tamamlandıktan sonra İndir’i tıklayın.

Basit ve anlaşılır. Daha fazlası değil.

Neden Adobe Photoshop Kullanmıyorsunuz?

Bu çözümler kesinlikle işe yarıyor, bu yüzden onlardan memnunsanız, devam edin ve onları kullanmaya devam edin. Ancak gelecekte ciddi bir PSD düzenlemesi yapmayı düşünüyorsanız, bunun yerine gerçekten bir Adobe Photoshop CC abonelik planı almayı düşünmelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!