3.3 C
İstanbul
Salı, Mayıs 30, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKim KimdirKuran-ı Kerim Yakan Provokatör Rasmus Paludan Kimdir? Avrupa'da Kuran yakmak serbest mi?

Son Yazılar

Kuran-ı Kerim Yakan Provokatör Rasmus Paludan Kimdir? Avrupa’da Kuran yakmak serbest mi?

21 Ocak 2023 günü İsveç'in Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-Kerim yakan Rasmus Paludan kimdir? Avrupa'da Kuran yakmak serbest mi?

Kuran-ı Kerim yakmanın provokasyon değil ifade özgürlüğü olduğunu söyleyen Rasmus Paludan, 21 Ocak 2023 günü İsveç’in Türkiye Büyükelçiliği önünde söylediğini yaptı. Amacının yalnızca Türkleri kışkırtmak olduğu tahmin edilen Rasmus Paludan kimdir merak konusu oldu.

Bununla birlikte konuya aşırı sinirlenen insanlar ‘Avrupa’da Kuran yakmak serbest mi?‘ araştırmaya başladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması sonrasında Finlandiya ile birlikte NATO’ya girmek için başvuruda bulunan İsveç ile Türkiye arasındaki gerilim bitmek bilmiyor…

Türkiye’nin İsveç’i terörle yeteri kadar işbirliği yapmadığı gerekçesiyle NATO üyeliğine sıcak bakmadığını açıklaması sonrasında iki ülke arasında görüşmeler devam ediyor. Fakat geçen haftalarda İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Ankara karşıtı bir eylem tansiyonu yükseltmişti.

isveç te kuran yakılması

Stockholm’de bir grup terör örgütü yandaşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzeyen bir maket ile eylem düzenlemişti. Bu olayla ilgili olarak İsveçli yetkililerin harekete geçmemesi Ankara’nın tepkisini çekmişti.

İsveç’te Yine Kuran Yaktı

Bu olay sonrasında ilişkiler henüz sakinleşmemişken yeni bir provokasyon da yavşak siyasetçi Rasmus Paludan’dan geldi. Daha önce Kuran-ı Kerim yakarak tepki çeken ve böyle tanınan İslam karşıtı siyasetçi YAVŞAK Paludan 21 Ocak 2023’te yeniden Kuran yaktı. (rövhål Paludan)

Kuran-ı Kerim Yakan Rasmus Paludan Kimdir

Aşırı sağcı Stram Kurs partisinin lideri olan Paludan, 21 Ocak 2023’te Türkiye’nin İsveç büyükelçiliği önünde Kuran yaktı. Rasmus Paludan, provokasyon öncesinde bunun “ifade özgürlüğü” olduğunu dile getirdi.

Erdoğan Maketiyle Yapılan Provokasyon Tepki Çekmişti

Yaşanan olaya İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström tepki göstermiş ve bu olayın İsveç’in NATO üyelik sürecini sabote etmek için yapıldığını dile getirmişti.

Ankara da olaya büyük tepki gösterirken sorumluların yargılanmasını istemişti. İsveç’in Türkiye büyükelçisine nota verilirken İsveç Meclis Sözcüsü Andreas Norlen’in Türkiye ziyareti ise ertelenmişti.

İsveç medyasına konuşan bölge savcısı Lucas Eriksson, “Ben bu davayı hakaret davası olarak almıştım fakat bunda yeteri kadar hakaret olduğunu düşünmüyorum. Dolayısıyla ön soruşturmaya başlamama kararı aldım” dedi. Eriksson, “Bir inceleme talep edilebilir ve daha sonra başka bir savcı bu davayı inceleyebilir” demişti.

Avrupa’da Kuran Yakmak Serbest mi?

İsveçli aşırı sağcı Rasmus Paludan, polis korumasında Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önüne gelerek, Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içeren bir karikatür açtı ve elindeki Kur’an-ı Kerim’i yaktı.

Avrupa’da Kuran yakmak serbest mi? Türkiye’de polis semavi dinlerden birine ait bir kutsal kitabın yakılmasına izin verir miydi?

İsveç’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yakma tahriğine kalkışan Rasmus Paludan’ı yine polisler koruyordu. Görüntülerde arkadan Türkçe “o. çocuğu” diye bağıran bir kadının sesi duyulması dikkatlerden kaçmadı.

İsveç’in tam da NATO üyeliği için Türkiye’nin onayına hayati ölçüde ihtiyaç duyduğu bir dönemde yapılan bu tahrik edici eylemi İsveç makamları “ifade özgürlüğünün gereği” olarak açıkladılar. Bunun akabinde Türkiye de egemenliğin bir gereği olarak, İsveç Savunma Bakanı’nın yapacağı ziyareti hemen iptal etti.

İsveç’in “ayağına sıkmasına” neden olan bu olay gerçekten de demokrasinin gereği miydi? Yoksa arkada işleyen çok daha büyük bir tezgâh mı vardı?

Kuran Yakmak İfade Özgürlüğü Değil!

İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi (İHAS) 9. maddede din ve vicdan hürriyetini bir hak olarak tanımlamıştır. Buna göre devletler kişilerin din ve vicdan hürriyetlerine saygı göstermek ve ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için gerekli imkânları sağlamakla mükelleftir.

Aynı maddeye göre din ve vicdan hürriyeti ancak kamu düzeninin gerektirdiği hallerde veya başkalarının din ve vicdan hürriyetini rahatsız ettiği durumlarda kısıtlanabilir.

Din ve vicdan hürriyetini tarif ederken “kollektiflik” unsuruna vurgu yapılır.

İHAS’ın 10. maddesi ise “ifade özgürlüğü” konusunu düzenler. Burada ise “kişiselliğe” vurgu yapılmaktadır.

İHAS bu iki hakkın arasında zımni bir hiyerarşi ön görmüştür. Sözleşmenin ruhuna göre, kişisel fikir özgürlüğü kapsamında, kollektif yapıya sahip olan bir dinin kutsalına dair tahrik edici söz ve eylemlerde bulunulamaz. Hele ki bu durum kamu düzenini tehdit ediyorsa, İHAS’a göre bunun o devlet tarafından derhal engellenmesi gerekir.

Peki, o halde İHAS bu kadar açık ve netken İsveç Hükümeti semavi bir dine karşı yapılan bu tür eylemlere neden izin veriyor?

Rasmus Paludan Neden Kuran Yakıyor?

İsveçli yavşak siyasetçi Rasmus Paludan’ın (rövhål Paludan) gerçekleştirdiği iğrenç olay, Müslümanları ve özellikle de Türkleri tahrik etmek için yapılmıştır. Bunun en büyük göstergesi, olayın Türkiye Büyükelçiliği önünde yapılmasıdır. Elbette bu durumda İsveç, NATO’ya giremeyecek, fakat ‘ifade özgürlüğü’ adı altında yapılan iğrenç provokasyon, Türkiye tarafından asla unutulmayacak.

Provokatör Rasmus Paludan Kimdir?

Rasmus Paludan 2 Ocak 1982 doğumlu Danimarkalı-İsveçli bir politikacı ve avukattır. 2017’de kurduğu Danimarka’daki aşırı sağcı siyasi parti Stram Kurs’un (“Düz Rota” veya “Sert Çizgi”) lideridir. Parti üyelerinin bazıları şiddet ve araba yakma olaylarına karışmış, bunları eylem olarak adlandırmışlardır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kim Kimdir kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!