in

KızgınKızgın

11 Kişiye Cinsel İstismardan Suçlu Bulunan R&B Şarkıcısı Robert Kelly Kimdir, Ne Kadar Ceza Aldı?

Ülkemizde tanınmayan R&B şarkıcısı Robert Kelly kimdir, neden suçlu bulundu, ne kadar hapis cezası aldı, işte merak edilen cevaplar.

robert kelly kimdir

25 yıldan fazla bir süredir düzinelerce genç kurbanın cinsel istismar suçlamasıyla karşı karşıya kalan R&B şarkıcısı R. Kelly, Pazartesi günü federal suçlardan suçlu bulundu. Ülkemizde çok fazla bilinmeyen R&B şarkıcısı merak konusu oldu! Peki Robert Kelly kimdir, neden suçlu bulundu, ne kadar hapis cezası aldı, işte merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Kelly, bir aydan fazla bir süredir Brooklyn federal mahkemesinde şantaj ve seks ticareti suçlamasıyla federal bir yasa olan Mann Yasasını ihlal etmekten yargılanıyordu. Federal savcılar Kelly’yi, reşit olmayan kızları, genç kadınları ve en az iki erkek kurbanı suç ağına düşürmek için tekrar tekrar ününü ve gücünü kullandığı bir suç örgütünü yönetmekle suçladı. Peki Robert Kelly kimdir, neden suçlu bulundu, ne kadar hapis cezası aldı, işte merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Jüri üyeleri, kararlarına varmak için sadece dokuz saat tartıştılar ve Kelly’yi her açıdan suçlu buldular. Şimdi onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya ve 4 Mayıs 2022’de mahkum edileceği konuşuluyor.

Robert Kelly olayı nedir?

Kelly’ye karşı federal suçlamalar, 2017’de Chicago gazetecisi Jim DeRogatis tarafından, ebeveynlerin polise şarkıcının kızlarını kendi istekleri dışında bir “seks tarikatı” içinde tuttuğunu iddia ettiğini söylediğini ortaya koyan bir soruşturma yayınlamasının ardından geldi. Ocak 2019’da, ‘Surviving R. Kelly‘ belgeseli, onların iddialarını ve Kelly’nin kendilerini taciz ettiğini söyleyen birden fazla kadının iddialarını daha da detaylandırarak, bir kez daha onun hesap vermekten nasıl kurtulduğuna dair soruları gündeme getirdi.

Peki Robert Kelly kimdir, neden suçlu bulundu, ne kadar hapis cezası aldı, işte merak edilen tüm detaylar yazımızda.

r. kelly kimdir

Duruşmada hükümet, Kelly’nin suçunu makul bir şüphenin ötesinde kanıtlamak için kapsamlı ve ayrıntılı bir dava hazırladı ve yüzlerce kanıt ve 11’i kurbanı olan 45 tanık getirdi. Zaman zaman gözyaşlarıyla Kelly’nin cinsel, duygusal, fiziksel ve sözlü olarak onları nasıl yıllarca taciz ettiğini anlattılar. R&B şarkıcısı Kelly’nin 15 yaşındayken evlendiği Aaliyah da dahil olmak üzere yalnızca altı kadınla ilgili suçlardan doğrudan suçlandı, ancak hükümet, Kelly’nin eylemlerinin kapsamının haraç almak anlamına geldiğini iddia etmek için başkalarını kötüye kullandığına dair kanıt kullandı.

ABD Başsavcı Yardımcısı Elizabeth Geddes kapanış konuşmasında, “Aaliyah, Stephanie, Sonja, Jerhonda, Jane ve Faith gibi kurbanlarının her birine verdiği acıdan davalıyı sorumlu tutmanın zamanı geldi” dedi.

“Artık sanık Robert Kelly’nin suçlarının bedelini ödeme zamanı geldi,” diye devam etti. “Onu mahkum edin.”

Savcılar, Kelly’nin istismar tarihinin en azından 1990’ların başına kadar uzandığını söyledi. Tanıkların çoğu, onun huzurunda uymaları gereken katı “kurallar”dan bahsettiler: Yemek ya da banyo için bile onun izni olmadan bir odadan çıkamadıklarını anlattıları. İletişimleri sıkı bir şekilde kontrol ediliyordu, onları arkadaşlarından ve ailelerinden izole ediyordu. Bol giysiler giymek zorundaydılar ve vücutlarını “Baba” demeleri gereken Kelly dışında herkesten sakladıklarını ifade ettiler. Diğer erkeklerle etkileşime girmeyecek, hatta göz teması kurmayacaklardı, onların yanındayken genellikle aşağı bakmak ya da duvarlarla yüzleşmek zorundaydılar.

robert kelly kimdir

“Kurallardan” birinin çiğnenmesi, cezalandırma, genellikle tokat atma veya günlerce bir odada yalnız kalmaya zorlanma anlamına geliyordu. Çok sayıda tanık, Kelly’nin istediği zaman kendisiyle ve diğer “kızlarla” seks yapmasını, genellikle bu cinsel oyunları filme alıp her hareketlerini yönetmesini sağladığını söyledi. Prezervatifler neredeyse hiç kullanılmadı ve en az 2000’den beri genital herpesi olan ve uzun yıllardır doktorunun verdiği ifadeye göre Kelly, durumu hakkında bilgi vermeden birkaçına bilerek bulaştırdı. Hem kurbanlar hem de yanında çalışanlar, Kelly tarafından mahkemeye çıkması durumunda olası bir şantaj olarak, utanç verici yalanlar içeren ifadeler yazmaya zorlandı. İnternetin meraklı kullanıcıları Robert Kelly kimdir, R. Kelly olayı nedir, neden suçlu bulundu, ne kadar hapis cezası aldı, işte merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Kelly, 1990’ların sonlarından bu yana defalarca suçlanmış olmasına rağmen, cinsel istismarla bağlantılı olarak hiçbir zaman cezai sonuçlarla karşılaşmadı. (Bu yılki New York’taki federal duruşmaya ek olarak, Illinois’de federal ve eyalet suçlamalarıyla yargılanmayı bekliyor ve ayrıca Minnesota’da da suçlanıyor.) 2008’de bir videoya rağmen çocuklara yönelik cinsel istismar görüntüleri üretmekten suçlu bulunmadı. iddiaya göre, 14 yaşındaki bir kızla cinsel ilişkiye girdiğini gösterdi. O ve ailesi duruşma sırasında ifade vermedi ve jüri üyeleri videonun gerçekten reşit olmayan bir kızın istismarını gösterip göstermediğini sorguladı. Diğer bazı cinsel taciz iddiaları ise gizli anlaşmalarla halının altına süpürüldü. Ve yıllardır açık bir sır olarak, 1994’te 27 yaşındaki Kelly, Aaliyah henüz 15 yaşındayken evlendi.

aaliyah
Aaliyah, 1995’te Londra’daki Virgin Megastore’da 16 yaşındayken görüntülendi.

Kelly’nin 22 yaşında bir uçak kazasında hayatını kaybeden Aaliyah ile ilişkisine dair pek çok detay ilk kez bu duruşmada gün yüzüne çıktı. Angela – Kelly’nin 14 ya da 15 yaşındayken cinsel tacize başladığına tanıklık eden bir tanık – Aaliyah için Kelly ile turneye çıktı. Bu tur sırasında Angela, bir keresinde Kelly’nin o sırada 13 ya da 14 yaşında olan Aaliyah ile oral seks yaparken içeri girdiğini söyledi.

Aaliyah 15 yaşındayken, o ve Kelly evlendi – nikah cüzdanı medyada yayınlanmış olmasına rağmen, ikisinin de uzun süredir reddettiği bir iddia. Yıllar boyunca, neden gerçekleştiği de dahil olmak üzere, evlilik hakkında çok az şey biliniyordu. Ancak Kelly’nin eski yöneticisi Demetrius Smith, mahkeme celbi altında Aaliyah’ın hamilelik korkusu yaşadığını ve Kelly’nin onunla evlenmenin onu yasal tepkilerden koruyacağını düşündüğünü söyledi. Başka bir kurbanın takma adı olan Jane, Kelly’nin Aaliyah ile evlendiğini, böylece anne babasına haber vermeden kürtaj yaptırabileceğini söylediğini söyledi. Aaliyah aslında hamile değildi ve evlilikleri aylar sonra iptal edildi.

Robert Kelly kimdir, R. Kelly olayı nedir, neden suçlu bulundu, ne kadar hapis cezası aldı, işte merak edilen tüm detaylar yazımızda.

Smith, yasadışı evliliği bitirmek için Kelly’nin talimatıyla bir sosyal yardım bürosu çalışanına rüşvet verdiğini ve Aaliyah’ın 18 yaşında olduğunu belirten sahte bir kimlik için 500 dolar nakit ödediğini itiraf etti. Evlendirme memuru Nathan Edmond, iki şarkıcıyı da tanımadığını söyledi. Tören 10 dakikadan az sürdü ve Kelly, tura geri dönmek için hemen ayrıldı. Günler sonra, Kelly’nin bir gösteriden sonra soyunma odasında 17 yaşındaki bir kıza tecavüz ettiği iddia edildi, şimdi yetişkin olan kadın ifade verdi.

Birden fazla kadın, şarkıcıyla ilk kez gençken cinsel ilişkiye girdiklerini ifade etti. Jerhonda, Kelly ile 2008’deki duruşmasında onu desteklemek için gelen 14 yaşındaki bir hayran olarak tanıştı. Bir yıldan biraz fazla bir süre sonra, o 16 yaşındayken, ikisi altı ay süren bir cinsel ilişkiye başladı. Kelly bu kadına fiziksel şiddet uyguladı, bayılana kadar boğdu, üzerine tükürdü ve sonra onu oral seks yapmaya zorladı. Yüzüne boşaldıktan sonra bir tişörtle yüzünü sildiğini ve savcıların mahkemede onun DNA’sıyla eşleştiğini ifade etti.

robert kelly kimdir
Tanık Stephanie, 26 Ağustos 2021’de bir mahkeme salonunda R. Kelly’nin duruşması sırasında ifade verirken.

Jane, Kelly ile 2015’te henüz 17 yaşındayken başlayan beş yıllık ilişkisi hakkında ifade verdi. 2017’de Kelly’den hamile kaldığını ve onun iradesi dışında kürtaj yaptırdığını söyledi. ” Kelly, bir keresinde bir spor ayakkabıyla onu sık sık dövdüğünü ve bir keresinde de filmini bir videoya çekerek kendisini dışkısını ağzına yüzüne sürdüğünü belirtti.

Video ve diğerleri jüriye delil olarak sunuldu. Bir kaydın ses kaydında, bir kadının inleyerek ve “Bokumun içinde oynamak vajinamı ıslatıyor baba” dediği duyulabilir.

Birden fazla tanığa göre, tehditler Kelly’nin bir sessizlik kültürünü sürdürmek için kullandığı birçok araçtan biriydi. Eski bir radyo stajyeri olan Sonja, günlerce bir kayıt stüdyosu odasında kilitli tutulduğunu ve uyuşturulmadan ve cinsel saldırıya uğramadan önce yiyecek ve sudan mahrum bırakıldığını ifade etti – çalışanların ailesi ve arkadaşları hakkındaki bilgileri telefonundan kopyaladığını ve iki işareti yaptığını söyledi. Çalışanlar, gitmesine izin verilmeden önce ona “Bay Kelly ile dalga geçme” dedi. Surviving R. Kelly’de yer alan Faith, Kelly’nin çalışanlarından birinin kendisiyle temasa geçtiğini ve ona Kelly’nin çektiği çıplak fotoğraflardan oluşan bir dosya gösterdiğini ve Kelly hakkında kötü konuşursa bunların sızdırılacağı tehdidinde bulunduğunu ifade etti. Yayınlanmaya başladıktan yaklaşık bir hafta sonra, aynı fotoğraflar “Surviving Lies” adlı bir Facebook sayfasında yayınlandı.

Pazartesi günü, ABD’li vekili Jacquelyn Kasulis, mağdurları açık mahkemede tacizlerinin mahrem ve acı verici ayrıntılarını açıklamadaki cesaretlerinden dolayı taktir ettiğini belirtti. Suçlu kararı onlar olmadan mümkün olmazdı, dedi.

“Hiç kimse onun elinde yaşadıklarını, başlarına gelenleri anlatırken karşılaştıkları tehdit ve tacizleri hak etmiyor” dedi.

Robert Kelly’nin süper hayranlarından oluşan küçük ama sadık bir birlik duruşmaya katıldı ve çoğu neredeyse her gün ortaya çıktı. Adliye binasının dışındaki bir parkta onun şarkılarını çaldılar ve kaldırıma tebeşirle “Free R. Kelly” yazdılar.

Robert Kelly’nin ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması bekleniyor.

Robert Kelly kimdir?

R Kelly, tam adı Robert Sylvester Kelly, (d. 8 Ocak 1967, Chicago), Amerikan R&B şarkıcı.

Müzik kariyerine 1992 yılında Public Announcement grubu ile çıkardığı “Born In To The 90’s” albümü ile başladı. Bu albümün en dikkat çeken parçaları ise Vibe, Dedicated’dir. Bugüne kadar toplam 9 solo albüm çıkaran R. Kelly, son albümü olan “Double Up”‘ı 29 Mayıs’ta piyasaya çıkardı. 9 solo albümün yanında ayrıca Rap şarkıcısı Jay-Z ile birlikte 2 tane ortak albüm çıkardılar. Ayrıca 1997 yılında 3 Grammy ödülününde sahibi olmuştur. Michael Jackson’ın “You Are Not Alone” ve “Cry” parçalarının söz yazarıdır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Kim kimdir yazılarımızı okumak için buraya tıklayınız.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
trafik levhaları anlamları

Trafik Levhaları Anlamları Nedir? Trafik İşaretleri ve Levhaları Bilginize Güveniyor musunuz? (Canlı Liste) (49 Giriş)

cennet çiçeklerinin isimleri

Cennet Çiçeklerinin İsimleri ve Anlamları Nelerdir?