Ana Sayfa Sağlık Sakız Yutarsanız Vücudunuza Ne Olur, Zararlı mı?

Sakız Yutarsanız Vücudunuza Ne Olur, Zararlı mı?

Sakız yutarsanız ne olduğunu öğrenin ve böyle bir durumla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin. Sakızı sindirirken vücudunuzu hangi faktörlerin etkileyebileceğini ve kazara yutmayı önleme ipuçlarını keşfedin. Güvende kalmak için ihtiyacınız olan cevapları alın.

0
273

Muhtemelen hepimiz bir noktada şehir efsanesini duymuşuzdur: Sakız yutarsanız, vücudunuzda yedi yıl kalır. Ama gerçekten öyle mi? Peki sakız yutunca ne olur, zararlı mı? Ve tam olarak yedi uzun yıl boyunca nerede kalacaktı? Miden? Bağırsak mı? Bu söylenti kulağa abartılı gelse de, yine de kafamızın bir noktasında, ‘sakız yutmak zararlıdır’ gibi bir cümle çınlıyor.

Sakız yutunca ne olur?

Tavsiye edilmemesine rağmen, yanlışlıkla çiğnediğiniz bir sakız parçasını yutarsanız, endişelenecek çok az şey var. Vücudunuz sakızı sindiremez, ancak yutulan bir parça sakız genellikle sindirim sisteminizden geçer – temelde bozulmamış – ve yaklaşık 40 saat sonra, tıpkı yediğiniz hemen hemen her şey gibi dışkınızda çıkar.

sakız yutunca ne olur

Bununla birlikte, kısa sürede çok miktarda sakız yutarsanız, bağırsaklarınızda potansiyel olarak tıkanmaya neden olabilir.

Sakız yutarsam doktora gitmeli miyim?

Bir parça sakız yutarsanız, muhtemelen bir doktora görünmeniz için bir neden yoktur. Normal olarak sindirim sisteminizden geçer ve bir süre sonra bağırsaklarınızdan çıkar.

Çok miktarda sakız yutarsanız veya sakızı sindirilmeyen diğer nesnelerle birlikte yutarsanız, bu durum tıkanmaya neden olabilir. Bu, sindirim sisteminizden çıkarmak için ameliyat gerektirebilir.

Bir tıkanıklığın semptomları tipik olarak, bazen kusmanın eşlik ettiği karın ağrısı ve kabızlığı içerir. Bağırsak tıkanıklığınız olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza görünün.

Sakız neyden yapılır?

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce sakız, Orta Amerika sapodilla ağacının özsuyu olan çikle ile tatlandırıcılar eklenerek yapılıyordu.

Günümüzde sakızların çoğu sakız bazından yapılmaktadır. Bu, polimerlerin, plastikleştiricilerin ve reçinelerin bir kombinasyonudur. Genellikle gıda sınıfı yumuşatıcılar, koruyucular, tatlandırıcılar, renkler ve tatlandırıcılar ile karıştırılır. Çoğu zaman sakız, toz halinde veya sert bir poliol kaplamaya sahiptir.

Sakız bazlarındaki kesin içerikler ve içerik ölçüleri, sakız üreticilerinin fikri mülkiyet “ticari sırları”dır.

Sakız çiğnemek gıda sayılır mı?

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, sakızı “besin değeri en düşük gıda” olarak tanımlar. Amerika’da bulunan okullardaki bir çok kantinde sakız satılmaz, çünkü yasaktır. Bu kategorideki diğer yiyecekler arasında soda ve bazı şekerler bulunur.

Sakızın bu tanımı biraz tartışmalıdır çünkü sakız bazlarındaki bileşenlerin çoğu gıda dışı ürünlerde kullanılan yenmeyen ürünlerdir.

Çocuğumun sakız çiğnemesine izin vermeli miyim?

Pek çok kişi sakızdaki şekerin çocuklar için sağlıklı olmadığına inansa da, genellikle sakız çiğnemek güvenlidir.

Bunun dışında, çocukların sakızı çiğnedikten sonra yutmaması gerektiğini tam olarak anlayana kadar sakız çiğnemelerine izin vermemelisiniz. Yutulan bir sakız parçasının tıpkı bir yetişkin gibi çocuğun da içinden geçmesi gerekmesine rağmen, küçük çocuklar çok miktarda sakızı ve hatta sindirim yollarında sakıza yapışabilecek nesneleri yutabilirler.

Sonuç

Bir parça sakız yutarsanız endişelenmeyin. Size herhangi bir sorun çıkarmama olasılığı yüksektir. Siz veya çocuğunuz kısa sürede çok miktarda sakız yuttuysanız, bağırsak tıkanıklığı olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuza görünmelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz