Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaTeknolojiRobot Süpürge Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Son Yazılar

Robot Süpürge Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Evimizi kendi kendine temizleyen robot süpürge nasıl çalışır biliyor musunuz? Akıllı robot süpürge avantajları ve dezavantajları nelerdir?

İnsanlar evlerini daha az çabayla temizlemenin yollarını bulmaya çalıştıkça akıllı robot süpürgeler her zamankinden daha popüler hale geliyor. Hafta sonlarını temizlik yaparak geçirmek istemeyenler için zamandan ve emekten tasarruf sağlarlar. Peki akıllı robot süpürge nasıl çalışır, avantajları ve dezavantajları nelerdir biliyor musunuz?

Meraklı biriyseniz ya da robot süpürge almayı düşünüyorsanız, bu yararlı cihazların nasıl çalıştığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu sebeple ben de merak edenler için robot süpürge nasıl çalışır, avantajları ve dezavantajları nelerdir sizler için araştırdım.

Robot süpürge, halılardan ve sert zeminlerden kiri ve döküntüleri toplamak için fırçalar, dönen bir fırça veya hava tahrikli bir türbin kullanan kendinden tahrikli bir zemin temizleyicidir. Herhangi bir insan müdahalesi olmadan kendi başlarına çalışırlar.

ROBOT SÜPÜRGE NEDİR?

robot süpürge nasıl çalışır

Robot süpürgeler, etrafta dolaşabilmeleri için mobilyalar, kapılar ve merdivenler gibi yoldaki engelleri algılayan sensörlere sahiptir. Daha az ev işi yapmak isteyen ancak yine de evlerinin temiz olmasını isteyenler için tasarlanmıştır.

Robotik elektrikli süpürgeler kablolu veya kablosuzdur, farklı yüzeyler için farklı fırça tiplerine sahiptir ve elektrik veya şarj edilebilir pillerle çalışırlar.

ROBOT SÜPÜRGE NASIL ÇALIŞIR?

Robot süpürgeler, halılarınızı ve evinizdeki zemini geleneksel elektrikli süpürgelerin yaptığı gibi temizler: kiri fırçalar ve emer. Ancak robot süpürgeler, sensörler yardımıyla herhangi bir insan müdahalesi olmadan bunu gerçekleştiriyor.

Üst düzey robot elektrikli süpürgeler, boşluklarda gezinmek için kızılötesi lazerler kullanırken, daha ucuz modeller fiziksel sınır şeritleri kullanarak zemini haritalar. Robot elektrikli süpürgeler, sensörlerden herhangi birini kullanarak engelleri algılayabilir, katettikleri mesafeyi ölçebilir, tehlikeleri algılayabilir ve temizlenecek yeni alanlar bulabilirler.

Kullandığı sensörler ve nasıl çalıştığı, üreticiye ve cihaz modeline bağlıdır, ancak ortak olan, boşluklarda gezinmek için sensörlerin kullanılmasıdır.

Robot süpürgeler, geleneksel elektrikli süpürgeleri kullanmakta zorluk çekenler veya evlerini temizlemek için zamandan tasarruf etmek isteyenler için olmazsa olmazlardan biri haline geldi.

Robot Süpürgelerin 3 Avantajı

Bu cihazlardan birine neden ihtiyaç duyabileceğinize dair bazı nedenlere bir göz atalım!

1. Zamandan Tasarruf Sağlar

Robot süpürgelerin hayatımıza kattığı en olumlu özelliği temizlik için harcadığınız zamanı size kazandırmasıdır. Evinizde bunlardan biri varken, yapmak istediğiniz başka şeylere daha çok zaman harcayabilir ve yine de evinizin temiz olduğundan emin olabilirsiniz. Ayrıca, robot süpürge programını programlayabildiğiniz için, diğer işleri halletmeye çalışırken yolunuza çıkmaz.

2. Mobilyaların Altını Temizleyebilirler

Temizlik asla eğlenceli değildir, ancak özellikle mobilyaların altlarını temizlemek için diz çökmek veya mobilyaları oradan oraya kaldırmak temizlik deneyimini çok daha kötü hale getirir. Robot süpürgeler bu durumlarda muhteşem bir iş çıkarıyor.

robot süpürge nasıl çalışır

Küçük boyutları, yatak ve kanepe altlarını kolayca temizleyebilmeleri için harika bir manevra kabiliyeti sağlar.

3. Acil Temizlik İçin Kullanılabilirler

Hepimizin temizlik yapmaktan hoşlanmadığı günleri olmuştur. Bu genellikle beklenmedik misafirlerimiz olduğunda çok dağınık ve hijyene önem vermeyen insanlardan olduğumuzu da düşündürebilir. Bir robot süpürge, böyle zamanlarda itibar koruyucu olabilir!

Robot Süpürgelerin 6 Dezavantajı

Robot süpürgelerin, üşengeç insanlar ve kendi başlarına temizlik yapmaktan nefret edenler için paha biçilmez bir araç olduğu kanıtlanmıştır. Ancak ne kadar yardımcı olurlarsa olsunlar, bazı dezavantajları da yok değil.

1. Bazen Müdahale Etmeniz Gerekir

Akıllı dediysem o kadar da akıllı süpürgeler değiller. Bazen bir yere girip, sonra kendi başlarına çıkamadıkları durumlar yaşanabiliyor. Sizin elinizle sıkıştığı yerden çıkarmanız gerekebiliyor. Sadece bu da değil, aynı zamanda mobilya ve kapı gibi şeylerin altına sıkışmaya veya diğer nesnelere takılmaya eğilimlidirler.

Temizliğe başlamadan önce, zeminde irili ufaklı şeyleri kaldırmayı unutmamalısınız. Örneğin yerde bir peçete unuttuysanız, büyük ihtimalle temizlik esnasında altındaki fırçaya takılacak ve süpürgeniz otomatik olarak duracaktır. Bu gibi şeyler siz evdeyken olursa sorun değil de siz uzaktayken olması can sıkıcı olabilir.

2. Pahalı Ürünlerdir

Robot süpürgeler, standart elektrikli süpürgelerden daha pahalıdır. Bunun nedeni, sensörler, bilgisayar beyinleri ve karmaşık bir temizleme sistemi gibi çalışmak için ekstra teknolojiye ihtiyaç duymalarıdır.

Robot süpürgeler 200-1000 $ arasında alınabilirken, 100 $ ‘dan daha az bir fiyata normal bir elektrikli süpürge alabilirsiniz. Robot süpürgeler, içine giren karmaşık teknoloji nedeniyle daha yüksek bir onarım maliyetine sahiptir. Siz de bunlardan bir tanesine sahip olmayı düşünürseniz Kablosuz Akıllı Robot Süpürge Fiyatları ve Yorumları yazıma bakabilirsiniz.

3. Halı Kaplı Yüzeylerde İyi Çalışmazlar

Robot süpürgeler, halı kaplı yüzeylerde kolay hareket edemeyecekleri ve süzülemeyecekleri için o kadar etkili değildirler. Bazı modellerin halı kumaşına sıkışma sorunu vardır ve bu da çalışmamalarına neden olur. Fakat teknoloji ilerledikçe, bu soruna da çözüm bulacaklarına eminim.

robot süpürge nasıl çalışır

Ayrıca bu süpürgeler, tüylü yapıları nedeniyle halılardaki temiz ve kirli alanları ayırt etmekte zorlanıyorlar.

4. Geleneksel Bir Elektrikli Süpürge Kadar İyi Temizlemezler

Robot süpürgeler, standart bir elektrikli süpürge kadar fazla kir ve pislik toplamaz. Genellikle daha küçük bir girişe sahiptirler, yani zeminden büyük miktarda toz emmezler. Ayrıca, odanızın şekline bağlı olarak, robot süpürgeniz ulaşamayacağı için köşe bucak ve dip temizliği yapamayacaklardır.

5. Mobilyaları Yıpratabilirler

Robot süpürgeler, engellere çarptıktan sonra geri sıçramak üzere programlanmıştır ve sık sık çarparlarsa kapıların ve mobilyaların kenarlarındaki boyayı aşındırabilir. Bu sorun piyasaya sürülen yeni modellerde kısmen çözüldü.

6. Yedek Parça Stoku

Robot süpürgelerin fırçaları, toz torbaları, filtreleri ve tekerlekleri zamanla yıpranır. Bu sebeple özellikle fırça ve torbaların yedeklerini hazırda bulundurmanız gerekir. Bunlar bulunması kolay parçalar. Fakat, süpürge kullanıldıkça, pil ömrü de azalmaya başlar ve cihaz ilk günkü performansla çalışmaz. Bataryasını sıfırı ile değiştirdiğinizde ise her şey genellikle ilk günkü haline döner. Bu piller genellikle yurt dışında satılmaktadır. Yurtiçinde her modelin piline erişim mümkün olmamaktadır.

Geleneksel mi yoksa Robot Süpürgeler mi?

Yukarıda paylaştığım robot süpürgelerin artıları ve eksileri, iki elektrikli süpürgeden hangisinin sizin için en mantıklı olduğuna karar vermek için ihtiyacınız olanı iyi düşünmelisiniz.

Artıları ve eksileri programınız ve evinizin büyüklüğü gibi faktörlerle eşleştirmek, ikisinden hangisinin sizin için en iyi olacağını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Yoğun bir programınız varsa veya çok sayıda mobilya ve diğer engellerin bulunduğu büyük bir eviniz varsa, bu alanlarda daha kolay gezinebileceği için robot süpürge satın almaya değer olabilir.

Ancak, geleneksel bir elektrikli süpürgeyi kullanmak sizin için sıkıcı ve zor değilse ve dip temizliğe çok önem veriyorsanız, sizin için en iyi seçenek normal bir elektrikli süpürge olacaktır. Sonuçta, daha ucuz ve kullanımı daha kolay. Fakat son bir şey söylemem gerekirse, eğer evinizde bir evcil hayvanınız varsa, robot süpürge hayatınızı kolaylaştıracaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!