Perşembe, Mayıs 2, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerSevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? İşte Sevgililer Günü Tarihi

Son Yazılar

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı? İşte Sevgililer Günü Tarihi

Sevgililer günü tarihi ile ilgili neyi merak ediyorsun? Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı, ne zaman başladı, nasıl oluştu, işte cevaplar.

Sevgililer Günü tarihi, bakış açınıza bağlı olarak MS 269 veya 1847’de başlar. 269’da Valentine adında bir Romalı, Hristiyanlığı reddetmeyi reddettiği için 14 Şubat’ta şehit oldu. Ancak, son Sevgililer Günü tarihi 1847’de Esther Howland ile başladı. Romantik bir tatil, gül demeti ve tarihin bir parçası olarak Sevgililer Günü tarihi her zaman merak edilmektedir. Peki sevgililer günü nasıl ortaya çıktı, ne zaman başladı, nasıl oluştu, işte cevaplar.

Sevgililer Günü Tarihi ve Nasıl Ortaya Çıktı

1847’de Esther Howland, aldığı Sevgililer Günü tebriğinden o kadar keyif almıştır ki kendi Sevgililer Günü kartlarını göndermeye başlamıştır. Başlangıçta her şey sevilen her insan içindi, fakat zaman ilerledikçe bugünkü halini aldı. Howland, kendine kartlar yapmaya başlayınca, bu potansiyel boşluğu da fark etti, başkaları için de Sevgililer Günü kartları yapmaya başladı. O kadar çok sipariş aldı ki, hepsini hazırlamaya gücü yetmedi, yanına yardımcı olarak başka arkadaşlarını aldı. Zamanla 14 Şubat, aşıkların birbirlerine mesaj, sevgi ve romantik jest alışverişinde bulundukları gün oldu.

sevgililer günü tarihi

Sevgililer Günü baloları zenginler arasında popüler hale gelirken, orta sınıf kilisede sosyalleşmenin ve toplantıların tadını çıkardı. Sevgililer Günü’ndeki sosyal toplantılar, gençlerin etkileşim kurmasına, flört etmesine ve potansiyel olarak gelecekteki bir ilişkinin temelini geliştirmesine olanak sağladı. Bu sosyal flörtleşmeler, çiftlerin toplulukları arasında birlikte romantik bir akşam geçirmelerini sağladı. Elbette vahşi kapitalizm buradaki açlığı keşfetti.

Juno, Roma Kadın ve Evlilik Tanrıçası

Kadın ve evlilik tanrıçası Juno, Yunan tanrıçası Hera’nın Roma eşdeğeridir. 14 Şubat tanrıçayı onurlandırmak için bir gün olarak belirlenmiştir ve ertesi gün Lupercalia Bayramı’nın başlangıcı muştur. Lupercalia, Roma’da, kötü ruhları kovarak şehri temizlemeyi ve böylelikle sağlık ve bereketi serbet bırakmayı amaçlayan, 13 Şubat’tan 15 Şubat’a kadar kutlanan çok eski bir Roma pastoral festivalidir.

Roma döneminde genç erkekler ve kızlar sıkı bir şekilde ayrı tutulmuşlardır. Ancak Lupercalia Bayramı sırasında kızlar isimlerini kağıtlara yazar ve kavanozlara koyarlardı. Oğlanlar kavanozlardan birinden bir kızın adını çeker ve şölen süresi boyunca genç çift halk içinde birlikte vakit geçirebilirdi. Bu Lupercalia eşleşmelerinin evliliğe yol açan kalıcı ilişkilere dönüşmesi yaygındı.

Lupercalia Bayramı zamanla solup giderken, Sevgililer Günü hayatı, romantizmi ve genç erkek ve kızların bir kez daha flörtleşme zamanı olarak kutlanmaya devam etti.

Rahip Valentine

Söylenene göre bir Hıristiyan rahip olan Valentine’in genç çiftleri evlendirmekten mutluluk duyuyordu. Roma İmparatoru I. Claudius, Hıristiyan dini törenlerini yasakladı, ancak Valentine, yasayı hiçe sayarak genç Hıristiyan çiftleri evlendirmeye devam etti. İmparatorun askerleri Valentine’i tutukladı ve eylemlerinden dolayı rahibi hapse attı. Birçok çift onu ziyarete geldi, ona çiçek ve not attı. Takipçilerinin çoğu, onların da aşka inandıklarını bilmesini istedi. Gardiyanının kızı onu birçok kez ziyaret etti ve ikisi bir dostluk geliştirdi. İnfaz gününde, ona bir not bıraktı.

Bu hikaye, Aziz Valentine’in ve sevgililer gününün yüzyıllardır düzenlenen geleneksel kutlamasının temelidir. Bu gün, Batı dünyasının modern bölgelerinde ticarileştirilmiş olsa da, St. Valentine’in hikayesi son derece romantik ve anlamlıdır.

Bugün Sevgililer Günü Nasıl Kutlanıyor

Modern Sevgililer Günü, evli çiftler, nişanlılar, sözlüler ve birbirine aşık her kadın ve erkek tarafından kutlanan bir güne dönüşmüştür. Karı kocalar birbirlerine çiçekler, çikolatalar ve kartlar gibi romantik hediyeler verirler. Genç aşıklar birbirlerine özel hediyeler verir ve romantik akşam planları yapar. Sevgililer gününde alınacak hediyeler, yapılacak planlar ya da kutlama mesajları günler öncesinde hazırlanır. Elbette 14 Şubat’ın en belirgin özelliklerinden biri de, kırmızı gül fiyatlarının 2-3 katına çıkmasıdır. Sevgilinize Bonsai alın, yıllarca yaşar… Aşkınız gibi.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizde en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!