Ana Sayfa Soru - Cevap Sencer İsminin Anlamı Nedir? Sencer Ne Demek? Sultan Sencer Kimdir?

Sencer İsminin Anlamı Nedir? Sencer Ne Demek? Sultan Sencer Kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle hayatımıza giren Sultan Sencer kimdir, türbesi nerede? Peki Sencer isminin anlamı nedir, ne demek?

0
829
sencer isminin anlamı. sencer ne demek.

Büyük Selçuklu dizisinde Ekin Koç’un canlandırdığı Hükümdar Sultan Sencer ya da Ahmed Sencer ya da Muizzeddin Ahmed Sencer, isminin anlamı ile merak konusu oldu. Peki Sencer isminin anlamı nedir, Sencer ne demek, Sultan Sencer kimdir, Sultan Sencer türbesi nerede?

SULTAN SENCER KİMDİR?

Sultan Sencer, 1086 doğup, 8 Mayıs 1157 tarihinde vefat eden Horasan Selçuklu Sultanı, 1118-1157 döneminde Büyük Selçuklu Sultanı olmuştur.

Sultan Sencer olarak bilinen Büyük Selçuklu Hükümdarı, Sultan Melikşah’ın oğludur ve hanedandaki taht kavgaları dolayısıyla yeterince eğitim alamamıştır. Sencer ismi kale, sözlükte istihkam gibi anlamlar taşıyor. Peki Sencer isminin anlamı nedir, Sencer ne demek, Sultan Sencer kimdir, Sultan Sencer türbesi nerede?

Sencer’in anlamı Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi izleyenleri tarafından merak ediliyor. Türkçe kökenli erkek ismi olan Sencer ülkemizde doğan erkek çocuklarına isim olarak günümüzde koyulmaya devam ediyor. Peki Sencer isminin anlamı nedir, Sencer ne demek, Sultan Sencer kimdir, Sultan Sencer türbesi nerede?

SULTAN SENCER TÜRBESİ NEREDE?

https://www.instagram.com/p/CzYz-3BN4JC/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Sultan Sencer Türbesi, Türkmenistan’ın Merv şehrinin 6 km batısında bulunan Bayram Ali yakınındaki eski Merv şehri kalıntılarının merkezinde Sultan Kale ortasında yer almaktadır.

SERCER İSMİNİN ANLAMI

Türkçe kelime olan Sencer ismi kale, istihkâm gibi anlamlar taşımaktadır. Ayrıca, Sencer ismi Sabah Yıldızı anlamına da geliyor.

SENCER NE DEMEK?

sencer ne demek. sencer isminin anlamı

Sencer ismi kale, hisar, askeri siper anlamlarına gelmektedir. Ayrıca halden bilen kimse anlamına da gelmektedir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz