Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaCinsellikSapyoseksüellik Nedir? Sapyoseksüel Ne Demek?

Son Yazılar

Sapyoseksüellik Nedir? Sapyoseksüel Ne Demek?

Son zamanların popüler terimlerinden biri olan sapyoseksüellik nedir, sapyoseksüel ne demek, ne anlama gelir, işte tüm cevaplar yazımda.

İngilizcede sapiosexuality olarak tanımlanan ve son yıllarda özellikle z kuşağı tarafından sıklıkla kullanılan sapyoseksüellik nedir, sapyoseksüel ne demek, işte bu makalemde sizlerle tüm detayları paylaşacağım.

Sapyoseksüellik Nedir?

Sapyoseksüellik, bir kişinin son derece zeki insanlara cinsel olarak ilgi duyması anlamına gelir, öyle ki bunu bir partnerdeki en önemli özellik olarak görürler. Son yıllarda daha popüler hale gelen nispeten yeni bir kelimedir.

sapyoseksüel ne demek
Sapyoseksüel ne demek?

Hem LGBTQ+ kişiler hem de heteroseksüel kişiler kendilerini sapyoseksüel olarak tanımlayabilirler.

Ancak kendini sapyoseksüel olarak tanımlayan bazı kişiler bunu, heteroseksüel/homoseksüel ve erkek/kadın gibi geleneksel ikililerin dışında kalan bir cinsel kimlik talep etmek için yaparlar. Bu yaklaşım, dijital alanlarda etkileşime giren genç insanlar arasında daha yaygın görünüyor.

Sapyoseksüel Ne Demek?

Sapyoseksüelliğin kesin doğası hakkında tartışmalar var. Bazıları bunun bir cinsel yönelim veya cinsellik olduğunu iddia ediyor ve bazı çöpçatan uygulamaları, kullanıcıların sapyoseksüel olarak tanımlanmasına bile izin veriyor.

“Sapyoseksüelliğin” nihai anlamı, kelimeyi kullanan kişinin niyetine bağlıdır. Zeki çiftler için genel bir tercihten, zekanın her şeye baskın çıktığı ve cinsiyeti önemsiz kıldığı bir tür panseksüelliğe kadar her şeyi ortaya çıkarabilir.

Sapyoseksüellik İlişkilerde Nasıl Uygulanıyor?

Kendilerini sapyoseksüel olarak gören insanlar, kendilerini benzer bir fetiş/yönelime sahip kişilerle ilişki içinde bulurlar. Bu çiftler genellikle duygusal bağın ve hatta fiziksel ön sevişmenin ayrılmaz bir parçası olarak entelektüel aktiviteden hoşlanırlar.

Sapyoseksüel bir kişinin sapyoseksüel olmayan biriyle ilişki kurması için ortak paydaların çok fazla olması gereklidir. İlişkinin devamlılığı için ihtiyaçların karşılandığının iyi bir değerlendirmesi yapılmalıdır.

Sapyoseksüellik nedir, sapyoseksüel ne demek konularında sık sorulan sorular:

sapyoseksüel ne demek
Sapyoseksüellik ile zeki insanlarla çıkmayı tercih etmek arasındaki fark nedir?

Birçok insan zeki eşler isterken, sapyoseksüellik zekaya çok daha güçlü bir şekilde odaklanır.

Çoğu insan zekayı çekici bulmuyor mu?

Evet, bir noktaya kadar. Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, insanların (bir IQ puanı ile tanımladıkları) zekaya cinsel olarak ilgi duyup duymadıklarını ve eş olarak zeki bir kişiyi isteyip istemediklerini test etmek için Sapioseksüel Anketi (SapioQ) geliştirdi. Katılımcıların, ortalamanın üzerinde zekaya sahip, yaklaşık 120 IQ’ya kadar olan insanlara cinsel ve romantik olarak ilgi duyduklarını keşfettiler. Çok yüksek IQ’lar, özellikle cinsel açıdan çekici veya bir partnerde en çok arzu edilen nitelik olarak algılanmadı.

Sapyoseksüellik neden eleştirildi?

Bazı insanlar sapyoseksüelliğin farklı zihinsel yeteneklere sahip insanları değersizleştirdiğine inanır. Onu seçkinci veya Avrupa merkezli olarak etiketleyenler, diğer zeka biçimlerini görmezden gelirken Batı eğitimine ve IQ’ya aşırı değer verdiğini iddia ediyor. Sapyoseksüelliğin savunucuları, bunun mutlak bir değer yargısından ziyade ilişki uyumluluğuna dayandığını iddia ediyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!