Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikSaç Gürleştirme Yöntemleri, Evde Saç Gürleştirmek İçin Şampuan, Maske, Yağ ve Kürü

Son Yazılar

Saç Gürleştirme Yöntemleri, Evde Saç Gürleştirmek İçin Şampuan, Maske, Yağ ve Kürü

Saç gürleştirme yağları ve şampuanlarını, kullanıcı yorumlarına göre sizlerle paylaşıyoruz. Saçlarınız seyrekse bu yazımızı mutlaka okuyun.

Arkadaşlar merhaba, saç gürleştirme ile ilgili araştırma yapanlar için güzel bir yazı hazırladım. Saç gürleştirmek için evde yapılabilecek ve deneyenlerin uyguladıkları saç gürleştirme yağı, maskesi ve kürü ile ilgili bilgiler paylaşacağım. Ayrıca, saç gürleştirme şampuan, yağ, maske, kür ile ilgili ayrıntılar da işte yazımızda.

Saç gürleştirme erkek ve kadın hiç farketmez günümüzün sorunlarından birisi. İnsanlar daha iyi görünmek için doğal yollara başvurmakta ya da tıbbi destek almaktadırlar. Saç gürleştirme yöntemleri arasında modern uygulamalar varken doğal çözümler de en çok araştırılan konulardan birisi.

Saç gürleştirme

saç gürleştirme ürünleri

Saçları gürleştirmek için bazı insanların özel ilgi göstermesi, saç bakımını ve hata bakım ürünlerini özenle seçmesi gerekiyor. Çünkü kimisi doğuştan sırma saçla doğarken, kimisi ilerleyen yaşlarda saçlarını kaybediyor veya seyrek saçla hayatını sürdürmek zorunda kalabiliyor.

Saçları gürleştirmek için düzenli bakım yapmak, saç bakım ürünlerini dikkatli seçmek ve saçların seyrelmesine neden olan etkenleri ortadan kaldırmak gerekir. Elbette insanlara ailelerinden geçen bir takım özellikleri vardır, bunlardan biri de saç konusudur.

Yazımızda kalıtsal yani DNA ile gelen saç seyrelmesi sonucunda yeniden saç gürleştirme değil, zaten gür saçlara sahip olan insanları bazı sebeplerle saçının seyrelmesini nasıl engelleyebilecekleri üzerinde duracağız. Bu sebeplerden birisi elbette strestir, kullandığınız şampuan ya da sabun, saç şekillendiriciler hatta belki kullandığınız tarak bile saç gürleştirmek için engel faktörler olabilir.

Saç gürleştirme yöntemleri

Arkadaşlar elbette hijyen ve temizlik çok önemlidir. Ancak saç gürleştirme ile ilgili yapılan araştırmalarda saçı sık yıkamak ve sonrasında kurutmak için fön makinası kullanmak saçtaki nem oranını bozar. Sonrasında yanlış tarak ile tarama sonrasında da saç gövdesinde gözle görülemeyecek hasar verebilir.

Bunun haricinde saç kökü de çok önemlidir. Yani saçın çıktığı bir topraktır deri, saç kökü de onun tohumu. Tohuma ve toprağa iyi bakmazsanız, ürün alamazsınız. Saç derisinde oluşabilecek ve genellikle başlangıç aşamasında anlaşılamayan mantar, egzama ve kepek gibi hastalıklar saç dökülmesine ya da seyrelmesine sebep olabilmektedir. Elbette yeniden belirtiyorum, genetik olarak saçınız seyrek ise tıbbi veya kozmetik destek alarak kolayca çözebilirsiniz.

Saç gürleştirme yöntemleri düşünüldüğünde odak noktamız saç kılları oluyor. Aslında olay saç köklerinden başlıyor. Bu sebeple öncelikle ‘saç derisinde bir hastalık var mı’ önce bu kontrol ettirilmelidir. Deride sorun varsa önce bu iyileştirilmeli, sonrasında ise aşağıda sizler için araştırdığımız saç gürleştirme ürünleri ya da doğal yöntemleri uygulanmalıdır.

Saç gürleştirmek için ne yapılmalı?

Saçlarınızı gürleştirme yöntemlerine geçmeden önce, dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları sizlerle paylaşayım:

  • Saçlarınızı duştan çıktıktan sonra nemliyken tarayın ya da normal zamanda suyla hafif nemlendirip tarayın.
  • Saçın nem dengesi çok önemlidir ve dökülmelerin büyük kısmı nem dengesizliğinden dolayı yaşanmaktadır. Bu sebeple düzleştirici, fön makinesi veya maşa gibi saçın nemini alacak araçları mümkün olduğu kadar az kullanmalısınız.
  • Jöle, saç spreyi ve wax gibi saç şekillendiriciler saç derisine zarar veren ürünlerdir. Bu ürünleri seçerken dikkatli olunmalı ve asgari ölçüde ve sıklıkta kullanılmalıdır.
  • Marketlerden aldığınız ve kimyasal içeren saç kremi ve şampuan gibi saç bakım ürünlerini sürekli kullanmamak, saçta oluşacak bağışıklıktan dolayı sık kullanımlarda etkisini kaybedecektir. Bu sebeple ara ara bu ürünleri kullanmayı bırakın.
  • Saçınızda bulunan kırıkları belirti aralıklarla temizletin ya da temizleyin. Çünkü saçlarınızın ucunda oluşacak kırıklar, uzayan saçlarınızın orta bölgelerinde de kırıklar oluşturacaktır, bu sebeple de saç kökleri zarar görecektir.
  • Aslında saçlarınız kendi bakımını kendi yapabilir, yukarıda da belirttiğim gibi kırıklardan kurtulursanız bunu ilerleyen zamanda siz de farkedeceksiniz.
  • Aşağıda sizlerle paylaştığımız saç gürleştirmek için doğal yöntemler ile ilgili birşey söylemek istiyorum. Bu yöntemleri uygularken akşamdan sabaha kadar saçınızda kalmasını sağlayın. Örneğin zeytinyağı bu konuda çok ünlüdür. Hem saça hem de saç derisine inanılmaz faydaları vardır. Saç gürleştirme için nem dengesini sağlar ve saça parlak bir görünüm kazandırır.
  • Saç gürleştirmek için doğal yöntemler, haftada en az 1 defa uygulanması gereken bakım işlemlerinden bazılarıdır.
  • Saç gürleştirme yağları ya da kürlerini saçınıza uygularken, önce diplerden başlayın ve sonra uçlara doğru gidin. Saçınızda 15-30 dakika arasında tutun, sonrasında ise ılık suyla durulayın.

Saç gürleştirmek için doğal yöntemler

Evet şimdi gelelim herkesin bulabileceği ve evde uygulayabileceği saç gürleştirmek için doğal yöntemler bölümümüze. Arkadaşlar aşağıda sizlere tavsiye edeceğim saç gürleştirme için yağları, maskeleri ve kürleri bulacaksınız. Yukarıda da belirttiğim gibi haftada en az bir defa uygulamanızı tavsiye ederim.

saç gürleştirme

1. Zeytinyağı

Arkadaşlar şunu unutmamalısınız ki Zeytinyağı zaten şifa kaynağı olmakla birlikte, içinde bulundurduğu E, A, D ve K vitaminleri ile saça da sağlık ve parlaklık kazandırır. Saç için en önemli vitaminlerden biri E vitaminidir. Bu sebeple hemen hemen her saç gürleştirme yazısında zeytinyağı tavsiye edilir.

Haftada 1-2 defa uygulama yapmanızı tavsiye ederim. Saç diplerinden başlayarak uçlara doğru varsa bir fırça yardımıyla zeytinyağını güzelce saçlara yedirin. Sonrasında tercihen sıcak bir havlu ya da yoksa streç filmle saçınızı kapatın ve 30 dakika ya da 1 saat kadar bekledikten sonra saçınızı durulayın. Yalnız tüm bu işlemlerden sonra saçı kurutma aşamasında hafif nemli bırakın ve yine havluya sarın.

Saç gürleştirme için doğal zeytinyağlarını Gratis üzerinden alabilirsiniz.

2. Hint Yağı Kürü

Saç gürleştirme için kullanılabilecek mucizevi ürünlerden biri de hint yağıdır. İçerisindeki vitamin E, protein, Omega 9 ve Omega 6 yağ asidi sayesinde saçı besleyerek daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Hint yağını masaj yaparak saçınıza yedirdikten sonra yine tercihen bir sıcak havlu ile kapatıp en az 1 saat kadar bekletmek faydalı olacaktır. Sonrasında saçınızı durulayıp, yine tercihen doğal ve nem verici bir sabunla yıkamanızı tavsiye ederim. Mümkün ölçüde içinde kimyasal bulunan ürünlerden kaçınınız.

Saç gürleştirme için doğal hint yağlarını Gratis üzerinden alabilirsiniz.

3. Keten Tohumu

Keten tohumu saç gürleştirme için kullanılan doğal uygulamalardan biridir. 1 su bardağının üçte birine keten tohumu ve üzerine suyu ekleyerek ıslatın. Bir sonraki gün keten tohumlarını süzdükten sonra 1 su bardağı su ile kaynatın. Keten tohumu suyu jöle kıvamında köpüklü bir hal aldıktan sonra ateşi kapatın ve süzün. Jel hale gelen bölümünü soğumaya bırakın. Sonrasında saç diplerinden başlayarak güzelce saçlarınıza yedirin, 30-60 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Saç gürleştirme için keten tohumu ürünlerini Gratis üzerinden alabilirsiniz.

4. Hindistan Cevizi Kürü

Saç gürleştirmek için hint yağı ve hindistan cevizi yağı karışımı mükemmel bir bakım kürüdür. Bu iki yağdan 2 yemek kaşığı alarak bir kapta güzelce karıştırın. Saç diplerinizden başlayarak güzelce saçlarınıza yedirin, sonrasında sıcak bir havlu ile başınızı sarıp 1 saat kadar bekletin. Saçınızı doğal bir sabunla durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 defa ve aynı güne denk gelecek şekilde uygulamaya devam edin.

Saç gürleştirme için hindistan cevizi yağını Gratis üzerinden alabilirsiniz.

5. Argan Yağı

Saç gürleştirme yağı içinde güçlü bir antioksidan özelliği olan Argan yağı, yeni saç köklerinin oluşumunda etkili olan doğal yağlardan biridir. Saçlarınıza E vitamini desteği vererek özellikle kuru havaların hüküm sürdüğü yaz aylarında saçınızı besler. Haftada iki kere kullanılabilir.

Saç diplerine masaj yaparak sürebilirsiniz. Sonrasında streç film ile saçlarınızı sarıp 60 dakika kadar bekletmelisiniz. Sıcak havlu ile kapatırsanız, fön makinası ile hafif ısıtabilirseniz etkisi daha güçlü olacaktır. Saçlarınızı ılık bir suyla duruladıktan sonra, mümkünse nemli şekilde kendi kendine kurumasını bekleyin.

Saç gürleştirme için argan yağını Gratis üzerinden alabilirsiniz.

6. Badem Yağı

Saç gürleştirme yağı içinde faydalı olan doğal ürünlerden biridir, ayrıca kaş ve kirpiklerin de gürleşmesinde etkilidir. Badem yağının içinde tabiki E vitamini var, bununla birlikte demir, çinko, bakır ve selenyum gibi mineraller açısından zengin olması saça oldukça iyi gelir. Saç derisine masaj yapılarak yedirildiği zaman kan dolaşımını hızlandırır.

Saç gürleştirmek için haftada 2 defa uygulayabilirsiniz. Diğer yağları uyguladığınız gibi önce saç diplerinden başlayarak saçınıza yedirin. Yorulmazsanız uzun bir süre saçınıza badem yağı ile masaj yapın, çok iyi gelecektir. 1 saat kadar beklettikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz.

Çok kuru saçlara sahipseniz, hafifçe saçınızı nemlendirin ve çok az bağdem yağı kullanarak saç diplerinize uygulayın. Sonrasında saçınızı durulamayın. Fakat saçınız yağlı saçlar kategorisine giriyorsa, bu uygulamayı yapmayın.

Saç gürleştirme için badem yağını Gratis üzerinden alabilirsiniz.

7. Karanfil Kürü

Saç ve saç derisini besleme özelliği ile karanfil kürü saç gürleştirme için ideal uygulamalardan biridir ve kullanımı çok basittir. Aynı zamanda etkisini de daha kısa sürede göstererek saçların gürleşmesinde ve hacim kazanmasında etkilidir. 500 ml içme suyuna 20-30 adet kadar karanfili atıyorsunuz, takriben 10 dakika kadar kaynar suda haşlıyorsunuz. Sonra ılınması için bekletiyor ve saça ve saç köküne uyguluyorsunuz. Sonrasında saçlarınızı durulamanız gerekmiyor fakat isterseniz durulayabilirsiniz.

Saç gürleştirme için karanfil paketini Gratis üzerinden alabilirsiniz.

8. Yumurta ve Bal

Saç gürleştirme için en doğal ve işe yarar uygulamalardan biridir. Beyazı ve sarısını ayırmadan 1 tam yumurtayı güzelce çırpıyorsunuz ve içine 1 yemek kaşığı bal ilave ediyorsunuz. Sonra yumurta ve balın güzelce harmanlanması için bir süre daha karıştırıyorsunuz. Saçlara ve saç diplerine uyguladıktan sonra 1 saat kadar bekletiyor ve sonrasında saçınızı duruluyorsunuz.

9. Isırgan Otu

Isırgan otu yeni saç kıllarının oluşmasına faydalı doğal bir üründür. Isırgan otu yapraklarından yapacağınız çay sonrasında saç diplerine ve saça güzelce yedirdikten sonra 1 saat kadar saçta bekletmeniz, ardından ise saçınızı durulamanızı tavsiye ederim. Haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz. Uzun bir süre sonra uygulamalarınız sonrasında yorumlarınızı yazmanızı bekliyorum.

Saç gürleştirme için ısırgan otunu Gratis üzerinden alabilirsiniz.

10. Soğan Suyu

Saç gürleştiren bitkiler arasında soğanın yeri tartışmasız önde gelir. Soğan bitkisinin içinde kükürt bulunmasından dolayı, saç derisine çok iyi gelir. Aynı zamanda kollajen üretimine fayda sağladığı için seyrek saçları gürleştirmekte üstüne yoktur.

Saç gürleştirme için kullanılacak soğan suyunu nasıl uygulayacaksınız. Öncelikle 1 büyük soğan yeterli olacaktır, ha yok diyorsanız 2 küçük soğan da olur. Soğanın suyunu çıkarıyorsunuz, elbette kokusu sizi rahatsız edecektir. Bunun için lavanta vb esanslı yağlardan ekleyebilirsiniz. Saç diplerine masaj yaparak yediriyorsunuz, sonrasında saçınızı bir bone varsa kapatıp 1 saat kadar bekletiyorsunuz. En sonunda da saçınızı güzelce yıkıyorsunuz. Bu uygulamayı haftada 2 defa yapmanızı tavsiye ederim.

11. Maydanoz Tohumu

Saç gürleştirmek için kullanılabilecek doğal ürünlerden biri de maydanoz tohumudur. Fakat bunun yanında başka ürünlerden de destek alacaksınız. Bu yapacağınız kür ile hem saçlarınızın gürleşmesi hem de hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Bir yemek kaçığı maydanoz tohumu, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı defne tohumu yağı ve 1 yemek kaşığı çörek otu yağı ile güzelce karıştıracaksınız. İyice karıştığına emin olduktan sonra saç diplerinize ve saçlarınıza yedirerek masaj yaparak süreceksiniz. 2 saat kadar saçınızda bekletmenizde fayda var, sonrasında da bir güzel durularsınız. Haftada 1 defa yapmanız yeterli gelecektir.

Saç gürleştirme için Maydonoz Tohumlu ürünleri Gratis üzerinden alabilirsiniz.

12. Aloe Vera

Adını çok duyduğunuz bir ürün olan Aloe Vera’nın aslında bir bitki olduğunu biliyor musunuz? Yaprakları kiloyla satılıyor, aşağıda sizinle linkini paylaştım. Aloe Vera, saç gürleştirmek için faydalı doğal ürünlerden biridir.

Bitkinin yapraklarını kesiyorsunuz, içinden jel kıvamında bir sıvı çıkacak, bu jeli bir kaba ayrıştırıyorsunuz. Sonra bu kabın içine 1 çay kaşığı bal, 1 çorba kaşığı kadar da limon suyu ekliyorsunuz. İyice karıştırdıktan sonra saç diplerine ve saçınızın uçlarına kadar yediriyorsunuz. Yaklaşık 3-60 dk kadar saçınızda kalması yeterli gelecektir.

Saç gürleştirme için aloe vera bitkisini Gratis üzerinden alabilirsiniz.

13. Avokado

Avokado’nun herşeyi mi güzel olur arkadaş? Henüz avokado yemediyseniz, avokado nasıl yenir başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

İçinde bulundurduğu E vitanimi sebebiyle saç gürleştirmek için ideal ürünlerden biridir. Parlak ve hacimli saçlara kavuşmak da yanınıza kâr kalıyor.

Olgunlaştırılmış avokadoyu püre haline getiriyorsunuz, sonrasında muz ve zeytinyağı ekleyerek iyice karıştırıyorsunuz. Muz bulamazsanız sadece zeytinyağı da yeterli gelecektir. Saç kökünden başlayıp tüm saça uyguluyorsunuz ve saçınızı streç filmle sarıp 45 dakika bekletiyorsunuz.

Avokado bazlı ürünleri Gratis üzerinden alabilirsiniz.

14. Hint Bektaşi Üzümü

Hint Bektaşi Üzümü bulmak genellikle zordur. Fakat bulursanız saç gürleştirmek için ideal olduğunu bilmenizi isterim. Bir avuç hint bektaşi üzümü bir bardak sıcak su içerisine atıyorsunuz. Bir süre beklettikten sonra püre haline gelene kadar karıştıracaksınız, sonrasında saçın tamamına uygulayabilirsiniz. Hint Bektaşi Üzümü bulamazsanız size Gratis’ten alabileceğiniz Syoss Saç Kremi 500 ml, Hyp Me Onarıcı Sülfatsız Saç Kremi 275 ml veya Talya Hint Yağı 50 ml ürünlerini tavsiye ederim.

15. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin saça faydası çoktur. Saç derisini temizler, PH dengesine yardımcı olur, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde gür ve hacimli bir saça sahip olmanızda etkilidir. Yalnız elma sirkesi duştan sonra kullanılır. Banyo sonrasında içine elma sirkesi eklenmiş su ile saç durulanır. Akşam uygularsanız ki tavsiye ederim, streç filmle sardıktan sonra sabaha kadar saçta tutabilirsiniz. Haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

16. Çam Terebentin Yağı

Çam terebentin yağı saçlara direkt uygulanmamalıdır. Tahmini olarak 200ml şampuan içine 20 damla kadar çam terebentin yağı eklemeniz yeterli gelecektir. Şampuan ve yağ güzelce karışıncaya kadar çalkalanmalıdır. Sonrasında uygulayabilirsiniz. Saçınızın zamanla gürleştiğini göreceksiniz.

Saç gürleştirme için çam terebentin yağını Gratis üzerinden alabilirsiniz.

17. Çemen Tohumu

Saç gürleştirmek için kullanılabilecek doğal ürünlerden biri de çemen tohumudur. Üç yemek kaşığı az ezilmiş çemen tohumu bir bardak su içerisinde on saat kadar bekleteceksiniz. Eğer arzu ederseniza bir yemek kaşığı kadar hindistan cevizi sütü eklersiniz. Saçların tamamına bu karışım uygulanır. Masaj yaparsanız da tadından yenmez. Saç derisine iyi gelir ve kepek sorununuz varsa, tamamen son bulur.

Saç gürleştirme için çemen tohumunu Gratis üzerinden alabilirsiniz.


Saç gürleştiren şampuanlar

Sırma gibi saçlar sadece kadınların değil erkeklerin de önem verdiği bir durum artık. Sağlıklı ve gür saçları kim istemez ki, ama elbette bir şeye iyi bakmıyorsanız onun çok sağlıklı olmasını da bekleyemezsiniz. Saçlar da böyledir! Saç kökü yani derisine ve saçlarınıza yeterli özeni göstermezseniz, saçlarınız seyrekleşebilir ve parlaklığını da kaybedebilir. Bu sebeple sizlerle saç gürleştiren şampuan markalarını paylaşmak istiyorum. Deneyenlerin büyük kısmı memnun, bazı kullananlar da başarı elde edemediklerini belirtiyorlar. Elbette denemekten zarar gelmez diyorum ve sizlere de tavsiye ediyorum.

1. Elidor Doğanın Enerjisi Avokado Özlü Saç Bakım Şampuanı

saç gürleştirme şampuan
Elidor Doğanın Enerjisi Avokado Özlü Saç Bakım Şampuanı

Saç gürleştirme şampuanı denilince akla ilk gelen Elidor Avokado Özlü Şampuan oluyor. Kullanan yorumları güzel, sizler de araştırabilirsiniz. Saça parlaklık kazandırıyor, hacim veriyor ve aynı zamanda gürleştiriyor. Kokusu da çok güzel ben bayılıyoru. Gratis üzerinden bu saç gürleştirme şampuanını kolaylıkla alabilirsiniz.

2. Yves Rocher Saç Oluşumunu Destekleyen ve Dökülmeyi Engelleyen Şampuan

saç gürleştirme şampuan
Yves Rocher Saç Oluşumunu Destekleyen ve Dökülmeyi Engelleyen Şampuan

Gür saçlara sahip olmak isteyenlerin kullandığı ve tavsiye edilen en ünlü şampuanlardan birisi de Yves Rocher’in saç oluşumunu destekleyen bu ürünü marketlerde ya da online alışveriş sitelerinden bulup alabilirsiniz.

3. Mane’n Tail At Kuyruğu Şampuanı

Mane'n Şampuanı
Mane’n Tail At Kuyruğu Şampuanı

Saç gürleştirme şampuanları arasında araştırma yapınca kullanma fırsatı bulduğum ve memnun kaldığım ürünlerden birisi. Hatta birkaç arkadaşıma da tavsiye ettim ve güzel yorumlar aldım. Fiyatı da oldukça uygun. Alıp denemenizi tavsiye ederim.

4. Ogx Dolgunlaştırıcı Bamboo Fibers Şampuan

Ogx Dolgunlaştırıcı Biotin & Collagen Saç Bakım Kremi

Gür saçlar için önereceğim bakım kremi ise Ogx’in ürünü. Saç gürleştirici bu kremi henüz ben kullanmadım fakat kullananlar pek memnun. Elimde kullandığım ürün bitmesine kısa bir süre kala ben de alıp deneyeceğim. Gratis üzerinden bu saç gürleştirme kremini kolaylıkla alabilirsiniz.

5. Elidor Superblend Serum Bakım Kremi

saç gürleştirme kremi
Elidor Güçlü ve Parlak Serum Bakım Kremi

Elidor Superblend Serum Bakım Kremini kullandığım için sana da tavsiye ederim. İçinde bulunan keratin ve doğal yağ özleri ile saç gürleştirmek için ideal bir krem. Gratis üzerinden bu saç gürleştirme kremini kolaylıkla alabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güzellik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!