3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaGündemŞehirlerarası Seyahat İzin Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Son Yazılar

Şehirlerarası Seyahat İzin Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır?

Corona virüsü salgını sebebiyle 27 Mart 2020 tarihinde gerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, önlemlerle ilgili aldıkları kararlar arasında şehirler arası otobüs taşımacılığına sınırlar da vardı. Bu önlem ile şehir dışına çıkışlar izne tabi tutulacaktı. Peki şehir dışına nasıl çıkılacak? Şehirlerarası otobüs seyahati izin belgesi nedir ve nasıl alınır?

Bu önlemin amacı, İstanbul’dan çıkışların kontrollü şekilde yapılabilmesidir. Gerekli koşullara sahip olmayan vatandaşlarımızın şehirlerarası otobüs yolculuğu yapmaları yasaklanmış olmaktadır.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Açıkladı

Genelge Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Şehirlerarası otobüs yolcu taşımacılığı sınırlaması 28 Mart 2020 Saat 17:00 itibariyle uygulanmaya başlanacaktır.

Kimler Otobüsle Şehirlerarası Yolculuk Yapabilir?

  • Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen,
  • Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,
  • Son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar, şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde “şehirlerarası otobüs seyahati izin belgesi” belgesi düzenlenecektir.

Seyahat İzin Kurulu Kimlerden Oluşuyor?

Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

Sağlık Kontrolü Yapılacak

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.

Şehir Girişlerinde Kontrol Yapılacak

Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!