Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaSağlıkRinoplasti Nedir? Ne Demek? Burun Estetiği Ameliyatı Aşamaları ve Fiyatları!

Son Yazılar

Rinoplasti Nedir? Ne Demek? Burun Estetiği Ameliyatı Aşamaları ve Fiyatları!

Burun estetiği yani rinoplasti son zamanlarda cerrahi tekniklerin gelişmesi ile bir çok insan tarafından tercih ediliyor. Çünkü ameliyat sonrası iyileşme süreci bir hayli kısaldı. Burnunun şeklinden şikayet eden ya da nefes almakta zorlananlar için burun estetiği açık – kapalı rinoplasti nedir, ne demek, ameliyatsız burun estetiği öncesi, sonrası iyileşme süreci, ödem, olanlar ve yorumları, burun estetiği sonrası ay ay değişim, özel ve devlet hastanesinde burun estetiği fiyatları, kadın ve erkek burun estetiği ve son olarak en iyi burun estetiği doktorları ile işte sizler için muhteşem bir yazı hazırladık.

RİNOPLASTİ NEDİR?

rinoplasti nedir

Rinoplasti nedir (burun estetiği): Burun şeklinin düzeltilmesi, kalıcı olarak değiştirilmesi, estetik olarak daha güzel ve çekici bir hale getirilmesidir.

Nefes almakta zorlananlar, uyku düzeni bozulanlar ve burun şeklinden memnun olmayan herkes rinoplasti nedir, ne demek araştırıyorlar. Burun kemik eğriliği çok dikkat çekmesi bir yana, nefes alış verişimizi çok etkiler ve burun tıkanması sorununu yaratır. Ayrıca akşamları uyku düzenimizi bozar, yeterli oksijen alamadığımız için yorgunluk hissini de artırır. Rinoplasti ameliyatlarında deviasyon ve burun eti şişmesi sorunları da çözüme kavuşturulabilir. Peki burun estetiği açık – kapalı rinoplasti nedir, ne demek, ameliyatsız burun estetiği öncesi, sonrası iyileşme süreci, ödem, olanlar ve yorumları, burun estetiği sonrası ay ay değişim, özel ve devlet hastanesinde burun estetiği fiyatları, kadın ve erkek burun estetiği ve son olarak en iyi burun estetiği doktorları konularına girelim.

İnsanlarla yüz yüze iletişim kurduğumuzda, karşımızdaki insanın gözlerine ve konuşma esnasında bazen ağzına bakarız. İşte bu iki bölgenin arasında kalan en dikkat çekici yer ise burun olmaktadır. Bu sebeple burunun işlevi kadar şekli de önem kazanmaktadır. Bazı insanların doğuştan bazılarının ise başına gelen aksilikler sonucunda hem burun işlevinde hem de şeklinde sorunlar bulunur. İşlev sağlığı etkiler, şekil ise psikolojiyi. Rinoplasti “burun estetiği” ameliyatı ile bu iki sorundan tamamen kurtulabilirsiniz.

Rinoplasti nedir sorusundan sonra ameliyatını hangi doktorlar yapar sorusu da önemlidir. Ülkemizde çok yetenekli doktorlarımız var. Teknolojinin gelişmesi ile burun estetiği ameliyatları çok hızlı ve daha kolay yapılabilmektedir. Yalnız unutulmaması gereken noktalardan birisi estetik operasyonların aslında bir “sanat” olmasıdır. Burun estetiği ameliyatları Kulak Burun Boğaz (KBB) ve Plastik Cerrahlar tarafından yapılabilir. Eğer ameliyatı plastik cerrah yapacaksa KBB doktorundan destek alması her zaman önerilir. Rinoplasti ameliyatında doktorun yeteneklerinin ötesinde tecrübe, sabır, estetik ve sanatsal bir bakış açısı gerekir. Elbette doktorların burun estetiği konusunda fazlaca tecrübesinin olması çok önemlidir.

RİNOPLASTİ SÜRECİ ve AŞAMALARI

 1. Ameliyat olmaya karar verme
 2. Ameliyatla ilgili araştırmalar
 3. Doktor araştırmaları
 4. Doktor görüşmeleri
 5. Doktora karar verme
 6. Burun şekli ve işlevi görüşmeleri
 7. Ameliyat hazırlığı
 8. Ameliyat
 9. Ameliyat sonrası

RİNOPLASTİ AMELİYATINI KİMLER OLABİLİR?

Rinoplasti nedir konusunu öğrendik. Peki kimler burun estetiği ameliyatı olabilir?

 • Beklentilerinde gerçekçi
 • Ne istediğini bilen
 • Psikolojik açıdan normal
 • Rinoplasti sürecini anlamış
 • Motivasyonu yüksek
 • Ciddi sağlık sorunları olmayan
 • Kemik ve kıkırdak oluşumu bakımından gerekli yaşı doldurmuş

Herkes rinoplasti ameliyatı olabilirler.

RİNOPLASTİ YAŞ SINIRI

rinoplasti nedir

Rinoplasti ameliyatı yaş sınırı nedir sorusu da merak ediliyor. Burada temel alınan konu kemik ve kıkırdak gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Rinoplasti ameliyatı için alt yaş sınırı kadınlarda 16-17, erkeklerde 17-18 yaştır.

Ancak unutulmaması gereken konulardan biri de kıkırdak ve kemik gelişiminin az da olsa 22 yaşına kadar devam etmesidir. Bu nedenle çok belirgin bir şekil bozukluğu olmadıkça 22 yaşından sonra ameliyat düşünülmesi tavsiye ediliyor.

Rinoplasti ameliyatı için üst yaş sınırı yoktur. Eğer kişinin sağlık sorunları yoksa ve kişinin anestezi alması sakıncalı değilse rinoplasti için üst yaş sınırı yoktur. 70 yaşında da ameliyat olunabilir. Ancak çok ileri yaştaki kişilerin beklentilerini tekrar gözden geçirmesi gerekir.

RİNOPLASTİ ve SAĞLIK KONTROLÜ

Rinoplasti adaylarının çoğunlukta önemli sağlık problemleri yoktur. Fakat kronik hastalıklar titizlikle değerlendirilmelidir:

 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • Kanama pıhtılaşma bozuklukları
 • Akciğer hastalıkları vb.

Bunlar ve benzeri sağlık sorunları olanlar doktorlarıyla görüşerek rinoplasti ameliyatı olmayı düşünmelidirler.

RİNOPLASTİ SONRASI BEKLENTİLER

Burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen bir kişinin beklentileri net ve gerçekçi olmalıdır. Burnunuzdaki eğriliği düzeltmek istemeniz gayet normal bir düşüncedir. Fakat bu operasyon sonrasında iş hayatınızın, sosyal ilişkilerinizin, sevgilinizle ya da eşinizle olan birlikteliğinizin düzeleceğine inanıyorsanız rinoplasti yaptırmamanızı tavsiye ederim. Bu ameliyatı sadece ve sadece kendiniz için yaptırmalısınız.

BURUN ESTETİĞİ AŞAMALARI

RİNOPLASTİ AMELİYATI ÖNCESİ GÖRÜŞME

Rinoplasti nedir konumuza devam ederken ameliyat öncesinde doktorunuzla gerçekleştireceğiniz görüşme ile ilgili bilgiler vereyim. Karar verdiğiniz doktorla görüşme burun estetiği ameliyatının en önemli aşamasıdır. Burada doktorunuza beklentilerinizi net olarak ifade etmeniz gerekir. Yani burnunuzda istediğiniz değişiklikleri açıkça ifade etmeniz ve doktorunuzun da bunu iyi anlayıp mutabık kalmanızda fayda olacaktır.

Burnunuzda istediğiniz değişikliklerin yüzünüzle orantılı olması gereklidir. Yani siz bir şey talep ederken doktorunuzun da önerilerini dikkate alın. Çünkü doktor siz ne isterseniz onu yapacak ve sonucunda ortaya kötü bir sonuç çıkacaktır. Burun estetiğinde altın orana dikkat edilir. Yani alın, gözler, dudak üstü, dudak ve çene yapısı rinoplasti ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken noktalardır. Siz isteklerinizi doktorunuzla paylaşırken, doktorunuzun da size söyleyeceklerini dikkatle dinlemelisiniz. Rinoplasti ameliyatı sonrasında yüz yapınıza uygun olmayan bir sonuçla karşılaşmamak için burun estetiği ameliyatı öncesi doktorunuzla mutlaka görüşme yapmalısınız.

BURUN ESTETİĞİ ÖNCESİ MUAYENE

Burun estetiği ameliyatı öncesinde doktorunuz burnun kıkırdak- kemik yapıları ve cilt özelliklerini kontrol etmek zorundadır. Siz ve doktorunuz ayna karşısında yapılmasını istediğiniz konuları konuşursunuz. Elbette sizin unuttuğunuz ya da bilmediğiniz detaylar konusunda doktorunuz hatırlatmalarını yapacaktır.

Doktorunuz fonksiyonel muayene yaparak burun septumu, valf bölgesi, burun etleri, burun içi boşlukları genel çerçevede değerlendirir. Burun içi muayenesinde mutlaka endoskopik muayene yapılmalıdır, aksi halde burnun gerisindeki problemler gözden kaçar. Rinoplasti adaylarının çoğunda aslında fonksiyonel (nefes alma) problemleri de vardır. Yazımızın başında rinoplasti nedir konusunu açıklarken paylaşmıştık.

Güzel görünmeye odaklı hastalarda nefes alma sorunu genellikle göz ardı edilir veya hasta mevcut durumunu normal zannettiği için aslında normal olan ile karşılaştırma şansı olmadığından farkında olmaz. Rinoplasti sonrası estetik görünümden memnun olan hastalar bir süre sonra fonksiyonel problemleri daha çok önemsemeye başlarlar. Bu nedenlerle estetik ve fonksiyonel değerlendirme bir bütündür ve burun içinde de problemler varsa mutlaka ameliyat esnasında düzeltilmelidir.

Dahası burundan nefes almada herhangi bir sorunu olmayan ve septumu düzgün olan rinoplasti hastalarında ortalama %20 sinde ameliyat sonrasında nefes alma problemleri görülmektedir. Bunun en önemli nedeni burun valfinin korunmaması ve burun etlerinin şişmesidir. Bunların hesaba katılması ve gerekirse ameliyatta burun valfinin desteklenmesi, burun etlerinin de küçültülmesi gerekir.

RİNOPLASTİ ÖNCESİ FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Muayenenin tamamlanmasının ardından fotoğraf çekimine geçilir. Fotoğraf çekme ve düzenleme işlemini her doktor yapmayabilir. Fakat teknolojiyi takip eden KBB doktorları genellikle bu aşamayı uygulamaktadırlar. Ön, sağ ve sol yan, sağ ve sol oblik, alttan ve üstten fotoğraflar çekilir. Fotoğraflar üzerinde, hasta ile beraber, problemler ve düzeltilmesi istenen noktalar değerlendirilir. Daha sonra özel bir program ile ameliyatta nasıl bir burun yapılacağı tasarlanır. Burnun büyüklüğü, burun ucunun kalkıklığı-şekli, burun sırtının kavsi, burun delikleri vb. programla çizilir. Genellikle 2-3 çizim yeterli olur.

Daha sonra bu tasarımlar yan yana konularak hangi çizimin daha güzel göründüğü, hangi çizimdeki burnun yüzün bütünüyle daha dengeli ve uyumlu olduğuna beraber karar verilir. Bu çizimler hastanın yeni burnuna alışmasına da yardımcı olacaktır (burundaki değişikliğe önce göz sonra zihin alışır, alışma süreci ameliyat sonrası erken dönemi de kapsar). Yapılan çizimler ameliyat sonucunu garanti etmez, ameliyatta neyin hedeflendiği belirlenmiş olur. Fakat %90 oranında, belirlenen çizim veya ona çok yakın bir sonuç elde edilir.

Burun estetiği ameliyatına yavaş yavaş yaklaşıyorsunuz. Artık rinoplasti nedir ve aşamaları nelerdir, bilmenizden dolayı içiniz biraz daha rahattır umarım.

BURUN ESTETİĞİ ÖNCESİ HAZIRLIK

Ameliyat öncesinde rutin kan tetkikleri yapılarak ameliyat için riskli bir durum olup olmadığı araştırılır. Tetkik sonuçları ile beraber anestezi doktor muayenesi yapılarak, anestezi için risk olup olmadığı belirlenir. Bu esnada tanı konmuş herhangi bir hastalık, geçirilmiş ameliyat, sürekli kullandığınız bir ilaç, alerjinizin (ilaç, gıda vb.) olup olmadığını mutlaka belirtmeniz gerekir.

Ameliyattan en geç 1 hafta öncesi ve ameliyattan 1 hafta sonrası için; kan sulandırıcı ilaçlar, vitaminler ve bitkisel takviyelerin bırakılması, sigara içenlerin sigarayı bırakması önerilir.

Ameliyattan önce en az 8 saat aç ve susuz olmak gerekir. Ameliyat sabah olacaksa, önceki gece 12 den sonra bir şey yiyip içilmemesi (su dahil ) gerekir. Eğer ameliyat öğleden sonra olacaksa, sabah erken saatte hafif bir kahvaltı yapılabilir.

Ameliyat öncesi ılık bir duş alıp yatmak ve ertesi gün için her şeyin çok güzel geçeceğine dair pozitif olmaya çalışmak rahatlatıcı olacaktır.

Ameliyat sonrasında kolay giyilebilir, önden düğmeli giysiler gerekir. Ameliyat olacak bayan hastaların makyajsız ve ojesiz halde hastaneye gitmeleri gerekir.

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) AMELİYATI

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti (burun estetiği) genel veya lokal anestezi ile yapılabilir. Genel anestezi alınmasına engel bir durum yoksa genel anestezi tercih edilir. Genel anestezide hasta hiçbir şey duymaz, hem hasta hem de doktor için daha konforludur. Genel anestezide dolaşım ve solunum tamamen kontrol altında olduğu için gerektiğinde her türlü müdahale yapılabilir ve güvenlidir. Genel anestezi alamayan ve 1,5-2 saati geçmeyeceği düşünülen ameliyatlar sedasyonla beraber lokal anestezi ile yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır ki lokal anestezi sadece ağrı duymayı önler, dokunma hissi çoğunlukla devam eder. Bu durum hasta için konforlu olmayabilir.

KAPALI -AÇIK RİNOPLASTİ

Rinoplasti kapalı teknik veya açık teknik yapılır. Kapalı yaklaşımda tüm kesiler burun içerisinden yapılır ve dışarıdan herhangi bir kesi izi gözükmez. İyileşme burun ucu bölgesinde daha hızlı olur. Açık yaklaşımda ise burun deliklerinin arasındaki cilde (kolumella) ters V veya W şeklinde kesi yapılarak cilt kaldırılır. Ameliyat bitince cilt aynı yere tekrar dikilir. Açık yaklaşımda iyileşme sonrası belirgin bir kesi izi olmaz. Ancak çok yakından ve dikkatli bakınca görülebilir.

Kapalı yada açık yaklaşımlardan biri diğerinden daha iyidir diye bir kural yoktur. Kapalı ya da açık teknik ameliyat; burundaki problemlerin zorluğuna, planlanan işlemlerin kapsamına, cerrahın alışkanlıklarına göre belirlenir.

Ameliyat esnasında burun kemiklerini şekillendirirken farklı aletler kullanılabilir. Osteotom(keski), motorlu testere, piezo, mikrotestere gibi aletler kullanılabilir. Bu enstrümanlar medya dilinde anlatılanın aksine, birer ameliyat tekniği değildir. Ultrasonik rinoplasti, piezorinoplasti vb. gibi isimlendirmeler sadece kemiği kesmek için kullandığımız aletlerden adını almıştır.

Mesela kullandığımız piezo aleti düzgün ve kontrollü kesiler için avantaj sağlayabilirken, kapalı teknikte kullanılamaması ise aletin dezavantajdır. Aynı kesiler daha ince kalınlıkta mikrotestere ile de hem açık hem de kapalı teknikte yapılabilmektedir. Cerrahların ve cerrahinin konusu olması gereken bu ayrıntıların birer ameliyat tekniği gibi anlaşılması, doğru ve faydalı bir düzlem değildir.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

Ameliyattan sonra 1 gece hastanede kalmanız önerilir. Hastanede kalmanız hem takip açısından hem de kendinizi güvende hissetmeniz açısından tercih edilir. Ancak sabah ameliyat olan hastalar ameliyattan 3-4 saat sonra herhangi bir sorun yoksa taburcu edilebilir.

Ameliyat sonrasında şişlik ve morluk ihtimalini en aza indirmek için 45 derece dik yatmak ve saatte bir 10-15 dakika buz tatbiki önerilir. Bu uygulama ilk 3 gün boyunca devam etmelidir. 3. Günden sonra daha alçak yatabilirsiniz, buz koymaya da gerek yoktur. Önerilenden daha fazla buz tatbiki yapmak dokuların beslenmesini azaltır ve cilt ödemini artırır.

Ameliyat sonrasında hafif-orta derece ağrı olabilir. Hastalar ağrı seviyesini çoğunlukla 10 üzerinden 1-4 arası değerlendirir. Bu ağrılar normal ağrı kesicilerle (örneğin parasetamol) kolaylıkla giderilebilir.

Ameliyattan 3-4 gün sonra silikon splintler (eskiden tampon) çıkarılır. Splintleri çıkarma işlemi 5-10 saniye sürer, bu esnada hafif bir ağrı olabilir. Silikon splintler çıktıktan sonra birkaç hafta süreyle burun içinde kabuklanma ve ödem olur. Yara iyileşme süreci olan bu dönemde burunda zaman zaman tıkanıklık, zaman zaman açılma olacaktır. Rinoplasti ile beraber deviasyon ameliyatı ve burun eti küçültme yapılanlarda kabuklanma daha uzun sürer. Bu dönemde kabukları yumuşatmak ve ödemi azaltmak için tuzlu su (serum fizyolojik, deniz suyu, okyanus suyu) kullanılır.

Ameliyattan 7-8 gün sonra burun dışındaki plastik atel/splint (eskiden alçı) çıkarılır. Bu işlem ağrısızdır. Atel/ dış splint çıkarıldıktan sonra gerekli kontroller yapılıp bant yapıştırılır. Bantlar 1 hafta sonra çıkarılır. Bantların ıslanmasında bir sakınca yoktur, bantlar ıslanacak şekilde duş alınabilir. Bantlar görsel açıdan rahatsız etmezse ameliyattan 8-10 gün sonra işe veya okula gidilebilir.

Alçı veya bantlar çıktıktan sonra burnunuz hala şiş görünecektir. Bu sizi endişelendirmesin. İlk 1-3 ay içinde hızlı bir iyileşme olacaktır. Şişlikler bazen simetrik olmayabilir, inerken de aynı hızda inmeyebilir. Bu durumda hastalar, henüz iyileşme dönemindeyken burun şeklinde asimetri varmış algısına kapılabilir. Şişlikler geçtikçe, burun, ameliyatın bitimindeki görüntüsüne dönecektir.

Ameliyattan 1 gün sonra ılık duş alınabilir. Burundaki plastik ateli ıslatmadan saçlar yıkanabilir. Yeme içme ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Ameliyat öncesi beslenmenize dönebilirsiniz (ilk gün kabızlığı önleyici, yumuşak, kolay sindirilebilir gıdalar önerilir). Ameliyattan 1 gün sonra yumuşak uçlu bir fırçayla diş fırçalama yapılabilir. Burun içindeki splintlerin çıkarıldığı 3.-4. günden sonra araç kullanılabilir, seyahat edilebilir.

Ameliyattan sonra, enfeksiyondan korunmak için 1 ay denize-havuza girmemeniz önerilir. 2 ay gözlük kullanılmaz (güneş gözlüğü dahil), 2 ay güneşten korunmak gerekir. Bunun için şapka takmak veya doğrudan güneşe çıkılacağı zaman yüksek faktörlü güneş koruyucu (50+ faktör) kullanmak gerekir. Aksi halde burun ve çevresindeki ciltte kalıcı renk değişikliği, lekelenmeler oluşabilir. Ameliyattan sonra burnu 2 ay süreyle travmalardan korumak gerekir. Ameliyattan 1 ay sonra hafif sporlar yapılabilir. Buruna darbe gelme ihtimali yüksek olan sporlar (basketbol, futbol vb) 3. Aydan sonra yapılabilir. Burun kemikleri tam iyileşmeden gelebilecek bir darbe burun yapısında bozulmaya neden olabilir.

Ameliyattan sonra normalde buruna masaj gerekmez. Masaj gerektiğinde doktorunuz nasıl ve ne sıklıkta yapılacağını gösterecektir.

RİNOPLASTİ SONRASI KONTROLLER

Pansumanlar (splint, atel, bant) bittikten sonra 1., 3., 6. ay ve 1 yıl sonra kontrol gerekir. Her şeyin yolunda olup olmadığı, masaj veya dışardan basit müdahale gerekip gerekmediği kontroller ve takiplerle anlaşılır. Başka şehirde veya ülkede olan hastaların da fotoğraf göndererek takiplerini yaptırması önerilir.

OLASI KOMPLİKASYONLAR

Her ameliyatta olduğu gibi rinoplasti ameliyatınında komplikasyonları vardır. Bu konuda yapılan araştırmalar ve incelenen makalelerin sonuçlarında %5-15 oranında komplikasyon ve hasta memnuniyetsizliği bildirilmiştir. Bu oranlar cerrahın deneyimine, ilk ameliyattaki burnun zorluğuna veya cerrahın zor burunları da ameliyat edip etmemesine bağlı olarak değişebilir.

Umarım rinoplasti nedir konulu yazım yeterli olmuştur. Sağlıklı günler dilerim.


BURUN ESTETİĞİ İLE İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

rinoplasti nedir
Rinoplasti nedir? Sık sorulan sorular
Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Burun estetiği (Rinoplasti) burundaki kemer görünümü, burun düşüklüğü, burun – alın arasındaki ya da burun – dudak arasındaki açının düzeltilmesi, burun genişliği, burun kırılmaları gibi deformasyonlar, burun büyütülmesi, burun küçültülmesi veya burundaki asimetrik sorunlar için uygulanır. Burun estetiği (Rinoplasti) sadece estetik görünüm için değil aynı zamanda solunum yollarında olan burun eti, sinüzit veya deviasyon gibi sorunlar için de uygulanabilmektedir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Burun ameliyatı estetik kaygısı olanlar, estetikle birlikte fonksiyonel bozuklukları olanlar ve fonksiyonel sorunları olanlar hastalara yapılabilir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var mıdır?

Burun estetiği ameliyatı çok sık yapılmakla birlikte, gelişimini tamamlamamış ergen bireylerde tercih edilmemektedir. Burun fonksiyonlarındaki bozukluklar için küçük yaşlarda ameliyat yapılsa dahi, estetik amaçla yapılan ameliyatlar için 18 yaşın beklenilmesi tercih edilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Burun estetiği ameliyatı birçok farklı şekilde yapılabilir. Hastanın ihtiyacı olan müdahaleye göre hekimler kapalı burun ameliyatı, açık burun ameliyatı, endoskopik, dinamik, 3 boyutlu ve tamponsuz burun operasyonlarından birini tercih edebilir. Hekimler arasında en çok tercih edilen açık ve kapalı rinoplasti uygulanmaktadır. Kapalı rinoplasti özellikle burun ucuna yapılacak müdahaleleri içeriyorsa daha çok tercih edilmektedir. Açık rinoplasti ise kıkırdaklara ve asimetrik bozukluklara sıklıkla uygulanmaktadır ve genellikle hafif bir iz kalmasına neden olmaktadır.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği operasyonu genellikle dolgu işlemi ile yapılmaktadır. Eğer burun yapısı da uygunsa, burunda meydana gelen deformasyon veya asimetri bozukluklarında tercih edilmektedir.

Burun Estetiği için Doktor Nasıl Seçilmelidir?

Burun estetiği yaptırmadan önce konuyla ilgili doktor iyice araştırılmalıdır. Hekimden ön görüşme için randevu alınarak kullanacağı teknik, üç boyutlu modelleme ve daha önce yaptığı operasyonlardan referans istenilebilir.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burun ucu estetiği geniş, asimetrik, burun ucunun düşük olduğu ya da çok kalkık olduğu durumlarda tercih edilir. Burun ucu estetiğinden herhangi bir ek neden yoksa burun kemiğine müdahale edilmez.

Burun Estetiği Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun estetiği son dönemlerde oldukça fazla tercih edilen estetik operasyonların da başında gelmektedir. Burun estetikleri artık aynı günde taburcu edilebilen kolay operasyonlar olsa da operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Burun operasyonu sonrasında 6 ila 7 saat sonrasında hastalar taburcu edilmektedir. Burun estetiği olan hastaların beslenmesine son derece dikkat etmesi, sigara içmemesi, burnunu darbelere karşı koruması gibi önlemler alınması gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Burun operasyonu geçiren hastaların iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Burun operasyonu sonrası bir hafta ila 2 ay içerisinde değişiklik gösterebilmektedir. Estetik yapılan burnun tam oturması ise 6 ay ila 1 yıl arasında değişmektedir.

EN İYİ BURUN ESTETİĞİ DOKTORU

Rinoplasti nedir, öncesi sonrası gibi bilgileri öğrendiniz. Peki en iyi burun estetiği doktoru kimdir derseniz size bir tavsiyede bulunabilirim. Burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti konusunda İstanbul’da adını sıklıkla duyduğumuz doktorlardan biri Ahmet İslam‘dır. Doç. Dr. Ahmet İslam’ın web sitesi ve instagram adresini inceleyerek çalışmaları hakkında bilgi sahibi olabilir, görüşeceğiniz doktorlar listesine alabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!