Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSoru - CevapReplika Ne Demek? Replikasyon Nedir?

Son Yazılar

Replika Ne Demek? Replikasyon Nedir?

İnternette replika ürünler satılıyor, bazen de dolandırıcılık için replikasyon eşyalar satılıyor. Örneğin saat, telefon, çanta, ayakkabı gibi ürünlerde bu metot uygulanıyor. Peki replika ne demek, replikasyon nedir, işte detayları yazımızda.

Replika kelimesi İngilizce dilinden tüm dünyaya yayılmış ve benzeri eş ses ile kullanılmaktadır. Sözcük ise “kopya, birebir aynı” anlamlarını ifade ediyor. Çeşitli taklit ürünlerin belirtilmesi için kullanılan bazen de çok değerli eserlerin güvenli şekilde korunması için replika edildiği bilinmektedir. Peki replikasyon nedir, replika ne demek, hadi detaylı yazımıza geçelim.

REPLİKA NEDİR?

Replika ne demek, replikasyon nedir konusu hep araştırılan kelimelerden biridir. Esasen çok kıymetli sanat eserlerinin sergilenmesinden önce kopyasının yapılması ve aslında ziyaretçilere benzerinin sunulması işlemidir. Dünyanın pek çok yerinde replika konusunda ustalaşmış sanatçılar bulunmaktadır. Replika eserlerin, görücülerle paylaşılmasının tek sebebi, eserin aslının zarar görmemesi, çalınmaması veya yıpranmamasıdır. Ülkelerde ne kadar sanat eseri varsa replika ustaları da o kadar fazladır. Örneğin bu kopya sanatçılarının en hünerlileri Fransa ve İtalya’da bulunmaktadır.

REPLİKA NE DEMEK?

Peki günümüzde replika ne demek? Satınalmayı düşündüğünüz ürünün çok pahalı olmasından dolayı, o ürünün taklidini satınalmak isteyebilirsiniz. Karşımıza ise replika saat, telefon, ayakkabı, çanta olarak karşımıza çıkıyor. Şunu da belirtmeden geçmemek lazım, marka patenti ve isim hakkı tescil edilmiş bir ürünün kopyasını yapmak, bundan maddi kazanç elde etmek suçtur.

REPLİKA TDK ANLAMI NEDİR?

Replika kelimesinin TDK anlamı nedir bir bakalım. Belirttiğim gibi bir şeyin kopyası ya da birebir benzeri anlamlarını taşıyan replika kelimesinin TDK anlamı ise “birebir aynısı, kopya” şeklinde ele almıştır.

REPLİKASYON NEDİR?

replikasyon nedir

Replika ne demek anlaşıldı sanırım. Peki replikasyon nedir?

Replika, sıfat anlamında kullanılmaktadır. Replikasyon ise sürecin yani fiilin adı olarak ifade edilmektedir.

Genetik Terimi Olarak Replikasyon: DNA’nın kendini eşlemesi.

Fen Bilimleri Terimi Olarak Replikasyon: DNA’nın kendini eşlemesi.

Biyoloji Terimi Olarak Replikasyon: DNA nın çözülerek ortamdaki serbest bazları kullanıp kendinin bir kopyasını çıkarması işlemi yani DNA’nın kendini eşlemesi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!