3.3 C
İstanbul
Salı, Mayıs 30, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaKoronavirüsSakal ve Bıyık Korona Virüs Bulaş Riskini Artırıyor, Burun Kılları Azaltıyor

Son Yazılar

Sakal ve Bıyık Korona Virüs Bulaş Riskini Artırıyor, Burun Kılları Azaltıyor

Korona virüs salgını sebebiyle yeni bilgiler de öğrenilmeye başlanıyor. Günümüzün konularından biri de uzun sakal ve bıyık bırakan erkeklerin korona virüse yakalanma risklerinin artıp artmadığı olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre burun kılları korona virüsüne yakalanma riskini bir miktar azaltıyor. Sakal ve bıyık uzunluğu da dışarıda takılan maskenin işlevini azaltmasından dolayı, sakıncalı bulunuyor.

Korona virüsü sebebiyle evden çalışan erkekler sakal ve bıyık bırakmaya başladılar. Zaten ülkemizde bir dönem popüler olan saç, sakal ve bıyık modelleri, korona virüsü salgını süresince de devam etti. Fakat uzmanlar uyarıyor ‘sakal ve bıyık korona virüs bulaş riskini artırıyor, burun kılları azaltıyor” diyorlar.

Bıyık – Sakal – Burun Kılı ve Korona Virüs İlişkisi

Evden çalışan erkekler hazır fırsat bulmuşlarken sakal ve bıyık bırakmaya başladılar. Her sabah düzenli olarak yaptıkları sinekkaydı tıraşa artık zaman ayırmıyorlar, çünkü öncelikleri değil. Yalnız uzmanlar, sakal ve bıyık uzunluğunun takılan maskenin işlevini azalttığı belirtiliyor aynı zamanda maskenin tamamen kapatmadığı ve açıkta kalan sakal, korona virüsün tutunması için de mükemmel bir zemin oluşturuyor.

Uzun sakal ve bıyık, maskenin işlevini nasıl azaltıyor?

İnsanların kuaföre gitme sıklıkları azaldı, hatta birçok erkek saç, sakal ve bıyıklarını evlerinde kendileri kesmeye başladılar. Çünkü doğal olarak kuaförlere giderek risk almak istememekteler. Fakat uzamış sakal ve bıyık, takılan maske ile cilt arasında boşluk bırakmasından dolayı, dışardaki çevreden gelebilecek virüs damlacıklarının bu boşluklardan girebilmesini sağlayacağı belirtiliyor.

Ayrıca özellikle uzun sakal daha fazla risk oluşturuyor. Çünkü takılan maske yüzün yani sakalın tamamını kapatmıyor. Bu sebeple dışarda çevreden gelecek korona virüs damlacıkları dışarda kalan sakala daha kolay tutunabilmekteler. Bu sebeple dışardan eve her gelindiğinde sakalın güzelce yıkanması tavsiye ediliyor. Bunun yapılmamasının sonucunda, ellerinizle sakalınızı kaşıyıp, sonrasında elinizi ağzınıza ya da gözünüze götürmeniz, korona virüse maruz kalmanız sonucuyla sizi baş başa bırakacaktır.

Kış aylarında özellikle dikkat edilmeli

Kış aylarının gelmesiyle grip ve zatürre hastalıklarının da ortaya çıkabileceğine dikkat çeken uzmanlar. Aksıran, ökrüsen insanların sayısı arttıkça, korona virüsün yayılma hızının da artacağı biliniyor. Bu sebeple maske, hijyen ve mesafe kurallarına uyulması gerektiği gibi, sakal ve bıyık uzunluğuna da ayrıca dikkat edilmelidir.

Burun kılları kesilmemelidir

Burun kılları çevreden gelen mikropların ve tozların vücuda girmeden tutulmasına fayda sağlayan araçlardır diyebiliriz. Elbette aynı mantıkla korona virüsü damlacıklarını da tutabilecek işlevdelerdir. Bu sebeple özellikle dışardan eve geldiğinizde, burnunuza alacağınız suyu içe çekmeden, bir kulak çubuğu yardımıyla da olabilir, yani içeri doğru itmeden, temizlemeniz öneriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!