Ana Sayfa Hayat Sahabi İsimleri – En Bilinen Kadın ve Erkek Sahabe İsimleri Hangileridir?

Sahabi İsimleri – En Bilinen Kadın ve Erkek Sahabe İsimleri Hangileridir?

Hazreti Peygamberin yanında bulunmuş ve onunla görüşmüş kişiler, yani sahibiler kimlerdir? İşte erkek ve kız bebeğinize koyabileceğiniz sahabi (sahabe) isimleri yazımızda.

0
1032
sahabi isimleri

Sahabi isimleri her zaman merak edilir. İnsanlar genellikle kız ve erkek bebeklerine sahibi (ya da sahabe) isimleri vermek isterler. Peki sahabi ne demek? Hazreti Muhammed Peygamber Efendimizin yaşadığı zaman zarfında ve Hz. Muhammed’in (SAV) yanında en az bir defa bulunmuş, konuşma şansına erişmiş ve onunla görüşmüş kişiler için kullanılan Sahabe kelimesi çoğul olarak Ashab şeklinde kullanılmaktadır. Sözlükte “bir kişiyle birlikte bulunmak, onunla dost ve arkadaş olmak” anlamındaki sohbet kökünden türeyen sahâbe sâhibin çoğuludur.

Peygamber efendimiz hakkında bilgi araştıranların karşısına sık sık çıkan sahabi kelimesi ile bu sıfata erişmiş isimleri de araştırmak gerekiyor. Sahabe isimlerini bilmek ve öğrenmek Hazreti Peygamberin Ashabı hakkında bilgiler edinmek Hazreti Peygamberin hayatını anlamak bakımından oldukça önemli olmaktadır.

Sahabi İsimleri

sahabe isimleri

Sahabiler, Hazreti Peygamber ile bizzat görüşen ve ondan duyduklarını anlatarak Sünnet ve Hadis ilminin yayılmasını sağlayan kişilerdir. Hazreti Peygamber döneminin tanığı ve yaşananların şahidi oldukları için onların isimlerini bilmek çok mühim olmaktadır.

İlgili Yazı: Kuran’da geçen erkek bebek isimleri

Sahabeler, dini olarak önemli kişiler olduğu için onların isimlerini çocuklara vermek de onlara saygı ve hürmet duymak açısından çok kıymetli olmaktadır. Kadın Sahabelerin en bilinenlerin isimleri ve erkek sahabelerin isimleri günümüzde oldukça yaygın kullanılmaktadır. Şimdi sahabi isimleri konumuza geri dönelim…

Kız Bebeğinize Koyabileceğiniz Sahabi İsimleri

kız bebeğe koyulacak en güzel kadın sahabi isimleri

Hazreti Peygamber döneminde yaşamış ve birçok kadın Sahabe bulunmaktadır.

Bunlardan en bilinenlerinin isimler şunlardır;

Hazreti Hatice (R. A), Hazreti Aişe(R. A), Ümmü Seleme(R. A), Sümeyye Binti Hattab(R. A), Ümmü Habibe(R. A), Fatıma Bintü Hattab(R. A), Hazreti Zeynep(R. A), Hazreti Ümmü Gülsüm(R. A), Hazreti Rümeysa(R. A), Hazreti Meymune(R. A), Hazreti Rukiyye(R. A), Hazreti Safiyye(R. A), Hazreti Şeyma(R. A), Hazreti Leyla(R. A) en bilinen kadın sahabelerdendir.

Erkek Bebeğinize Koyabileceğiniz Sahabi İsimleri

erkek bebeğe koyulacak en güzel sahabi isimleri

Ebu Bekir Sıddık, Ömer Bin Hattab, Osman Bin Afvan, Ali Bin Ebu Talip, Zübeyr Bin Avvam, Talha Bin Ubeyde, Abdurrahman Bin Avf, Ebu Musa El Esari, Ebu Rafi, Ebu Said El Hudri, Ebu Talha Zeyd İbni Sehl, Ebu Zer El Gıfari, Abdullah Bin Mesud, Abbas İbni Abdulmuttalib, Ammar İbni Yasir, Usame Bin Zeyd, Üseyd Bin Hudayr, Halid Bin Velid, Zeyd Bin Harise, Zeyd Bin Sabit, Sad Bin Ebi Vakkas, Talha Bin Ubeydullah, Ebu Ubeyde Bin Cerrah, Said Bin Zeyd, Musab Bin Ümeyr, Hazreti Cafer, Cabir Bin Abdullah, Hazreti Hamza, Hazreti Haris, Hazreti Mesud, Hazreti Amir, Hazreti Osman Bin Mazun, Hazreti Üveys (R. A) en bilinen erkek sahabe isimleridir.

Hazreti Peygamberin döneminde yaşamış ve onunla bizzat karşılaşmış kişilerin sahabe sayılabilmesi için İslam’ı kabul etmesi gerekmektedir. Bununla birlikte Hazreti Peygamberin döneminde yaşamış ve görüşmüş fakat din olarak İslamiyet’i benimsememiş kişilerin isimlerini sahabe olarak belirtmek mümkün olmamaktadır. Sahabeler arasında en bilinenleri dört halife olanlar ve Hazreti Peygamberin sürekli yanında bulunan kimselerdir. İlk Müslüman olan ve cennetle müjdelenen sahabelerin isimleri de en bilinen isimler arasında yer almaktadır.

Sahabi isimleri neden önemlidir?

Sahabeler Hazreti Peygamberin çevresinde yaşadıkları için ve uzak olanları da onu ziyarete gelerek sahabe oldukları için Hazreti Peygamberin yaşantısına şahit olmuş kişiler olarak dinin temel bilgilerinin de günümüze kadar ulaşmasına vesile olmuşlardır. Sahabe isimlerinin ezberlenmesi veya bilinmesinde birçok hikmetler bulunmaktadır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorisinde en çok okunan makaleler için buraya tıklayınız.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz